Uit een Dagboek. A0. 1890. Vrijdag 20 Juni. N°. 7525. P 0 L l T E. Feuilleton. ier-en-veert i g- t Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlandsclie Berichte 11. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal -1.85. JVanco per post, door het gelieele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nomtners- 0.10. BültEAV: HARKT, K, 131. Advertentieprijs: van 110 gewone regels inet inbegrip van eene Courantf l.tO» kf Iedere gewone regel meer. - 0.1 Driemaal geplaatst wordt togen tweemaal berekend. Aan liet commissariaat zijri als op straat gevonden aangegeven een peervormige gou den oorbel, een duimstok, een muilkorf, een zilveren kinderarmband, 2 muziek stukjes, een R.-k. kerkboek, twee zak mesjes, 1 portemonnalc en 1 kurke- trekker, een vrouwenrok (zwart met wit balletje), een bruin jaclitvest, een paar blauwe wollen kousen, een verlakt klnder- cchoentje, 4 pakken nieuwe schroeven draaiers, een boodschapmandje, een kleine bascule, een bril in huisje, een rozenkrans en een bruin glacé handschoen. ENGELAND. De prins van Wales is opgekomen tegen het plan tot het houden eener wereldtentoon stelling te Londen nog vóór het jaar 1900. Dientengevolge is het plan opgegeven. In de telegrammen uit Chicago wordt ge meld, dat de Cheyenncs-Indianen eensklaps zijn teruggetrokken zonder eenig gevecht te wagen. De meerderheid der liberale bladen valt de regeering heftig aan over het door haar met Duitschland gesloten tractaat. De Pall Mall Gazette noemt lord Salisbury's handelwijze seen capitulatie van Sedan", des te verne derender voor Engeland, omdat het tractaat is aangekondigd op den verjaardag van Wa-r terloo. De radicale Star noemt lord Salisbury eea «verrader", die onthalsd verdient te worden. Maar ook de ministerieele bladen .steunen niet alle de regeering in deze zaak. Zoo b. v. betoogt de St. James Gazette, dat het tractaat zonder afstand van Helgoland nauwelijks aannemelijk was voor Engeland; maar nu dat eiland afgestaan wordt, is het t' actaat duldeloos en het parlement behoort het te verwex'pen. Het blad verwacht dat vele ministerieelgezinden de overgaaf van Helgoland zoo fel mogelijk zullen bestrijden. Na eene beraadslaging van twee uren is de jury in het geruchtmakend proces wegens schending van trouwbelofte door Walpole jegens de Duitsche gouvernante Wiedemann niet tot eenstemmigheid kunnen komen, zoo dat er geen veroordeeling is gevolgd. Het résumé van den voorzitter was eer tegen dan voor de gouvernante eischeresse. Naar men verneemt acht de Britsche Oost- Afrikacompagnie de gesloten overeenkomst met Duitschland Onbevredigend. De ministerieele ochtendbladen, zooals de Times en de Standard, keuren die overeen komst goed. Zij betoogen dat het bezit van Helgoland weinig waarde voor Engeland heeft en alleen op denkbeeldige gronden te ver dedigen is, terwijl Engeland een gewichtig aequivalent erlangt in het protectoraat over Zanzibar en de voornaamste Britsche belangen in Afrika verzekerd blijven. De Daily News spreekt er eenigszins spottend over, zegt dat de Engelsche Chauvinisten met de overeen komst bezwaarlijk ingenomen kunnen zijn, en brengt stekelig in herinnering dat het minis terie nog kort geleden, toen het denkbeeld om Helgoland af te staan door de oppositie geopperd werd, daar niets van wilde weten. Ue Daily Chronicle bestrijdt de overeen komst n een donderend art'kei; Helgoland, zegt zij, met Engelsch bloed gekocht, wordt zonder slag of stoot en zonder aequivalent overgeleverd. Nu dit gebeurd is kan Italië Malta en Spanje Gibraltar opeischen, op grond derzelfde redenen waarmede Duitschland zijn verlangen ingewilligd heeft gekregen. Het kabinet Salisbury heeft onverwacht eene eer- looze capitulatie gesloten cn Engeland ten diepste vernederd. De jury voor de beoordeeling der ingezonden plannen voor een buitengewoon hoogen toren alhier, heeft aan de best gekeurde ontwerpen de uitgeloofde prijzen toegekend, maar geen daarvan uitvoerbaar verklaard. De Times heeft berichten uit Weenen vol gens welke de toestand in Rusland dagelijks erger wordt. Het comité voor de bevrijding van het Russische volk heeft een manifest uitgevaardigd, waarin verkondigd wordt dat het uur van handelen geslagen is. De Russi sche regeering is bevreesd voor het nihilisme, dat tot in de hoogste kringen en zelfs in het leger verspreid wordt. Naai aan hetzelfde blad uit Durban bericht wordt, hebben er in den Tranvaalschen volks raad heftige tooneelen plaats gehad naar aan leiding eener concessie-aanvraag voor eene waterleiding tusschen Johannisburg en de Vaalrivier. President Kruger verdedigde die voor zijnen schoonzoon, en het verzet daar tegen was oorzaak dat de staatspresident toornig de vergaderzaal verliet. Ten slotte heeft de volksraad de concessie echter met groote meerderheid verleend. B E L G 1 E. In de conferentie tegen den slavenhandel heeft de heer Terrell Amerika's gemachtigde, de reeds lang verwachte mededeeling gedaan van zijne regeering betreffende de invoer rechten, die zij voor den Congostaat bepaald wenschte te zien. In plaats van het door de conferentie reeds voor geruimen tijd aange nomen recht van '15 fr. per hectoliter op den