Te Sevastopol heeft de plechtige onthulling plaats gehad van het standbeeld, ter herin nering aan generaal Todtleben, den verdedi ger dier plaats tijdens den Krim-oorlog, op gericht. Afgevaardigden van alle regimenten, die aan de verdediging destijds deelnamen woonden de plechtigheid bij. Twee Ghineesche afgevaardigden zijn met Engelsche ingenieurs te Wladivostok aange komen, om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om door Mongolië een spoor weg aan te leggen.. De Chineezen deelden mede, dat hun regeering voornemens is, de epoorweg-quaestie zoo spoedig mogelijk op te lossen. Baron Von Starkelberg heeft aan den czaar voor een half millioen het eiland Worms (in de Baltische provincie) verkocht. Eenige jaren geleden wilde de Engelsche regeering dit eiland koopen om er een kolen station te vestigen. De Russische regeering vei klaarde er zich toen tegen. Den eigenaar werd 12i/s millioen gulden geboden. Door familie-omstandigheden had de verkoop echter toen geen doorgang. ITALIË. De koning teekende een decreet, waarbij de stedelijke raad ontbonden wordtde afge vaardigde Finnocchiai'o is tot koninklijk minister voor Rome benoemd. Een inval der zoogenaamde Derwishen op Abessynsch gebied is, met behulp van den Italiaanschen bevelhebber Van Keren, met- goed gevolg afgeslagen. De vijand werd ge heel verslagen en liet 150 doodcn, vaandels, geweren en kanonnen op het slagveld achter. Aan de andere zijde waren de verliezen slechts gering. SPANJE. Luidens bericht uit Valencia hebben er twee sterfgevallen te Gandia plaats gehad. De epidemie breidt zich uit te Fuga en Nuevo, waar zich twee nieuwe gevallen hebben voorgedaan. In het jongste veislag dei"" Madridsche gezondheidscommissie wordt gezegd, dat de epidemie zich niet veel kan uitbreiden, en, •wauneer zij krachtig wordt bestreden, mis schien in een bepnalden kring kan worden beperkt. Inmiddels hebben, sedert de laatste opgave, te Gaudia weer 10 gevallen, waarvan 3 doo- delijk, en te Belliote 3 sterfgevallen op 4 aangetasten plaats gehad. T R K IJ E. De nota, door Rusland aan de Porte ge zonden, betreffende de voldoening der achter stallige oovlogsschuld, besluit met vernieuw den krachtige» aandrang, vervat in de nota van 10 Mei, te weten dat de Porte zonder dralen bovenbedoelde schuld heeft te regelen, bij gebreke waarvan de Russische regeering verplicht zal zijn daarin zelve te voorzien, door beslag te loggen op liet bedrag dat de Turksche regeering uit de jongste geldelijke operation denkt te putten. BULGARIJE. Vorst Ferdinand heeft Vrijdag het dood vonnis voor Panitza onderteekendde procu reur-generaal bracht het stuk naar Lompn- lanka, waar het op de stoomboot onderteekend werd. Zaterdagochtend ten 9 ure is de, wegens hoogverraad, ter dood veroordeelde majoor Panitza naar het oefeningsveld der troepen buiten Sofia gebracht. Vier regimenten infanterie en artillerie werden in een groot carré opgesteldhet vonnis werd voorgelezen aan den veroordeelde, die vervolgens door den geestelijke bediend werd; daarop werd Panitza, wien de oogen geblinddoekt waren, aan een boorn gebonden, en onder den uit roep «Leve Bulgarije 1" stortte de verrader, met 21 kogels in de borst, dood ter aarde. Men meldt uit Koustaotinopel, dat de Porte besloten zou hebben het verzoek, om erkenning van vorst Ferdinand, van de hand te wijzen, maar voldoening zou geven in de godsdien stige quaestie. Vorst Ferdinand is over Weenen voor korten tijd naar Carlsbad vertrokken. Tijdens zijne afwezigheid treedt de minister-president Stambulofl" als regent op. AMERIKA. De Senaat heeft het voorstel der Kamer aangenomen, om in eene algcmeene confe rentie het ontwerp betreffende de zilveraan- munting te behandelen. De Senaat heeft het ontwerp tot toelating van "Wyoming onder de staten der Unie, aan genomen. Binncnlanclsclie Berichten» Ofücleele Berichten. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Arnhem mr. G. Wtte- waall, thans rechter in de arr.