kulmte aangevangen. Als inleider trad op de heer Farneombe Sanders, wiens beginselen niet onbekend waren. Al mocht hij dan ook eenig leed gevoelen over de bestrijding van dit grootsche werk van den minister, met de aandeelhouders der spoorwegmaatschappijen betoonde hij geen meewarigheid. De schrijver der nota ontwikkelde in eene rededie de geheele voormiddagzitting in beslag nam tegen deze overeenkomst een viertal beden kingen. Hij verlangde staats-exploitatie der spoorwegen, en kon hij dit niet krijgen, be houd van drie maatschappijen in het belang van een gezonde concurrentie, waarbij alleen de handel gebaat is; daarbij nog bovendien zijne bezwaren tegen de practische uitvoer baarheid der overeenkomst en zijne finan- cieele bezwaren. Waar hij op het standpunt der exploitatie nader aandrong, stelde hij vooral de groote macht der particuliere maatschappijen in het licht, De geheele rege ling vond hij ontzettend gecompliceerd en het gemeenschappelijk gebruik niets dan een wassen neus. Aan het dwangmiddel van naasting hechtte hij geringe waarde. l)e regee ring kan wel de tarieven verlagen, maar het tariefstelsel niet veranderen. De heer Seyfiardt kreeg verlof den minis ter van oorlog te interpelleeren omtrent de regeling van liet hooger bevel en de verant woordelijkheid en machtsbevoegdheid van den hoogeren bevelhebber van het leger. Bij het verder debat over de spoorweg overeenkomsten vroeg de heer Farneombe Sanders hoe het met de exploitatie van nieuwe locaallijnen zou gaan en verdedigde zgne finoneieele berekeningen tegenover des ministers bestrijding. De lieer Mees bestreed de overeenkomst, omdat het gemeenschaprolgk gebruik, zooals dit door de regeering is voorgesteld, onuit voerbaar is en zal leiden tot coalitie tusschen de maatschappijen. Morgen zet hij zijne rede voort. SCHIEDAM, 11 Jnnl 1800. De gemeenteraad hield hedennamiddag ten kwart voor twee ure eene vergadering, welke door IS leden werd bijgewoond; afwezig was de heer Van Erpecum, niet kennisgeving. Na voorlezing der notulen der voortgezette zitting op 26 Maart en van '2 April jl. kwamen o. n. de navolgende stukken in een besluit van Ged. Staten dezer provincie, houdende bepaling van den termijn binnen welken de gemeente-rekeningen over 1889 moeten worden ingezondenzijnde dit uiterlijk op den 3 In Aug. e. k.twee missiven van dezelfden ten geleide van door hen goedge keurde raadsbesluiten tot veranderingen in de gemeente-begrootingen voor 4 889 en 1890 eene gelijke missive ten geleide van het door hen goedgekeurde tweede suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting; eene gelijke missive ten geleide van het door hen goed gekeurde raadsbesluit tot bet onderhandsch verhuren cener bovenwoning, nabij de voor malige Overscliiesclie poort aan den brug wachter, J. van Nieuwenburg en een gelijke niissive ten geleide van een afschrift der beschikking van den minister van binnen- landsche zaken, met extract uit den daarbij behoorenden staat, tot vaststelling der rijks vergoeding in de kosten van het lager onder wijs over liet jaar 1888, waaruit blijkt, dat door deze gemeente te veel is genoten f201.95'/»welke stukken alle werden aan genomen voor kennisgeving. De missive van Ged. Staten van 20,21 Mei jl. ten geleide van een schrijven van den minister van binnenlandsche zaken van 19 Mei 11., houdende mededeeling dat hij, op de in gezegd schrijven ontwikkelde gronden, bezwaar maakt het besluit van den raad dezer gemeente tot heffing van spuigeld ann 's Konings goedkeuring te onderwerpen, werd jnede voor kennisgeving aangenomen, zullende beide missiven worden opgenomen in het gedrukt verslag der handelingen. Nog werd voor kennisgeving