alcohol, stelt zij een veel liooger fechfc voor, dat niet dienen zou om - de inkomsten van den Congostaat te vermeerderen, maai' veeleer om den invoer van sterken drank in het binnenland zoo goed als onmogelijk ié maken. Verder stelde Amerika voor de negef" republiek Liberia, die gesticht is door Amerika vrijgemaakte slaven, als toetredende» staat tot de conferentie toe te laten. Indien deze voorstellen ingewilligd worden^ dan, meent de lndépcndance Beige te weten, zal de Amerikaanschc regeering bereid zij» onderhandelingen aan te knoopen mot den Congostaat, waarmede zij door een vrijgevig; handelstraotaat gebonden is, ter heffing van een invoerrecht naar de waarde van al te daar ingevoerde goederen. DUITSCHLAND. De keizer heeft aan den rijkskanselier Caprivi de orde van den Zwarten Adelaar geschonken. De Rijksdag heeft de aanvullings-begroff*' ting, betreflende de verhooging der jaarwedde» van ambtenaren en onderwijzers, naai' de b0» grootings-comrnissie verzonden. De meeste sprekers verklaarden zich tegen de verhooging der wedden van officieren. De secretaris der schatkist, minister Vort Bötticher, en de minister\an oorlog zetten dé' noodzakelijkheid van laatstbedoelde verhooging; uiteen. F R A N K R IJ K. De begrootingscommissie heeft het ontwerf van den minister van financiën goedgekeurd lot het sluiten eener 3 pCt. leening van 700 millioen in perpetueele schuld. Aan de Temps wordt uit Madrid geseind,, dat de opperste gezondheidsraad verklaard Van Ylisslngen naar Pretoria, de hoofdplaats van de Znidafrikoansclie Republiek (Transvaal). 13. Nu en dan plaats ik mij op den bok van den wagen, waar ik, in stil gepeins verzonken, opzie naar den prachtigen sterrenhemel of mijn blik laat weiden over de eindelooze vlakte, die slechts hier en daar begroeid is met laag geboomte, "s Morgens te zes uren houden wij halt, 'c Is .Zondagmorgen, dus Mr. Bam zal vóór den avond niet verder rijden. Wij zijn de Vaalrivier ge naderd, en daar we hier goede weiden en over vloedig drinkwater hebben, is deze plaats uitste kend voor halto geschikt. Bij nadere kennismaking bleek het ons, dat wij ons in een prachtig oord bevonden. De bodem is heuvelachtigin de verte ■teekenen zich de kammen van een gebergte tegen de lucht afgroene grasvlakten wisselen af met schaduwrijke bosschen, en als wij links afslaan en door de droge bedding van een spruit loopen, of door het stekeligs geboomte van een oeverbosch dringen, zien wij de Vaalrivier Yoor ons. Rustig stuwt zij haar golven voort; geen enkel geluid dan het ruischen van haar water verstoort de stilte, die hier heerscht. Aan beide oevers ziet men bosschen, en daar de waterstand niet hoog is, ligt een breede strook van de rivierbedding bloot, bezaaid met kolossale zwarte rotsblokken. Wij kunnen de verzoeking niet weerstaan ons eens te baden, en weldra spartelen VanRooven en ik in de Vaalrivier. De heer De Parrer en zijn zoon gaan visschen met den bengel, doch vangen niets. Na ons bad dwalen Van Rooven en ik wat door hot oeverbosch, waar wij ontelbare vogel nestjes van de meest verschillende vormen in liet lage bout zien, zoo kunstig tusschen de doornige takken gewerkt, dat liet zeer moeilijk zou gaan er mat de hand bij le konion. Dat ze zonder dien voorzorgsmaatregel tocli geen last zouden hebben van de baldadige schooljeugd, zult ge wel be- grijpen, als ik u zeg, dat, uitgezonderd op het trekpad, een mensch hier een zeldzame verschij ning is. Te twee uren verlaten wij deze schóone streek, om tot ons reisgezelschap terug te keeren. Het blijkt ons, dat onze halte een plaats van verpoo- zing is voor de bewoners van den omtrek. Althans 's middags komen een vijftal karretjes, met twee of vier paarden bespannen, aangereden, die hier een gezelschap kleurlingen ontladen, welke zich, in groepjes verdeeld, in de schaduw van de boomen op het gras neervlijen. Grillig steekt de bonte kleeding dezer menschen tegen het groen van bosch en gras af. Aan de kleeding der vrouwen is te zien, dat zij de Europeesche mode trachten te volgen, doch allen smaak mis sen, waardoor zij veel op aangekleeds apen ge lijken en den lachtlust van ons, Europeanen, opwekken. Tegen den avond rijden wij verder, onder een hevige donderbui, vergezeld van een stortregen, zoo zwaar en dicht, nis ik nooit te voren zag. Bij het dorp Burkloy, een vervallen plaatsje, rijden wij op de prachtige ijzeren brug de Vaalrivier over, evenwel niet dan nadat wij mot grout* moeite onzen achtersten wagen, die op dan niet al te wijden oprij klem geraakt was, weer vrlf hadden gekregen. Na een korte halte even buiten het dorp. waar wij onze watterzakkon vullen niet het vale ('t water heeft werkelijk een vaalgrijze kleur, van daar ook de naam der rivier) doch frissche en gezonde Vaalwater, rijden wij nog anderhalf uur door. Een bnrd, waarop liet vol gende te lezen staat, geeft ons een staaltje vsi» de Afrikaansche Ilollandsche taal Dorpbestuur commissie. Notice, uitspan. Alle perzonen die hier uitspan es gericlitigntif hulle beesten enz. te laten wei op der dorps gronden 48 huuren vrij van betaling. Bij order N. S. Brown Secretaris (Wordt vervolgd.}

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1