Binnelilaiidsche Berichten. Te Vereelli werd een standbeeld van Gari baldi onthuld. Op Cnprera hadden zich Garibaldi's -weduwe, zijne dochter Clelia, zijn zoons Menotti en Bicciotti en een anntal vrienden vereenigd om den gedenkdag te vieren. Zij legden vijf kransen op het graf van den held, alsmede een krans, die door den koning, toen deze verleden jaar La Maddalena bezocht, aan Garibaldi werd gewijd. De kroonprins gaat Zaterdag van Petersburg rechtstreeks naar Berlijn. De haven van Cagüari is den laatsten Mei voltooid. De werkzaamheden hebben onafge broken acht jaar geduurd en 2,200,000 lire gekost. De haven heeft 100 nnkerpalen, ver scheidene steigers, een kraan om goederen te lossen, enz. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 5 Juni. In antwoord op de interpellatie van den heer Van Gijn, betreffende het registratie- vecht bij den puhliekea verkoop van koop mansgoederen, heelt de minister van finan ciën de doorinterpellantgevraagde overlegging der staten van opbrengst dier rechten toe gezegd. Het wetsontwerp tot afschaffing der rech ten op het Noordzee-kaimal werd bestreden door den lieer A. van Dedem, die in de ge- heele regeling eene begunstiging zag van de provinciën Noord- en Zuid-Holland, De heer Rooseboom achtte de militaire belangen niet gewaarborgd bij den verkoop van terreinen aan Amsterdam. De minister van financiën kwam op tegen de meening dat het eeue deel van het rijk boven het andere begunstigd wordt, en ver dedigde de vrije vaart op het Noordzee-kannal in het algemeen belang. Hij was tegen afschaffing van de tollen op alle rijkswegen. Tegen Dinsdag zijn aan de orde gesteld de spoorwegovereenkomsten, daarna de inter- pellatie-Roosebooni over het adres-Tindal (inet 59 tegen 21 stemmen werd daartoe besloten), regeling van het militair onderwijs en de bepalingen betreffende de rijkswater staatswerken. Het ontwerp betreffende de nfschaffing der rechten van het Noordzee-kanaal en de overneming van het Entrepotdok is aange nomen met 69 tegen 15 stemmen, nadat de minister aan den heer Domela Nieuwenhuis verklaard had niet te kunnen toezeggen voor stellen tot afschaffing van alle tollen en rech ten op binnenlandsche kanalen. Aangenomen is de wijziging van de instruc tie voor de Algcmeene Rekenkamer, met de wijziging dat geen beslissing mag worden genomen dan met meerderheid van stemmen en dat in de volgende vergadering, bij staking der stemmen, de stem des voorzitters beslis send is. Voorts is aangenomen het ontwerp eener provinciale heffing in Noord-Brabant. Daarna werd aangenomen de regeling der betrekkingen, die benoembaar maken tot Eerste-Kamerlid. Daarin zijn opgenomen de hoofdingenieur-adviseur en de hoofdingenieur van den scheepsbouw, de voorzitter van het college voor de zeevisscherijen, de voorzit ters der Kamers van koophandel in steden met boven 20,000 zielenen de hoog leeraren der Polytechnische School. De regeering heeft hare memorie var» antwoord ingezonden omtrent het wetsont werp, houdende bepalingen tol waarborging van de vrije beschikking door werklieden over bun verdiend loon. De regeering heeft de door haar ontvaugen rapporten ter inzage van de leden aan de Kaïner overgelegd. In art. 1 is thans een definitie van loon opgenomen. Daaronder verstaat de wet»de vergoeding voor het verrichten van lieharne- lijkcn arbeid door werkliedenambachtslie den, handwerkslieden, daglooners en alle an deren, die tegen betaling hunne diensten tot zoodanigen arbeid verbinden". In art. 2 zijn thans verschillende vormen van loonsbepaliug