uitgeverTT odé. Uit een Dagboek. A". 1890. Donderdag 12 Juni. N°. 7519. Feuilleton. V ier-en-veertig'ste Jaargang. Verscb nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. ButtenlancTsche Berichte». Binnenlandsche Berichten. GQURANT. Xbonnemf.ntsprijs per kwartaal fl.85. franco per postdoor het geheole Kijk- 2.50. Afzonderlijke nommers0.10. BtRBAH: HI X It K T, 15 12 4. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCHLAND. In de zitting van (jen Rijksdag van gisteren is het voorloopig presidium nu voor den ge- heelcn zittingsduur gekozen. Op de interpellatie van Richter, betreffende de opheffing van het passenstelsel in liet ïtijksland, antwoordt dc rijkskanselier, dat de hoogverraad-processen den maatregel noodig hadden gemaakt en meer nog bijzonder het militair belangbovendien had die maat regel ten doel, de verbinding van den Elzas met Frankrijk moeilijker te maken en de verduitsching te bespoedigenhet passen stelsel werkt goed. De minister eindigt met te zeggen, dat de interpellatie niet in Duitschlnnds belang was en in het Rijksland nieuwe illusion en hoop opgewekt heeft; de verantwoordelijkheid laat isjj aan den interpellant. Te Aken zijn huiszoekingen gehouden bij verscheidene personen, die verJatht werden ■van anarchistische woelingen. Er zijn bij hen niet slechts eene menigte anarchistische ge schriften en strooibiljetten, maar ook belang rijker stukken gevonden. Eenige dezer per sonen zijn gevangengenomen, De bericht gever voegt hierbij de opmerking, dat de meeste anarchistische geschriften uit Londen komen en over de Belgische grenzen Duitsch- •land worden binnengesmokkeld. De prins-regent van Beioren heeft, eene som vnn 5000 mark geschonken als bijdrage in de kosten voor een gedenkteeken ter eere van prins Bismarck. B E L G I E. Gisteren hebben de verkiezingen tot ver nieuwing van de helft, der Kamer van volks vertegenwoordigers plaats gehad. In weerwil van de hoop der liberalen om te Gent te zegevieren, is de gansclie katho lieke lijst bij eerste stemming herkozen met 500 stemmen meerderheid, De beer Lippens, burgemeester, de eenige liberale afgevaar digde aldaar, is gevallen. Te Verviers verloren de clericalen 1 zetel. Te Soignies, Doornik en Luik zijn de liberalen, te Aalst, Oudenarde, Wavemme en Hasselt de clericalen herkozen. Te Bergeu is de geheele liberale lijst ge kozen met 700 stemmen meerderheid. De socialistische candidatuur van Léon Defuis- seaux verwierf 400 stemmen. Te Charleroi zijn alle liberale candidaten gekozen, zoodat de clericalen daar twee zetels verliezen. Be algemeene uitslag is dat de liberalen drie zetels winnen (2 te Charleroi en 1 te Verviers), en daarentegen een (te Gent) verliezen. Te Thuis alleen is herstemming noodig daar is éen liberaal terstond herkozen, terwijl de beide andere aftredende liberalen met twee clericalen in herstemming komen. Blijkens mededeeling in de zitting van den Brusselschen gemeenteraad van Maandag is de optocht der leerlingen van de openbare scholen van Brussel in de voorstellen van het programma der jubileumsfeesten in Juli ge schrapt, omdat een paar gemeentebesturen hunne medewerking hadden geweigerd. Het daarvoor uitgetrokken bedrag is nu verdeeld en komt ten goede van den historischen op tocht en van het feest, hetwelk de »Cercle artistiquo et littéraire" in zijne zalen wcnscht in te richten ter viering van het dubbele jubileumBelgië's 60-jarig zelfstandig be staan en koning Leopold's 25-jarige regeering. ENGELAND Volgens bericht aan de Times uit Durban heeft de ïransvaalsche Volksraad besloten Viljoensdrift te maken tot punt van aanslui ting met den Vrijstaatschen spoorweg; voorts de verliooging van het invoerrecht op wijnen en spiritualiën niet toepasselijk te verklaren Op de naburige staten, daar de Volksraad dit in strijd zou achten met de Londensche con ventie, die differentieele rechten uitsluit. OOSTEN» IJ K. In zijne toelichting aan de Hongaarsclie delegatie constateerde ICalnoky, dat Bulgarije zich vredelievend en voorzichtig heeft ont wikkeld en zijn verlangen heeft getoond om in goede verstandhouding met zijne naburen te leven, vooral met de Porte. Wat Servië betreft, hebben wij, om met haar de vriend schapsbetrekkingen aan te houden, alles ge daan wat noodig was, op voorwaarde, dat het regentschap met dezelfde voornemens zou lijn bezield. Wellicht ontbreekt de goede wil Met, maar de neigingen zijn niet vriend schappelijk, zoo niet zelfs vijandig tegenover Oostenrijk. Zij zijn thans sterker dan het gezag van het ministerie en het regentschap, die ontwapend staan tegenover de agitatie der dagbladen. De toestand van groote staten tegenover kleine is altijd moeilijk, wanneer de betrekkingen gespannen zijn. Kalnoky vreest echter niet, dat Servië tracht verwik kelingen met zijne naburen uit to lokken. Tegenover de vredelievende verzekeringen van het ministerie en het regentschap moeten wij intusschen hopen, dat zij het noodige gezag zullen hebben om aan hunne verzekering eene deugdelijke waarde te geven. De vriendschap pelijke betrekkingen van Servië met Rusland zullen geenszins vijandige verhoudingen met Oostenrijk na zich sleepen. Alle posten