Uit een Dagboek. A0. 1890. Maandag 9 Juni. N°. 7517. Tweede Blad Feu 11 e t o n. Vier- en-veertigste Jaargang Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. BiiitcnlaTHlsclie Berichte n. büitsciu a|d. CO II Bi Abosnkmkntspiujs, per kwartaalƒ1.85. Franco per post, door bet geheele Rijk2.50. Afzonderlijke noinmers0.10. BÜHEAl': 1HJIHKT, K12 4. AimuiTËNTiEpans: van 1 10 gewone regols met inbegrip van eene Courant1.10, Iedere gewone regel meer. - 0.10, PiuëMAM. geplaatst wordt tegen TWHBvUAt, berekend. De minister van oorlog kondigde in de zit ting van gisteren van de militaire commissie aan, dat bij den Rijksdag twee nieuwe voor stellen zullen inkomenbetreffende den aanleg van strategische spoorwegen en de toestemming tot liet oefenen der groot-ver lofgangers met het nieuwe geweer. De gewezen rijkskanselier ontvangt nog voortdurend allerlei bewijzen dat hij boog in de achting en dankbare herinnering zijnor 'land genoden staat aangeschreven. Zoo nu en dan komen nog deputation die hem een hu 1de- ndres aanbieden, en nog steeds ontvangt hij allerlei geschonken uit liet Duitsche vaderland en van Duitsehcrs in den vreemde. Het zilveren tafelservies dat bij maaltijden in Von Bismareks paleis te Berlijn dienst deed, werd niet naar Friedriehsruh medegenomen, want liet behoorde aan het rijk. Maar nu is den vorst medegedeeld, dat hij eerlang een zilveren servies zal ontvangen, geheel gelijk aan het geen hij te Berlijn moest achterlaten. Te Rathonow, in de Pruisische provincie Brandenburg, heelt zich een comité gevormd tot liet oprichten van een gedenkteeken ter eere van prins Bismarck. Naar de Wceuer Ncm JPreie Pr esse weet .mede te doelen, heeft, op verlangen van keizer "Wilhelm, de nieuwe Duitsche rijkskanselier Won Caprivi een vertrouwelijk schrijven lot Duitschlauils vertegenwoordigers in liet bui tenland gericht, houdende mededeeling, dat vorst Bismarck aan de tegenwoordige rijks politiek volslagen vreemd is en derhalve uit latingen van hem daarover blootelijk moeten beschouwd worden als oordeelvellingen van een particulier. De circulaire moet voorname lijk zijn verzonden naar aanleiding der open baargemaakte gesprekken van den vorst met Russische en Fransclie journalisten. Indirect is het waarschijnlijk een autwoord op de bewering der Hamburger Wacltrichlen dat de woorden zelfs van den afgetreden rijkskanselier meer gewicht hebben dan die van menig hooggeplaatst staatsman inactieve» dienst. liet Dusseldorpsche Hof heeft het vonnis, waarbij de hoofdredacteur van de Jiöln. Ztg. Selnnits, wegens beleediging van keizerin Friedrieh door het overnemen van een artikel uit de Times, was veroordeeld tot een maand vestingstraf, vernietigd en den beklaagde vrij gesproken. Majoor Wissmann heeft naar Keulen ge seind, dat hij op de algemeene vergadering der Duitsche koloniale vereenigingen, die daar op 30 dezer gehouden wordt, tegenwoordig zal zijn. Er worden grootc toebereidselen ge maakt om den dapperen officier to ontvangen. ENGELAND In het Lagerhuis heeft Fergusson in nnt- wor-J op ccne vraag gezegd, dat er omtrent den slaat van zaken met de Fransclien be treffende Newfoundland niets kan worden medegedeeld voordat er een vertegenwoor diger van het koloniaal gouvernement zal zijn gehoord. In het Huis der lords werd het wets ontwerp tot wijziging der wet op de inhechte nisneming van personen, die eenig misdrijf in het buitenland gepleegd hebben, voor de tweede maal gelezen. De minister erkende dat de bijzondere bepalingen dezer wet nauw keurig overwogen behooren te worden, dewijl er lastige gevallen in worden behandeld, die