1 Uit een Dagboek. Zaterdag 7 Juni N°. 7516. Feuilleton. A°. 1890. ier-en-veer tig'jste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsclie Berichten. UITGEVER: jT ODÉ. 71 COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. franco per post, door bet geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BUREAU: WAMT, KISA. Advertentieprijs: van I10 gewce regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt togen tweemaal berekend. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft in tweede lezing de bill behandeld, betreflende de tunnel onder het Kanaal; hevig bestreden door Hicks- Beach, is de bill met 234 tegen 15,', 'enunen verworpen. Aan de Times wordt van den 4n gemeld •uit Buenos-Ayres, dat een wetsontwerp, strek kende tot bet goedkeuren van een voorschot van '19 millioen dollars, door de regeering gedaan aan de nationale en aan de provin ciale Bank te Buenos-Ayres tijdens de laatste crisis, bij het congres is ingediend en gisteren door die vergadering zou worden aangenomen. In dezelfde dépêche wordt het gerucht, dat nog audere voorschotten gedaan zouden zijn, tegengesproken. Te Chicago worden pogingen aangewend om den aldaar met de gebroeders Van der Bilt aangekomen Chauncey Depew over te halen, president der wereldtentoonstelling te worden, teneinde het invloedrijke New-York voor de onderneming te winnen. Een wets voorstel wordt bij de wetgevende macht van Illinois ingediend, met de strekking aan Chi cago 10 millioen dollars voor te schieten, waar van 5 millioen zouden worden besteed aan verfraaiing der stad. Aan de Times wordt uit Lissabon geseind, dat Portugal voorstelt, dat Engeland, Noord- Amerikn en Portugal elk twee scheids rechters zullen benoemen ter zake van de schadesom in de quaeslie van den Delagoa- baai-spoorweg, met Zwitserland als arbiter by oneenigheid. F R A N K It IJ K. In de zitting der Kamer van algevaardig den van gisteren heeft de lieer Dunuy de j-egeering geïnterpelleerd over de invrijheid stelling van den hertog van Orleans. Onder herhaalde inderedevallingen antwoordde de minister-president De Freyeinet, dat de regeering in dezen niet geleid was dooi- poli tieke overwegingen, daar de republiek sterk genoeg is om goedertieren te kunnen zijn. Hij verzocht de Kamer om den gewonen loop barer werkzaamheden te hervatten. Een door den heer Dumay voorgestelde orde van den dag werd verworpen, waarna de eenvoudige orde van den dag, door den minister De Freyeinet gevraagd, aangenomen werd met 313 tegen *194 stemmen. Er volgden nu heftige woordenwisselingen tusschen de leden, over een voorstel tot het verleenen van volledige amnestie wegens fei ten in verband met de werkstaking, door onderscheidene afgevaardigden ingediend. De dringende behandeling van dit voorstel werd verworpen met 312 tegen 141 stemmen. BEtKIE. De hertog van Orleans, vergezeld van den hertog De Luynes en kolonel Perceval, is gisterochtend te '7 uur 18 min. te Brussel aangekomen, en aan het station namens den koning begroet door don hofmaarschalk graaf d'Oultrcmont. De hertog van Orleans is met zijn gevolg naar liet koninklijk paleis gereden, waar hij met den koning, de koningin en prinses Clémentine het déjeuner gebruikt heeft. Te 9 utr heeft de hertog zich begeven naar het paleis van den hertog van Vlaan deren, waar de hertog van Rochefoucauld hem verwachtte. Het middagmaal zal de hertog waarschijnlijk bij der» graaf van Vlaan deren gebruiken, terwijl zijn vertrek naar Londen op heden is bepaald. Toen de koning gisterochtend vanLaeken per rijtuig naar Brussel kwain, om den her tog van Orleans te ontvangen, zijn de paarden voor liet rijtuig gestort. De koning is onge deerd uit het rijtuig gestapt en heeft zich verder te voet naar het paleis begeven. Gedurende het langdurig bezoek, door den hertog van Orleans aan de koninklijke familie gebracht, waarbij de koningin, dè graaf en de gravin van Vlaanderen en hunne dochters tegenwoordig waren, is er met geen woord sprake geweest van de verloving van prins Boudewijn met prinses Clémentinewelke Woensdag door een Brasselsch blad aange kondigd werd. D U 1 T S C II L A N D. De gewezen kanselier Von Bismarck bracht Dinsdag onverwachts een bezoek aan Ham burg, en nam er de nieuwe havenwerken in oogenschouw. Door de bevolking werd hij met gejuich ontvangen. Het bericht van den New York Herald, dat er met Engeland onderhandeld wordt over den verkoop van den Congo-staatis volko men ongegrondzooals van zeer vertrouw bare zijde wordt verzekerd. De financieele middelen,welke, naar de meening der naaste belanghebbenden, de Congo-staat in de eerst volgende 4 a 5 jaren nog noodig zou hebben, zouden ook in België" wel te vinden zijn indien koning Leopold er slechts toe besluit, zekere controle toe ie laten over liet gebruik, hetwelk er van evcntueele nieuwe kredieten gemaakt wordt. OOSTENRIJK. In de zitting van de Hongaarsclie Delegatie deed de voorzitter Tisza uitkomen, dat de Delagaties bij de behandeling der regeerings» voorstellen deze niet alleen uit een financieel oogpunt moeten beoordeelen, en niet uit het oog verliezen, dat de veiligheid van den troou en den staat op liet spel staat. Het ryk mag niet dulden, dat zijn leger voor dat van andere mogendheden onderdoet. DENEMARKEN. De koningin heeft, naar men verzekert, aaö haren