Gemengde Berichten. PEK TELEGRAAF. Koloniën. Post en Telegraphie. 0 n d e r w ij s. Rechtzaken. V i s s c h e r ij. Land- en Tuinbouw. De Zady's Pictorial van 7 Juni behelst eene uitvoerige levensschets van de dieren schilderes, mevrouw Henriette Ronner, met een portret van haar zelve en van Banjo, de fraaie poes in de Ronner-tentoonstelling der ïtFine art Society". De heer Oscar Carré, thans te Dordrecht, heeft Maandag een zijner fraaie Trakliener voshengsten door den dood verloren. Uit den gemeenteraad te Oorschot: Wethouder Van II.En om u te bewijzen dat ik volstrekt niet tegen het kerkbestuur ben... Ik heb verleden week nog f700 aan denpasto or gebracht. Did S. Ei? en was dat een cadeautje? Weth. Ja, die gaf ik hem present. Lid S. Wel, dan valt ge me erg mee. Een ander lid. En was dat uit uw eigen zak Weth. Neenmaar ik had toch den personen, wier lost ik volbracht, een anderen raad kunnen geven. Lid S. Ha, zoo!! (hilariteit). Gistervoormiddag tusschen ll!/s en 12 uur heeft een man zijne vrouw in eene woning aan de Dirksmitstraat te Rotterdam door een revolverschot van het leven beroofd. Daarna richtte hij de revolver op zichzelven en schoot zich in het achterhoofd. Door de politie aangehouden en gebracht naar het bureau in de Meermansstraat, is hij van daar per brancard naar het stedelijk ziekenhuis overgebracht, omdat volgens een geneeskundige zijn toestand niet zonder ge vaar was. Omtrent de beweegredenen, die den man tot de misdaad hebben geleid, is nog niets met zekerheid bekend. (2Vr. Jt. Ct.) In den toestand van vrouw A.te's-IIage, die door haar man vergiftigd werd, is eene gunstige verandering gekomen. Men acht het gevaar thans geweken. Maandagnamiddag, toon liet dochtertje van den smid K.,-te Zwijndrecht, haar broertje in den kinderwagen reed, wilde zij even naar een ouder broertje, dat zij miste, gaan kjjken. Om ongelukken te voorkomen lag zij een steen achter een der wielen, om het achter» uitloopen van den wagen te beletten. Terwijl zij nu den wagen alleen liet, schijnt een ander gekomen te zijn, die den steen wegnam en den wagen in eene nabijzijnde moddersloot reed; althans toen zij terugkwam, vond zij hem in de sloot en haar broertje bijna ge stikt in de modder. Aan de op haar hulp geschrei toegeschotenen gelukte het, het kind van onder het wagentje te halen. De onmid dellijk geroepen geneesheer, die zeer spoedig aanwezig was, slaagde er gelukkig in de bijna geweken levensgeesten weder op te wekken, Gorlncliem. Voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten, in de plaats van den heer Begram (overleden), zijn uitgebracht 2234 stemmen, Gekozen is de heer mr. A. C, Visser (liberaal) met 14*19 stemmen; de heer A. Blankers (anti-rev.) verkreeg 1089 stemmen. Nijmegen. Tot dusverre was men hier van do sociaal-democratische woelingen ver schoond gebleven. In de laatste dagen echter hebben er in een afgelegen bierhuis samen komsten van sociaal-democraten plaats. Dit schijnt de aandacht van het andersgezinde publiek te hebben getrokken, en dientenge volge was het Maandagavond voor het lokaal dezer samenkomsten aan de Nieuwe Markt zeer rumoerig. Er had een volksoploop plaats en er werd uit de menigte met steenen naar #het lokaal geworpen, terwij! er bedreigingen tegen de sociaal-democraten werden geuit. De tusschenkomst der politie was noodig om de orde te handhaven. Tolcn. Door de liberale kiesvereeniging alhier is tot candidaat voor de Prov. Staten gesteld de heer N. Polderman, burgemceste van St.-Maartensdijk. De anti-revolutionnaire kiesvereeniging stelde tot candidaat jhr. mr. J. H. L. van Buren, kantonrechter alhier. De Engelsche kardinaal Manning heeft den vijfentwintigsten verjaardag zijner bisschopswij ding gevierd, bij welke gelegenheid een honderdtal heeren en dames, met den matkies van Ripou aan het hoofd, hem een met vele namen onder teekend adres van geiukwensching kwamen aan bieden, benevens een geschenk in geld, ongeveer 145000, welke som de kardinaal bestemd heeft voor het voltooien van de groote kerk te Ken sington. Bij de groote wedrennen te Anteuil is de Grand Prix de Paris" gewonnen door het Engelsche paard kReyal Meath". Het Fransche renpaard «Fetiche" was da tweede. «Royal Meath" werd een paar minuten véor den wedren verkocht aan lord Dudley voor 125,000 francs en toezegging van de helft van den prijs dien het paard winnen mocht. Er