Biitnenlandsdie Berichten. SCHIEDAM28 Juni 1890. H. M. de Koningin en de Prinses, met gevolg, zullen Dinsdag 1 Juli te halftwnalf per extra trein van het paleis het Loo naar Nijmegen vertrekken en om G uur terugzijn. De eerste opperstalmeester des Konings, de heer Steers, gaat Maandagochtend per trein met postiljons, paarden en rijtuigen vooruit. De Koningin en de Prinses zullen gezeten zijn in een calèche met vier paarden, bereden door twee postiljons, in wit kostuum, en voorafgegaan door een voorrijder. Het gevolg neemt plaats in drie landauers. Bij kon. besluit zijn opnieuw benoemd tot leden van het college voor de zeevisscherijen P. E, baron van Ileerdt, M. Dirkzwager Gz,, A. Iloogcnraad, mr. A. Beaujon en II. Kikkert. Blijkens een Donderdag bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gquverneur-generaal van Nederlandse!» Indië, is de vijand in Edi op '21 dezer, na weinig tegenstandverdreven uit zijne stellingen Pedawa Pontong, Nibong Tocalang en Mata Ajer, waarin hij eenige dooden achterliet. Onzerzijds sneuvelde een Ambonees en werden drie mindere militairen licht gewond. De ge zondheidstoestand der troepen is gunstig. In de Donderdag ontvangen West-Indiër ziet het Vad. haar telegram betreflende de aanhechting van Lawa-gebied bevestigd. De lioniteur van Fransch-Guyana van 3 Mei bericht, dat de buiten werking gestelde ver ordening van 8 April krachtens hooger last wederom in werking is gesteld, Het be sluit betreft de uitgifte van voorloopige eigen domsbewijzen. Tevens zijn er bij besluit van den gouver neur van. Fransch-Guyana dd. 6 Mei drie nieuwe militaire posten opgericht, op Poe- loegoede, Assici en Innini, zoodat de Fransehen thans aan de Tapanahoni en Lawa zes posten hebben, met last de Fransehe goudzoekers te beschermen en hen, die zonder vergun ning van het Fransehe gouvernement er goud mochten exploiteeren, dat goud te ontnemen. In het geheel zijn 144.972 H A. in con cessie afgestaan. Het bestuur der »0flicieren-Sociëteit" ver dient zeker een woord van oprechten dank voor het genoegen, dat het den leden Don derdagavond heeft bezorgd. Gebruikmakende van de gelegenheid, dat het in ons land zoo hoog aangeschreven stafmuziek-korps van flergen-op-Zoom onder leiding van den heer Bouwman te Leiden een concert gaf, wist liet bestuur dit keurkorps ook voor eene uit voering bij ons te verkrijgen, en hoewel het den geheelen dag geregend had, waren toch een groot aantal leden opgekomen, om van dit concert te genieten. En allen hebben genoten, want de uit voering van bet geheele programma mag in eert woord meesterlijk worden genoemd, zooals men trouwens ook kon verwachten. Wij achten het overbodig elk der uitgevoerde nommers afzonderlijk te bespreken; het is ge noeg te constateeren, dat alle voortreffelijk werden gespeeld, dank zij in de eerste plaats de uitmuntende leiding van den heer Bouwman, die zijne schare volkomen in zijne macht heeft en zijne intenties geheel weet te doen uitkomen. Zoo ooit, dan kan men bij dit korps weer eens zien, wat goede leiding ver mag, hoewel natuurlijk niet mag worden verzwegen, dat de verschillende instrumenten door eerste musici bezet zijn. Toch zal nie mand, die dit korps voor het eerst hoorde .