1 Uit een Dagboek. A". 1890. Maandag 30 Juni, N°. 7532. Timede Blad e u i 11 e t o n. ier-en-veer tigste Jaargang1. Versch nt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. üitctÏêyërT^T odé. Bnitcnlands che Berichten. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaalƒ1.85. Franco per post, door liet geheele Rijk2.50. Afioiulerlijke nommers- O.ló. BBttBAtt HAIIKT, K, 124. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels mat inbegrip van eene Courant1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10. DitiEMAAl. geplaatst wordt tegen twebmaai. berekend. IU I T S C II 1 A S' D. Bismarck heeft jegens eenige personen die hem bezocht hadden, zich zeer voorzich tig uitgelaten over het Engelsch-Duitsche tractnnt, maar oogenschijnlijk toch in weinig gunsiigen zin. Hij vindt, dat Engeland zijn voordeel zeer goed wist te begrijpen. Bij de 'koloniale dwepers (waartoe hij zich niet rekent) zal de overeenkomst een groole ont stemming teweegbrengen. Inzonderheid be valt bet door Duitschland aan Engeland toe gestane beschermheerschap over Zanzibar hem niet. In den eersten tijd zal Engeland de aldaar gevestigde Ilamburgsche handelaren •met veel goedgunstigheid bejegenen; maar dit zal wel niet lang duren, en Engeland zal zich van het Duitsche element aldaar wel ontdoen. Over de waarde van Helgoland kan men redetwisten. Het bezit van dit eiland is wel is waar steeds do wenscli geweest van Duit sche patriotten, doch men kan daaromtrent van verschillende meeuing zijn Welken prijs •ons oen dergelijke nationale wensch waard is, laat zicli niet zoo absoluut bepalen. De nationaal-liberalen in Kaiserslautern zullen aan Bismarck in den Rijksdag den zetel aanbiedendien de heer Miquel door zijne benoeming tot minister van financiën verliest. De minister van koophandel heeft aan een deputatie van industrieeien van de Rijnstreek beloofddat hij zich met den rijkskanselier zal verstaan om eventueel stappen te beproe ven, teneinde het tot stand komen" van het (Amerikaansche) ontwerp-tarief van Mac- fKinley te verhinderen. Volgens de National Zeitung is de Duitsch- Engelsche overeenkomst betreffende Oost- Afrika Donderdag definitief tot stand gekomen. Op de Donderdagavond gegeven parlemen taire soiree bij den rijkskanselier heeft deze herhaaldelijk aan conservatieve afgevaardigden uitgelegd, dat bij het verdrag met Engeland bijzonder gewicht gehecht moet worden aan de vriendschappelijke verhouding met die mogendheid. In brieven van dr. Peters, gedagteekend Victoria-Nyanza den 9n Maart, wordt gemeld dat er in het christelijke koninkrijk Uganda eene diepe scheuring bestaat tusschen de protestantsche en de Roomsclie partij. Het is daar bijna een toestand als in den tijd van den dertigjarigen oorlog. Voorloopig zijn de hoogere staatsambten gelijkelijk tusschen aanhangers der beide belijdenissen verdeeld. De koning is Roomsch. Ook Wissmann klaagt hier over het aanhoudende kibbelen der zen delingen van de beide kerkgenootschappen, waardoor moeilijkheden ontstaan, die anders gemeden konden worden, In particuliere telegrammen uit Riga wordt de volgende handeling vermeld. Onder een grooten toeloop van publiek werd aldaar bjj de distrietsrechtbank een proces gevoerd tegen den Luthorschen predikant Grimm, te Uxkuell (riabij Riga), beschuldigd van hoon jegens (le Russische kerk. Dertien personen, algemeen bekend als verloopen sujetten, waren door den Russischen officier yan justi tie Powornski als getuigen a charge gedag-, vaard. Grimm erkende, dat hij eenige per sonen, wier vaders tot de Grieksche kerk waren