geoorloofd verklaard, 1o. in Nederl. munt of, in gemeenten aan de rijksgrens gelegen, in de munt van het aan grenzende vreemde rijk; 2o. in voedsel', te nuttigen ter plaatse waar het verstrekt wordt 3o. in een zekere hoeveelheid der voortbreng selen, behalve sterke dranken, van liet bedrijf waarin het verdiend wordt, of de materialen in dat bedrijf gebruikt4o. in het gebruik van een aangewezen woningschuur of berg plaats, van een zekeren uitgestrekten grond of van weide of stalling voor een zeker aantal naar do soort aangeduide dierenen 5o, in bepaalde werkzaamheden duor of voor reke ning van den werkgever verricht. In de drie laatstgenoemde gevallen moet de werkgever desverlangd eene schriftelijke, door hem on- derteekende verklaring aan den loontrekkende afgeven. Verder is bepaald dat uitbetaling tot het volle bedrag eenmaal 's weeks regel is, doch vrijheid gegeven tot afwijking teu aanzien van naar het stuk of naar de maat vastgesteld loon. Afwijkingen omtrent wekelijksche uitbeta ling kunnen geschieden, hetzij bij schriftelijke overeenkomst, hetzij door middel van eene steeds zichtbaar in de werkplaats opgehangen lijstwaarin of waarop de tijdstippen van uitbetaling en het deel van het loon dat wordt ingehouden, wordt vermeld. Ook in de andere artikelen zijn verschil lende wijzigingen gebracht. Instructie voor de Itekenkamer. De lieer Roëll heeft op het aanhangig wetsontwerp tot wijziging van art. 9 der wet van 1841 een amendement ingediend, strekkende om het 4e lid van het eenig artikel aldus te 'lezen: «Indien slechts vier leden tegenwoordig zijn en de stemmen staken, zal de beslissing worden oangeliouden tot de eerstvolgende vergadering. Staken de stemmen alsdan ander maal, dan beslist de stem van den Voor zitter:' SCHIEDAMJuni 1890. Ook te dezer stede doen zich weder onder verschillende verschijnselen gevallen van influenza voor. De heer Keuchenius, die door de afdee- lingen der Tweede Kamer' benoemd is tot rapporteur over het' tractant met Frankrijk over Suriname, heeft als minister van koloniën het eerste tractaat in December 1888 mede onderteekend. De minister van binnenlandsche zaken heeft het afbreken van het historische Water poortje te Maastricht verboden. In de verschillende provinciën hebben zich commission gevormd, om onder de ambtenaren en oud-ambtenaren gelden in te zamelen, teneinde een aandenken te vereeren aan de wakkere mannen, die jaren achtereen onver moeid en onverpoosd zijn werkzaam geweest om eene betere regeling der pensioenen te verkrijgen. Het plan bestaat, aan de heeren j. H. Smits, ontvanger der registratie voor dc burgerlijke akten te Amsterdam en lid van het hoofdbestuur van hetPensioen verbond", en A. J. van Pesch, lmogleernar aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam, lid van de staatscommissie voor wettelijke rege ling van het pensioenwezen, te vereeren eene groote gouden medaille met toepasselijke inscriptie, en zoo mogelijk een bronzen groep, wijders een prachtexemplaar van bet bij deze gelegenheid uit te geven geschiedkundig over zicht van de pensioenbeweging. Op het diner, dat onzen gezant te Londen, graaf Van Bylandt, den 21 n Juni door de Nederlandsche kolonie aldaar zal worden aan geboden, zullen o. a. onze landgenooten Joseph Holiman en Willem Coeneneen concert geven, waaraan ook nog eenige andere Nederland sche musici zullen deelnemen. De heer Joseph liollman zal, onder meer, een opzettelijk voor die gelegenheid door hem gecomponeerd stuk voordragen. sliet wil ons voorkomen", zegt de Stand., sdat