•n de betrekkelijk geringe bezetting der diverse instrumenten zag, hebben verwacht, «lat het zooveel kracht ontwikkelen kon. .Maar dat ook daarnaast het teederste pianis simo tot zijn recht kwam zal iedereen, die met aandacht de uitvoering heeft gevolgd, voortdurend hebben kunnen opmerken, »Deez' perzik smaakt naar meer", roepen wjj het bestuur toewellicht is het, gesteund door de leden, nog eens in staat dit korps dezen zomer bij ons een coneert te laten geven, alle muziekliefhebbers zullen zeker gaarne bereid worden bevonden door eene kleine extra bijdrage het bestuur bij die poging te steunen. Om misvatting te voorkomen, wenschen wij hierbij ook een enkel woord te voegen over het concert door het Rotterdamse!» Harmonie-korps onder directie van den heer Cai'l verleden week in de Ofïicieren-Sociëteit gegeven. Daar dit korps zich nog verscheidene malen dazen zomer bij ons zal doen hooren, hopen wij er eens uitvoerig op terug te komen. Alleen wenschen wij mede te deelen, dat het bestuurvan dit korps onzesinzienszeergelukkig geslaagd is bij de keuze van een kapelmeester onze indruk bij dit eerste concert was, dat de heer Carl zijne musici uitstekend wist te leiden wat te meer beteekent, wanneer men bedenkt, dat hij eerst sinds eenige weken' aan hun hoofd staat. Onze stadgenoot de heer F. J. Smit, brood- en beschuitbakker aan het Bi-oersveid, heeft in zijne bakkerij een nieuw systeem oven doen plaatsen, nl. een heete-lucht-oven. Deze oven, van welke nog slechts weinige geplaatst zijn", is een groot steenen lichaam, samengesteld uit 9000 steenen en 3000 kilo ijzer. Aan de voorzijde bevinden zicli twee ovens, waarvan de onderste, welke door middel van een bascule-denr wordt geopend, dient voor het bakken van brood, en de bovenste voor lichter gebak. Onder deze ovens bevindt zich een waterketel, welke in verband is gebracht met de waterleiding. Aan de linker zijde van den oven is een opening, waarin een petroleumlamp, om den ove»i te verlichten; daarnevens de pyrometer om den warmte graad aan te wijzen. Aan de achterzijde treft men de stookplaats aande warmte van den vuurhaard wordt door een groot aantaï' kanalen naar voren geleid in éen dwarskanaal, hetwelk de bakruimte verwarmt. Deze oven heeft dit voordeel op de gewone tot dusver gebezigde ovens, dat de bakruimte geheel vrij blij ft van brandstoffen. Voorzeker kan deze uitvinding een groote schrede voorwaarts genoemd worden in het bakkersbedrijf. liet octrooi voor deze ovens is genomen door de fiirna Kaiser Uldertte te Antwerpen. In een correspondentie uit Curasao aan de Asser Courant wordt gemeld, dat door de heeren Scholten en Tindal, directeuren van de «Kon. Ned. West-Indische Mail", en eenige anderen voor vier ton een groote werf op het eiland is aangekocht, om te dienen voor aanlegplaats voor stoombooten, zeilschepen en andere vaartuigen. Daarbij behooren woon huizen, pakhuizen, andere gebouwen en een groote opslagplaats. Dit alles is gekocht en wordt voorbereid met het oog op het kanaal van Panama, want als dat kanaal na zeven of acht jaar geopend wordt, voorspelt en hoopt men, dat Curasao met zijn beroemde haven een druk handelsstation zal worden, waar dan ook ge legenheid moet bestaan voor dokken en repa ratie vnn stoomschepen. Blijkens een gisteren ontvangen Reuter- telegram uit Falmouth, is aldaar binnenge komen het stoomschip Marpessa, uitTaganrog, met den kapitein, de bemanning en 93 passa giers van het Nederiandsche stoomschip Prins Frederik, hetwelk op de reis van South ampton naar Java tijdens een zvmren mist met genoemde Marpessa in aanvaring is gekomen en gezonken. Een luitenant en vijf soldaten zijn bij deze ramp verdronken. Gelijk raten weet, was de Prins Frederik Zaterdag 21 dezer uit Amsterdam vertrokken. Aan boord van de Frins Frederik bevon den zich de volgende passagiersde heeren E. W. Gelderman, A. Voorsluis van Elk, majoor der inf. van verlof terug, detach.