1 Uit een Dagboek. A0. 1890. Donderdag 26 Juni. N°. 7529. Eerste Blad. «T A, C? 3BE 1\ Feuilleton. ter- en-veer tigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER? T ODÉ. BuiteiilsiiHlsclie Berichten. COURANT. Abonneme a tsprijs per kwartaal franco per postdoor het gcheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BUK EAU: HARKT, K, 124. gewone regels met Advertentieprijs: van 110 inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. 523/,, 953/,, Koper De Commissaris des Koninos in de Pro vincie Zuid-Holland, Gezien hot besluit van de Gedeputeerde Staten van den lOden Juni 48DO, nol 90 Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat bij voornoem,- - -sluit door de Gedeputoerde Staten is bepaald, dat do afzonderlijke juchten op waterwild voor dit jaar zijn geopend op Vrijdag den 1 sten Augustus aanslaande, en dat mitsdien van af dat tijdstip de uitoefening der jachtbedrijven, vermeld in art. 15, tl, f en It, der wet op de jacht en visscherij, is geoorloofd wordende tevens herinnerd aan de bepaling van art. 1 van het Reglement op de uitoefening dei- jacht en visscherij in deze Provincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats hebbon don op het water, langs de stranden, oevers van meren, plassen, rivieren en op moeras sige landen. En zal deze kennisgeving, in plano gediukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederhindschc Staatscourant worden geplaatst. 's-Gi-ftvenhage, don 13don Juni 1890. De Commissaris des Konines voornoemd, FOCK. DUITS C II L A N D. De Rijksdag zette gisteren in tweede lezing de beraadslaging over de legerwet voort, en wel over de legersterkte in vredestijd. Graaf Stolberg sprak voor het voorstel der com missie en tegen tweejarigen diensttijdRic- kert tegen het wetsontwerp, tegen de zeven- jaaijijksche vaststelling, van het sterktecijfer, en vóór jaarlijksche vaststelling evenals bij de marine. De druk der belastingen is, zeide hij, ondraaglijk, de tweejarige diensttijd niet te vermijden. Windthorst vindt in het wetsontwerp geene bevrediging eener volks behoefte, maar hij acht het geboden door de eischen van 's lands veiligheid. De uitgaven daarvoor kunnen niet geweigerd worden. Ten slotte verklaarde de rijkskanselier dat de regeering noch de voordracht intrekken noch de amendementen aannemen kon. Ook in eene verkorting van den diensttijd kon niet getreden worden. Ilij was echter ge machtigd te verklaren, dat er in dezen herfst meer manschappen tot verlof zouden worden ter beschikking gesteld. Hij verzocht dus de voordracht onveranderd aan te nemen. Richter noemde de voordracht eenen wis sel op nieuwe belastingen. Prins Ilatzfeldt bepleitte haar. Morgen voortzetting. De particuliere correspondent der JV. H, Ct. te Berlijn schrijft: De nieuwe Pruisische minister van financiën, de heer Miquel, 02 jaar oud, is een dei- beste redenaars en dor fijnste koppen in ons parlement. Hij is liet eerste natiormal-liberalo parlementslid, dat in Pruisen minister werd. Miquel gaat reeds sedert cenigen tijd door voor cenen bijzonderen gunsteling des keizers, en moet indertijd de eind-redactie van des keizers bekende sociaal-politieke proclamaties bezorgd hebben, llannoveraau geboren, was Miquel vroeger rechtsgeleerd raadsman der Berlijnsche disconto-bank. Thans is hij sedert acht jaren burgemeester van Frankfurt a/M. Hij geldt als een voorstander van het in directe belastingstelsel. Ook de stelling van den