K. 1890. N°. 7533. Eerste Blad. Woensdag 2 Juli. eton. i r - n -v© ert io-ste Jaars-ang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UltGÉVER: Sf ODÉ. Buitcnlamlsclic Berichten. COURANT. /Leonnbmkstsphijs per kwartaal franco per pestdoor het geheele Rijk jlftonderlijke nommers 1.85, - 2.50. - 0.10. BtRGAt' HARKT, B12 4. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eeiie Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. BÜITSCHIAKD. De Rijksdag nam het regeeringsvoorstel omtrent de vredes-sterkte bij derde lezing onveranderd aantegen stemden de vrijzinni gen, de volkspartij, de socialisten, eenige weinige leden van het centrum en een "Welf. De derde suppletoire bcgrooting van 73 tnillioen werd naar de budget-commissie verwezen. Zaterdagmiddag tegen 4 uur is keizer "Wil helm met liet Duitsche eskader te Elseneur aangekomen. De koning van Denemarken was hem met de prinsen te gemoet gekomen. Na wedenijdsche voorstelling, vertrok de keizer met zijn gevolg naar Fredcnsborg, waar hij hij de koninklijke familie dineerde. Op het Zaterdag te Berlijn te zijner eere gegeven teestmaal heeft ook kapitein "Wiss- zuunn de overeenkomst besproken. Hij ver klaarde volkomen te kunnen begrijpen, dat het tractaat velen had teleurgesteld, maar kapt. Wiso' iann was een paar dagen te voren bij den k lizer geweest liet past het Duitsche volk vertrouwen te hebben in de regeering er te gelooven, dat zij den goeden weg bewandelde, al kan men ook niet zien stichter den sluier, die de eigenlijke beteekenis van bet verding omhult". Men moet nu niet mismoedig, gelijk de spreekwijze luidt, smet het hadwater ook het kind wegwerpen", maar bedenken, dat de Duitsche koloniale politiek jonger is dan de Europeesche politiek, welke Duitschland voert en waarbij alles moet achterstaan. Ook deze uiting doet weer vermoeden, dat er meer achter het verdrag steekt en dat er op den achtergrond nog andere, misschien veel gewichtiger afspraken zijn gemaakt. Men vermoedt, dat "Wissmann op uitdrukkelijken wensch des keizers deze, betrekkelijk gerust stellende mededeelingen deed. Staande het feest werd een telegram aan Yon Bismarck gezonden. De Jtcichs-Anzetger meldt dat dr. Krauel als chef der koloniale afdeeling bij het depar tement van buitenlandsche zaken is afgetre den en voor een buitenlandschen post is ge- designeerd. Ia zijne plaats is tot chef van genoemde afdeeling benoemd de geheim lega- tieraad dr. Kayser. Volgens bericht uit Zanzibar, zijn daar jl. Vrijdag zekere Mahomed-Ben-Cassim en drie zijner makkers, die acht jaar geleden een Duitsch koopman in het binnenland hebben vermoord, opgehangen. Be Arabieren zijn zeer öpgew<-.,don, niet alleen omdat Cassim tot de grootste familiün des lands behoorde, maar ook omdat zij in hunne gods dienstige gevoelens zijn gekrenkt, daar de voltrekking der doodvonnissen op een Vrijdag is geschied. Men vreest dan ook nadeelige gevolgen voor de Duitschers. Volgens de Schlesische Zeitmig moet vorst Bismarck reeds, zeer in het geheim, door keizer "Wilhelm en diens ministers geraad pleegd zijn omtrent een ernstige staatkun dige aangelegenheid. De oud-kanselier, zoo wordt er bij bericht, gaf zeer bereidwillig advies. ENGELAND, Het Lagerhuis heeft met 226 tegen 62 stemmen bij tweede lezing de bill aangenomen omtrer: de pensioenen der politie-agenten, •Op m groot feest in het glazen paleis te Londe.. waren Zondngde liberalen, unionnisten en de conservatieven vereenigd. Een