Ie werk tl vorens ran liet emaakt van ee» werken. enhnge, kinde er haar zonden. Decem- n telde, 1 3 jon- geleid: litairen totaal 337.59, giften, welke- apitaal gevend U6Vi, e di'en- ;vorde- smeene 1 !uli, in •dering- ken en ooren larneiis ig eena i dage- olwa»- rdam; hoofd tijden vyeef verk leden, •1896, ont-- heer uiten- lijden lio 31 een- Gemengde Berichten. ~PER TELEG11AAF."" Land- en Tuinbouw. Koloniën. R-eclitzalcen. 0 n d e r w ij s. V iss ch e rij. Kerknlen w s. Ned. Ilerv, Kerk. geDe ze ver gen op- i en in vorde- riekeB- louden ligden, f te" zitting hebbende tot 1 Januari 1895, ter ver vulling in de vacature ten vorigeja jare ont staan door het aftreden van den heer H. Meyboom, voortdurende door het bedanken van den heer jhr. J. D. Six. Overeenkomstig art. 7, alinea 3, heeft het hoofdbestuur de volgende aanbevelingslijst opgemaakt Voor de eerste plaats deheeren II. Meyboom te Leeuwarden, prof. dr. J. Ofterhaus te Leiden, C. H. L. Suzan te 's-Hage. Voor de tweede plaats de heeren mr. E. J. Everwijn Lange te Amsterdam, dr. J. D. Daubanton te Rotterdam, H, A. van Baak te Botterdam. Voor de derde plaats de boeren G. P. ïttmanu Jr. te Botterdam, mr. J, C. de Marez Oyens te 's-Bage, W. F. L. Pont te 's-Hage, Arie de Sterke, de eenig neg overgebleven oud-strijder van Waterloo te Dordrecht, werd den löden Nov. 1796 geboren en trad in 1810 in dienst bij een instructie-compagnie. In 1812, dus op 16-jarigen leeftijd, maakte hij den bekenden tocht naar Rusland mede, waar hij te Smolensko in de achterhoede bleef. Op eigen gelegenheid legde hij den weg van Smolensko naar Dordrecht te voet af. In het genot van eene sterke ongestoorde gezondheid en in he. volle bezit van alle zin tuigen, maakt hy neg dagelijks door weer en wind, gekleed in langen kuitendekker, een wandeling. In de Itotterdamsche diergaarde zijn dezer dagen geboren 2 Amerikaansche leeuwen of poemns en 4 Afrikaansche leeuwen, 1 Indi sche antiloop, 3 damherten, terwijl een struisvogel op 7 eieren broedt. Leidon. De winst der stedelijke gas fabriek bedraagt over liet afgeloopen jaar f61,954.63. Amsterdam. Geertruida Blommert, de moedige dienstbode uit de Iluidenstraat alhier, heeft Woensdag het gasthuis verlaten. Haar toestand is van dien aard, dat zij vooreerst niets kan uitvoeren. Haar been zit in een beugel. Zij loopt, steunende op een stokje. De Engelsch© consul te Baltimore beschrijft in zijn laast verslag een systeem om granen op to loggen, dat, indien hot algemeen in zwang komt, allo tegenwoordig gevolgde stelsels omver zal werpen. Ingeval het proefhoudend wordt bevonden, zullen de nu gebruikelijke elevators verouderde dingen worden en kan ieder landbouwer zich in de gelegenheid stellen, zijn graan jarenlang met weinig kosten en risico te bewaren. De uitvinder beweert, dat hij stalen tanks van elke begeerde grootte kan leveren tegen den gemiddelden prijs van 2 tot 2i/2 stuiver per bushel ruimte, terwijl de prijs bij de houten elevators 1 shilling 8 stuivers tot 2 shillings bedraagt. Deze stalen tanks worden roet behulp van oen zeer eenvoudigen handgreep gevuld. Zoodra de tank gevuld is, wordt zeker percents bedrag lucht er uitgepompt en eene hoeveelheid koolzuur er ingelaten. Daarna worden de kleppen gesloten en zal het graan jarenlang goed blijven, want daar de vrije zuurstof is verwijderd, bestaat er geen kans op gisting en bij gevolg ook niet op ontbinding of verrotting. Tevens wordt alle dierlijk leven vernietigd on is het graan beveiligd tegen de verwoesting, welke velerlei dieren daarin gewoonlijk aanrichten. Met een tank, die 100 pond sterling kost, beeft da landbouwer berging voor 10,000 bushels en kan hij, als de prijzen laag zijn, den oogst bewaren tot de markt verbeterd, want vuur noch water kunnen zijn