Binnenlandse]!e Berichten. den betreffende den treurigen toestand aldaar en liet groot gebrek aan werk. Minister Finali heeft, beloofd al het mogelijke in 't werk te zullen stellen om zoo spoedig mogelijk in den arbeidsnood te voorzien. SPANJE. Sedert het begin van het uitbreken der cholera hebben zich te Puebla de Rugat 80 gevallen voorgedaan, waarvan 2 met doode- 1 ijken afloop. Te Montichelo nabij Rugat zyn twee nieuwe gevallen voorgekomen. De gezondheidscommissie heeft uitgemaakt dat de 'ziekte wel degelijk cholera is. Er zijn krachtige maatregelen van voorzorg genomen. liet Aardrijkskundig Genootschap heeft een telegram uit Manilla ontvangen, volgens het welk een agent van de Duitsche regeering pogingen aanwendt om eenige tot de Ka.ro- Sina-groep behoorende eilanden voor Duitseh- land in te lijven. Daarmede worden dezelfde eilanden bedoeld, waarover in 1885 het be kende geschil tusschen Spanje en Duitsch- land geloopen heeft. B U L G A R IJ E. Voor het hof van cassatie is de zaak-Panitza behandeld. De beschuldigden verlangen door de burgerlijke rechtbank te worden gevon- nisd. De procureur eischt tegen Panitza de onvoorwaardelijke doodstraftegen Kalobkoft' levenslange gevangenisstraf. AMERIKA. In de Kamer hebben de democraten krach tig geprotesteerd tegen het verzenden der munt-bill naar de commissie, belast met het onderzoek van de quaestie omtrent de vrijheid van zilveraanmunting. De voorstanders der vrijheid van aanmunting hebben de overwin ning behaald met 117 tegen 100 stemmen, B B A Z 1 L 1 Er is een buitengewone ministerraad ge houden, in verband met den verontrustenden politieken toestand in de provincie Entre Rios. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 20 Juni. De Kamer kwam heden tot de behande ling der wet op het militair onderwijs, die voornamelijk het voorbereidende van het vak onderwijs afscheidt. Met het hoofdbeginsel instemmende, kon de heer Van Vlijmen echter niet meegaan met de wijze van detacheering der cadetten van het eerste studiejaar bij de troepen. Hij wenschte dat die cadetten werden gedeta cheerd bij de militaire school te Haarlem om eerst in liet tweede studiejaar bij de troep te worden ingedeeld. Boven de cadettenschool zou hij aan het beurzenstelsel de voorkeur geven. De heer SeyHardt bestreed in dit ontwerp - door wij den weg niet verder kunnen vinden. Mr, Bam had zich, wat in deze streken zeer gemakkelijk mogelijk is, in den afstand vergist. Daar staan wij nu. Van minuut tot minuut wordt het donkerder, de zon is onder, schemering is er haast ni8t en geen maan vertoont zich. Wij zien evenwel in de verte een lichtje, loopen daar op aan en komen aan eene boerderij, waar wij ons van melk en water voerzien. Hoe nu onzen wagen te vinden? Wij besluiten, dat ceu onzer voorop zal gaan en wij achter elkander zullen loopen, en zoo gaat hel over mierenhoupen, door diepe kuilen en voren, onwetend waar wij dwa len. Wij zuuden evenwel op deze wijze onze wagens niet teruggevonden hebben, zoo wij niet geholpen waren geworden dooreen hevig bliksem licht, dat zich weidia aan alle hemelstreken ver toonde en, hoe schiikwekkend anders ook, nu door ons met vreugde begroet wordt, daar het ons in de gelegenheid stelt in de verte ons reisgezelschap te zien, dat uns in spanning wachtte en met weinig verheugd was ons weer te zien. Reeds had men liet plan gevormd een groot vuur als baken vuur ons aan te leggen, doch Mr, Bam had terecht op de hulp tan den