groote menigte was opgekomen. Verscheidene minis ters waren aanwezig. Gedurende het feest werd een meeting gehouden, die een votum van vertrouwen in het ministerie aannam. Goschen ontkende, dat het gouvernement verzwakt was. Van het tractaat met Duitsch land sprekend, zeide hij, dat dit tractaat een einde maakte aan de mogelijkheid van een conflict met Duitschland niet hetwelk Enge land door zoovele banden is verbonden. Door den uit Canada naar Newfoundland afgezonden commissaris wordt gerapporteerd, dat de berichten omtrent de ontevredenheid onder de visschersbevolking van het eiland overdreven zijn geweest. Jn de 2e editie de" Times van 30 Juni wordt uit Buenos-Ayres van den 29n dezer gemeld, dat de raad van bestuur de Nationale Dank Zondag schorsing van betaling aankondigde. Dit besluit gaf eene paniek op de beurs. Het goudagio bedraagt 149. B E L G I E, De afkondiging der verloving van prins Bcudewijn, zoon van den graaf van Vlaan deren, met prinses Clementine, zal binnen eenige dagen ten paleize te Brussel plaat3 hebben. OOSTENK IJ 6. Keizer Frans Jozef heeft zijn zeg"l reeds gehecht aan de eerste wet, welke tot verzoe ning der Duitschers en Czechen door den Boheemschen Landdag is aangenomen. Vol gens deze wet wordt de raad, die toezicht oefenen moet op het onderwijs in Bohemenj gesplitst in twee afdeelingcn, een Duitsche en een Czechische. De wet treedt onmiddel lijk in werking. Door de bekrachtiging dezer eerste wet vervalt tevens het verzoek der Czechische oppositie, die verlangde, dat de wetten alle te gelijk zouden worden ingevoerd. Natuurbjk geschiedde lit verzoek in de hoop, dat van uitstel nog eens afstel zou komen want uit den aard der zaak zal het nog wel gei'uimen tijd duren, voordat alle deelen van het getroffen vergelijk zijn aangenomen. In de Zaterdag gehouden zitting tot slui ting der Hohgnarsche delegatie verklaarde de voorzitter, de heer Tisza, dat dï delegatie het drievoudig verbond als een wezenlijken waarborg voor het behoud des vredes be schouwt, en dat zij, door de leger-begrooting goed te keuren, getoond heeft te begrijpen dat de "kostbaarste vrede minder offers eischt dan de minst kostbare oorlog. De keizerin is met aartshertogin Maria Valeria naar de badplaats Gastein vertrokken. In goed onderrichte kringen verwacht men, dat de gezondheidsmaatregelen, tegen het Ser vische vee genomenweldra zullen worden opgeheven. K S L A N D. De keizer en de keizerin hebben zich Zaterdag met de grootvorsten George en Michael en grootvorst».. Xenia naar de Fin- sche kust begeven. Uit de herinneringen van een oud-diplomaat 1. Het was in het jaar 1819. Ik was jong en ondernemend van aard, daarbij reislustig en een vriend van avonturen, en zoo trok ik naar den Kaukasus, om in bet onbekende bergland vol doening te zoeken voor mijnen lust. Men zal zien, dat liet lot mij gunstig was. Omtrent hel midden van Augustus had ik een "tamelijk argelegen fort bereikt. De kleine vesting lag wel in eene der Russische hoofdlinten en bezat •daarom enne vrij to? rijke bezetting, twee compag nieën infanterie, eene: halve sotnie Kozakken en een klein detachement artillerie, maar dit nam •niet weg, dat bet een vrij eenzame post was. De iRussische grenslinie liep destijds door woeste en ■onbewoonde streken. De wakkere hoofdman der Techerkessen, Schamyl, had de wegen zoo onveilig gemaakt, dat alle verkeer was afgebrokenzijne partijgan gers stroopten tot onder de wallen van hot fort en voerden