1 Al 1890. Maandag 23 Juni. N°. 7527. Eerste KENNISGEVING. V i r - n - v© ©rtigste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. fnrlgtingen welke gevaar, schade of hinder bunnen veroorzaken. van Schiedam, Gezien de verzoeken van: ia, De firma KRANEN Co., om ver gunning tot uitbreiding barer branderij aan den Noonlvcst-Singcl alhier, wijk B, No. 93J, kadaster sectie II, No. 418, door plaatsing daarin van een stoomwerktuig mot ketel van 2 p. kr„ en 2 o. J. S. KL EK AMP, om vergunning tot oprigting oenor kuiperij aan de Noord- lest, wijk D, No. 472, kadaster sectie A, No. 7G8 en en 1377. Gelet op de Avtt. 6 en 7 der Wet van den 2der. Junij 4875 Staatsblad no. 95); Doen te weten; Dat- voormelde verzoeken met de bijlagen op do Secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Donderdag den 3en Juiya. s., des middags ten 12 ure, ten Raadhuize ge legenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van de verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichtenen dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de Secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mogten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. Er is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 49en Junij 1890. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, P. J. VAN DIJK VAN MATEN ESSE. De Secretaris, A. W. MULDER. invloed r zij de lindert. en de gehc.'V ichnam and en beid en mg met hebben in een ,{4.85, - franco heeren licdam, kers, te 5oscA en ilsmede tonden* Schiedam, 21 Juni 1890. Alzoo, Helgoland zal niet aan Denemarken, |dat het vroeger bezat, maar aan Duilsehland komen. Voor eenigen tijd liep immers het gerucht, dat Denemarken het zou verkrijgen tegen den afstand van het Westindische eilandje Barthelemy, een der weinige bezit tingen van het kleine koninkrijk. Waarschijn lijk waren toen de onderhandelingen tusschen Engeland en Duitschland reeds in vollen gang. Ia 1807 maakte Engeland er zich meester van. 't llad toen voor dat land groote waarde. Het continentaal stelsel van Napoleon verbood allen handel met Engeland, en dit riep een uitgebreiden smokkelhandel in liet leven. Kon >inen beter stapelplaats van allerlei goederen wansehen, die tersluiks van daar naar ver schillende havenplaatsen werden vervoerd? jtWas voor Helgoland een recht levendige 'tijd, In 4814, bij den vrede van Parijs, had Engeland begrepen, het kleine brokje gronds toch maar te moeten houden, en Engeland ondervond geen tegenstand. Denemarken stond nu eenmaal in een slecht blaadjemen nam het Noorwegen af, en dus Helgoland kou er ook wel bij. De ruim twee duizend bewoners spreken een Friesch dialect, hoewel de godsdienstoefeningen in het Hoogduitsch worden gehouden, en het onderwijs er in die zelfde taal wordt gegeven. Buiten liet gezin van d .i gouverneur, gewoonlijk eon mili tair, wordt geen Engelschman op het eiland aangetroffen. 't Is dus een stukje Duitschland, dat weder aan liet moederland wordt toegevoegd. Enge land is echter te practiscb, om ook maar oen duim gronds af te staan, indien bet er niets voor in de plaats krijgt. Zoo ook in dit geval. Engeland cu Duitschland hadden ver schil over de bezittingen in Oost-Afrik». Waaruit dit verschil voortsproot, is moeilijk duidelijk te maken. Spreekt meu van de Bulgaarsehe quaestie, ieder eenigszins ont wikkeld man heeft aanstonds het beeld voor oogen van dit vorstendom. Anders is liet gesteld, wanneer men over eenig deel van Afrika spreekt; 'tis er nog grootendeels on bekend land; daarom vergenoege men zich met de wetenschap, dat Engeland door het thans gesloten tractaat een goed geheel zal bezitten, een geheel, dat mettertijd als het donkere werelddeel meer bekend zal worden en meer zal produceerenals bezitting zeer belangrijk kan worden. Bij het bekend worden van het tractaat heelt rnen in Entte- land en ook in Duitschland groote monden opengedaan. Een Engelsch blad sprak er zelfs van, dat de minister Salisbury onthalsd moest worden. Het blad dacht zich zeker een eeuw of drie terug. Toen onthoofdde men ministers om nog wel mindere zaken dan de onderhavigetegenwoordig, in het ergste ge val worden ze ontslagen met aanspraak op pensioen. Doch de markies van Salisbury kan gerust zijn. Als de Engelschen maar eens goed heb ben nagegaan, wat zij door het tractaat ver krijgen zal hun toorn over het verdwijnen van de Engelsche vlag van een klein hoekje op dit wereldrond wel bedaren. En in Duitsch land, waar de voorstanders en bevorderaars van koloniën een bedenkelijk gezicht zetten, daar zal het waaien van de Duitsche vlag van Helgolands rotsgrond insgelijks kalmee rend werken. Toch gaf een Engelsch blad bij deze ge legenheid een opmerking ten beste, die niet van belang ontbloot is. Nu Engeland Helgo land zoo maar uit handen geeft, zou er niets vreemds in gelegen zijn, indien Spanje eens kwam aankloppen om Gibraltar, dat nu bijna twee eeuwen door Engeland wordt bezet, terug te erlangenen indien de Italiaansche gezant eens met de herinnering kwam, dat Maltawaarvan Engeland bijna een eeuw meester is, Italiaansch en geen Engelsch land is. Zeer zeker zijn dit juiste opmerkingen maar de