overgegaan, als Luthorschen hadaau- genomen en bevestigd, omdat zij dit dringend hadden verzocht, alsook dat hij het huwelijk van eenige bruidsparen, waarvan bruid of bruidegom tot de Protestantsche kerk be hoorde, had ingezegend, nadat de Grieksche priester willekeurig de inzegening had ge weigerd. Daarentegen bestreed hij ten stel ligste elke betichting van hoon jegens de Grieksche kerk. Desniettegenstaande werd hij veroordeeld tot verlies van alle burgerlijke rechten en eene tienjarige verbanning naar Perm. Zelfs in Russische kringen heerscht wegens dat vonnis eene algemeene veront waardiging. Het proces heeft van 's morgens •10 tot 's avond 6 uren geduurd. Toen de pauselijke nuntius Agliardi het beroemde passiespel te Oberammergau wildo gaan bijwonen, kon hijin weerwil dat hij dit vooiaf had doen weten, noch een rijtuig, noch huisvesting in een logement bekomen. Zoo men zegt, geschiedde dit, omdat de ultra- montaansche pastoor en burgemeester aldaar niet tevreden waren over de welwillende hou ding van den nuntius ten aanzien der libe rale regeering te Münclien. Dit koddige voorval veroorzaakte zooveel beweging, dat de aarts bisschop van Mimchen zich hij den nuntius verontschuldigde en de Gberammergauers geducht den mantel heeft uitgeveegd. ENGELAND. Het bericht van de Figaro dat Engeland liet eiland Dominique aan Frankrijk zou af staan, indien dit laatste van zijne aanspra ken op Newfoundland afzag, wordt tegen gesproken. Ook de minister Fergusson verzekerde in hot Lagerhuis, dat er vau dit bericht niets aan is. Hij voegde er bij, dat de regeering geenerlei nieuwe verplichting tegenover de Europeesclie mogendheden op zich genomen neeft, zoo min naar aanleiding der over eenkomst met Duitschland als om. eenige andere reden. De New-York Herald maakt eeu onder houd openhaar met Zalvidar te Parijs, die vroeger gedurende 10 jaar president van San Salvador was, maar verbannen werd. Zal vidar beschrijft den moord van den president Menendez en van generaal Marziul, zijn voor- naumsten handlanger, als eene daad der volks partij tegen het duldeloos wanbestuur van Menendez, die sedert Februari, toen de volks- Ifsa YHssingen naar Pretoria, de hoofdplaats van -4e Znldafrlkflonscho Republiek (Transvaal {Sint.) Oio in alle opzichten bonte menschenraassa 'beweegt zich op de ruime pleinen en de zeer breede straten te voet, te paard en in rij- en -voertuigen van allerlei vorm, zelfs in de fijnste •calèches, die ter bescherming tegen de zonnestralen van een reusachtige paraplu voorzien zijn, welke in het midden van het rijtuig is vastgemaakt. Mannen te paard ziet men vooral in grooten jgeiale, zoodathet wel schijnt of iedereen bier rijdt. De open mnrkt vertoont een groot aantal ossenwagens, die allerlei waren, als groenten, koren, brandhout, gevogelte, slachtdieren, bouw materialen enz. aanvoeren. Honderden trekossen, vermengd met muilezels, ezels en paarden, zijn hier bijeen en dragen er niet weinig aan bij om de levendigheid to vermeerderen. De overdekte markt is propvol met koopers, ver- koopers en toeschouwers. Ik kan u haar niet beter beschrijven dan door haar te vergelijken niet do Rotterdamsche vjschmarkt, die gij u dan zóo moet voorstellen, dat de lange zijden aan dn straat uitgebouwd zijn met kleine winkels, die zoowel aan de binnen- als aan de buitenzijde eeu ingang hebben. Elk dier winkeltjes is een klein restaurant, waarvan de marktzijde dient tot keuken, de straatzijde tot eet-en drinkkamer. Wij gebruiken in éen dier winkels een bord soep niet brood, en gebraden vleosch nnit aardappelen, en