bliksem vertrouwd. het te veel op deu voorgrond brengen der militaire kostscholen en de geringe waarbor gen tot handhaving der krijgstucht aan de Militaire Academie. In eea ironisch en herhaaldelijk door hila riteit afgebroken betoog geeselde hij de voor liefde der regeering voor uitgebreid wiskundig onderwijs aan artillerie-officieren en kwam bij op tegen de overheersching der wiskunde. Spreker ijverde voor dezelfde algenieene ont wikkeling der officieren van de drie hoofd- wapens, en voor het meer op den voorgrond brengen der practische en krijgskundige op leiding. De technici zouden afzonderlijk ge vormd kunnen worden. De lieer Seret sloot zich bij den heer Van /lijmen aan in diens wensch naar behoud der tegenwoordige militaire scholen. Voor zuiver vakonderwijs, was hij tegeu de cadet tenscholen uit paedagogisch oogpunt. De heer Schimmelpenninck van. der Oye verdedigde liet ontwerp, ook de cadetten school. mits meer gelegenheid worde gegeven aan de jongelieden om te blijven verkeeren in kringen, door hunne ouders gewenscht. De heer Vermeulen betoogde, dat de be staande regeling niet slecht is, dat er geen noodzaak bestaat tot wijziging en dat men met svijzigiug zeer voorzichtig moet zijn. De nadeelen van het ontwerp wegen vooralsnog bij hem zwaarder dan de voordeelen. Hij behoudt zich zijne stem voor. De heer Rooseboom is, behoudens eenige veranderingen, voor het ontwerp. De heer Zaaijer drong sterk aan op aan sluiting van liet militair en middelbaar onderwijs. Het eindexamen der hoogere burgerschool moest uitsluitend recht geven tot toelating op de Kon. Mil, Academie. Het bijzonder onderwijs werd daardoor niet ge schaad. Dinsdag a. s. is de minister aan liet woord. Militair onder wij s. Door de heeren Schimmelpenninck van der Oye, Seret en Van Löben Seis zijn amen dementen voorgesteld: 1°. om in art. U te bepalen, dat leerlingen der academie niet langer dan éen jaar in hetzelfde studiejaar mogen doorbrengen; 2°. om in art. 88 te bepalen dat de benoeming van onderofficieren van den hoofdcursus tot 2e luitenant geschiedt voor zoover er vacaturen zijn. Voorts door de heeren Schimmelpenninck van der Oye en Van Löben Seis, om in art. 10 te bepalen, dat ieder leerling der cadetten school en tier academie jaarlijks ten minste f 400 betaalt. De heeren Seret, Seijflardt, Rooseboom, Schimmelpenninck van der Oye, van Vlijmen en Van Löben Seis hebben op het wetsont werp tot regeling van liet militair onderwijs Of' wij blij waren nog zoo goed van onzen tocht te zijn afgekomen I Ik slaap dien nacht heerlijk tot twee uren, neem weer plaats op den bok en voort gaat het nu tot halftien 's morgens, toen wij Clirisliunia bereikten, een dorpje midden in de vlakte gelegen aan een zijarmpje van de Vaal- rivier. Daar bieden Hottentotsche meisjes en jon gens ons melk te koop aan. Wij slaan onzen voor raad in, vertoeven tot halftwaalf en komen om drie uren te Krommeellenboog aan, waar wij koffie zettenonze waterzakken vullen en ons goed wassdmn in de Yualrivier. Van half- vijf tot zonsondergang trekken wij door en leggen ons daarna ter ruste tot éen uur, zoodat wij op Donderdag den lOden Januari, 's morgens te zes uren, in Wildehoenderkraal arriveeren. De winkelhouder heeft duiven, kippen en kalkoe nen wij kunnen ons dus van eieren voorzien. Van 8 uren 40 minuten tot halftwaalf leggen wij den weg al naar Bloemhof, een klein dorpje aan de Vaalrivier, met twee kerken, waar weinig Hollanders wonen. De