-rechtbank te Alkmaar. Bij kon. besluit is dr. J. W. Moll, dir. der rijks hoogere burgerschool te Utrecht, be noemd tot hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijks-universi- «eit te Groningen, om onderwijs te geven in de botanie. SCHIEDAM1 Juli 1800. Op 23 Juni 11. werd alhier het plaatselijk telephonisch verkeer geopend met 46 aange sloten geabonneerden, terwijl een 5-tal geabon- necrden nog moet worden aangesloten. De inrichting van het centraai-bureau had met groote zorg eu volgens het nieuwste systeem plaats. Het dradennet, geheel uit koper bestaande, werd grootendeels op palen gebouwd; 112 palen en 8 stellingen werden daarvoor geplaatst, terwijl in het geheel 70 geleidingen werden gespannen. Heden, 1 Juli, is de intercommunale dienst geopend eu Schiedam opgenomen in liet telephonisch verkeer met Amsterdam, Rotter dam, Dordrecht, 's-Gravenhage, HaaWëm., Zaandam, Utrecht en Arnhem, waardoor een industrieele stad als Schiedam steeds kan gebaat zjjn. Met den aanleg van dit telephoonnet werd 27 Maart begonnende sNederlandsche Bell- Telephoou-Maatschappy" heeft hier dus in zeer weinig tijds, en wel binnen drie maan den, een groot werk tot stand gebracht. Gisternamiddag is aan den oever van de Maas, nabij den watertoren alhier, blijkbaar aldaar aangespoeld, gevonden liet naakte lijkje van een pasgeboren kind. Door den verre- gaanden staat van ontbinding waarin het ver keerde kon geen onderzoek van de oorzaak van den dood meer worden ingesteld. Dooi de zorg der politie is liet op de algemeene begraafplaats alhier ter aarde besteld. De commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer voor de spoorwegovereenkomsten is heden samengekomen. Üe landbouwcommissie zal in den loop van Augustus wederom in vergadering bijeenkomen. Aan de Pcnang Gazette werd uit Edi ge meld, dat al de gewonden beterende zijn; kapitein Bijleveld is bijna geheel herstelden dokter Van de Wal doet weder dienst. De gewone audiënties van den minister van financiën en die van den minister van oorlog, op Donderdag 3 dezer zullen niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 21 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 23,703,508.88 en bij de betaalmeesters- 2,498,743.85 Te zatnen f 26,202,252.73 De commandanten van Zr. Ms. oorlogs schepen Meren en Isola, de lults. t/z lekl, jhr. J. 0. R, Westpalm van Hoorn van Burgh en P. Heijning, begaven zich op ont vangen bevel met genoemde bodems naar Nijmegen, teneinde H. M. de Koningin aldaar mede te verwelkomen en de verschul digde eer te bewijzen. Naar wij vernemen, zal, op uitnoodiging van H. M. de Koningin, de heer Carel Bou- man aanstaanden Prinsessedag op het Loo zijne kindercantate dirigeeren, die doorhem een paar jaar geleden gecomponeerd is op woorden van den heer M. van Zanten. De Staatsct. meldt, dat van de op 21 dezer uit Amsterdam verzonden brievenmaal voor Ned. Indië, met het verongelukte stoomschip Prins Predcrik, der maatschappij «Neder land", niets is kunnen gered worden. De ontvangsten der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij in de maand Mei jl. hebben bedragen f 730,403.10, en sedert 1 Januari f2,943,271.48. De bekende zaak van de firma Van Meer- ten Zonen te Delft gaat. over in eene naamlooze vennootschap met een kapitaal van f 1,500,000, onder den naam van Delftsche distilleerderij, gist- en spiritus-fabriek (voor heen Van Meerten Zonen). Van het kapitaal is 4 ton reeds geplaatstop het overblijvende bedrag van 1,100,000 wordt den 3n Juli de inschrijving opengesteld tegen den koers van 100 pCt. Als directeur zal optreden de heer V. van Meerten, lid van de bovengenoemde firma; commissarissen zullen zijn de heeren prof. dr. A. C. Oudemans, G. H. Hintzen, Is. Reynvaan, mr. W. K. S. van der Man- dele en G. A. Croockewit. Uit Delft wordt dato 28 Juni gemeld: De commissie alhier, tot het indienen van een adres nan Z. M. den Koning, in zake de waterverversching, is thans samengesteld als volgt: J. Nienhuis, voorzitter, J. J. Bergan- sius, J. N. Eeijen, J. T. Bijl, dr. A. J. Diepe- rink, mr. W. K. S. van der Mandele, D. Mension, secretaris, G. J. Morre, J. Richter, dr. B. E. Scheltema, J. A. Snijders C.Jz,, T. Stoorvogel, prof. J. M. Telders en dr. J. Thomée. Maandag a.s. zal het adres aan de inge zetenen ter teekening worden aangeboden. Behoeven wij nog tot eene algemeene onder- teekening aan te sporen? Voorzeker neen! Onze stadgenooten zijn zeiven van het groote belang er van ten volle overtuigd. Dat gansch Delft eerbiediglijk aan Z. M. verzoeke om aan dezen onhoudbaren toestand een einde te maken en het Z. M. behagen moge het ge meentebestuur van 's-Gravenhage te gelasten de sluizen te openen. Zoodra het adres in handen is gesteld van Z. M., hopen wij den inhoud er van in ons blad op te nemen. (IJ. Ct.) Naar