de bestrijders van de stedenwet, in het voorloopig verslag de sehoone positie krijgen, terwijl de verdedigers van deze wet min of meer in den boek zijn geduwd." sWaaraan ligt dit?" vraagt het blad. De vraag is nogal naïefeenvoudig daar aan, dat de bestrijders inderdaad indiegun- stige positie verkeeren. De stedenwet toch is ontegenzeggelijk een partijwet en het zal altijd lichter vallen een wet, die dit karakter heeft, te bestrijden dan haar te verdedigen. Het vervvonilere dan ook niet dat de «vrien den", gelijk de Stand.onderstelt, sin de secties iets te Hauw voor dit ontwerp zijn opgekomen". Voor stemmen gaat gemakke lijk, maar vóór spreken, dat heeft meer bezwaar in. De Haagsche correspondent der Zutph. Ot. bespreekt het doel der wet, waarbij de groote gemeenten zullen ophouden enkelvoudige districten te zijn. Door de splitsing hoopt de anti-liberale partij dat te Amsterdam in plaats van negen liberalen, gelijk thans, er ook twee of drie anti-liberalen zullen worden gekozen. Maar, zegt hij, als dat doel nu eens niet wordt be reikt en de verknipping nu eens zóo geschiedt, dat er toch weer negen liberalen gekozen worden -wat dan? Wel, dan is het doel mislukt en zal men zoo schielijk mogelijk weer tot een nieuwe verknipping moeten overgaan, want dan zal de groote minder heid, die zich te Amsterdam bevindt, even min tot zijn recht zijn gekomen als op dit oogenblik. In het systeem der regeeriog moet men dus niet maar op de raak afknip pen, zonder er zich orri te bekommeren welk resultaat bet zal geven, maar moet men wel degelijk nagaan waar de meeste Roomsche en anti-revolutionnaire kiezers zitten en dan zóo knippen, dat die minstens in een paar districten de meerderheid kunnen krijgen. Het zoogenaamde partijdig knippen is dus in liet stelsel der regeering zeer goed te verdedigen, maar de vraag is of liet stelsel wel deugt. Vreemd is bet, dat de tegenwoordige regee- ringspartij, die het zoo vreeselijk vindt dat hare minderheden in Amsterdam en Rotter dam door een liberale meerderheid over stemd worden, er niets geen bezwaar in vindt, dat b. v, in N.-Brabant en Limburg alle liberale stemmen verloren gaan, omdat de laatste verknipping zóo heeft plaats gehad, dat het eenige district, hetwelk nog een protestant afvaardigen zoude, in een Roomseh district is herschapen. Ook in Gelderland en Friesland hebben de liberalen, ten gevolge van een districtsverdeeling, die aan de anti liberalen ten goede komt, minder zetels dan waarop zij volgens het totaal der uit te bren gen stemmen recht zouden hebben. Toch denkt men er niet aan daarin verandering te brengen. Omtrent de treurige zaak te Winschoten, waarvan wij melding hebben gemaakt, bericht de Nieuwe TVinschoier Ct.: Eene hoogst treurige zaak houdt te Win schoten op dit oogenblik veler gemoederen bezig. Zij betreft nl. een man, die tot kort vóór dezen de algemeene achting zoowel van zijn gemeentenarer als van vele andersden kenden genoot. Sedert een paar dagen nl. hoorde men vreemde noten kraken over de administratie van den met het beheer van de zendingskus, enz. belasten leeraar der Christel, geref. ge meente, E. II., alhier, terwijl daarbij tevens werd ingevlochten een en ander omtrent het beheer der gelden van een meisje, dat in familiebetrekking tot hem stond. Trouwens, jl. Zondag verscheen hij niet op den kansel, en werd do dienst door een der leden -van het kerkbestuur geleid. Door dezen moeten toen reeds de woorden zijn geuit, dat dc leeraar zich had vergrepen aan het goed van een ander. "Wat er van zij, de justitie