licht tot moeilijkheden aanleiding kunnen geven, liet wetsontwerp werd daarna in tweede lezing goedgekeurd. In de jongste vergadering van het hoofd bestuur der «Nationale Liga" te Dublin, namen de leden de vrijheid liet gedrag van dr. O'Dwijeri den Roomsch-katholieken bisschop van Limerick, te gispen. Zooals men week heeft de bisschop indertijd eeu brief geschreven, die onlangs bekend werd, waarin den pachters werd aangeraden niet langer naar de Liga te luisteren, maar de goede voorwaarden, namens hun landheer aangeboden te aan vaarden. De bisschop is thans verdergegaan. Nam' bericht wordt, heeft hij op eene Vrijdag ge houden bijeenkomst den geestelijken van zijn diocees medegedeeld, dat boycotting endeel- neining aan liet iPlan of Campaign" onder «gereserveerde gevallen" moest worden ge- bracht. -Hij ontnam aan alle priesters in zijn diocees de bevoegdheid tot liet verleenen van. absolutie, waar iemand deelgenomen had aan een der twee door hem veroordeelde zaken. Volgens een bericht uit Lissabon heeft de Portugeesche regeeritig thans harerzijds voor gesteld dat Engeland, de Ycreenigde Staten en Portugal elk twee gemachtigden zullen benoemen, welke bij onderling overleg liet bedmg der schadevergoeding wegens do in beslagneming van den Delagoa-baai-spoorweg zullen vaststellen, terwijl bij oneeniglieid de scheidsrechterlijke beslissing van Zwitserland zal worden ingeroepen. Uit Sofia wordt aan de Times gemeld, dat de regeering den kolonel Kissoffen den hoofdofficier van gezondheid dr. Miscoff, Van de ranglijst van liet actieve leger heeft doen schrappen en onder politietoezicht heeft ge plaatst, dewijl de regeering aanneemt dat zij aan Panilza's aanslag medeplichtig zijn, omdat zij daarvan geweten en de regeering niet gewaarschuwd hebben. De Areto York Herald deelt nadere bijzon derheden mede omtrent do samenspanning om den staat Beneden-Californië los te maken van Mexico. Het plan der samenzweerders was door kunstgrepen regeeringlooslieid in het leven te roepen, waarvan gebvuik ge maakt zou worden om Engelands tusschen- komst te vragen, teneinde eene inlijving l)(j Engeland uit te lokken. De raddraaiers worden gerechtelijk vervolgd. E R A S K B IJ K. De belastingen hebben in do algeloopen maand 2.813.(300 fr. moer opgebracht dun de raming en 1.550.500 fr, meer dan in dezelfde maand van 1889. De hertog van Orleans heeft aan de lote- lingen van zijn jaar het volgende manifest gericht Waarde kameradenIk had verzocht als soldaat mijne drie jaren te mogen dienen. Voor alle antwoord veroordeelde men mij tot twee jaar gevangenisstraf. Ik heb mij niet beklaagd. Vóór het verstrijken van mijn straftijd geleidt men mij naar de grens; de gratie doet mij terugkecren tot de smar ten der ballingschap. Het is slechts eene verwisseling van gevangenis. Afijn besluit blijft onveranderd en niets zal mij de hoop doen opgeven van mijn vaderland te dienen, Bewaar voor mij de plaats die ik droomde in ile gelederen, in uw middenbij het vaandelik zal haar komen hernemen, De uwe, voor God en Frankrijk". Tan Ylissingen naar Pretoria, de hoofdplaats van de Zuidafrikaanscho Republiek (Transvaal). 5. Onderweg ontmoeten wij tal van menscben, die door hun bontkleurige kleccling onze aandacht .trekken, en zooveel kleine rijtuigen, dat het ons toeschijnt, dat hier rijk en arm rijdt. Wat wij to •voren op plaatjes wol eens gezien hadden, nl. -ezels en muildieren, aan beide zijdon beladen met .manden en daar tusschomn den drijver, aanschou wen wij liior in werkelijkheid. Na een in terras santen rit van oen half uur bei eiken wij Pelmns en stappen af voor het hotel vun onzen geleidur. Mijn eerslo woik is mijn eersten brief op de post te bezoigen. Een jiaar sir,«itjougens, slechts half gekleed, geleiden ons .duur do Mad. Daar zij -Eiigelhcb spreken, kunnen wij bon goed verstaan. 