secretaris der schatkist Maltznhn wordt onhoudbaar geacht. Als zijn vermoedelijke opvolger wordt de heer Jenke, direetourder Kruppsclie fabrieken, genoemd. Bij de huidige tweede lezing van de leger wet in den Rijksdag had tusschen Windthorst en Caprivi een korte woordenstrijd plaats over de waarde van Itnlië's bondgenootschap. Ge heel onverwachts sleepte Windthorst plotse ling de Italiaanscho alliantie in het debat, tot zichtbaar groot misnoegen van den rijkskanse lier. Windthorst schonk bijval aan liet voor stel tot ontwapening, dooi' Bonghi in de ltali- aansche Kamer gesteld. Daarbij noemde hij Crispi een -«slecht staatsman", en liet 7.ich ongeveer zoo uit, dat Duitschland alleen niet Oostenrijk ook sterk genoeg was om aan Frankrijk en Rusland het hoofd te bieden. Hierop antwoordde Caprivi, onder herhaalde bijvalsbetuigingen van liet Huis, dat bij Windt» horst's uitval tegen don leidenden minister eener bevriende mogendheid ten zeerste be treurde, en het niet anders dan wraken kon, dat er bij het legerdebat getornd werd aan de trouw in acht genomen verbonden met bevriende staten. Het verbond met Italië zou wel is waar ook voortduren in geval Crispi wat God verhoeden mocht zijnen post aan bet roer van den Italiaansehen staat mocht verlaten; doch geen enkele andere Italiaan zou persoonlijk aan Duitschland zulk eenen waarborg bicden voor het handhaven van bet verbond, als Crispi (zeer waar!). Meent Windthorst (zoo eindigde Caprivi) dat wij ook met Oostenrijk alleen het wel kon den klaarspelen goed en wel: doch een oude militaire stelregel luidt, dat men, waar Tan Ylissingcn naar Pretoria, de hoofdplaats van de Zuidafrikaansclie Republiek (Transvaal). 17. De weg wordt nu veel beter, doeh te halfvier krijgen wij een vreeselijke donderbui, vergezeld van hovigen wind, die de zeilen van onzen wogen nog meer leven doet maken dan die van een schip en zooveel stof opjaagt, dat wij uit onze «ogen niet zien kunnen. Daarom vertoeven wij «en paar uren bij een bar, Uitkijk genaamd, om inden avond de vlakte bereiken, waar wij zullen kampveren. Voor ik onze reis vervolg, evenwel eene kleine niodedceling. Zomli-a wij op Tiansvaalsch grondgebied waren g'komen, verloren onze koporon penny(5 cents) en halve-pennystnkken hunne waarde. Koperen geld houdt de Transvaal er niet np nphet kleinste geldstukje is een zilveren threepence, heel veel gelijkende op ons dubbeltje, docli ter waarde van drie sltt-fvero Koopt men nu een doosjo lucifers, dat een stuiver kost, dan geeft men er u drie. Een halfje brond kost eon sixpence (60 centen), een fleseh melk in de winkels een ninepence (45 centen), bij de Kiifferkralen slechts 30 cents, oen En- golscli pond boter (4'/» ons) 90 centen. eieren van 00 centen tot 2 gulden 40 centen liet dozijn, ai naarniato men nader bij Pretoria komt, een glas jenever 30 centen, een glaasje Kaap- sche wijn 60 centen, een sigaar 30 centon, en zoo alles naar evenredigheid. Zondag 49 Januari. Te 42 uren 's nachts trekken wij op, komen te liaifvijf te Klipspruit, nisten daar wat en zijn te lialftien te Vaal- boscltspruit, juist op het oogenblik, dat de kerk aangaat. Van verschillende kanten komen boeren wagens, niet twee of vier paarden bespannen. Du boer draagt een lialfhoogen hoed, zijn vrouw een grootu, zwarte, ver vooruitstekende kap op bet hoofd. Zij behooren tot, wat wij in Holland de christelijke gereformeerde kerk noemen en worden gewoonlijk «Doppers" genaamd