PER TÉl¥gttlX'fT" Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. -•> K o I o n i n. J yverzekorel, dat aan den eersten wensch reeds voldaan wordt, en wat de betere handels wegen aangaat, ook die wensch wordt vervuld door den aanleg van den spoorweg in het Congo-gebied. Wij ontvingen de volgende by liet depar tement van buitenlandsche zaken ingekomen mededeelirrg «De consul-generaal der Nederlanden te Vera-Cruz vestigt de aandacht van Neder- landsche kapitalisten op de steeds toenemende ontwikkeling van Mexico, en op de pogingen van Noordamerikaansche en Europeesche geldbezitters, om zich daar eene goede be legging te verzekeren, zoodat door de Mexi- caansclie regeering in de laatste jaren meer don duizend concessies verleend zijn voor spoorweg-, mijn-, industrie- en landbouw ondernemingen. Rusland en Japan bleven niet achter; alleen Nederland zal in dezen te laat zijn belang inzien." »Het westelijk gedeelte van Mexico, dat tot heden bij de oostkust achterstond, gaat door de reeds begonnen spoorwegverbinding van de west- met de oostkust eene goede toekomst te gemoet. Ook hier zijn Noord amerikaansche kapitalisten bezig over groote iandaankoopen te onderhandelen met het doel, suiker, koffie en tabak te verbouwen of veeteelt uit te oefenen. Vooral in de pro vincie Guerrero met Acapulco en andere goede havens, maar ook in Michoacan, Oaxaca en Chiapas zijn nog gronden, die door eene Nederlandsche compagnie, over ruime fondsen beschikkende, met succes kunnen geëxploi teerd worden." llbl Twee snelzeilende Hollandsche «coppers" of drijvende drankwinkels, beladen met tabak, sigaren, rum, brandewijn jenever enz., hebben een uitgebreiden en winstgevenden handel gedreven op de zuidwestelijke kusten van Ierland, niettegenstaande de groote waak zaamheid der Engelsche douane-beambten. Groote hoeveelheden goederen werden aan land gebracht en verkocht voor een vierde hunner waarde in Engeland. De talrijke vloot van visschersvaartuigen, die thans na bij de kust vischt, handelt op groote schaal met de brutale Hollanders, Aldus meldt een bericht van Dalziel's agent schap. Nadat de gemeenteraad van 's-Gravenhage een krediet van f 10,000 - heeft toegestaan voor de kosten ten behoeve van het onderzoek in zake de loozing van het ververschings- kanaal in zee gedurende de zomermaanden, hebben burg. en sveth. de commissie van deskundigen benoemd, welke samengesteld werd, gelijk vroeger reeds is gemeld. Het zijn de heeren Be Bruijn, hoofd-ingenieur van 's rijks waterstaat, II. Bernelot Moens, luit, ter zee Ie kl., en BakhuisRoozeboom, schei kundige te Leiden. Maandag is te Amsterdam opgericht, met een kapitaal van den millioen gulden, dc tabaksmaatschappij «Pietersburg". Aanvan kelijk Worden uitgegeven' 600*aandeeien a fluOO, waarvan reeds 520 aandeelen ge plaatst zijn. De uit Appelsga naar Duitschland vertrok ken werkstnkende veenarbeiders zijn in hunne hoop om aldaar werk te vinden teleurgesteld en keerenterug naar hunne woonplaats. Naar men zegt, zijn ze voornemens aldaar terstond het werk te hervatten. Men meldt uit Winschoten dd. 3 Juni aan de A'. Ii. Gt. Heden verspreidde zich het gerucht, dat I «en der godsdienstleeraren alhier zich zou hebben schuldig gemaakt aan verduistering van gelden, ten nadeele eener wees, Zeker is het, dat hij, na het ondergaan van een gerechtelijk verhoor, gearresteerd werd en in het huis van arrest is overgebracht. Algemeen is de deelneming, aangezien de man te goeder naam en faam bekendstond, en zijn talrijk gezin nu in diepe ellende en jammer ge dompeld is. Aan het llbl. wordt door een zijner lezers het volgende geschreven: «De beschuldigingen, die telkens opduiken tegen de Israëlieten, als zouden zij voor gods dienstige doeleinden bloed van Christenkin deren gebruiken, vinden een zeer merkwaar dige toelichting in een voorval, dat onlangs te Haaksbergen is gebeurd, Daar is op den eersten Isr. Paaschdag van dit jaar, 5 April jl., in den waterput achter de woning van den lieer J. H, F., een Israëliet, het lijkje gevonden van een pasgeboren kind. Het onderzoek heeft aan liet licht gebracht, dat een ongehuwde katholieke vrouw, de moeder, het lijk in den put had geworpen. Zij heeft deswege voor de rechtbank te Almelo terechtgestaan en is, daar kindermoord niet was bewezen, wegens hare nalatigheid om tijdige voorzorgen te nemen, tot 2 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. «Ware het lijkje in een groote stad met katholieke bevolking aldus gevonden, waar de opsporing der werkelijke