VÜR100P. llmiilwis, Openbare Irpllige Verkooping CAREL HERMANNS VAN EIJCK, Openbar© Vrijwillige itcii AD VERTEN TIEN, GEERTRülBA STEFJNA VOOGD, PLANKEN, DELEN, BINTEN, RIBBEN, RAMEN, BRAND HOUT enz. atie te stellen missie voor <j(i daarover met enigen4» odigen om eet. 1 van de voor- ieren electrisch den gemeente* heeren W. 5J, et 879 en mr, zalen van het oensdagavond, A. Rot, in ;enooten, eene typografen en ichen het vol 1 uur. i-loon van 20 of na de vast* tld met 5 cent worde met 10 Ier nachtwerk a ld uur des b. den werk» t den ingang wanneer io verkt. werk. irde op iede» en gezellen en ingaan op ileerd in een 1 de patroons de oproeping jeven, en na werd beslo- en tot later, i met nadruk egenwoordig V lhier gehou- •ale liberale s gebleken, svereenigin- 2t aftredend tcandidaat Kamer. -leils" houdt ruk worden gezegd wor» tak genegen iwelke ze mdelt en de 30 de kroeg- lat ze door lijden. Een rigen Zater- rsten had te g jl. alhier tdering dei' onderoffieie- sche leger" het besluit Juni 1887, insionneer- mings ver- er onlangs jehoevende acht" naar aorsclirijfsel' zal dostoet- ïich uit Brussel samenstellen en langs do ruid- spoorhalle vertrekken om te halfeen bij den Leeuw aan te komen. Daar zullen de redevoerin gen worden gehouden. Des avonds verbroederings feest te Brussel in den Vlaamsehen schouwburg. Uit Antwerpen wordt bericht, dat Leon peltzer, de hoofdpersoon in het geruchtmakende proces van eenige jaren geleden, voorwaardelijk op vrije voeten zal worden gesteld, wanneer 10 jaren van zijn straftijd om zijn; hij moet zich namelijk verbinden Europa te verlaten om er nooit weer terug te keeren. Onder de politie-agenten te Londen is eene werkstaking op groote schaal uitgebroken. De Figaro beeft weer twee lijsten van inschrij vingten behoeve van Borras,den onschuldig veroor deelde, openbaargemaakt, gezamenlijk ten bedrage van 6267 francs. Het huis Rothschild en ilcnri Rocliefort konion eik daarop voor met 1000 frs. In het geheel .wijst de inschrijving thans eene sorn aan van 13,488 francs. in de papioron der te Parijs gevangenge nomen Russen is niets, dat een door hen beraamd dynamiet-komplot doet vermoeden. Een hunner, Reinstein, heeft voor den rechter van instructie verklaard, dat hij tot alles wat verdacht scheen in zijne handelingen was aangezet door een in de Avenue Friedland wonenden heer, dien hij houdt voor een agent provocateur, een man, in dienst der St.-Petersburgsche politie, om de nihilisten te Parijs te verlokken tot strafbare daden. Te Hamburg is, blijkens een particulier bericht aan de llaarl. Cl., een actiën-maatschappij op gericht met een kapitaal van 900,000 mark om in het Duitscho beschermingsgebied in de Zuid zee op groote schaal koffie, cacao enz. te ver bouwen. Een Fransch schip werd te Grimsby aange bracht door een Engelsch avisohet was verrast, visschend in Engelsclie wateren. De Oostenrijksche aartshertogin Valeria heeft beloofd voor de muzikale opleiding te zorgen van een wonderknaap van 7 jaren, Spielnoann geheeten (hij heeft thans een serenade ter harer eere gecomponeerdAls voorwaarde echter stelde de aartshertogin, dat de je* 0„.i niet in het open- baar zal optreden, alvorens hij volwassen is. Belangrijke kunstveilingen volgen elkander snel op in deze dagen. Pas is te Parijs de collectie Crabbe verkocht, of nu volgt, in deze week, te Londen, de verkooping der verzameling Perkins, en den 21n Juni weer een van de collectie van Lenis Jarvis