wij vernemen, heeft de Kamer van koophandel te Liverpool zich gewend tot lord Salisbury, met het verzoek, zich te ver zetten tegen het heffen van invoerrechten iu het Congo-bekken. (PF. R. Ct.) Volgens het Vad. zal de IJsel-stoomtram- maatschappij overgaan aan een Engelsche maatschappij. De aansluiting van destoomtram der Holl. Spoorwegmij. te Scheveningen met het Kurhaus zal dit jaar nog niet tot stand komen. Aan het Kurhaus" te Scheveningen wer den Zondag 2G64 dagkaarten genomen. Het aantal bezoekers bedroeg 5500. Ook de verkeersmiddelen naar Schevenin gen vervoerden een buitengewoon groot aantal passagiers, o. a. de Rijnstoomtram 13,500 en de Holl. stoomtram 7050. Te Utrecht werd dezer dagen een. verga dering gehouden van de «Vereeniging van- Weesvaders", waarin het hoofdbestuur een plan aanbood tot verbouwing van het wees huis der vereeniging te Maarsen, om liet i» te richten voor 50 kinderen. De 9de algemeene vergadering van de- »Nederlandsche vereeniging tot bevordering van Zondagsrust" is uitgeschreven op Dinsdag 8 Juli a. s., in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. Uit het jaarverslag der vereeniging «Eigen Hulp" blijkt, dat zij thans 37 districten telt met te zamen 7497 leden. De collecte voor het fonds van dengewa- penden dienst in de Nederlanden op den 18a Juni te Delft gehouden, heeft opgebracht f230.63, en die van Vrijenban, gehouden 23 Juni 1890, fl6.92Vi, te zamen f247.54l/s. In aansluiting van hetgeen onze Londen- sche correspondent seinde betreffende het verongelukken van het stoomschip Prins Predcrik, kunnen wij nog berichten datr toen de militairen zich in de sloepen be vonden en er appèl werd gehouden, men zeven' personen miste, waaronder de 2e luitenant II. v. Wijk. Klaarblijkelijk werd hun door de binnenstroomende zee belet, het bovendek. J te bereiken, en toen zij vermist werden, was het te laat om hun eenige hulp te kunnen verleenen. Hunne kameraden waren bereid- eene poging te doen om hen nog te redden, doch zij zouden noodeloos hun leven opge offerd hebben, want onmiddellijk nadat de laatste boot het stoomschip verliet, begon het te zinken. In liet geheel werden 170 personen- gered, waaronder 86 man der equipage, die op de Marpessa werden aan boord genomen. Deze liep zelf groot gevaar, dewijl de voorste afdeeliiig vol water stond en de beide boegen ingedrukt waren. Gelukkig bleken de water dichte schotten tegen het indringende water bestand te zijn, en door het overboord werpen van eenige lading en andere hulpmiddelen, bleef het boven en slaagde men er in de haven van Falmouth te bereiken. De luitenant Van Wijk zou aanvankelijk eerst in November van dit jaar naar Indië- vertrekken. Hij ruilde echter met den luite nant Velde, die wilde huwen en gaarne een huwelijksreisje deed. Deze was voor diem vriendendienst zóo erkentelijk, dat bij 11. Zaterdag nog te IJmuïden was met zijne vrouw, om van luitenant Van Wijk afscheid te nemen. Van Wijk was ongehuwd en maakte- reeds bij zijne komst aan boord door zijne opgeruimdheid op allen een recht prettige» indruk. (IF. R. Ct.) Betreffende het verongelukken vanhets.s.. Prins Prederik in de golf van Biscaije door de aanvaring met het stoomschip Marpessa, is aan een der Engelsche bladen nog het volgende ontleendTen tijde der aanvaring was het stoomschip zachtjesaan stoomende en bevond, dewijl het mistig was, kapitein Visman, benevens de opper- en derde stuur man, zich op de brug. Eene stoomfluit werd' gehoord op de stuurboordsboeg, welke oogen- blikkeljjk gevolgd wérd door het geluid eener stoomfluit recht vooruit, dat men vermoedde- van een ander stoomschip afkomstig te zijn- De gezagvoerder gaf order om het roer aan bakboord te leggen teneinde ruimte te geven, toen op eens de Prins Prederik met een vreesolijk geweld in de midscheeps werd aangevaren, waardoor het tot in de helft van het dek werd doorgesneden. Er werd geen licht gezien, als juist een paar seconden vóórdat de aanvaring plaats vond. De zee- stroomde door de vreeselijk groote opening, door de aanvaring veroorzaakt, de machine kamer en het achterruim binnen. Bij het peilen der pompen ontdekte men onmiddellijk, dat het stoomschip reddeloos verloren was. Do helft der manschappen bevond zich op het dek, en de passagiers en militairen onder dek en in de hutten. Onmiddellijk stroomden'

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2