- commandant, II. van Wijk, 2e luit. inf. mede geleider v. 1». detach., H. A. Kooi, id. id., en echtg., mevr. L. M. Steevert, geb. Klaar- water, en dochter, mej. C. ~W. Langenberg, mej. M. Voorsluijs van Elk, A. J. Dozy, II. W. A. Versnel, D. v. d. Paardt, mej. E. Nie- meijer, benevens Zi'. Ms. troepen, 4 onder officieren en 75 kol. soldaten. De familiën Groothoff, Enderle,',Bar, Salo- monson, Stibbe, Van Oijen, KeymanenVan Stockum zouden zich eerst te Genua inschepen. De Prins Frederik had van de tlandel- jnaatschappij een millioen specie en bovendien een kostbai'e gemengde lading aan boord; het schip was voor een derde aan de Amster- damsche beurs verzekerd. Volgens berichten van kapitein Visman uit Falmouth van gistermiddag, zijn alle ont scheepten van de Prins Frederik welvarend, de militahen opgenomen in de kazerne, het scheepsvolk in het Zeemanshuis. De hij de ramp verdronken officier is de 2e luitenant der infanterie H. van Wijk. De namen der zes omgekomen manschappen een kor poraal en vp minderen zijn aan het minis terie van koloniën opgegeven. Het plan be stond, om de militairen en de passagiers hunne reis te doen voortzetten met het stoom schip Sumatrakapt. Drooglever Fortuin, dat den 5n Juli van Amsterdam naar Batavia vertrekt. Ten gevolge van het spoedige zinken van de Prins Frederik is er geene gelegen heid geweest voor de opva»*enden om iets te redden. Het stoomschip Prins Frederikgroot 3070 register-ton, werd gebouwd in 1882 door de fii'ina J. Elder Co. te Glasgow. Het stoomschip Marpessa is ee»» geheel nieuwe stalen boot, ongeveer 2500 ton groot, en in 1889 gebouwd te Newcastle bij de firma Palmer Co. Omt»-ent de aanvaring tusschen de stoom schepen Prins Frederik en Marpessa seint de Londensche correspondent der 2F. 22. Ct. de volgende bijzonderheden: Beide schepen stoomden onder mistig weder met halve kracht in de golf van Biscaye. Des avonds van 25 Juni, te 10 u. ló m,, op 47° NB. cn 6" 30' WL. had de botsing plaats. De Marpessa liep de Prins Frederik mid scheeps aan bakbooi-dzijde, makende een gi'oot gat, waar eene overstelpende watermassa door binnendrong, ten gevolge waarvan de Prins Frederik binnen acht minuten zonk. Gelukkig was het weder kalm en werd de orde op liet aangevaren schip nauwelijks een oogenblik gestoord. Vooral de voorbeeldige tucht der militairen gaf een uitstekend voor beeld aan de passagiers en schepelingen. Op commando snelden alle soldaten hunne hang matten uit en schaarden zich op het dek in gelid als op eene parade. Ook de bemanning gedroeg zich voortreffelijk. Zij liet snel en orde- lijk de booten te water, waarmede de opva renden achtereenvolgens naai-de zwaar bescha digde, half zinkende Marpessa werden overge bracht. Het eenige oponthoud dat ondervonden werdkwam door de zeer natuurlijke begeerte van eenige passagiers om een deel hunner bezit ting te redden. Eene dame wilde niet weg zonder haar gekltrommettjeeene andere werd met moeite teruggehouden van naar hare hut te gaan, die vol water stond en ■waar zij -1200 pond sterling had liggen. De namen der verdi-onken militairen zijn, behalve de 2e luitenant Van "Wijk oud 23 jaren en den 18a November 4889 tot officier benoeind de koi-pomal Kurtz en de soldaten Rumund, Fleury (of Flury), Marty (of