weiden weddenschappen aangegaan voor een gezamenlijk bedrag van 1,400,000 francs, waarvan 700,000 alleen op den grooten wedren. Volgens de XIXe Siècle zou de gouverneur van Koerland (Rusland) een besluit hebben uitge vaardigd, waarin wordt gelast, dat »de Joden, die in de duisternis leven, als niet kennende het licht van den christelijken godsdienst", de kosten der stadsverlichting zullen dragen, «opdat zij op hun ne beurt de Christenen verlichten." Een practisch gebruik wordt in Amerika van de phonograaf gemaakt door handelshuizen en bankiers. Wanneer de kassier eene som golds ontvangen heeft, spreekt hij het bedrag in de phonograaf uit; de patroon heeft dan niets te doen, dan de phonograaf nf te rollen en de be dragen op to tellen, en kan zoodoende eene ge makkelijker conti 61e uitoefenen op de handelingen van den kassier. Deze vinding is van den Amerikaan Patrick Ergan. MEN HAAG, 41 Juni. Tweede Kamer. Ingekomen is het voorstel-Bahlmann tot ver mindering van den zoutaccijns. Dij het voortgezet debat over de spoorweg overeenkomsten bestreden de heeren Mees en Rutgers van Rozenburg ze sterk, als lei dende tot coalitie tusschen de twee maat schappijen, terwijl de Rijnspoorwegmaat schappij ontzaglijk wordt bevoordeeld. De heer Huber verdedigde het ontwerp, ondanks enkele bezwareneveneens de heer Sclmep- man uit het oogpunt van nlgemeenc ver betering der communicatie. De heer Hintzen bestreed het ontwerp, dat door den heer Van Kerkwijk werd verdedigd. De gelegenheid tot verzending dor correspon dentie naar Noord-Amorika, over Amsterdam, bestaat door middol van het stoomschip Rotterdam. De laatste buslichling aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 14 Juni a. s., des mor gens ten 5.10 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Bijen worden door het bestuur dsr posterijen niet aangemerkt als levende dieren, in den zin van de kon. besluiten van 15 Jan, 1882 (Stbt. no. 14) en 23 Febr, 1882 (Stbl. no. 39) en kunnen derhalvo, evenals visch, bloedzuigers en schaal dieren, zoowel in het binnetilandsch als in liet buitenlandse!) verkeer per pakketboot verzonden worden. Batavia, 10 Mei. Aan het verslag over Atjch en Onder- hoorigheden van *14 tot en met 27 April jl, is het volgende ontleend: Groot-Atjeh. De beschietingen van de posten in de linie waren gedurende den ver- slagtijd van weinig beteekenis. In den ochtend van den I8n April, toen de dwangarbeiders het weder opschietende groen op eenige eilandjes ten oosten van Kota-Polmma open- kapten, werden deze nogal beschoten, doch zonder dat van onzen kant verliezen geleden werden. Den 23n April bekropen Atjehcrs eenige Chinee2en, die aan de trambaan ter hoogte van het blokhuis Lamara werkzaam waren, doch zij werden bijtijds ontdekt en verdreven. Op den 20n April begon op Groot-Atjeh de vastenmaand. Toekoe Moeda Raijoet, een der voornaam ste hoofden uit de XII Moekims Tocngkoeb, bood zijn onderwerping aan, onder voorwaarde, dat hij 3000 zakken peper van uit Pan- tei Radja mocht uitvoeren. Het grootste ge deelte der som, waarvoor die peper zou worden verkocht, wilde hij als borgtocht bij bet bestuur deponeeren, doch in zijn verzoek werd niet getreden. Een vrij groot aantal hoofden van buiten de linie maakte gedurende den verslagtijd hun opwachting bij het be stuur. Aan het verbod op den uitvoer van handelsgoederen naar buiten de linie werd zoo gestreng mogelijk de hand gehouden. Ondcrhoongheden, Ter Westkust werd de rust niet verstoord. Ter Noordkust werd onze versterking te Segli nog nu en dan zwak beschoten. De sluiting der kust laat zich in alle staatjes gevoelen. De peper wordt al tegen 4 dollars het pikol te koop aange boden, en zelfs daarvoor zijn geen koopers te vinden, omdat het product ni mag wor den uitgevoerd. In de verschillende staatjes ter Noordkust was het rustig. De gespannen toestand ter Oostkust bleef voortduren. Het hoofd van Perlnk beweert, dat T. Tibang van Djingki en T. Moeda Alle den oorlog tegeD hem willen beginnen. Enkele woel geesten werden door hem, om zich van hen te ontslaan, naar Groot-Atjeh gezonden. In het Pedawasche lieten de moslemin zich gelden en werden tusschen hen en het volk van radjw vuurgevechten geleverd, waarbij dooden en gewonden vielen. De moslemin- sche bende werd naar Pantoen Raijoet terug gedreven. Te Edi werd de rust niet verstoord. Naar aanleiding van de heerschende woelingen werd aan de hoofden ter Oostkust bericht gezonden, dat voorshands geen uitvoer van goederen van Edi naar hun gebied zou plaats hebben en ook de te Edi aanwezige peper zou worden aangehouden totdat de moslemin Pantoen Raijoet zullen hebben verlaten. De weersgesteldheid was warmregen en droogte wisselden elkander af. De gezond heidstoestand was onder de inlandsche be volking vrij gunstig. Onder het garnizoen was die ongunstiger dan gedurende het tijd perk, waarover het vorige politiek verslag loopt. Te Pantei Pevak werden per dag opge nomen 39 zieken, tegen 26.7 gedurende het vorig tijdvakdaarvan waren lijdende aan beri-bcri 16, tegen 12.8 gedurende den vori- gen verslagtijd. Uit Atjeh komt het bericht, dat de kapi tein van den staf, Van lleutz, zijne function heeft hervat. Volgens bericht van den chef over den geneeskundigen dienst, is de cholera op 28 April jl. te Djokjokarta epidemisch verklaard. In Maas-en Waal wordt voor de kersen ge middeld 10 tot 16 cent per K.G. aan den boom besteed. Te Vianen werd bij eene op Maandag gehou den kersenvetpachiing 10 a 12 ct. per K.G. aan don boom besteed. Over het algemeen valt deze vrucht niet mede. Voor het liUerarisch-mathematisch examen te Leiden is gisteren o. a. toegelaten de heer Joh. II. Roelants van Schiedam. De heer J. M. M. C. Beukers heeft gisteren aan de rijksuniversiteit het doctoraal examen in de geneeskunde afgelegd. Professor Kooyker, te Groningen, wiens zenuw gestel ten gevolge van overmatige studie in den laatsten tijd eenigszins is aangedaan, heeft zich Zondag tot herstel van gezondheid buitenslands begeven. Aan de universiteit te Groningen heeft Zater dagmiddag dr. M. E. Muller het ambt van hoogleeraar in do oogheelkunde aanvaard met eene redo over het nut van bet onderwijs in dat leervak. Op aanschouwelijke wijze, door voor beelden opgehelderd, werd hot noodzakelijke aangetoond van het elementair onderwijs in de oogheelkunde voor ieder geneeskundige en hoe noodig het vestigen van leerstoelen voor dit onderdeel der geneeskunde aan elke universiteit is. De nieuwbenoemde hoogleeraar herdacht ook den grooten Donders en wijdde een woord van erkentelijkheid aan zijn leermeester prof. Snellen. Het kunstonderwijs heeft een gevoelig verlios geleden door den dood van den heer S. Altman, sedert April 1880 hoogleeraar aan de rijksacademie van beeldende kunsten te Amsterdam. De heer Altman was geboren te Rotterdam en bereikte den ouderdom van 67 jaarhij werd geroemd als uitstekend onderwijzer en nam als schilder, voornamelijk van portietten en interieurs, een verdienstelijke plaats in. De Haarlerasche gemeenteraad hoeft met ovor- groote meerderheid verworpen de voorstellen van het dagelijksch bestuur tot verhooging van het schoolgeld op alle schoten van lager en middelbaar onderwijs en hot weren van de leerlingen, wier ouders hun hoofdverblijf niot aldaar hebben gevestigd, op die inrichtingen, behalve op het gymnasium, de opleidingsschool voor meisjes en de te stichten hoogere burgerr school voor meisjes. Van de unie «een school met den Bijbel" zijn tot bestuursleden benoemd de heeren J.' E. N. baron Schimm.ilpenninck van der Oye (voorzitter), mr. T. P. baron Mackay (penningmeester), S. T. de Jong, J. W. A. Notten en jhr. mr. H M. J. van Asch van Wijck. In de gisteren gehouden zitting der arroml,- rechtbank te Rotterdam werden veroordeeld M. v. d. K., brandersknecht te Schiedam, wegens mishandeling, tot f3 boete. A. K., smidsjongen, oud 12 jaar, en J. C. R., oud 11 jaar, beiden te Schiedam, wegens diefstal en heling, tot plaatsing in een rijksopvoedings gesticht tot hun 18e jaar. A. v. S., sjouwer te Vlaardingen. wegens mishandeling van zijne vrouw, tot 1 maand ge vangenisstraf. P. M., arbeider te Vlaardingen, wegens mis handeling van een ambtenaar, tot 3 dagen ge vangenisstraf. L. A. B., borstelmaker, wonende te Arnhem, die, tijdelijk verblijvend bij zekeren S. te Vlaar dingen, zich schuldig gemaakt had aan diefstal van een pakje van een der kinderen van S., tot 1 maand gevangenisstraf. VLAARDINGEN. Gisteren zijn alhier bin nengekomen 3 schepen, gezamenlijk aanbrengende 250 ton zoutevisch. Als eerste baringjager zal dit jaardionst doen het stoomschip W'odan, en als tweede het stoom schip Ingcvid. Beiden zullen te Vlaardingen hunne ladingen lossen.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3