aangenomen het proces-verbaal van door burgemeester en wethouders gedane opneming der boeken en kas by den gemeente-ontvanger, op 10 April 11. De staat van oninvorderbare posten van de plaatselijke directe belasting dezer gemeente, over het boekjaar 1888, ten bedrage van f928.10, werd ter inzage gelegd ter behan deling in eene volgende vergadering. De verslagen van den directeur der gas fabriek en der gemeente-drinkwaterleiding alhier, nopens den toestand en de exploitatie dier inrichtingen, worden ter inzage gelegd tot de eerstvolgende vergadering, zijnde heide bovendien opgenomen in het jaarverslag nopens den foestand der gemeente. Mede werd ter visie gelegd tot de volgende vergadering de rekening der ontvangstenen uitgaven van de gemeente-drinkwaterleiding over het jaar 1889, met de daarbij behoo- rende bijlagen, opgemaakt door den boek houder dier inrichting, overeenkomstig de verantwoording in de gemeenterekening over dat jaar. De rekening der stedelijke gasfabriek over *1889 met de bijlagen werd in handen gesteld der firroncleele commissie, ten fine van onder zoek en rapport, alsmede die van de directie van het algemeen handels-entrepot over 1889. De rekening van het St.-Jacobsgasthuis met de bijlagen over 1889 en de begrooting van die instelling over 1891, de rekening van het boheei der fondsen van liet vroeger alhier bestaan hebbende oude-mannenhuis over 1889 en de rekening en verantwoording van regen ten der Hofjes van Belois alhier hunner ad ministratie over Ir 89 met de daartoe behoo- rende bescheiden alsmede de begrooting voor 1891 daarvan, werden ter visie gelegd, ter behandeling in eene volgende vergadering. Hetzelfde geschiedde met het acres van het bestuur van bet alhier gevestigde departement der M. t. N. v. 't A., houdende verzoek om^ ten behoeve der huisvlijtschool van de ge meente in huur te bekomen de thans buiten gebruik zijnde bovenzaal der Koopmansbeurs, en zulks kosteloos of tegen een zóo billijk gestelden huurprijs, dat deze d- krachten van de school niet te boven ga, en het adres van M. L. van Lutsenburg, wed dr. A. Maas, om ontheffing van haren aanslag in de plaatse!, directe belasting dezer gemeente van af 1 Mei jl., wegens het metterwoon verlaten dezer gemeente met gezegden datum. Aan J. S. Klekamp werd, op zijn verzoek, om verlenging van huur met twee maanden van de door hem van de gemeente in ge bruik zijnde voormalige turfschuur aan de Raam en een pakhuisje bij het Spinhuispad, op dezelfde voorwaarden gunstig beschikt. Alsnu tot de behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen overgaande, werd voor eerst voorzien in de periodieke aftreding vau de leden der vaste, raadscommissiën. De aftredenden werden allen herbenoemd, terwijl tot lid der commissie voor bet bij houden van den staat der gemeente-eigen dommen werd benoemd de lieer Prins, en tot lid der commissie van fabricage de lieer Van der Schalk, beiden in de plaats van den heer J. Dykmnns Gz., die heeft opgehouden lid van den raad te zijn. Tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs ter vervulling der vacature, opengevallen door het overlijden van den lieer J.Steijriis Gzn., werd benoemd de lieer dr. N. M. Kam, met 15 stemmen. De ontwerp-besluiten tot het voldoen van uitgaven uit den post voor onvoorziene uit gaven van af- en overschrijvingen op de gemeentebegrooting van uitgaven en tot ver hooging van of toevoeging aan de begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor 1889 en 1890 werden bij acclamatie aangenomen. Hetzelfde was het geval bij de voorstellen van de commissie voor het bur gerlijk armbestuur en het stads-ziekenhuis om wijziging der hegrooting dier instellin gen over 