l A0. 1890. N°. 7529. Tweede Blad. Donderdag 26 Juni. ir- en-v©ertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER; J. ODÉ. BUREAU: MARKT, E, 124. Binnenlanüsche Berichten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 24 Juni. Ingekomen waren o. a. wetsontwerpen tot regeling van den krijgsdienst en tot wijziging der wetten op den suiker-accijns. Daarna werd de beraadslaging voortgezet over het wetsontwerp tot regeling van het militair onderwijs bij de landmacht, voor zoo ver daarbij de opleiders voor den officiers rang en de hoogere vorming van den officier zijn betrokken. De minister van oorlog beantwoordde de verschillende bezwaren, tegen het wetsont werp aangevoerd. De details die latei- door den minister zullen worden behandeld liet hij voorloopig rusten. Met dankbaarheid meende de minister, dat men mocht terugzien op hetgeen door de Kon. Mil. Academie tot in de eerste jaren van 1850 in het belang van leger, zeemacht en water staat is tot stand gebracht. In de laatste jaren kwamen er evenwel andere begrippen omtrent onderwijs en opvoeding, en daaraan is de wet van 1869 te danken, waaraan evenwel twee groote gebreken kleefden. Behoefte aan ver betering deed zich dan ook gevoelen en vooral het groote incompleet aan .officieren gaf aan leiding tot het doen van verschillende voor stellen. Om in dat incompleet te voorzien, is dan ook in dit ontwerp de oprichting eener cadettenschool opgenomen, waarvan de minis ter, ondanks de aangevoerde bezwaren, zich gunstige resultaten voorstelt. Ook met het oog op het Indische leger is de oprichting van de cadettenschool zeer wen- sehelijk, en de minister kan niet inzien waarom zij uit een paedagogisch oogpunt zou zijn af te keuren. Wat de practische vorming dei- aanstaande officieren betreft, de artillerie- cursus te Delft en de militaire school te Haarlem leveren de bewijzen dat eene inrich ting als de voorgestelde cadettenschool uit zicht geeft op zeer gunstige resultaten. De gebreken evenwel die de practische vorming te Haarlem en te Delft nog aankleven, zijn bij dit ontwerp niet voorbijgezien en er is getracht daaraan zooveel mogelijk tegemoet te komen. Ook bij de examenregeling is zooveel moge lijk rekening gehouden met de gebleken bezwaren en er naar gestreefd om de leerstof te beperken. Het streven der regeering is geweest om leerlingen van verschillende instellingen van onderwijs in de gelegenheid te stellen mede te dingen naar eene plaatsing fan de Kon. Mil. Academie. Wat de hoogere opleiding der officieren betreft, het zou zeer moeilijk vallen officieren, die de krijgsschool niet bezochten, achter te stellen, en de regee ring wenscht zich de bevordering bij keuze voor te behouden. De minister besluit met op de vragen van den heer Rooseboom te antwoorden, dat, wanneer de cadettenschool tot stand komt, waar de lessen dan wel niet vóór 1892 zullen kunnen aanvangen, eerst in 1894 de leerlingen van de cadettenschool voor toelating aan de academie in aanmerking kunnen komen; dat de regeering in elk geval van plan is de oude van de nieuwe cadetten af te scheiden, en dat bij tot standkoming dei- cadettenschool, en zoo de eerste toelating voor de academie in 189't kan geschieden, n 1893 voor het laatst toelating te Haarlem en te Delft zal plaats hebben, zoodat de in richtingen te Haarlem en te Delft in dat geval nog 3 jaren zullen blijven bestaan. De heer Van Löben Seis ontwikkelde daar na de bezwaren, welke bij hem tegen de oprichting der cadettenschool hestonden. Een tweeslachtige toestand blijft bij de voorge stelde regeling bestaan. Hij zou willen breken met het geheele begrip van cadet en jongelui eenvoudig allen Vaandrigs" willen maken, zoodat zij dan ten volle onderworpen zullen zijn aan alle bepalingen van het reglement van krijgstucht. Bi; de replieken hield de heer Vermeulen vol, dat het eindexamen der hoogere burger school niet voor toelating tot de Militaire Academie mocht gelden, wat de heer Zaaijer nader bestreed, die de volkomen onpartijdig heid der provinciale examen-eommissiën voor het middelbaar onderwijs volhield en er op wees dat daarvoor ieder, ook niet-leerlingen der hoogere burgerschool, examen kan af leggen. De minister verklaarde nog dat de cadetten, ook die der cadettenschool, de krijgsartikelen moeten onderteekenen en dat ook nog in 1891 op den bestaanden voet cadetten tot de academie zullen worden toegelaten. Het alge meen debat werd hierna gesloten. Art. 1 (academie en hoofdcursus sis inrich tingen voor opleiding van officieren) werd aangenomen. Op art. 2 werd door den heer Zaaijer een amendement voorgesteld, om de oprichting der cadettenschool te verdagen, tot blijke dat de toevoer naar de academie onvoldoende is, alsmede een amendement van den heer Van Löben Seis, om ook aan de cadettenschool te doen inschrijven hen, die daarbuiten onder wijs ontvangen en eene tegemoetkoming van den staat ontvangen. De heer Seyifardt bestreed dat denkbeeld sterk en streed voor het"uitsluitend beurzen stelsel. De heer Schimmelpenninck van der Oye verdedigde het amendement-Van Löben Seis, zonder beurzenstelsel. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 25 Juni 1890. De commissaris des Konings in Drente, jhr. mr. P. J. van Swinderen, vertoeft reeds sedert geruimen tijd om gezondheidsredenen in het buitenland. Iu de te Nijmegen gehouden elfde jaar- lijksche vergadering der sVereeniging van gepensionneerde Onderofficieren'en Minderen van het Nedcrl. leger", onder voorzitterschap van den lieer C." L. II. von Freytag von Overstralen, is de rekening over 1889/90, sluitende in ontvangsten uitgaaf met fl6,62G, goedgekeurd. Besloten werd, voortaan op 's Konings ver jaardag aan niet meer dan 100 niet-gepension- neerde hulpbehoevenden oud-strijders een gou den tienguldenstuk uit te reiken. Blijkens het 18e jaarverslag der algemeene Nederlandsche vrouwenvereeniging sTessel- sclmde" telde die veveeniging op 1 April jl. 29 afileelingen en 9 correspondentschappen, terwijl het ledental der vereeniging tot 3758 was gestegen, zijnde 189 meer dan het vorige jaar. Het aantal dameswerksters bedraagt, als men er rekening mede houdt dat velen voor meer dan éene afdeeling werken, onge veer 350. De zuivere verdienste, die ze voor gemaakte handwerken ontvingenditmaal p.m. f 17QD0, is niet voldoende om daarmede het doel der vereeniging bereikt te wanen. Daarbij wordt het voortdurend moeilijker om voor naai- en borduurwerk billijk loon (e bedingen. Niet alleen (iet buitenland, ook de binnenlandsche winkels zijn ruim voorzien van fabrieksartikelen, vervaardigd door vrou wen, wier behoeften veel geringer zijn dan die der dames, wier lot de vereeniging zich aantrekt, of afkomstig uit gevangenissen en liefdadigheidsinrichtingen, waar men de werk kracht bijna voor niet heeft. De fondskas, die reeds ettelijke jaren bestaat, heeft thans een kapitaal van f 13,649.10. Een der candidnten ontving eene vrij belang rijke tegemoetkoming in haar studie, om zich verder als teekenonderwijzeres te bekwamen. Ook van de vrijplaats op de kunstnaaldwerk- klasse wordt met dank gebruik gemaakt. Men schrijft uit Londen dd. 22 dezer aan de Dordt. Ot. Gisteren werd hier in het «Metropole Hótel" een merkwaardig feest gevierd. Alle die leden van de Hollandsche kolonie in Londen, welke prijs blijven stellen op hunne nationaliteit, hadden zich vereenigd om een feestmaaltijd en een (door den heer Alma Tadema geïllustreerd) adres aan te bieden aan Z. Exc. graaf "Van Bylandt, die deze maand den dag herdenkt, waarop hij vóór vijftig jaren zijn diplomatieke loopbaan begon. "Van de sierlijke uitnoodiging tot dit feest, in den vorm van een keurige ets van den heer Lüwenstam, maakten meer dan 125 Nederlanders gebruik, en het zou moeilijk zijn >Holland aan de Theems" beter vertegen woordigd te zien dan door jonkheer May, baron Mackay van Ophemert, baron Gevers, raad van legatie, dominee Adama van Schel- tema, Stoop, president der Nederlandsche vereeniging, consul Maas, James Labouchere, baron Van Brienen van de Groote Lindt, baron John Bentinck, Pompe, Goudsmit en zoo vele anderen, terwijl baron Solvijns, ge zant van België, en Sir Polydore de Keyzer, ex-Lord Mayor, op speciaal verzoek tegen woordig waren. Ook de consuls van Glasgow, Liverpool, Hull, en Dover waren overgekomen om hunne belangstelling te doen blijken. Na een uitstekend diner in de prachtige banketzaal van het nMetropole Hètel" werd de gezondheid van den jubilaris achtereen volgens met geestdrift gedronken door de representanten van de Nederlandsche vereeni ging, het Koning-Willem-Fonds, de Holland sche kerk, het gezantschap en het consultant, en toen lord Reay (baron Mackay) en Sir Polydore de Keyzer daaraan nog een woord hadden toegevoegd, bedankte Z. Exc. graaf Van Bylandt in eene lange en belangrijke rede voor de hem betoonde eer en vriendschap. Het feest werd opgeluisterd door de schoone muziek van onze landgenooten de lieeren Willem Coenen, J, Hollman en V. Buzian, en eerst het middernachtuur bracht een einde aan het mooiste en bestgeslaagde feest dat door de Hollanders te Londen in deze eeuw is bijgewoond. Te Bergen-op-Zoom is gearresteerd en ter beschikking gesteld van de justitie te Breda zekere A. N. de R., uit Delft, 23 jaar oud. Deze persoon heeft zich in de vorige week onledig gehouden met het inzamelen van liefdegiften bij landbouwers in de omstreken der stad, ten behoeve van eene arme weduwe aldaar, die bedlegerig, lijdende aan rheurna- tiek en met hare kinderen aan gebrek ten prooi was. Hij vertoonde als legitimatie eend schriftelijke vergunning van het gemeente bestuur en van den commissaris van politie. Bij onderzoek is gebleken dat de weduwe in quaestie niet bestond en de papieren valscli waren. Een soldant van het garnizoen te Assen, die wat druk de bijeenkomsten van het heilsleger bezocht, is, naar de AT. Ass, CL meldt, daardoor zóo van de wijs gebracht, dat hij thans aan verstandsverbijstering lijdt en naar het hospitaal te Groningen zal moeten worden overgebracht. Delft, Na gedurende eenige dagen be vrijd te zijn geweest van de onaangename geuren, die onze grachten en wateren sedert het .met-spuien te 's-Giuveuhage verspreiden, G O U R A11. AroNNEBE TSPBIJSper kwartaalƒ1.85. Franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nommei'S- 0,10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer.- 0.10. DiukmAai. geplaatst wordt tegen tweebaar berekend.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5