Vaalrivier heeft hier juist eene stroomver snelling, veroorzaakt door het plotseling Jager worden van bet rivierbed. Het water is hier voorgesteld een amendement, strekkende om in art. 3 te bepalen, dat van regeeringswege in het belang van de hoogere vorming den officieren bepaaldelijk ook in technische richting nog andere voorziem ogen worden getroffen. De bedoeling is om ten aanzien van de hoogere vorming van officieren, ook in tech- •nïsehe richting, meer waarborgen te verkrij gen. Onder »nog andere voorzieningen" wer den o. a. ook geacht begrepen te zijn maatregelen waardoor den officieren de ge legenheid wordt geopend om aan inrichtingen van middelbaar en ltooger onderwijs colleges te volgen. Bij het sectie-onderzoek van het ontwerp tot verhooging van hoofdstuk VIII Oorlog voor 1889 werd met kracht aangedrongen op het nemen eener spoedige beslissing be treflende de invoering van een geweer van kleiner kaliber en het daarbij behoorende zoogenaamde rookvrije buskruit. Desnoods zou men voor dit doel eene fabriek moeten oprichten. Ernstig werd aangedrongen op het doen van een voorstel in dien zin, in den vorm van een afzonderlijk wetsontwerp. Over de vraag of inmiddels met de trans formatie van de bestaande geweren behoort te worden voortgegaan, waren de gevoelens verdeeld. SCHIEDAM, 21 Juni 1800. De gedenkdag van Waterloo is hier en daar nogal feestelijk gevierd, vooral te Utrecht, te Alkniuar, te Vlaardingen, Oudewater, Wa- geningen en 's-Gravendeel, waar optochten of volksfeesten werden gehouden. Dij de internationale wielerwedstrijden te Berlijn zijn door landgenooten de volgende prijzen gewonnen I. Internationale wedstrijd voor veiligheids- wieiers, 30UO M., Ie prijs Stroethofl' (Am sterdam). II. Internationale wedstrijd voor driewie lers, 3ÜÜU M Seheltema Beduin van Amster dam (2e prijs) en Stroethofl' (3e prijs). III. Internationale wedstrijd voor veilig- heidswiclers met vuorgift, 8U00 Al., 2de prijs, Stroethofl'. IV. Meesterschap op het driewiel voor Europa, 5ÜOÜ M., Scheltema Beduin 2e prijs. V. Internationale wedstrijd op het drie- wiel met voorgift. Eerste prijs Sebeltema Beduin en W. van Leeuwen (Arnhem) 2de prijs. Na het omslaan der reddingboot op 11. Zateidag voor het dorp Scheveningen, hebben de opvareuden, onder wie ook de schipper, hunne alkeuriDg over dat vaartuig uitgespro ken, en de meesten verklaard, bij stranding met die boot liever niet in zee te gaan. Daarop is een onderzoek naar de zeewaardigheid van zeer helder, waarom wij weer van de gelegen heid profiteeren om ouder gewoonte do wasch te doen. Ossen- en muilezelvvagens en post koetsen ontmoeten wij telkens op onzen weg, die daardoor veel van zijn eentonigheid verliest. De weg iiaar Zoutpan was zeer moeilijk. Hij is wel flink breed en aan beide zijden dooreen van witte klipsteenen opgestapelden muur van twee voet hoogte begrensd, doch vol diepe kuilen, modderachtig en .bezaaid met groole klipsteenen. Ik zat naast den Kuliervoerman op de» bok, en van Rooven, de heer De Parrer, Veld, Telle en de jongejuffrouw De Parrer zaten boven op den wagen onder het tentzeil. Achter in de tent bevonden zich mevrouw De Parrer en de drie kleine meisjes. De avond valt in daar daalt onze wagen langzaam van het hob belige pad, komt aan den slechten weg, zoodat de muilezels met alle kracht worden aangezet, en hobbelt met een vracht van 8000 pond, waaronder wij acht passagiers, onder de hevigste schuddingen voort, van steen over steen, van kuil in kuil. Ik houd mij evenals Van Rooven goed vast, gereed om een sprong te nemen, wanneer er iets gebeurt, en gelukkig, want ulot- het vaartuig ingesteld, met het resultaat, dat de reddingboot die geheel gelijk is aan atle booten der N. en Z.