betalen daarvoor 90 centen. Het verkoopen geschiedt ook hier meest door afslagers, ofschoon ieder het zelf kan doen, zoo hij dit verkiest. Van alles wordt er aangeboden hout, groenten, ossen, ezels, wagens, paarden enz. Voor ik afscheid nam van mr. Bams muilwagen bracht ik er eerst nog eenige bange uren in door. Ik nam namelijk de uitnoodiging van ror. Bam aan om bij hem te logeeren in de tenten zijnet' wagens, die nu ruimte genoeg opleverden, en be spaarde mij daardoor eiken nacht f 4.80 logear- kosten in een Johannesburger Hotel. In den nacht van Zondag 26 Januari, in den wagen gezeten op een hooge bergvlakte, de stad beneden, de bergen boven ons, begon het zoo vroeseüjk te onweeren, als ik nog nooit heb bijgewoond. De wagen schudde er van, do zeilen sloegen en klap perden, dat men moest schreeuwen om elkander te kunnen verstaan. Het waren geen waterdrup pels maar waterstralen, die uit don hemel vielen; de bliksem was niet van de lucht af on geleek reactie begon, ruim tweehonderd politieke tegenstanders, liet doodschieten. Eene alge meene amnestie is thans uitgevaardigd door den nieuwen popuiairen president, generaal Ezetadiensvolgens keert naar zijn vaderland terug. De beroemde geschiedschrijver Bancroft is stervende. Naar het heet, geeft de meerderheid dei' flelgolunders de voorkeur aan landverhuizing naar Canada, waar de regeering bereid is hun land af te staan ter kolonisatie. De toestand op de spoorwegen te Chicago is onveranderdde expediteurs van groenten en vruchten lijden groote schade ten gevolge van de ophooping van bedervende waren. Naar liet heet bedreigt de werkstaking ook de Miehigan-Central-mij. Aan de Times wordt uit Durban geseind, dat Hofmeyer namens de Engelsche regeering naar Pretoria gaat met een opdracht omtrent de Swaziland-quuestie. Berichten uit Suakim en Kaïro melden, dut Osman Digma met eene groote legermacht noordwaarts van Tokar oprukt. De New-York Ilerald meldt uit Montreal dat de eerste minister naar Parijs gaat voor de conversie der 5'/9 pCts. provinciale leening ter grootte van 30 millioen in eene drie- percents-sehuld. Hij zal gelijktijdig den ingenieur Eiflel uitnoodigen naar Canada te komen voor het ontwerpen van het plan eener brug over de St.-Lawrence-baai. B E I/ fi I E. Bij het gemeentebestuur van Antwerpen is liet bericht ingekomen, dat de koning, vergezeld van de koninklijke familie, op den 26n Juli a, s. de plechtige opening zal komen bijwonen van bet nieuwe museum. Op denzelfden dag zal er aldaar in den tuin van het paleis van nijverheid, lmndel en schoone kunsten een militair en artistiek feest gegeven worden ten voordeele van het een metalen straal, die als een lichtgevende band den hemel met de aarde verbond; de donder deed zich met knetterende slagen hooren, die honderdvoudig weerkaatst werden door de bergen de stormwind loeide zoo hevig, dat mr. Bam vreesde voor omslaan van den wagen. Wij kwa men er evenwel zonder ongelukken af en sliepen het overige gedeelte van den nacht heerlijk, 's Morgens begeven wij ons weer naar de stad. Ik koop 2 pond of 32 onsen heerlijke biefstuk en ontvang voor 90 centen een hoeveelheid, die men in Holland met minstens 4 gulden betaalt. Daarbij doe ik inslag van 60 centen puike Deensche boter en onthaal mij zelve en mr. Bam op door mij op zijn Hollandsch gebakken bierstuk, die zich goed Iaat smaken en bij mr. Bam da begeerte doet ontwaken ze ook zoo to leeren bakken. Terwijl wij zoo bij onze wagens ons maal ge bruiken, komt de eigenaar van een der vela

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5