koren beschadigen. De wijze -waarop het graan wordt behandeld, is even eenvoudig als gemak kelijk. Nadat men een van uit de luchtdicht gesloten tank eene buis geleid heeft tot boven het giaan in de te ontladen ruimte, wordt de lucht in de tank door middel van een zuigwaaier verdund en is de stroom, welke ontstaat om het vacuum te vullen, sterk genoeg om heï graan in de buis en verder in de tank te drijven. AU dit zoo is en goed werkt, zullen de graan- speculatidn totaal van karakter veranderen. De nieuwe kruitfabriek te Spandau, waar de reeds gemelde ontploffing plaats had, ligt buiten den vestingmuur aan de Havel, ongeveer 1000 meter van den Berlijnschen straatweg. De droog schuren, 20 ingotal, staan op 150 meter afstands van elkander, en tusschen die gebouwen zijn voorzichtigheidshalve nog aarden wallen gemaakt. Vrijdagmiddag tusschen twaalven en eenen, terwijl de atbeiders bijna allen wegens het slechte weder in de kleedei loodsen aan het schaften ■waren, weid er op eens een hevige knai ge hoord en een schok gevoeld. Schietkatoen in een der droogkamers was vanzelf ontbrand. In weer wil van do bovengenoemde voorzorgsmaatregelen had da ontploffing zich medegedeeld aan drie naburige gebouwen en door den sterken lucht druk was een der kleederschuren ingestort op 180 arbeiders, die zich er in bevonden. Twee droogschuren waren geheel veidwenen; steenen werden tot op een afstand van 100 meter weg geslingerd, zware balken aan splinters geslagen. Stukken steen van een centenaar werden 15 meter hoog in de lucht geheven. Van de twee andere schuren waren de daken afgerukt en de zijramen gedeeltelijk verbrijzeld. De vier gebou wen bevatten te zamert 110 centenaars schiet katoen, Nadat de arbeiders van den eersten schrik bekomen waren, gingen zij onmiddoliijk aan het werk om hunne makkers, die onder het puin lagen, te bevrijden, hetgeen hun na verloop van anderhalf uur gelukte. Vijftien van de 180 waren gewond, en daarenboven vond men elders nog 3 gewonden, maar geen van allen is in levens gevaar. De ontploffing veroorzaakte in den omtrek grooten schrik en ook schade. In de op vijf mi nuten afstands staande patronenfabriek vielen zestien meisjes flauw en kregen d rie een toevaL In de straten van Spandau vielen ook verschei dene roenscben bewust loos neer. In de kruitfabriek sEiewerder", op een kwartier afstands van de plaats des onheils, ontstond een paniek, waarbij echter slechts drie mannen licht gekwetst werden. Daar, en ook in de nieuwe kruit fabriek etl de patronenfabriek, is geen venster ruit heel gebleven. Te Spandau is niets vernield dan een spiegelruit ter waarde van 850 mark. Maar in Charlottenburg, Saatwinkel en elders zijn vele glasruiten gesprongen; vooral het Palmenhaus van den Charloitenburger zFlora" is zwaar beschadigd. Tot ver in den omtrek werd de schok gevoeldwelke in bet noordwesten van Berlijn te Wannsee, Friedenau, Wilmers- dorf enz, deuren en vensters openspringen en muren schudden deed. En door de dichte rook- en stofwolken werd alles in den omtrek zwart gemaakt. DEN HAAG, 20 Juni. Tweede Kamer. Aangevangen is het debat over het -wets ontwerp betrelfende het militair onderwijs, waarbij de militaire academie vakschool wordt en een cadettenschool wordt opge richt als voorbereidingsschool. De heeren Van 'VlijmenSchimmelpennïnek van der Oye en Rooseboom waren er voor, ofschoon laatst genoemde de cadettenschool bestreed wegens de kosten. De heeren Seyftardt, Seret en Vermeulen behielden zich hunne stem voor. Een cadetten school was een groot bezwaar. De heer Zaaijer wilde nauwer aansluiting van het militair en middelbaar onderwijs. zij gegund tegen fl.75 en M.80 per Engelsch kinnetje van 30 kilo, wat gelijk staat met onge veer f2.50 per half H.L. aan do markt Da sigemeene