en William Cramford, van Cork. Onder de voornaamste stukken daarvan is een vrouwenportret van Frans Hulsschilderijen van Miereveld, Ruysdael, Brekelenkamp, Van Dijck, Van Goyen, Tenters, VV. z. d. Velde enz. In de daarop volgende week komt de verzameling van den hertog van Somerset in veiling. Tot de stukken dier verzameling behoort een boerderij van Potter, voorts stukken van Ostade, Hobbema Van Dijck enz. De verkooping der schilderijenverzameling van Crabbe, te Parijs, heeft in het geheel 1,589,000 francs opgebracht. Onder de belangrijke daar verkochte stukken, veruelden wij nog een s Heilige Familie" van Rubens voor 112,000 fr., sla Guide" van Meisso- nier voor 167,000 fr. en sde Varkens" van Pot ter, welke schilderij voor 32,200 fr. gekocht is voor het Belgisch rijksmuseum. Naar aanleiding van de in Frankrijk ontdekte onbegrijpelijke en schier ongeloofehjke gerechte lijke dwaling met Borras, den onschuldig ver oordeelde van Avignon, herinnert een Fransch hlad aan de «boete-lamp" in het Doge-paleis te Venetië, welke daar nu reeds driehonderd jaren brandt, ter herdenking van een onschuldig ver oordeelde en ter dood gebrachte. Die man, een bakker, werd beschuldigd van een rijken woekeraar vermoord te hebben, en op zeer losse gronden door de kortzichtige rech ters ter dood voroordecld. Eenige dagen na zijne terechtstellingtoen zijne vrouw en kinderen van gebrek waren omgekomen bleek het, dat hij onschuldig en qon gondelier de moordenaar was. De rechters, die hem veroordeelden, schon ken toen een sera gelds aan de stad, welker rente moest worden besteed aan het onderhoud van de ïboete-ianip". En sinds dien dag komt te Venetië, als de rechters een vonnis zullen vellen, een griffier in een lang zwart kleed naar voren treden, die met piechtigen ernst tot hen zegt: «Denkt aan den bakker!" Uit Lübeck wordt gemeld, dat te Wilster, in Sleeswijk-Holstein, eene schippersvrouw zich met hare drie kinderen heeft verdronken. De heide jongste had zii vast aan elkander, het oudste aan haar eigen lichaam vastgebonden. Waar schijnlijk was de ongelukkige vrouw plotseling krankzinnig geworden. De noodige schikkingen worden gemaakt om usschcnt Parijs en Rome een sneltrein te doen loopen, welke het traject in 26 uren zal afleggen. Bij een hevige ontploffing in een steenkolen mijn te'Durban (Pennsylvanië) zijn 31 mijnwer kers om het loven gekomen. Er waren 57 man nen in de mijn. Zes en twintig, die niet on middellijk bij de. plaats, waar de ontploffing geschiedde, werkten, wisten zich ta redden, maar de overigen vonden den dood. Door een in de mijn uitgebroken brand waren de pogingen om hen te redden ot hunne lichamen naar boven te brengen onmogelijk. Aan den ingang der mijn werd door een priester een lijkdienst voor de slachtoffers daar beneden gehouden, te midden van een treurende menigte vrouwen kinderen en verwanten. Da Fransche regeariug kan, ingeval van oorlog, over 250,000 postduiven beschikken voor het overbrengen van dépêches. De houthandelaar Leary, te St. John's (New foundland) heeft weder een reusachtig houtvlot (4 millioen voet) van New-York afgezonden, gesleept tjpor drie stoombooten. De balken van zijn verleden jaar verongelukt reuzenvlot drijven nog rond op den Atlantischen Ooceaan, waar zij een gevaar voor de schepen opleveren. Men maakt zich daarom zeer bezorgd over liet lot van deze nieuwe bezending hout. Onder de geredde passagiers van het in de Indische Zee