t Mltle en Hertelde «ironie goederen. A°- Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Rechtzaken. Stedelijk Kieuws. Cargalijsten. Zeetijdingen. Beursbericht van Amsterdam. A r me nzo r g. Visscherij. r>< Te Vunraai-Mei'selo heeft mon bij het weg kappen ven de oude bepleistering in het pries terkoor dor oude parochiekerk fraaie muurschil deringen ontdekt, bestaande uit beelden en ornamenten, waarschijnlijk uit het begin der 15de eeuw. Een Amerikaansch predikant, David Utter, heeft het plan geoppeid om bij gelegenheid van de groote tentoonstelling te Chicago in 1894 een tempel te stichten voor alle gezindten der wereld, die 20.000 personen zou kunnen bevat ten en waarin van uur tot uur godsdienstoefe ningen zouden gehouden worden voor protestan ten, Roomschen, Israëlieten, Mormonen, Moham medanen, Bouddhisten enz. Op dagen zonder eeredienst zou het gebouw dienen tot balzaal. Op het vorig congres voor anthropologie (leer van den raensch), sprak de bekende Berlijnschc hoogleeraar R, Virchow o. s. over de afkomst van den mensch en gaf een kort overzicht van het standpunt, waarop dia quaestie, volgens de jongste onderzoekingen der wetenschap, zich bevindt. Hij bracht hierbij in herinnering, dat, toen vóór 20 jaren eene samenkomst van anlhropologen in Innsbrück plaats vond, het juist de tijd was, dat het Darwinisme zijn eerste overwinningen behaalde, terwijl de bekende ge leerde Vogt met grooten ijver als kampvechter voor deze leer optrad. Wat de beweerde afkomst van den mensch van de apen betreft, zeide Virchow, dat tot dusver tevergeefs naar de overgangsvormen, die den mensch direct met de apen verbinden, gezocht en de eigenlijke voor- mensch nog niet gevonden is, ofschoon heter destijds in InnsbrUk wel naar uitzag, dat het mogelijk zou zijn, de overgangsvormen van mensch tot aap te kunnen aantoonen. Op dit oogenblik kunnen wij dan ook zeggen, dat onder de menschen uit den ouden tijd geen enkele ge vonden is, die wegens lichaamsbouw nader bij de open stond dan wij, en in den tegenwoordigen tijd zijn er op de aarde geen geheel onbekende volkstammen aanwezig. Het meest onbekend zijn, volgens Virchow, nog de volken van het centraal-geborgte op Malakka, doch ieder levend ras is nog menschlijk en er is nog geen enkel gevonden, dat wij aapachtig of half aapachtig kunnen noemen. Zoo at bij enkelen kenmerken worden gevonden die bij de apen thuis belmoren, zoo b. v. bij enkele volken voorkomende schedeluitsteeksels, die ook bij de apen worden gevonden, dan kan men hierom nog niet beweren, dat deze men schen alleen hierdoor op apen gelijken. Van de bewoners der vroegere paalwoningen zijn nog verschillende srhedels gevonden, die door Virchow aan een vergelijkend onderzoek zijn onderworpen, en is uit dit onderzoek gebleken, dat zij aan verschillende stammen toebehooren maar onder alle deze was er geen enkele, die niet tot het soort behoort, dat ook bij de tegen woordige bevolking gevonden wordt. Het kan dan ook met zekerheid bewezen worden, dat in een tijdperk van 5000 jaren geen noemens waardige verandering der mcnschelijke typen heeft plaats gevonden of de eerste menschen intusschen blank of zwart waren, waagt Vir- show niet te beantwoorden. Kan men op den EilTeltcren to Parijs als 't ware tot in de wolken opstijgen op de komende tentoonstelling te Chicago zt'ben de menschen even diep onder den grond kunnen afdalen als de Eifleltoren hen naar hoven kan opvoeren. Een ondernemend man in den staat Coioiado wil er een volmaakt mijnwork laten zien en daarom in den grond op het terrein eene gere gelde aaneenschakeling van mijnschachten aan leggen en verder aanschouwelijk maken hoe het water in de mijnen wordt aan- en afgevoerd enz. enz. De ontwerper heet E. F, Bunen en is ingenieur der mijnen te Aspen; hij hoeft aan de directie der tentoonstelling het volgend plan voorgesteld »Op het terrein der tentoonstelling zal op eene diepte van 500 tot 1000 voet door den steenachtigen bodem een schacht worden ge boot d. De galerijen, dat is de schacht met al bare zijgangen, zullen van eiectrisch licht voor zien worden en het delven van goud, zilver, koper, lood, steenkool, graniet, zandsteen enz. zal worden aangetoond, terwijl in een afzonderlijk tentoon- steliingslokaal eenige mineralen worden geëxpo seerd. Eindelijk zullen er insgelijks alle werktuigen en machinerieën, behoorende bij het mijnwezen, b. v. smeltovens enz. te zien zijn. De kosten van den aanleg moeten gedekt worden uit de opbrengst der steenproducten van den grond en der toe gangskaarten. Het ontwerp is te Chicago met grooten bijval begroet en wordt door de groote mijnbezitters, inwoners van Chicago, gesteund, die allen hun best doen om het plan te doen gelukken. Ofschoon dit werk zeer kostbaar zal zijn, is het volstrekt niet onuitvoerbaar en zeker minder onderhevig aan groot risico dan het bou wen van een glazen paleis op den bodem van het Michigan-meer en de aanleg'van een tunnel spoorweg, die van den oever daarheen zou loopen. De mijnwerker op het terrein der tentoonstelling mogen nu verbazingwekkend zijnzij zullen tevens aantrekkelijk wezen, omdat zij niet enkel bezienswaardig, maar ook leerrijk en nuttig mogen heeten. Bij benadering wordt volgens de vrij wel ge heel ingekomen opgaven der volkstelling in Ame rika, op 1 Juni II. de bevolking van New- York gesteld op 1,627,227, van Philadelphia op 1,040,449, van Chicago op 1 milüoen zielen. De bevolking rondom de havon van New-York, d. w. z. van de steden New-York, Brooklijn Jersey, Hoboken enz. te zamen gerekend, wordt op 2,800,000 zielen geschat. Chicago beweert echter, dat hare bevolking die van Philadelphia overtreft. Om, zittende, telephoonberichten op te schrijven en het vrije gebruik der handen te bewaren, zijn belmtelephonen vervaardigd, bestaande uit eene doostelephoon en eene oorschijf', welke door een veeren beugel ver bonden zijn en daardoor aan dc ooren geklemd worden. Na eenige oefening laat zich het gesprokene zeer duidelijk verstaan. Deze instrumenten zijn vooral zeur bruikbaar, wanneer op de tafel nog een microphoon is geplaatst en men zittende net zijn corres pondent kan spreken. