Gemengde Be-richten. PER TELEGRAAF. K o I o n i n. eiï en afs vaa worden. Dit ting ten ge.' izen worden; arste wegen; ie eene of an. 'iergang door d zelfbehoud a of tot een de taak die g is opgedra. i zou het on* a werd ver. te brengen; lastige vraag elegenheden nde Indische iatste dagen 'rlandsüefde i edig, krach* l zullen onre i opzien een plan voor te gde doe!. Dit erendeol van Kamerleden dië en vooral echter geen i, vóór het n ons verder irzoek op ie iftl- en andore ier te lande )lle carrière log zelf, ten cij n om een oen als Ven Rochemont and in staat door hun akan of n» ider kumm ;h verlaten; n, laat ons ingen heen- uig om te at ons dan sn om onze sons ernst rstaat enz. lerstei vani t Seheurr len water* dinste in- i lerceel de f17,555; L Volker A. Boste ■n burge- :hie naar le politie i voortaan j i dan de ot.) neldtI nverkeer j eraemenr j vich-lijn) Ingelsche Op alle len druk biljetten, oor toe-- tterdam, lie dead I konuigd.- I [EU.) ter ver-- staande- igs zich nkbeeldr dat de zuivere koeboter, bewerkt met gezui verd ossenvet en plantenolie, veelal katoen- pittenolie, nog zoo kwaad niet is, ja zelfs beter dan slecht behandelde natuurboter, de goede merken kunstboter namelijk. Nu echter komt een product, genaamd cocos- boter, de aandacht vragen, dat geheel is saamgesteld uit plantaardige oliën en vetten en dat nog zijn plaats in het verbruik zal moeten veroveren. Volgens verklaring van scheikundigen is de samenstelling voor de gezondheid geheel onschadelijk, terwijl deze zelfstandigheid, als niet van dierlijke afkomst, geen ziekte-bacteriën kan bevatten. Betreffende den moord te Rotterdam deelt liet 22. NU. liet volgende mede Dinsdagmorgen omstreeks II Vs ure werd er een treurig drama afgespeeld op een bovenver dieping, links achter van het pand no. 46/7 aan de Dirksmitsstraat, bewoond door de wed. D. ten Pierik. Haar zoon Johannes Cornelis ten Pierik, die vroeger gediend heeft als onder-officier bij het .regiment grenadiers, had zich, na paspoort te hebben genomen, in het huwelijk begeven met Anna Hopman. Na in verschillende plaatsen te hebben gewoond, hebben zij voor 10 jaren Rot- teidam als woonplaats gekozen, en vele bedrijven uitgeoefend, in de laatste jaren als bierhuishouder. Ten Pierik kwam aan den drank, en leefde daar door in onmin met zijn vrouw. Hevige tooneelen vielen meermalen voor, vooral, toen zij een bier huis hadden in de Boschlaan, en Ten Pierik was soms zoo woest, dat vrouwlief, geholpen door helpers, hem op een krib moest binden de politie kwam dikwerf daarbij te pas. Ten Pierik werd voor zijn dronkenschap herhaaldelijk achter slot en grendel gezet !n het najaar van 1889 werd de zaak in de Boschlaan opgedoekt en werd eene dergelijke affaire in de Rottestraat geopend. Op een goeden dag werd Ten Pierik door een notaris bekendgemaakt, dat hem een erfenis ten deel was gevallen,en nu was er geen houden meer aan. Voordat het geld was uitbeiaald, werd de zaak aan kant gedaan en men ging aan de - Rechtorroitekode No. 36 stil leven. Twist en vechtpartijen waren schering en inslag, zoodat voor veertien dagen de vrouw haar man moest verlaten. Hij verkocht het huisraad en wendde de opbrengst ten eigen bate aan. Hedenmorgen bij zijn 92-jarige moeder in de Dirksmitsstraat zou een conferentie plaats heb ben, teneinde Ten®Pierik weder bij zijn vrouw te brengen. Zij verscheen dan ook. Ten Pierik stond leunende op een kastje bij zijn vrouw, die op eon stoel zat, het meisje van drie maanden op haar rechterarm houdende. Ten Pierik vroeg zijn vrouw, of zij weder met •hem wilde leven. Geef mij eerst geld om met mijn kind te leven, zeide zij. Neen, was het antwoord van hem, zeg ja of neen. Nu, neen dan, was het antwooid van de vrouw. Daarop haaide Ten Pierik een revolver van groot model uit zijn rechter broekzak, zette den loop aan de rechterzijde vnn den hals zijner vrouw, trok af, en schoot vlak langs het kind, dat het kruit in het gezicht kreeg, de moeder dood. Zij viel met het kind in de armen op den grond, en de donkere bloedstroom verfde den grond, het moederlijk bloed bespatte het onschuldig wicht. De woeste vader, die daarop het wapen op zichzelf richtte, en zich van achteren door den hals schoot, viel over het stuiptrekkende lichaam van zijn vrouw, en de 92-jarige moeder viel flauw in haar stoel. Een buurvrouw nam hat kind onmiddellijk in haar bescherming. Do politie en de geneesheeren Hemmes en De Meijere waren spoedig aanwezig en constateerden den dood van de vrouw, en dat Ten Pierik zwaar verwond was, volgens hun verklaring ievensge- aarlijk. Hij werd door de politie per brancard naar het ziekenhuis overgebracht, en de revolver, waar nog twee scherpe patronen op zatenin beslag genomen. Hat huishouden van Ten Pierik bestond uit drie dochters, een is dienstbaar te Amsterdam. Het lijk van vrouw Ten Pierik zal naar het ziekenhuis worden overgebracht, teneinde gerech telijk te worden geschouwd. De commissaris van politie was spoedig ter plaatse aanwezig en leidde zelf het onderzoek. Tal van nieuwsgierigen bevinden zich voor het pand, dat de politie heoft afgezet. De toestand van Ten Pierik was gisteren gun stiger, onjgeneeskundigen gclooven, dat hij zal herstellen. De kogel van het schot, dat hij zich zelf toebracht, is door den nek gegaan. Rotterdam, Gisternamiddag omstreeks 12l/s uur is een beladen spoelingwagen, be spannen met twee paarden, de Aelbrechts- kade afkomende om den hoek van den Nieuwen Binnenweg om te slaan, in aanraking ge komen met eene losse machine van de stoomtram, welke een eind achter de stoom tram naar Schiedam rijdt en bestemd is om by terugkomst den trein voort te trekken, dewijl er bij herstelling aan den weg een overstapdienst is gemaakt. Bij deze botsing zijn de machine en de spoeling wagen beschadigd, doch gelukkig zijn er geen persoonlijke ongelukken te betreuren. De machinist, die tusschen de machine en de spoelingkist beklemd raakte, is bewuste loos in een bierhuis aldaar gedragen, doch heeft volgens den ter hulp geroepen genees heer geen ander letsel bekomen, dan dat zijn zenuwgestel door den schrik wat geschokt was. Naar de AT. 22. Ct. verneemt, is door de directie der Rotterdamsche tramweg-maat schappij, zoolang de overstapdienst duurt, een wachter geplaatst aan den hoek van de Ael- brechtskade en den Nieuwen Binnenweg. Noordwijk. Evenals mr. II. graaf van Limburg Stirum zich genoodzaakt heeft gezien ontslag te vragen als burgemeester dezer ge meente, zoo heeft ook zijn ambtgenoot van Noordwijkcrhout, jhr. Gevers zich verplicht geacht zijn ambt neer te leggen. Het heen gaan van dezen laatste, een algemeen geacht en bemind man, die door zijne rijke bezittin gen in de gemeente veel tot hare welvaart bijdraagt, wordt zeer betreurd. De wijze, waarop de waarnemende secretaris werd ont slagen, toonde den burgemeester maar al te zeer, dat na eenige vergaderingen van ultra- montaansehe zijde, -waarin geklaagd werd dat de betrekkingen van burgemeester, waarne mend secretaris en onderwijzer in handen van protestanten waren, er een verkeerde geest in de gemeente en den gemeenteraad was gevarenen hij vond in het ontslag van den secretaris aanleiding om ook zelf heen te gaan. De raadsleden, en niet miuder de inge zetenen van Noordwijkevhout, wilden den hu- manen, behulpzamen man gaarne als burge meester behouden en besloten in eene open bare vergadering van den raad hiertoe pogin gen aan te wenden, doch, naar men zegt, werd dit van invloedrijke zijde ontraden, ten einde elk officieel blijk dat men hem behou den wilde te vermijden, en te kennen gege ven, dat men dit liever onder vier oogen moest verzoeken. Waarom? "Aan jhr. Gevers is echter tegen 15 Juni eervol ontslag verleend. Met ongeduld ziet men zoowel hier als te Noord wij kerhout de benoeming van een nieuw hoofd der gemeente tegemoet, omdat daaruit blijken zal, of wer kelijk de ultramontaansche partij zegevieren zal. (AT.'22. Ct.) Uit Saint-Elienne wordt gemeld, dat de werk staking omler de mijnarbeiders in liet kolenbek ken der Loire groote verhoudingen lieeft aange nomen. De werkstaking is ontstaan naar aanleiding van liet wegeenden van drie werklieden. Doch men gelooft, dat dit slechts tot voorwendsel is gebezigd. De eisch is: acht uien werk 'sdaags; een loon van 6 a 8 fr,, naar gelang van den arbeid; eene dagelijkscbe vergoeding van 2 fr. aan eiken arbeider die gekwetst wordt; van 1 fr. aan zijne vrouw, en van 50 centimes aan ek zijner kinderen. Bovendien eene toewijzing van 3600 kilo kolen aan iederen arbeider. Veeleer de exploitatie gestaakt, dan aan zulke eischen toegegeven, hebben de directeuren ge zegd. Tot nu toe is het er rustig gebleven. De gewapende macht was aan dan ingang van vele schachten geplaatst ora te verhinderen, dat zij, die werken willen, door hunne kameraden daarin belet werden. Maar niet éen arbeider was gekomen om in de schacht af te dalen. Een aantal bedienden van hetVaticaon, die op hazardspelen betrapt werden, zijn op last van den paus onmiddellijk ontslagen. Te Slawikau a/d Oder, waar voor eenige weken bij het over de rivier zetten 43 jonge meisjes, die van de communie kwanten, verdronken, wordt thans een gedenkteeken voor de jeugdige slacht offers opgericht een groot steenen kruis. De Moskouscbe bladen berichten van een hevigen brand, welke groot verlies van mensehen- levens en veel sehade veroorzaakte in het Oeral- gebiod. Fabrieken, duizend woonhuizen, vier scholen, drie kerken, drie gasthuizen, magazijnen enz. zijn in de asch gelegd en veertien menschen kwamen in de vlammen om het leven. Achttien duizend personen zijn zonder onderkomen. Volgens I erichten uit Siberia is daar onder de arbeiders in de goudmijnen een oproer uilge broken. Twee opzichters zouden daarbij gedood zijn. DEK IIAAiï, 12 Juni. Tweede Kamer. Bij het voortgezet debat over de spoorweg wetten verdedigde de heer G. W. van Dedem ze in het belang van betere concurrentie. De heer Tak van Poortvliet achtte de opheffing van het Rijnspoor een groote fout, het ge meenschappelijk gebruik, zooals het hier is geregeld is in de prnctijk onuitvoerbaar. Het financieel bezwaar is niet groot, maar bovenal het gevaar dreigende dat onze spoorwegen en handel geheel afhankelijk zullen worden van Duitschlnnd. De heer Heemskerk ver dedigde de ontwerpen en wees op de tegenstrij digheden bij de bestrijders. Vooral bestreed hij de heeren Farncombe Sanders en Tak van Poortvliet. De heer Domela Nieuwenhuis bestreed ook de voorstellen. Batavia, 10 Mol. Aan berichten uit Edi ontleent de Deli- Ct. liet volgende Eindelijk kregen wij dan zekerheidde vijand was in aantochtna verschillende schermutselingen met de oppassers van T. Tjik. Een paar lieden van dezen laatsten waren zelfs ernstig verwond. Het kwam et- dus nu op aan ous niet in de benting te laten opsluiten. Des nachts nog kreeg controleur v. d. Steenstraaten van den radjah het be richt, dat de Atjehers zich op de heuvels achter de benting trachtten te nestelen en dat zij aldaar bezig waren versterkingen op te werpen. Onmiddellijk werd, in overleg met den militairen commandant, kapt Bijleveld, besloten, dat het algesproken sein zoude worden gegeven aan het op de reede liggende oorlogsschip Prins Hendrik om eene laudings- divisie aan wal te zetten, teneinde er den volgenden morgen op los te gaan. Het was vroeg dag. Vol goeden moed gingen soldaten en jantjes er tegen in. De vijand zette het niet op een loopen, doch scheen zijn niet voltooide bentings te willen verdedigen. Aan schieten geen gebrek, gelukkig zonder al te veel schade te berokkenen. De officier van gezondheid Van de Wal kreeg een schamp schot, echter niet van veel beteekenis; na zich zelf verbonden te hebben, ging hij onder het vuur van den vijand voort, hulp te ver kenen aan de zeven gekwetsten, die wij successievelijk kregen. Toen wij den Atjehers te na op de hielen kwamen, kozen zij ten slotte toch het hazenpad. De opgeworpen versterkingen werden vernield en na een flink dagwerk keerden de troepen vroolijk en tevre den in de benting terug. Hetgeen echter het voornaamste is bij dezen inval der Atjehers, is de openhartige wijze waarop T. Tjik in dezen getoond heeft, dat hij nog even dicht bij de kompanie staat als vroeger. Uitstekend heeft hij controleur v. d. Steenstraaten op de hoogte gehouden van de bewegingen des vijands; zonder hem waren wij nooit zoo goed en vertrouwbaar geïnfor meerd geworden. De praatjes, welke over de wankelmoedigheid van T. Tjik geloopen heb ben, danken voornamelijk hun ontstaan aan diens slechte verstandhouding met controleur v. Assen. Door het vertrek van den laatsten zal daaraan nu wel spoedig een einde komen. Dal de Atjehers nog niet voorgoed uit Edi verdreven zijn, spreekt vanzelf; hunne terug komst, wellicht iu nog grooteren getale, kan met zekerheid worden te gemoet gezien, maar tevens, dat zij bij zulk eene eventualiteit T. Tjik trouw aan oDze zijde zullen vinden. Volgens bericht van den 3n Mei waren de verdreven Atjehers reeds weder terug en hadden zij zich verzameld op een heuvel, op omstreeks een uur afstands van de benting. De bevolking was tegen hen uitgerukt. Ofschoon in Edi de toestand niet als verontrustend wordt beschouwd en de troepenmacht er sterk genoeg wordt geachtschijnt gouver neur v. Teijn niet zoo gedacht te hebben en bracht de Oostboot eene compagnie tot ver sterking van het garnizoen mede. De gewon den, op twee na, zijn reeds weder op de been, ook de dokter. Paramaribo, 13 Mei. Het nieuwe zittingjaar der Koloniale Staten is op Dinsdag 13 Mei geopend door den gou verneur, den heer jhr. mr. De Savorniu Lohman, met eene openingsrede, waaruit o. a. bleek dat de begrooting in uitgaaf f1,654,260.69' en in ontvangst f1,438,913.33' bedraagt. Het subsidie, vereischt om haar te doen sluiten, wordt derhalve geraamd op slechts f215,347.36, zijnde f90,903.25 min der dan dat hetwelk is toegestaan voor 1890. Niet slechts met betrekking tot de finan- cieele uitkomsten ook in andere opzichten kan op het jaar, dat met de sluiting van de laatste Staten-vergadcring ten einde liep, met voldoening worden teruggezien. In liet algemeen kan worden gezegd, dat op verschillend gebied teekenen van voor uitgang zich openbaren, die hoop geven voor de toekomst. Terwijl het aantal geboorten hel sterfte cijfer met 501 overtrof, is de bevolking ge durende 1889 met 1931 zielen vermeerderd. De totale waarde van den uitvoer heeft bedragen f3.521.867, tegen f 3.316.377 het jaar te voren, die van den invoer bedroeg f4.893.355 tegen f4.346.840. Denzelfden dag heeft de nieuwbenoemde voorzitter der Koloniale Staten, mr. D. Juda, het voorzitterschap aanvaard met eene rede. De Staten namen na eeuig debat, op voor stel van den voorzitter, zonder hoofdelijke stemming, de volgende motie aan »De Koloniale Staten, aangehoord hebbende de rede, waarmede hunne vergadering dezen morgen door Uwe Exellentie is geopend, be houden zich voor te zijner tijd op den inhoud daarvan terug te komen. De Sumatra-Ct. van 3 Mei| schrijft uit Padang: De influenza heerseht thans te dezer plaatse in die mate onder de Europee- sche en inlandsche bevolking, dat zij gezegd kan worden een epidemisch karakter te heb ben aangenomen. De voorgekomen ziekte gevallen waren niet van kwaadaardigen aard de patiënten herstelden reeds na vijf of zes dagen. Ook te Oeloe Limau Manis is de griep op getreden.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3