schoonzoon, den czaar, al de berichten omtrent de wreede behandeling van politieke gevangenen in Siberië toegezonden, die in den laatsten tijd werden openbaargemaakt en die doorgaans des czaren oor niet bereiken. De keizer moet haar geantwoord hebben> dat liij een streng onderzoek omtrent de mede gedeelde feiten zou doen instellen en alle machtsorertreding vnn zijne ambtenarenten strengste zou straffen. Hij zou ook zijne minis ters belasten met het beramen van maatrege len om den toestand der gevangenen te ver beteren. ITALIË. De achtste verjaardag van Garibaldi's dood is Maaudag in verscheidene steden gevierd met manifestaties ter eere der nagedachtenis van den held. Te llome werden door radicale en liberale vereenigingen kransen gelegd sum den voet van zijn borstbeeld op het Kapitool. De bur gemeester ontving verscheidene van die ver eenigingen bij zich en er werden eenigfl toespraken gehouden. Van Yllsslngon naar Pretoria, de hoofdplaats vnn de Zuhlnfriknnnsclie Republiek (Transvaal). 4. Te halftwoe uren vaart ons scliip de haven van Palmas binnen en laat daar het anker vallen. Een pr&chtigcn aanblik levert die haver, op, vooral ook in den avond. Zij gelijkt op oen rousacluig hoef ijzer, uit welks middengedeelte het eiland zich glooiender wijze verheft, tot het zich in de toppen der bergen verliest. Onder aan de helling zijn de huizen gebouwd, die met lnin lichtgrijs cement schilderachtig afsteken tegen den groenen berg wand. Zoodra het scliip stilligt, komt de quarantaine dokter van Palmas aan boord, die zicli er van overtuigt, dat wij zonder besmettelijke ziekten zijn, en spoedig vertrekt. Zoodra hij liet teeken duar- •toe geeft, komen er een vijftigtal kleine booten, die in de verte liggen te wachten, op ons af. In wiido vaart roeien ze op ons aan luide aanmoe- digingskreton weerklinkenieder wit do eerste zijn. 't Is een leven, een geschreeuw, dat hoeren en zien vergaan. Den indruk van dien dollen wedstrijd goed weer te geven, is mij onmogelijk. Is 't huiveringwekkend, dat groot aantal kleine vaar tuigen met die groote snelheid tegen do sterk deinende golven to zien worstelen, betooverend is die mengeling van kleuren op het reine hemels blauwe zeewater. Vraagt ge: van waar die kleuren 7 Ieder bootje ;s beladen met kleine en groote helderwitte gevlochten manden, waarin zich sinaasappelen, vijgen, bananen, hazelnoten, kokos noten enz, bevinden. Daartussrhen vertoonen zich een aantal kleine houten kooitjes met kanarievogels en bontkleurige papegaaien, en mannen en jongens, op de moest phantastischc wijze gekleed. Aan alle kleuren van den regenboog is hulde gebracht, terwijl die van hun gelaat hot midden houdt tusschen zwarten blauw. Het beeft er veel van of wij door een troep zeoroovers bestoimd wordun. De eene tracht al eer zijn entertouw om hot hekwoik der verschan sing te werpen dan de andere; als katten klim men zij naar boven en hijsehen daarna hunne' manden met koopwaar op, om die terstond den passagiers tegen klinkende munt aan te bieden. Natuurlijk koopon allon wat. Voor een sixpence (30 centen) heb ik 25 sinaasappelen, zoo zacht en zoet, als ik ze nog nooit gegeten heb. Na de drukte van de eerste bestorming komen ons een aantal booten ter zij om de passagiers naar den wal te brengen tegen den prijs van ft.20 been en terug. Tot vijf uren mogen wij daar vertoeven en dalen daarom, ofschoon niet zonder mooite, van ons hooge schip in den kloi- non imtetlop, die ons aan land zal brougen. Het water is nogal rumoerig en ik weet zeker, dat gij uw hart vastgehouden zouilt hebben, als gij onze afdaling langs de trap hadt gezien. Zoo wel dames als hecren komen evenwel goed be neden en, na een korte vaait, aan wal. De plaats, waar wij, juist na een week varens, het eerst voet aan wal zotten, lijkt wel wat op het Hoofd te Schiedam- Dadelijk worden wij bestormd door oen massa koetsiers, die ons vasthouden om toch snaar gebruik te maken van hun rij tuigje. Mot een der hotelhouders in Palmas. die eon paar open rijtuigjes, elk met twee kleine paarJjes er voor, aanbiedt, maken wij een ac- coord, dal hij ons voor 60 centen den persoon naar de stad zal rijden en ten 4i/a ure weer naar hot havenhoofd terugbrengen. In dolle vaart gaat het nu naar de stad, altijd langs den bin nenkant van het hoefijzer, zoodat wij de zee niet uit het oog verliezen. Ifet eerste, wat ons treft, is, dat bijna elk huis een winkel is met eene groote winkelruimte aan de straat. De gebouwen gelijken sprekend op elkaar; ze zijn met hoop, hebben slechts ééns verdieping en zijn, zooals in de meeste zuidelijks landen, met lichtgrijs cement bestreken, zoodat men bij het lelie zonlicht reeds op grooten af stand hun vorm duidelijk kan onderscheiden. De plantenwereld ziet er ook heel anders uit dan in Nederland. Palmen en caetusvormen van groots afmeting ziet men in menigte, en vooral do groots dikke bladen trekken de aandacht. Langs de berghelling ontwaren wij een groot aantal vierkante en boogvormige openingen. Wij vernemen, dat dit de ingangen van de woningen der hondorden bergwerkers zijn, die in den grond wonen. Hun dagelijksche arbeid is, uit de rotsen bouwsteenen te hakken en te vormen, van zulk eene grootte, als ik nog nimmer had gezien. Wordt vervolgd.") 'l

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1