oogst der aardappelen in het Westland is aangevangenhet beschot is matig de quahteit goed. De prijzen loopen niet mee, men maakt thans binnenslands voor 1e qualiteit Engolsche f 2.80 a 2.90, van Hoorn tjes f2.20 a 2.30 per hal ven hectoliter. Voor Engeland is de prijs laag en de handel traag. De veilingen zijn zeer matig geslaagd. Te Monster, Poeldijk en Wateringen werden de aardappelen opgehouden; teHonselersdijken Naaldwijk werden Te Heteren zijn Zaterdag de eerste kersen voor Engeland afgeleverd, tegen 13 cent per half kilo. Batavia, 15 Mei. Onlangs bevatte de Dcli Cl. het gerucht, dat .het lid in den raad van Indid, de heer Kroesen, met eene zending zou worden belast naar Edi en de oostkust van Sumatra. Het is thans ge bleken, dat bij de regeering van zulk eene zen ding geen sprake is. Naar do Jambode verneemt, is onze militaire vestiging te Bau (Sumatra's westkust) geheel verlaten en verwisseld voor die te Loehoeg Sika- ping. De Deli-Ct. van den 14n Mei bevat het vol gende overzicht van den toestand in Edi »De Atjchers zijn zoonis reeds gemeld is terug, en zitten thans hooger op de heuvois van -waar ze eerst verjaagd werden. Hunne stellingen zijn zeer goed gekozen; het is dagelijks een gepof tusschen hen en de lieden van den radjah, maar veel kwaad doen beide partijen elkaar niet. l>a versterking van het garnizoen, uit Kota Radja gezonden, staat onder bevel vai i overbte Helder man en ook de waarnemende assistent-resident Van Assen is ter plaatse. Wat nu? De positie welke de vijand op tamelijk steile heuvels heeft ingenomen is met zware opofferingen wel te nemen, maar wat dan Wanneer wij den vijand van daag verjaagd hebben, komt hij over een paar dagen terug. Is het resultaat eener over winning dus van genoeg beteekenis, om de ver liezen welke wij zullen lijden te rechtvaardigen? In het eerst schijnt het idee te zijn geweest er maar op los te gaan, maar na kort beraad is men daarvan toch teruggekomen. Den vijand laten verontrusten door de Ediérs, en met de troe pen eene afwachtende houding aannemen, is bij uitstek geschikt om i>f zeer ongunstig öf tame lijk onverschillig te worden beoordeeld. De onver schilligen, die er geen drukte over willen maken, hopen dat de Atjchers van zelf weer uit Edi zul len aftrekken, daartoe gedwongen door het ver- loopen hunner strijders, hetzij door tweedracht onder de aanvoerders, hetzij uit gebrek aan am munitie, geld en proviand. Zoo iets is reeds meer voorgekomen. Maar als het nu niet gebeurt, als de vijand zich meer en meer versterkt, als zijn inval nog tueer dan thans het karakter ver krijgt van eene stabiele vestiging, hoe dan? Dat ons prestige op de andere kustplaatsen geheel verloi on gaat, als wij, door welke redenen ook, gedwongen zijn ons hij zoo'n toestand in Edi te moeten neerleggen, is vrij duidelijk, en daarom mag wel bedacht worden, dat het niet aannemen eoner aanvallende houding het vertrouwen der Maleisehe bevolking in onze macht zul schaden. Raadzaam is hot echter, dat er eene afgebakende gedragslijn worde vastgesteld en opgevolgd dat vandaag niet words te niet gedaan wat gisteren besloten is. In alle zaken, Atjeh betreffende, is zulk eene stelselloosheid de aanleiding geweest dat wij op den duur eene groote macht moes ten ontwikkelen waar wij in den beginne met betrekkelijk geringe inspanning meester van den toestand hadden kunnen blijven. De verhouding met T, Tjik is volkomen in ordedat hij ech ter niet meer bij machte is den vijand uit zijn land te verdrijven is een feit. Gebrek aan macht en invloed heeft hieraan srhuld. Financieel heeft hij zich aan de safe side weten te brengen en zijn gelden in de Straits aangelegd, verzekeren bent een rustigen ouden dag als het in Edi misloopt. Onze bondgenoot heeft dus minder te