verongelukte stoomschip Quctta is een kloek zestienjarig meisje, dat zich na het zinken van het schip van Vrijdag tot Zondag drijvende hield en 20 uren aciiotreen zwemmende in het water doorbracht. Haar 13-jarig zusje, dat zij nog poogde te redden, verdronk met hun beider geleuter. Toen het schip gezonken was, werd zij door een man op een vlot getrokken, en geruiraen tijd dreef zij met hem rond, eerbt vastgemaakt aan een grootor vlot mot Ctngaleezen en later los. Toen zij op twee mijlen afstands van de kust waren, verliet zij dat vlot alleen (haar metgezel kon niet zwemmen) om te trachten zwemmende aan land te kooien. Zij werd echter door stroomingen van de kust afgedreven, en na twintig uren rondgezwommen te hebben, werd zij door de Albatros aan boord genomen. Zij was, toen men haar redde, geheel zonder kleede ren en bijna zwart gebrand door de zon. De hitte was zoo groot, dat zij telkens het hoold onder water moest houden om het gevaar van zonnesteek te ontgaan. Het meisje verklaart, dat zijzelve niet bang was voor den dood, maar dat alteen de angst voor de smart, welke haar dood haren ouders zou veroorzaken, haar kracht ver leende om zoo wakker vol te houden. Zij zou met haar zusje naar Engeland gekomen zijn om hare opvoeding te voltooien, maar zij wil zich nu niat meer op zee wagen en keert naar huis terug. De ingenieur Decoeur deelde aan de «Acade mie vau wetenschappen" te Parijs een plan mede, waardoor de kracht van ebbe en vloed dienstbaar gemaakt wordt om in Parijs electriciteit op te wekken. Men wil tot dit doe! te Havre twee samenhangende bassins graven, dn éen waarvan de zee bij vloed ovor een dam met geweld in stroomt, terwijl zij bij intredende ebbe uit het andere wegvloeit. Aan de in- en uitlatingsplaat- s«u worden turbines aangebracht, die de kracht van bet water opvangen en overdragen. De hierdoor opgewekte kracht richt zich naar de vloedhoogte en de uitgestrektheid van de door den vloed overstroomde vlakte. Bij eene vloed- hoogte van 3 meter zou de kracht volgens De- eoetir 3 paardekrachten per hectare bedragen. Te Havre, waar de vloedhoogte 5 M. 50 be draagt, zou de kracht gelijkstaan met die van 6 paardekrachten, een bedrag van 1200 fr. por jaar. Een dam van 25 KM. tusschen Havre en Tancarville aan den rechteroever der Soine zou 7000 HA.welke niets opbrengen, daar zij door den vloed overstroomd worden, van het bed der Seine afscheiden. Als verzamelbekken tot opwekking van bewegingskracht zou dit gobied 42,000 paardekrachten leveren, gelijkstaande met een bedrag van 8,400,000 Ir. per jaar, Hen vertelt wonderen vun do kola, oftewel de sterculia acuminata, een boom die groeit aan de westkust van Afrika en waarvan de vrucht een verwonderlijk krachtig stimulans moet zijn, zoodat het gebruik daarvan hongeren dorst stilt, vermoeidheid opheft en de kracht verhoogt. In het land van Dinuh-Sahfou leggen negers 90 ki lometer per dag af, alleen door een versche kola-noot te kauwen, en men denkt dat Succi door een kola-elixer in staat is gesteld zoovele dagen achtereen te vasten. Het schijnt dat prof. Heckel van Marseille de eerste in Europa was, die de aandacht op de kola vestigde. Te Parijs zijn do geleerden liet er niet over eens, of het het gebruik ten slotte echter niet schadelijk is voor het organrime. De werkende bestanddeeien der noot zijn volgens Germain Sée cafeïne en theobromine; volgens Heckel echter is het een roode stof, die met tannine en glucose