allerlei woeste bedrijven en dolle stukken uit. Elk transport moest door eene sterke bedekking worden vergezeld. Mijne aanbevelingsbrieven verzekerden mij eeno vriendelijke ontvangst op het kasteel. Kapitein graaf Lepanofl, de bevelhebber, ruimde mij op het blokhuis het beste van zijne twee vertrekken in en ik was van den eersten dag af aan zijn gast aan tafel. Wij werden spoedig goede vrienden en kwamen tot de ontdekking, dat wij te Peters burg verschillende betrekkingen gemeen hadden, want de kapitein had eerst twee jaar geleden de residentie verlaten en hoorde nu niets liever dan van wat er in den laatsten winter aan do Newa was voorgevallen. Er kwamen echter tijden, dat mijn vriend Wassil» zich geheel van zijne om geving afzonderde, en wanneer bij don eindelijk weer te voorschijn trad, dan kwam het mij telkens voor, dat hij een zworen innerlijken strijd ge streden had en nu zijn best deed zijn zwaar moedige stemming meester te worden. Nadat ik ongeveer twee weken op het fort Petrowsk had doorgebracht, scheen de kapitein tot mijne verbazing besloten zijne hartsgeheimen aan mij te openbaren. Wij hadden een flinken vit gemaakt, lagen voor onze barak op een hoop zachte tapijten en rookten onzen tschibuk, On- verwachts draaide de overste zich naar mij toe en vroeg haastig, zonder mij aan te zien»Z«g eens, mijnheer Von Struck, hebt gij ook kennis gemaakt met freule Von Kuraskin T Is zij nog fe Petersburg?" Freule Von Karaskin 1 Als gij de hofdame van dien naam bedoelt, de dochter van den overleden senator, dan spreekt het vanzelf, dat ik haar ken. Zij was de schoonste bloem aan liet hof; ook mij had zo met hare donkere oogen betoovenl." »En hield zij nogal van de galanterieën der lieeren aan het hof?" Deze woorden werden haastig, met zekere ge jaagdheid uitgesproken. »Ik weet waarlijk niet, wat ik hierop ant woorden moet. Freule Von Karaskin bezit vrouwe lijken tact genoeg om zich tegenover hare ver eerders innemend en vriendelijk te gedragen; doch het kwam mij altijd voor, als doorzag zij zeer goed boe weinig waarheid er aan veel uit wendig vertoon ten grondslag lag en hoe zij steeds tusschen zich en hen, die haar omzweefden, een behoorlijken afstand wist te bewaren. Toen ik haar op uoze gezamenlijke reis naar Tiflis nader leerde kennen De graaf draaide zieh geheel naar mij toe. iPaulowna freule Von Karaskin is in den Kaukasus? En dit zegt gij mij nu eerst 1" Ilij had zijn tschibuk van zich geworpen en keek mij aan, alsof hij mij met zijne blikken door boren wilde. vMaar, kapitein, hebt gij er mij dan vroeger naar g eraagd? Het geval heeft ook op zichzelf niets bijzonders. Gij weet, misschien nog beier dan ik, dat vorst Woronzow, de generaal-gomor- neur, de oom van freule Von Karaskin is. Sedert den dood der vorstin heeft hij de keizerin bi- herhaling verzocht, de jonge damo uit haren dtenc" aan hei hof te ontslaan, ter einde haar bij zich in huis te nemen; doch de czarin kon zich niet van hare gunsteling afscheiden, tot zij eindelijk, nu een paar maanden geleden, haar een tijdelijk verlof toestond. Ik heb dit uit dan mond van de freule zelve, toen ik haar op reis in grzolsi hap van eene Engelrche draak, die haar bewaakte, te Nowo-Tscherkask aantrof. Zij voegde er neg bij, dat zij des te liever naar den Kaukasus ging, daar haar eenige broederals zij zich niet vergiste, hier bij de Paulsdragonders diende." (Wordt verwltjd.)

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1