Op éen wagen zien wij als passagier oen levenden os en vernemen dat deze, kreupel ge worden zijnde, te goed was geacht geworden om liom langs den weg te laten liggen. Do gewoonte en ook de waarde dezer dieren (f60 lot f 80) brengt mee, dat tnen ze boel eonvoudig aan hun lot overlaat, als zij onbruikbaar worden; zoodat wij honderden lijken van ossen en ook muil dieren langs onzen weg zien liggen. Paarden wor den beter behandeld, vooral wanneer ze «gezouten" zijn, dat is de hier algemeen heerschendepaarden- ziekte doorstaan hebben. Zij hebbon dan ook meer waarde en loonen dus beter de aan hen bestede moeite. In de bar van Vaalboschspniit worden wij onthaald np zang en dans van een Kafierknaap en een Kaffermeisje, Het dansen is niets dan woest heen- en weel-springen, meest op Óen been, en zoodanig tegen elkander boiisen, dat beiden het op eene beslechting aankomt, nooit sterk genoeg kan wezen. Ik wenschte dat van da verbonden, welke wij gesloten hebben, ook niet het kleinste deel werd afgebrokkeld. Caprivi's verklaring maakte door hare na* drukkelijkheid merkbaren indruk op het Huis, te meer nog, daar Windthorst, met eenig voorbehoud, vóór de legerwet gesproken had. De keizer heeft het verzoek om ontslag van den minister VonSeholz ingewilligd en hem liet grootkruis der llolienzollern-orda verleend. Dr. - Miquel is tot minister van financiën benoemd. De Rijksdag heeft de aanvullings-hegrooting voor Oost-Afrika zonder debat goedgekeurdi De staatssecretaris Von Marshall had er op gewezen, dat eene discussie over liet Engelsch* Duitsch verdrag ongewenscht en voor de Duitsche staatkunde nadeelig zou zijn, OIÏV welke reden hij verzocht daarvan af te zien. Een der directeuren van de »De;\tsche* Ost-AIVika-Gesellschaft", "Vohsen, spreekt in meer hoopvollen zin over het tractaat, omdat hij verwacht, dat de handel zich van het eiland Zanzibar naar de Duitsche kuststreek zal laten overbrengen. Dergelijke voorspiegelingen zijn noodzakelijk, opdat de door de uGesellsclmft" uitgeschreven leening van 3 millioen mark niet geheel schipbreuk lijde. ENGELAND. Van Helgoland wordt aan de Standard ge* meld, dat Duitschland aangenomen heeft, op dat eiland geen defensie-werken te maken zon* dor toestemming van do Engelsehe regeering. Uit Durban wordt aan de Times gemeld, dat de Transvaalsclie staatssecretaris llr. LevdS in zijne betrekking gehandhaafd is gebleven na een geheim debat in den Volksraad. Het aanbod van de Noderlandsch-Zuid* afrikaansche spoorwegmaatschappij betref* of een van beiden op (ion grond tuimelen. Het zingen klonk mij verbazend vieemd in dc ooren mooi vond ik het niet, maar 't was toch niet on aangenaam. Om drie uren verlaten wij Vaalboschspruit, bereiken om halfzeven Uzet'opruit, vertoeven daar tol Maandag 20 Januari des nachts te twee uren, komen oin halfvijf in Jaagspruit, blijven daar verpoozen tot zes uren en rukken op naar Kloiksdorp, waar we te lialfnegon arriveeren. Kleiksdorp mag gerust een stad boeten, docli men noemt hier alles dorp, zelfs Pretoria. Kletku- dorp dan is prachtig gelegen, omringd door liooge bergen, welks passen toegang tot de stad ver- leonon en van waar men haar geheel overzien kan, schilderachtig nis zij daar ligt, gebouwd tegen de hellingen der borgen. Daar liet hout In Transvaal schnarsch is, zijn de meeste huizen van geribd zink gemaakt en alleen van binnen met hout bcwerki. SViirdt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1