toedracht minder gemakkelijk is, wie weet welke bloedbeschul- diging weder tegen de Joden te berde ware gebracht! Het is van belang, dat goed gecon stateerde feit niet te vergeten." Het badseizoen te Scheveningen wordt a. s. Zaterdag, 7 dezer, geopend. Volgens opgave van Bureau Veritas zijn in de maand April 1890 verongelukt 86 zeilschepen, waaronder 4 die vermist worden. Van Duitschland 3, Amerika 12, Engeland 34, Denemarken 4, Spanje 2, Frankrijk 7, Griekenland 2, Nederland 2, Italië 2, Noor wegen 10, Portugal 1, Rusland 2, Zweden 8. Door stranding verongelukten 55, door aan varing 8, door brand I, gezonken zijn er 6, verlaten 8 en 4 afgekeurd. In dezelfde maand verongelukten 21 stoom schepen, waaronder 1 vermiste van Duitsch land 3, Amerika 1, Engeland 14, Spanje 1, Noorwegen 2. Door stranding verongelukten 14, door aanvaring 3, gezonken zijn er 2 en 1 werd afgekeurd. Volgens den regenmeter der Rijkslandbouw school te Wageningen, is in de maand Mei jl. gevallen 36 mM. regen, tegen 77 mM. in dezelfde maand van het vorige jaar. De heer J. L. Zegers, zendeling te Indra- mayoe, heeft de benoeming tot directeur der gestichten voor lijders aan vallende ziekte te Haarlem en Heemstede aangenomen. Tot directeur van liet op te richten chris telijk «Tehuis", te Amersfoort, is benoemd de heer P. N. Gijsman, pred. te Zoeterwoude. De oprichting van het herstellingsoord voor drankzuchtigen is thans eene nieuwe phase ingetreden, daar het gebleken is, dat de ont vangen geldelijke steun op verre na niet vol doende was, het oorspronkelijke plan ten uit voer te brengen en het geopende vooruitzicht, daartoe op min kostbare wijze te geraken, als vervallen beschouwd moet worden. Het uitvoerend comité, niet langer km nende wachten, aan do ontvangen opdracht te vol doen, heeft thans besloten, voorloopig op kleine schaal de inrichting tot stand te bren gen, en in de eerste plaats een geneesheer directeur te benoemen, waartoe de oproeping zal geschieden. Mevr. Bulkley moet zich te Bazel ophouden. Het feit, waarvoor zij vervolgd wordt, straf baar volgens het Duitsche strafwetboek, levert geen grond tot uitlevering op. De fraaiste buitenplaats uit de gemeente Kralingen «Woudesteijn" geheeten, gelegen nabij de Oude Plantage, ter grootte van O'A heet,, zal in de volgende maand publiek ver kocht worden. Zondagmorgen heeft de politie te Haarlem mermeer den dader van den diefstal van de koe opgespoord. Bij het uitgaan van de kerk aan den Aalsmeerderweg te Haarlemmermeer, werd een werkman, zekere J. S,, in arrest genomen. Ily kwam dadelijk tot bekentenis. De dader, die als een oppassend jong- menscli bekendstaat, was op het punt in den echt te treden. De opbrengst der gestolen koe moest strekken om het ontbrekende in zijne beurs aan te vullen tot aankoop voor huisraad. Maandagmorgen is hij geboeid naar Haarlem overgebracht. De dader had de koe Zaterdagnacht te Hoofddorp aan den slaehter K. verkocht voor f 40. Het dier werd nog levend door de politie in beslag genomen. In.'1615 werd hier te lande de eerste tabak geteeld in de omstreken van Amersfoorthet is dus dit jaar 275 jaar geleden, dat de tabaks teelt in ons land werd ingevoerd. De slager M., te Aalsmeer, verkocht in de vorige week op de veemarkt te Amsterdam twee koeien aan een hem bekend persoon voor f540. Een uur later waren de heesten reeds weder door een ander gekocht en betaald voor dezelfde som, en toen M. den koopman zocht om de koopsom te ontvangen, was deze ge vlogen. Ilij is nog zoek en houdt vermoedelijk verblijf in,het buitenland. Te Nieuwdorp heerseht de influenza op nieuw onder eenige volwassen personen, waarbij zich dezelfde verschijnselen openbaren als in den afgeloopen winter. {Maasbode.) Maandagmiddag had óp de tramlijn te Nieuw-Leuzen een ongeluk plaats. De arbeider W. B., van Nieuv '-Leuzen naar zijne woning te Avereest gaande, werd even voor sluis 4 door de machine gegrepen, met het gevolg, dat hem heide beenen werden afgereden. Na hevige pijnen is hij denzelfden avond overleden. Te Diemen is een jongen overleden aan de gevolgen van een messteek, die hij in het begin der vorige week by een twist ontving. TeDreumel is de voerman Hendrik Janssen, doordat zijn paard op zij sprong, onder eene geladen kar met planken geraakt en onmid dellijk overleden. Don Haag. De heer Gericke van Her wijnen, onze gezant te Brussel, heeft giste ren de residentie weer verlaten. Men brengt zijn kort verblijf hier ter stede in verband met de houding van onze reg. ten opzichte van het