bemoeide zich met de zaak, en na een langdurig verhoor voor den rechtercom missaris te hebben óndergaan, is de leeraar in het huis van bewaring alhier overgebracht, naar men wil wegens verduistering vair eene aanzienlijke som gelds ten nadeele van hoven- bedoeld familielid.. Men begrijpt, dat deze zaak een geweldigen schok hij de gemeentenaren en vele anderen heeft teweeggebracht. Onder 't opschrift seene eedsquaestie" schrijft de heer Jb. van Gilseiu da Zo)idags- bode voor doopsgezinde en verwante christe lijke gemeenten o. a. het volg. nde: ïEeno eedsquaestie doet zich veer in de ge meente Groningen. Een der leden onzer ge meente daagt een on willigen debiteur voor het kantongerecht te A., teneinde hem te laten veroordeelen tot het betalen zijner schuld. Dat vonnis zou geveld zijn, wanneer de debiteur aan onzen broeder niet had opgelegd' den be slissende» eed, Burg, Wetb. Artt. I960 en volgg. Ons medelid is bereid, om aan den eisch der tegenpartij te voldoen, maar dan op de wijze der doopsgezinden, door het afleggen van eene verklaring. De alleen rechtsprekende rechter in het kanton A. heeft daartegen be zwaar. Hij meent, dat hier alleen een eed mag worden toegelaten. Hij beroept zich op piof- mr, G. Diepluiis en diens aanteekeningenop bovengenoemde artikelen. En bij verwijst naar art. 1982, waar bepaald wordt, dat die beslis sende eed bij volmacht kan worden afgelegd- ï)e Groninger doopsgezinde vraagt eenigen bedenktijd; maar in een der volgende zittingen van het kantongerecht blijkt dat noch hij, noch de rechter van gedachten is veranderd. Onze* broeder wilde bovendien door een ander niet laten doen, wat in strijd was met zijne eigen overtuiging. Derhalve wordt hem nu zijn eiscb ontzegd. Van dat vonnis is hij op rand zijner vrienden terstond in appèl gekomen bij de rechtbank te Groningen, waar de zaak nu hangende is." De Pull Mall Gazette maakt met lof mel ding van onzen landgenoot den violoncellist Jan Mulder, die te Londen een concert gegeven' heeft. Het blad roemt hem als een bekwaam kunstenaar, die getoond heeft volkomen mees- Ier te zijn van de techniek van zijn instrument en ook als een verdienstelijk vertolker va» kamermuziek. De door den oorlogskruiser Dolfijn te Delfzijl binnengesleepte Engelsche vischkotter is, na betaling van de gestelde boete te Appingedam, vrijgelaten en heeft weer zee gekozen. Eene commissie van drie personen, afge vaardigd door een groote Engelsche reederjjJ betaalde, na gedaan onderzoek, de verschul digde boete. Te Rotterdam zal op den 75-jarigen ge denkdag van den slag bij Waterloo, des avonds- te 7 uren, in de Groote Kerk een orgelconcert plaats hebben door den heer M. H. va» 't Kruys, waarop, behalve de volksliederen van verschillende natiën en oud-Nederl. volks- liedereu, ook zal ten gehoore worden gebracht sDe Slag van Waterloo", gecomponeerd door J. Wilms. Het concert heelt plaats voor een liefdadig doel en is ad '25 cents toegankelijke Bij het bestuur der ambachtsschool te Rot terdam is ingekomen eene gift van f1500; ingezonden door een belangstellende, die on bekend wenscht te blijven en dit bedrog heelt geschi reken uitgav had l richtii De tentoc en sU Zateri Nrn in de Duitse een c stellin steder Doo aan d de vol an two sW «de e «en v ïschaj Heide) De ling i en f" geheel De of He spreuk geslote schrift schrijv Dec. 1 leeraar het leg De j dames, schrcv» noemei de red dames tot har niet bc zjj o. i sMr. het is breng, punt z' Waaro vaak e uit zui weest, ter var

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2