1889 en van den schuttersraad der dienstdoende schutterij alhier om wijziging der begrooting dier schutterij voor 1889. Alsnu kwam het voornaamste punt der agenda ter sprake, het voorstel van bur gemeester en wethouders, om in art. 3 der thans geldende verordening, regelende de heffing eener plaatselijke directe belasting van 26 Januari 1882 (afgekondigd den 28n Maart daaraan volgende), de volgende wijziging aan te brengen rtegen hoogstens vijf ten hon derd" te vervangen door deze bepaling: tegen eene door den gemeenteraad te bepalen per centage" en zulks om de bepaling van dit artikel in overeenstemming te brengen met het in art. 1 dier verordening gestelde bedrag van hoogstens f 100.000. Uit de toelichting van den voorzitter bleek dat dit voorstel gedaan werd geheel in overleg met do commissie voor de herziening der plaatselijke belastingen. Na bestrijding van het voorstel door de heeren Visser en Van Har wegen den Breems, werd dit aangenomen met 15 stemmen tegen 3, die van de hee ren Visser, Van Harwegen den Breems en Schieveen. De vergadering werd hierop verdaagd tot a. s, Zaterdag. Bij beschikking van den gouverneur-gene raal van Nederl. Indië is verplaatst naar de residentie Palembang de controleur 2e klasse J. van Zon. We ontvingen het twaalfde verslag der FVereeniging tot verbetering van Armenzorg" te Rotterdam. Aan velen is waarschijnlijk deze belangrijke vereeniging nog niet bekend. Ze heeft ten doel: lo. gezonde begrippen omtrent armenzorg te verspreiden; 2o. particuliere armenzorg zooveel mogelijk te contra! isecren en een bureau voor alge- rneenen onderstand te vormen, teneinde op afdoende wijze aan behoeftigen hulp te ver schaffen 3o. bedelarij en misleiding tegen te gaan 4o. instellingen tot voorkoming van armoede te steunen of op te richten. De vereeniging gaat uit van liet beginsel, dat alleen die ondersteuning, welke verbete ring van den toestand der behoeftigen op den duur belooft, als gezonde armenzorg te be schouwen. Bedeeling met geregelde toelagen, of het voortdurend verstrekken van kleine giften is als stelsel af te keuren, en kan slechts bij uitzondering plaats hebben. De vereeniging telt een aanzienlijk aantal leden, en we vinden haar streven zoo belang rijk, dat we er een afzonderlijke bespreking in een der volgende nummers aan hopen te wijden. Bij de vereeniging tot het verkenen van hulp mm minvermogende ooglijders voor Zuid- Holland, gevestigd te Rotterdam, zochten in 1889 niet minder dan 4628 personen hulp, of 531 meer dan in 1888, bewijs te over om de onmisbaarheid dezer instelling te eonsta- teeren, on reden te over, om haar te steunen. Toch, zoo lezen we in het verslag der vereeni ging, hoe eentonig onze jaarlijksche klacht wor den moge, wij moeten ze toch weder herhalen. Ingezetenen van 115 gemeenten in Zuid-Hol land kwamen tot ons om hulp; slechts 13 gemeentebesturen verleenden ons de hunne. Schiedam komt onder de laatstbedoelde» voor met een bijdrage van f 100. Er werden 2D8 groote kunstbewerkingen uitgevoerd. De gewone audiëntie van den minister van waterstaat, handel en nijverheid zal Zaterdag den. 14n dezer niet plaats hebben. landen te Manchester, door de regeering aangewezen om haar op het in Juli a. s, te gemelder plaatse te openen congres voor binnenscheepvaart te vertegenwoordigen. {St.