vraagstuk der heffing van invoer rechten binnen het Congo-gebied. Den Haag. De gemeenteraad heeft zonder slag of stoot de aanvraag toegestaan van een nader krediet van f 183,000 boven de raming van 5'/s ton voor de uitbreiding der werken van de gemeente-gasfabriek alhier. Toorts heeft de raad machtiging verleend tot uitbreiding van het brandweerkorps met de vrijwillige brandwachten, die tegen genot van naehtgeld, des nachts de wachten en politie-bureaux bezetten, ter onverwijlde over brenging van de slangenwagens, naar den -brand, een taak die voortaan aan de politie agenten opgedragen zal worden. De daardoor buiten betrekking gerakende vrijwillige bezoldigde brandwachten zullen op wachtgeld gesteld of in andere betrekking geplaatst worden. Barendreclit. Het plan bestaat, in deze gemeente denlSn Juni feestelijk te herdenken, door een feest te geven aan de leerlingen der openbare school. Groningen. Ter herinnering aan het honderdjarig bestaan van het doofsiommen- instituux heeft de gemeenteraad alhier be sloten tot het doen aanbrengen van een gedenksteen in den voorgevel van het hoofd gebouw. Voorts wordt aan de «Beplante Ossenmarkt" de naam gegeven: van «Guyot-plein". Groningen. Door de besturen der mili taire vereenigingen zullen ter gelegenheid Van den 75sten Waterloo-dagaan alle oud-strij- devs, die van 1830 tot 1834 bij het leger, de marine of de schutterij hebben gediend onverschillig of zij al dan nietgereohtigd zijn tot het dragen van het Metalen Kruis een feest bereid worden. Zwolle. In een buitengewonen feestavond van het «Leger des Ileils" is alhier het 33e korps plechtig ingewijd en liet vaandel «in gezworen". De vergadering werd geleid door majoor French, wiens rede vertaald werd door lt. Palstra. Het vaandel heeft drie kleurenrood (het bloed), blauw (de reinheid), geel (het vuur), met een ster in liet midden (de ster van Bethlehem). Ongeveer 12 bekeerden werden nu tot sol daat bevorderd. Een talrijke menigte woonde de samenkomst bij, Enschede. Het «Leger des Ileils" heeft zijne bijeenkomsten Zaterdagavond alhier ge opend met ontzaglijken toeloop van nieuws gierigen. De drie vergaderingen op Zondag waren zeer talrijk bezooht. De vergadering der socialistische pavtij, ter bespreking van het onderwerp: «Wie zijn de moordenaars?" door A. Doesburg, was zeer slecht bezocht. BEN HAACï, 5 Juni. Tweede Kamer. De minister van financiën beloofde aan den heer Van Gijn overlegging van de gegevens betreflende de opbrengst der registratierech ten bij den verkoop van koopmansgoederen. Dinsdag zijn de spoorweg-overeenkomsten aan de orde, daarna de interpellatie over liet adres-Tindal, de regeling van liet militair onderwijs, en de bepalingen omtrent de rijks waterstaatswerken. Met 69 stemmen tegen 15 zijn aangenomen de overeenkomsten lot afschaffing der rechten op het Noordzee-kanaal en de overdracht van het entrepot-dok aan Amsterdam. Behandeld is de vaststelling der betrekkingen die be noembaar rnaken tot lid der Eerste Karner. In liet belang van den aardappelen- en vruchten- oogst zullen de nagcnielde rijkstelegraaf- en rijksteleplioonkantoren op weikdagen open zijn als volgt: van 9 Juni tot en met 30 Augustus 's-Graven- zande van 7 uren voor- tot 9 uren namiddags; van 16 Juni tot en met 30 Augustus Home- lersdijk, Monster en Naaldwijk van 7 uren voor- tot 9 uren namiddags, en Poeldijk van 7 tot 10 en 11 tot 12 uien voor- en van 3 tot 6 en 8 tot 9 uren namiddags. De diensturen dezer kantoren op Zon- en (eest- dagen blijven onveranderd. In eene landbouwlezing te Haaksbergen beeft de heer Marlet, landbouwkundige te Delft, am hel talrijk opgekomen publiek den volgenden raad gegeven Om goed hooi te verkrijgen moet men het gras niet te lang laten staan; de beste maai tijd is die, als de grassen beginnen te bloeien. Heeft het gras reeds zaden, dan gaat spoedig met het zaad veel voedingswaarde verloren en is ook de wortel niet zoo krachtig meer voor eene voordeelige tweede snede. Ook het drogen van gras moet niet te snel gaan, om goed hooi te erlangen. De eerste partij kiuisbessen uit Baandert, te Sittard, is Zaterdag por Staatspoor naar Enge land verzonden. Batavia, 3 Mei. Aan bet verslag der voornaamste gebeurtenissen in liet gouvernement Aijeli en onderhoorighcdmi, loopende van In tot en met 13n April, wordt het volgende ontleend: Groot-Atjch. Geduiende den verslagtijd was het betrekkelijk rustig. De posten in de linie werden minder dun gewoonlijk beschoten.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3