sleutels van de afiddellaudsche Zee en het kostelijke station in datzelfde water zijn toch niet te vergelijken met de rots in de Noordzeevooral als er van geen stelsel van het Vasteland meer sprake is. Het stelsel van het Vasteland en Rusland zijn namen die men gewoonlijk vereenigd pleegt te denken. Was toch niet keizer Alexanders weige ring om dit stelsel ook in zijn rijk te hand haven een der oorzaken, waarom Napoleon in 1812 den gewaagden tocht naar Rusland ondernam Sedert 1812 is meer dan een kwart eenei eeuw verloopen, en Rusland beeft waarlijk geen reden tot juichen, als liet op dit tijdvak terugziet. De Russische regrering niet in de eerste plaats; het on bepaald gezag, dat er tot voor betrekkelijk korten tijd onaangevochten bleef, wordt het beste deel van liet volk een ondraaglijke last. Mag men de laatste berichten gelooven, dan wordt er door de nihilisten weer duch tig gewerkt en moet er weder een manifest aan liet volk verschenen zijn, waarin wordt ver klaard, dat het uur van handelen is geslagen. In verband hiermede is liet bericht van be- teekenis, dat het keizerlijk verblijf te Gat- schina ondermijnd is. Men herinnert zich, dat men voor jaren er in slaagde, hetzelfde te doen met het winterpaleis te Petersburg en dat slechts door een toeval bij de daarop gevolgde ontploffing de keizer en verscheidene grootvorsten gespaard werden. Gewoonlijk worden zulke berichten gevolgd doordemerle- deeling, aan wier waarheid niemand twijfelt, maar die overigens vrij overbodig is, dat het keizerlijk gezin door de ontdekking van deze misdaad allerpijnlijkst is aangedaan. De onge lukkige keizerlijke familie zal het best doen maar weer naar Denemarkens vrijen bodem te gaau. en daar ten minste wat ruimer te ademen dan het zulks op eigen grondgebied vermag. En het Russische volk zelf, heeft dat dan redenen om tevreden te zijn? Het ziet een eeuw, waarin zooveel vernieuwd werd, voor bijgaan, zonder dat de regeering zich ook maar in 't minst geneigd betoont, met de nieuwere denkbeelden mede te gaan, en bet volk eenig aandeel in den loop der aange legenheden te geven. Willekeur blijft aan de orde van den dag, en niemand is zeker, of hij morgen zijn vrijheid nog zal bezitten. Is 't wonder, dat de kloeksten onder de ontevredenen zich zoeken te wreken over die willekeur, dat zij samenzweringen smeden en aanslagen plegen De Duitsciters zijn vervuld met de militaire wet, die in aantocht is, en die hun toch al sterk aangesproken hours op een harde proef zal stellen. Nu is er wel gewaagd van verwerping, maar nauwelijks werd dit woord ver nomen, of er liepen geruchten, die spra ken van een crisis of van iots ergers, als het zoo ver kwam. Dit zou dan be staan in een beperking van het alge meen stemrecht. Dat dit niet in tien smaak valt van de regeeringspartijbovenal van den adel, is reeds lang bekend. Nu dan, dat gerucht liep en moet op den leider der katho lieken, deu heer Windtliorst diepen indruk ge maakt hebben; doch niet minder op den leider der sociaal-democraten, den heer Liobknecht. II ij sprak er over in een openbare vergadering en noemde ook nog het voornemen der regee ring om het recht van vereeniging te beperken. En dit vond de spreker verschrikkelijk. Werden algemeen stemrecht en recht van vereeniging aangerand, dan zou Duitschland een barbarenstaat worden, waarin alleen het geweld beslist, en (le vergadering toonde door uitbundige toejuichingen, dat ze het met den spreker eens was. Doch zoo ver zal liet in Duitschland-niet komen. De militaire wetten zullen, met het oog op de toerustingen in andere rijken, te hunner tijd wel in werking komen, en de Duitsciter zal den nationalen roem al weer wat duurder moeten betalen. Binnenlandsche Berichten. SCHIEDAM 21 Juni 1890. Maandag a. s. zal door hen die te dezer stede aan de Dell-telephoon zijn aangesloten gebruik van ,de toestellen gemaakt kunnen worden voorzooveel betreft de verbindingen in de stad, terwijl met 1 Juli het geheele ver keer wordt opengesteld. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 24 Juni e. k. niet plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken, overwegeude, dat volgens ngekomen ambts bericht de Aziatische cholera in Spanje (pro vincie Valencia) heerscht, heeft Spanje besmet verklaard wegens Aziatische cholera. Bij resolutie van den minister van financiën is aan ambtenaren der invoerrechten te ken nen gegeven dat de photographieün op melk- glas, porselein en dergelijke, hetzij vlak of bolvormig, voor kamerversiering, lampen kappen, theestoofjes, nachtlichtjes, enz. niet begrepen zijn onder de photographische af beeldingen, die, volgens resolutie van 45 Augustus 48G3 no. 23 Verzameling no. 119) als prenten vrij kunnen worden ingevoerd. Zij belmoren tot den tariefpost »kramerij'' en zijn dus onderworpen aan een recht van 5 pCt. der waarde. COIIRINT. Abonnementsprijs, per kwartaalf\.85, franco per postdoor het geheele Rijk2.50. Afionilerlijkc nommers- 0.10. B K 13 A 1' IIA It KT, K, 12«. Advertentieprijs: van 110 gewona regels met inbegrip van eene Courant1.10, Iedere gewone regel meer, - 0.10. Diucmaai. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1