-II. reddingmaat schappij aan onze kust gestationneerd en door denzelfden timmerman is vervaardigdge» schikt voor het doel is bevonden. De Nederlandsebe vereeniging te Keulen heeft een afdeeling onder den naam van Wel. dadigheid" opgericht, die zich ten doelstelt het verleenen van ondersteuning aan hulpbe. hoevende Nederlanders. Het veevervoer uit Rotterdam naar Frank rijk, hetwelk tot nog toe per spoorweg Ant werpen geschiedde, gaat thans, wegens de moeilijkhedendaaraan verbonden, per stoomboot over zee naar Duinkerken. Rotterdam. In de zitting van den ge. meenteraad van Donderdag kwam o. u, in een verzoek der IJselstoomtramweg-maat- scbappij, om de concessie te vernieuwen welke zooals men weet opgezegd werd, daar de maatschappij in gebreke was gebleven de retributie te betalen en aan de gemeente nog f 2048.46 schuldig is. Niettegenstaande dit verzoek ondersteund werd door B. en W. van Overschie, werd door B. en W. hierop een afwijzend praeadvies uit gebracht waarmede de raad zich heeft vereenigd. Door B. en "W. is ingediend een voorstel, om den bouw van het derde droogdok, waar van dc kosten geraamd waren op f 940,000, ondershands op te dragen aan de firma F. Kloos en Zn,, te Alblasserdam, voor f 775,000. Ook kwam in een voorstel van B. en W,, om aan de afd. Rotterdam van den volksbond eea terrein te verhuren bij den Heuvel, om aldaar ecu wachtlokaal voor werklieden op te richten. Terwijl dit ter visie werd gelegd, werd een verzoek van de heeren G. II. Hintzen c. s.,' om voor hetzelfde doel een terrein af te sUae aau het einde der Boompjes of het VYillems- plein, in handen van IJ. en W. gesteld, ter fine van praeadvies. Eindelijk werd nog ingediend eett voorstel tot het bouwen van een school met gymnastiek lokaal aan de Linkerrottekade, kosten f 05,400, en een gymnastieklokaal aan de Boekhorst- straat, kosten f27,000. Goedgekeurd werd o. a. het voorstel tot toestaan van de kosten der procedure in zake de voormalige marinewerf ad f5015.57'/sea tot het toestaan van een som van f25,O80r bevende reeds toegestane f386,000 voor uit breiding van het westelijk stoomgemaal. Nijmegen. De feestcommissie voor liet Maskeradefeest der Leitlsche studenten alhier heeft thans den weg, dien de optocht van seling zinkt het rechtervoorwiel in een diepen modderkuil, de wagen wordt topzwaar en daar slaat het reuzengevaarte met ontzettond gekraak om. Vóór de boel echter tegen den grond ligt, spring ik schuins over het eerste muilgespan, glijd evenwel over het achterwerk van het rechter* muildier heen en rol in de moddor. Van Rooven en de heer Da Parrer komen achter mij te liggen, de laatste op zijn knieün. Veld, 'felle en dn jongejuffrouw De Parrer waren in het zeil ge slingerd en lagen daarin door eikander, de jonge juffrouw roepende: »0, help, help dan toch 1" Gelukkig was niemand gekwetst, wat wel e«n wonder mag heeten. Wat nu te doen Daar ligt nu onze zwaar beladen wagen in een der ellen digste modderpoelen, al onze bagage over 'en door elkander, en wij zonder een vast steunpunt voor onze voeten met overgeachopte schoenen ia stikdonkeren nacht er bij. Wordt vervolgd.)*

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 6