verliezen dan wij; dat maakt de alliantie voor ons niet beter. Naar men meldt, heeft de faculteit der genees kunde van de Groninger universiteit professor Koch aangewezen om prof. Kooyker gedurende diens afwezigheid te varvangen en heeft gene zich deze opdracht laten welgevallen. Beklaagd van bet door schuld veroorzaken van zoodanig letsel, waardoor ziekte ontstaat, bad zich gisteren voor het gerechtshof te 's-Hage te verantwoorden een landbouiversknecht te Vlaardinger-Ambacht. Hij zou nl. bij bet afrijden van de Hoogstraat te Viaardingen ais bestuurder van een met éon paard bespannen kapwagen, bij het zien van gevaar, ofschoon te zijn ge waarschuwd, niet hebben opgehouden noch met zijn voertuig uitgeweken zijn, ten gevolge waar van een 3-jarig kind over het linket beentje ge reden werd. Do rechtbank te Rotterdam achtte echter bekl.'s schuld niet voldoende gebleken en sprak hem vrij. De officier van justitio, die ver- oordeeling tot 14 dagen hechtenis Imd gevorderd, kwam van die uitspraak in appél. Bij de bohan- deling der zaak in hooger beroep werden gisteren 3 getuigen a charge en 6 d décharge gehoord, waarna de procureur-generaal mr. Bijleveld be vestiging van het vrijsprekend vonnis vroeg. De verdediger, mr. Kappeyne van do Coppello, wiens taak hierdoor aanmerkelijk verlicht was, zag mot vertrouwen *s Hofs uitspraak te gemoet. Uitspraak 30 Juni, 's namiddags 3 uur. KRALINGSCHE VEER, Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoeld 154 zalmen, die de groote voor f 1.50 en de kleine voor f 1.10, per i/j kilo werden verkocht. Nog werden aange voerd 6 steuren. In de visschorsplaatsen langs de Zuiderzee heerscht gedurende de laatste 6 weken eene on gekende bedrijvigheid, ten gevolge van do buiten gewoon ruime vangst van ansjovis. Do jaren waarin de groote vangsten hebben plaats gehad, zijn 166G, vangst 05,000 ankers, bevattende 2300 a 3000 stuks, laagste prijs f 8 per anker; 1869, vangst 75,000 ankers, laagste prijs fll; 1885, vangst f 85,000 ankers, laagste prijs f 15. Dit jaar zijn reeds 120,000 ankers verzonden, en werd per anker nog niet minder dan f 15% besteed. Beroepen: te Aramerzodon ds. N. P. Fuk- kens, te Schelluinente Ammerstol de heer II. L, Kniphuizen, cand.te Haarlemmermeer ds. H. Doornveld, te Huizente Losser ds. B. van Eijsselstein, te Willemsoordte Molk- werum ds. J. van der Weide, to Aalsum en VVet- sens; tc Eekst de lieer T. Eppons, cand. te Groningen. Bedankt: voor Langerak b/z. Lek, voor Kortenboef en voor Grijpskerke door den heer G. van Willenswaard, cand. te Schoonhoven-, voor Hoofdplaat door ds. A. J. M. Snarenberg, te Hemmenvoor Oud-Alblas door ds. H. Doornveld, te Huizenvoor Oostrum en Jouswier door ds J. ten Oever, te Roden. Eindelijk is de zaak LieftinckSliedrecht ge ëindigd met de toezending der akte van lidmaat schap door het classicaal bestuur van Dordrecht aan dr. J. W. Lieftinck. 14 maanden lang heb ben de classicale besturen van Dordrecht en Sneek allerlei, vaak treurige, middelen aangewend om, door dezen predikant te weren, het recht der vervolging om de belijdenis weer in de Ned. herv. kerk in te voeren en de uitspraak daarover bij de classieaie besturen te doen berusten. Gelukkig is dit pogen door het betere inzicht en do stand vastigheid der hoogere kerkbesturen vernietigd. Het noordelijk evangelisch zendingsfeest zal op Woensdag 23 lult te Veenkiooster worden gehou den. 's Morgens te tiep uren zal de eerste openings rede worden gehouden door prof, Van Rhijn, te Groningen, en te haifalf de 2e openingsrede door ds. Van Andel, van Leeuwarden. Verder zijn als sprekers aangekondigd ds. Menlenbi It, te Baarn, onderwerp: sDe toekomst des Heeren en de zending onder lsraëi en de volken;"

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3