der begrooting van buiten- landsche zaken, waaronder ook de gebeimd fondsen, zijn goedgekeurd, In de leger-commissie van de Hongaarschfl delegatie verklaarde de minister van oorlog, dat de militaire eischeu op het oogenblik niet verminderd kunnen worden en slecht! den grondslag bevatten waarop men zal moe» ten voortgaan verder te bouwen. Aanzienlijks vermeerderingen zullen onvermijdelijk zijn en men zal vermoedelijk de vraag van vermeer» dering van de vredes-sterkte moeten behan» delen. De geheele wereld streeft er naar do legersterkte te verhoogen; daarbij kan Oos- tenvijk-IIongarije niet achterblijven. Het overgelegde budget is een minimum dat geen vermindering gedoogt. ITALIË, De regeering heeft bij de Kamer liet aan gekondigde wetsontwerp .ingediend, waarbij het graf van Garibaldi tot nationaal monu ment verklaard en het eiland Caprera ver sterkt wordt. In de memorie van toelicnting bij bet ont-f werp wordt o. n. gezegdGeen bolwerk zal veiliger zijn ter verdediging van het vader» land, dan de plek waar de held den laatsten adem uitblies en die sedert eene bedevaart plaats geworden is. En zoo zal het niet moge lijk zijn, dat zij voor den vreemdeling ooit eene overwinningstropee worde. Naar dien kleinen hoek der aarde, naar dat grafzuilen de gedachten van het erkentelijke Italië altijd gericht zijn. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 40 Juni. Het debat over do spoorwegovereenkom sten is heden onder de meest buitengewone 'Tan THsslngen naar Pretoria, dc hoofdplaats Tan de Zaldafrikaausclie Republiek (Transvaal), 7. Ook 30 December levert niets bijzonders op. 'Daarom zal ik or mij nu eons toe zetten u te be schrijven, hoe de gewone ailedaagscbe gang van Zaken aan boord is. *g Morgens om zos uren zijn wij uitdeveeren •en meestal nemen wij dan dadelijk oan verfris- - Schend bad. Dan luchtig aangekleed naar hei dek. Met ngoeden morgen I" wenschen oan den kapi tein, de officieren, vrienden en kennissen en een praatjo maken, wordt de tijd gesleten tot acht •Uren. Dan luidt de bel voor het ontbijt, dat be- Staat uit gekookte grutjes met zoetemelk en ■suiker, tweoêrierwurm vh'escb, schapcncarbonudo en gehak, gebakken visch, spiegeleieren, tweeërlei brood en een of ander conserve. Do gewone drank is thee. Na liet ontbijt naar het dek, waar de tijd tot éen ure wordt doorgebracht mot lezen, schrijven of het een of ander spel. Even vóór twaalf uren schiet de kapitein met twee officieren de zon om den juisten tijd to be palen en ook de juiste plaats, waar bet schip zich bevindt. Dan wordt dadelijk in ons salon op de kaart aangegeven, waar wij zijn en hoeveel mijlen het schip sedert den vorigen dag twaalf uren geloopen beeft. Ten éen ure luidt de bel voor het middageten, dat bestaat uit drieërlei vleesch, op verschillende wijzen bereid, gevogelte, visch, aardappelen, die ik niet lust, een paar verschillende puddings, groenten en vruchten. Onder de vleezen bekleeden rund- en selmpevleesch de eerste, varkensvleesch de laatste plaats, onder do groenten staat kool bovenaan en onder de vruchten heerlijke bananen en sinaasappelen. Wij zijn al tamelijk verzoend met de gewoonte der Ëngelscbon om het eten zonder zout te koken en laten het ons goed smaken. Na het eten een middagslaapje van een uur in de luie stoelen op het dek, zacht gewiegd door de golven, gekust door het verkwikkende koeltje, en door het bruisen der zee in s'aap gazongen. Dit is het heerlijkste rustuur, dat wij kennen. Dan weer aan het praten, lezen, schrijven, of spelen tot halfzes, den tijd voor de thee. De thee bestaat uit een tafel van tweeërlei koud vleesch, brood, ingelegde visch, zalm of kreeft, en natuurlijk thee. Na de thee komen onzo gezelligste uurtjes. Om G uur of 6i/3 uur gaat de zon onder. Dan komt doorgaans de maan, die hier veel helderder schijnt dan in Holland, en nu plaatsen de vrienden zich in een kring, doorgaans bestaande uit een man of tien. Nu aan het vertellen of aan bet zingen, altijd met Van Rooven als voorzanger. Om G uren keeren wij gewoonlijk oven naar bet salon teiug, om ons daar te verpoozen bij het gebruik van een paar beschuiten met zoetemclksche kaas en een flaschje stout. Dan weer naar liet dek in den kring, en over het verleden, het lieden en de toekomst geredeneerd, tot het bed ons roept. Alleen liet kerkgaan des Zondags, het repe- teeren der gezangen en een concert zijn afwij kingen van dezon regel. 31 December levert ons weer zoo'n concert op» waarbij nu eene collecte gehouden wordt voor het Merchant-Seaman's-Orphan-Asylum. 't Is druk bezocht en loopt goed van siapel. Behoef ik u te zeggen, dat de oudejaarsavond ons veel te denken, elkander veel te vertellen geeft efl onze gedachten naar het ouderlijke huis dwalen» waar, bij de warme kachel onder een glam-je wijn en een warme saucijs, het Nieuwe jaar wordt Vfrbeid. Geen torenklok doet ons haar twaalf forscbe slagen hoorende scheepshal luidt krachtig het Nieuwe jaar in en nu vangt het gelukwenschen aan. Tot twee uren blijven wij nog bijeen eti na een korten slaap begroeten wij den eersten dag van hot Nieuwe jaar. (Wordt vervulyd.)

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1