in de noot gevonden wordt. lieden overleed mijn dierbare Echt genoot, in den ouderdom van ruim 33 jaar, mij nalatende drie kinderen. De Wed Ma. M. A. VAN EIJCK, Frudioeh. Rotterdam, voorm. Delftshaven, 19 Juni 1890. Concordia, Binnenweg. lieden overleed tot onze diepe droef heid onze geliefde Zuster en Tante, in den ouderdom van 01 jaar en 0 maanden. Schiedam, Wed. J. VAN REE, 20 Juni 1890. Voogd. A. M. VAN REE. De Heer en Mevrouw C. BROEKSMIT Odé betuigen hun oprechten dank voor de talrijke en hartelijke bewijzen van belang stelling en toegenegenheid, zoo van hier aks van elders hun betoond bij hunne Vijfen twintigjarige Echtvereenlglng. Schiedam, 21 Juni 1890. Aan allen, die den lön Junfbij gelegen heid van ons Zilveren HuwHJksI'ee»!, blijken van belangstelling gaven, brengen wij door dezen onzen hartelijken dank. L. KAMP. T. J. KAMP, Etman. Schiedam, Juni 1890. De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, bij liet overlijden van hun Echt genoot en Vader ontvangen. Wed. W. DE RONDE en Kindeken. Schiedam, 21 Juni 1890. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onze geliefde moeder en behuwdmoeder, betuigen wij onzen hartelijken dank. K e t h e 1Uit aller naam, 20 Juni 1890. P. H. SCHEPP. Voor de vele en hartelijke blijken van belangstelling, ondervond'n gedurende de ziekte en bij het overlijden onzer veelge liefde Dochter en Zuster W1LLEM1NA, betuigen wij, niet het minst aan hare mede leerlingen, onzen innigen dank. W. BOSSELAAR. Schiedam, J. A. BOSSELAAR, 22 Juni 1890. Meilink. E. J. A. BOSSELAAR. A. J. A, BOSSELAAR. De Notaris P. F. J. VAN DER HEIJDEN, te Schiedam, zal in het openbaar ver- koopen Een op een der beste standen van de Lange Haven te Schiedam gelegen en riet met overdekte gang daarnevensoverdekte Tuintje, wijk C, 13, onderhouden s x binnenplaats kadaster sectie Cno. 129 en ged. van no. 128. Bevattende benedenSuite, Tuinkamer, Binnenplaats met lantaarn, Keuken, Bergplaats met Pomp, Provisiekast en Kelder. Bovenruime Voorkamer, 2 Slaapkamers, Badkamer, Zolder met Dienstbodenkamer en 2 Vlieringen. Voorzien van das- en Waterleidingen en verdere gemakken. Aanvaarding IS Augustus eerstkomende en te bezichtigen Dinsdag en Woensdag vóór de veiling van elf tot vier uur, op vertoon van een toegangsbiljet-, afgegeven door voor noemden Notaris, te wiens Kantore inmiddels inlichtingen te bekomen zijn. Veiling op Vr(|dag 27 dunt 1SOO, 's morgens clF ure, en afslag daags daarna, 's avonds acht ure, in het Ver kooplokaal aan de Korte Haven te Schiedam. VAN Een goed onderhouden, van Waterlei ding voorzien WOONHUIS en ERVE, aan de Noordmolenstraat te Schiedam, wijk F, No. 300, kadaster sectie A, No. 538, groot dl centiaren. Verhuurd voor f 1.75 per week. Bij veiling op Vrijdag 2? «Juni l§ÜO, des voormiddags ten IJl ure, en afslag op den volgenden dag, des avonds ten 8 ure, beide in Het Veukooplokaal aan de Korte Haven te Schiedam; zijnde het goed te bezichtigen op Woensdag en Donderdag vóór de -veiling, van des voormiddags IO tot des middags 12 en des namiddags van 2 tot <1 uren, op vertoon van een bewijs van toegang, door den Notaris II. ,W. M. ROE- LANTS te Schiedam afgegeven, te wiens kantore aangaande de koopvoorwaarden in lichting te bekomen is. De Deurwaarder A. BOSMAN is voorne mens op VrJJdag 27 Juni a.'s voor- middags ten IO ure, aan den Koordmok'n alhier publiek te verkoopen

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3