Maltin), Roelvink en Schrijnen. Het voorste gedeelte van de Marpessa •werd verbrijzeld en stroomde vol water; alleen de waterdichte schotten hebben belet dat zij zonk. Naar wij vernemen, liep de stoomvaart maatschappij «Nederland" op liet casco van de Prins Frederik f 300,000 eigen risico. De heer J. B. Rietstap, eerste stenograaf bij de Staten-Getieraal, heeft om redenen van gezondheid zijn ontslag uit die betrek king gevraagd, welke hij sedert 4 Januari 1887 bekleedde. Het zou op 19 November dezes jaars veeitig jai'en geleden zijn, dat de heer Riet stap bij de stenographische inrichting voor- loopig werd aangesteld, waarop in 1852 zijne vaste aanstelling volgde. Hij heeft zich ge durende den langen tijd dien hij in dienst dei* Staten-Genemal doorbracht, onderschei den als eeti zeer bekwaam, voor zijne taalt volkomen berekend ambtenaar, die steeds den grootsten lol' ontving voor zijn hoogst verdienstelijken arbeid. De op 25 en 26 dezer te Rotterdam ge- houden collecte ten behoeve van het fonds voor den gewapende»» dienst in de Neder landen, heeft opgebracht eene som vair f 14 74.69 i/a, waaronder uit het voormalige Delftshaven fG1.52t/2. Den 21n Juli a. s. zal het hoofdbestuur van burgemeesters en secretarissen in Lim burg te Roermond vergaderen tot behandeling van de ingekomen adviezen betrekkelijk eeue in te voei'en algemeene politie-verordening op de keuring van levensmiddelen en het toezicht op de loterijen. De wielerwedstrijden, morgen (Zondag) te- Scheveningen te houden, zullen zeer aan trekkelijk zijn. No. 1 van het programma, dat ditmaal precies om den uur zal aanvangenr zal een warmen strijd te zien geven. Be heer Rolandus Ilagedoom zal den zilveren krans verdedigen, verleden jaar door hem van den lieer Huijsser gewonnen. Wint hij hem nu weer, dan is hij de gelukkige bezitter. Er is veel animo voor dit nummer, daar er zich acht hooge tweewielerrijders hebben ingeschreven- Verder dient vermelding, dat buiten den heer Sanson» van Nottingham (tricycle cham pion of England 1889) en den heer Bradfort van Coventry men ditmaal weder al onze- oude bekende eerste Hollandsche rijders zal aantreffen. Scheltema Beduin, Leestenmaker en Stroet» holl zullen met Delbaere, Pander, Roosdorp, Raland en anderen ons scherpe kampen te zien geven. Scheltema sloeg Sansom te Berlijn, Juni 11., iu het tricycle kampioenschap van Europa. Sansom ï'eed toen niet op zijn eigen machine, die hij nu wel berijden zal, en voor zeker er alles op zal zetten om Spaan te- kloppen. We zullen dus een warmen strijd tusschen deze flinke meetmannen te zien krijgen. Bij de «Exploitatie-Maatschappij" is door den minister van waterstaat, handel en nij verheid opgave verzocht van den dagelijkschen duur der diensturen der treinbeambten, ten einde te kunnen nagaan, of aan hen de bj) de wet voorgeschreven minimum-nachtrust van acht uren wordt verleend. Blijkens een advertentie in de Ilaagsche' bladen, onder het opschrift «cholera", wordt thans een algemeene beweging georganiseerd tegen het raadsbesluit om gedurende dezomer-- maanden niet te spuien, ter wille van de belangen van het badhuis. De gemeenteraad van Utrecht heeft met 14 tegen 12 stemmen besloten, dat met 1 November a.s. de openbare huizen van ontucht aldaar gesloten zullen worden. Te Delft werd sede»-t Zaterdag een jonge ling uit de ouderlijke woning vermist. Dins-- dag is zijn lijk uit liet Singelwater opgehaald.-

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2