't Zijn halve duivels en'L heeft er veel van, of zij in iederen winkel, waarin zij ons brengen, den baas mogen spelen. Zij laten er ons heel wat zien en, daar ons gezelschap groot is, wordt haast overal wat gekocht, zobals ingelegde zalm, fles- schen mot zuur, cognac, sinaasappelen, oude jenever, dassen, petten, en weet ik wat al meer. Alles hooit ons. Beeldschoone vrouwen en meisjes treft men er in menigte aan. Wij be wonderen de groote, prachtige kathedraal, die, ofschoon door brand beschadigd en nog "iet ge heel hersteld, een gebouw is van classieko schoonheid. Voor haar bevindt zich een ruim plein, welks zitbanken ons tot oen poosje ver- wijlens uitnoodigen. Wij zetten ons neer en ge nieten don aanblik van het prachtig» museum aan do andere zijde van het ploin. Steeds be houdt men in de stad hot gezicht »p do liooge borgen, naar welker toppen een zigzagsge- wijs pad leidt. Alles te zien, alles te bezoeken, daarvoor ontbreekt ons do tijd; toch keoren wij, ovei stelpt duur hetschoone en voor ons zeldzame, dat wij gezien liobben, naar ons Iwtel terug; van waar de koetsier ons niet do gebruikelijke snelheid naar het havenhoofd voert. Vroolijk en prettig gestemd, rooien we weer naar ons schip, be laden mot onzen inslag, waaronder voor ons het gewichtigste waren onze flesschen met zuur, door do Engelschen pickles genoemd. Wij houden daar heel veel van en ons menu vei schalt liet ons maar om de vier dagen. In een toepasselijk eigen gefabriceerd Engelscli lied galmen wij, op de wijze van: »'k Heb galon in mijn laarzen", onze vreugdp uil, tot groot vermaak van de Engelschen, die oij ons zijn, en van da achtergeblevenen, die onze terugkomst over do verschansing van het schip gadeslaan. Spoedig zijn wij weer aan bourd en na onze zaken geborgen to hebben, genieten wij het prachtige gezicht dor haven van Pulnias bij ondergaande zon. Toen deze geheel onder da kim was weggedoken, toekende Jch het liooge rotsgo- vanrte spookachtig tegen den rijk met sterren be zaaiden hemel af, terwijl de duizenden lichten, welke halvemaanvormig do binnenzijda dor haven omgaven, zoovele diamanten geleken, waarmede het reusachtige boefijzer was omzet. In den tijd, dat wij op Palmns genoten, was het schip van een nieuwen voorraad kolen voorzien, en toen wij weor aan boord kwamen, moesten alleen nog vier stieren geladen worden. Dit ging heel zonderling. De kraan van het schip werd over boord gedraaid, de zware ijzeren ketting naar beneden gelaten, een touw met lus om don kop van een stier geslagen en aan don linak van den ketting bevestigd. Op een gegeven teeken wor.d de machine den ketting op, on de stier spartelde, alleen aan de horens hangende, in de lucht en werd aan boord gehesehen Tot vier malen toe herhaalde zich dit schouwspel, dat ook voor vriend Veld vreemd was, daar hij de runderen tot heden steeds in een zoogenaamde broek bad zien ophijschen. Wij verwijderen ons meer en meer van het schoone eiland, dat ons, behalve de nuugeii.iiue indrukken van het vele schoone, ook nog de her innering meegeeft aan een paar allerliefste reis- geuootcn, die ons daar na een allerhartelijkst afscheid verlaten hadden. Mot een «vaarwel Pillmas" en een heilbede voor die twee besluiten wij dezen onvergetelijke!! dag. 20 December is een echt muzikale dag. Dg

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1