-Qt.) Bijna een minislerieele crisis! »Gij weet waarschijnlijk niet zoo wordt- uit Den Haag aan de Arnh. Ot. geschreven dat Nederland weinige dagen geleden op liet nippertje van eene ministerieele crisis heeft gestaan. De ongunstige ontvangst va» de spoorweg-overeenkomsten in de Tweede Kamer en in de pers, zelfs nadat de memorie van antwoord was uitgekomen, beeft bijna aanleiding gegeven, dat de regeering een voudig zou opstappen en liet liberaal Kamer lid, aan wiens invloed al die tegenstand toe geschreven wordt, moreel te dwingen het bewind te aanvaarden en te zien of hij de zaken vóór de verkiezingen van 1891 in 't reine zou kunnen brengen," Men schrijft uit Den Haag aan de Zio. Ot., dat het advies van den Raad van State inder daad zeer ongunstig moet luiden ten aanzien der wet betreffende de militaire organisatie- Het schijnt, dat de ontworpen regeling met de bijgevoegde uitvoerige toelichting hethooge staatscollege tot een zekere moedeloosheid in zake 's lands verdediging heeft gebracht. Vandaar dat men eenerzijds wijst op de zware offers, die de natie zal hebben te brengen, en anderzijds dat die offers nog veel grootsr zouden belmoren te zijn om het beoogde doelhandhaving van 's lands onafhankelijk heid, onder alle omstandigheden te bereiken. Bij de heerschenjje stemming in onze ver schillende parlementaire partijen mag dan ook, volgens dezen corr., nu reeds een zeer ongunstige voorspelling over het lot dier wet worden uitgebracht. Tegen 15 Juli kunnen weder pupillen op de pupillenschool te Nieuwersluis worden ge plaatst. Voor nadere bijzonderheden zie men de Staatscourant no. 132. Door mr. H. L. Drucker, hoogleeraar te Lei den, is aan de universiteitsbibliotheek aldaar ten geschenke aangeboden, een verzameling kostbare en zeldzame werken van middel- eeuwsche juristen uit de Italiaansche school, bevattende commentaries op bet Romeinsche recht. Behalve uit een reeks kleinere formaten bestaat het geschenk uit 30 folianten en 25- kwartijnen, dugteekenende van de 15e en'16e eeuw, meerendeels incunabelen en alle prach tig gedrukt. Den schenker is daarvoor de dank der regeering betuigd. Met machtiging des Konings zijn de heeren J. F. W. Conrad, inspecteur van den water staat, en D, S. Bles, vice-consul der Neder- Zoover tot heden bekend is, leven er nog 1 oud-strijders van "Waterloo. De oudste is H. Snijders te Nijeveen (Dr.)geboren inl793. Volgens de R. Ot. beeft de heer W. van- Zuylen een tooneelstuk in vier bedrijven ge schreven, waarvan Hildebrand's beroemde novelle »De familie Kegge" den grondslag uitmaakt. Dit stuk behoort onder die, welke de Rotterdamsche tooneelonderneming van de heeren De Vos en Korluar in den aan staanden winter zal opvoeren, voor welke onderneming, trots aUe.tegenstrijdige geruch ten, de scliouwburgbouw eerstdaags zal worden aangevangen. Den 14n dezer zal te Heerenveen eene vergadering worden gehouden, waartoe alle* vervenei's in de lage venen van Friesland zijn uitgenoodigd. Het initiatief daartoe is genomen door eenige verveners uit Oldeou- wer en Tjalleberd. Deze bijeenkomst staak in verband met de telkens terugkeerendS" werkstakingen in die venen. Enkele vrouwen in de veenkolonie Appelsgo-, blijven weigeren om liet werk te hervatten. Aan sommige mannen is verboden aan hei werk te gaan. Alle nachten gaat de politie nog veldwsarts. De scheepvaart is vrij druk.- De J eene ui schilder een p° de fra11 der »Fi De h heeft h vosheng Uit d Wet! dat ik her.... denpast Lid 5 Wet! Lid f Een a Wc tl persone raad ku Lid 5 Giste heeft ei aan de revolvei richtte schoot Door naar Ir hij van zieker,!: geneesk vaar wa Omtr tot de met zek In de die doo gunstige het gevt Maam den smi den kin een oud Om on; steen ac uitloopci zij nu ander g en den1 reed; al hem in stikt in geschrei van ondi dellijk g aanwezij geweken Gortn lid der den heei 2234 ste "Visser heer A. stemmer !Hjmc( van de schoond hebben komsten schijnt publiek volge w dezer so zeer run en er w *het loka tegen dt De tussc de orde Tolcn. alhier is

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2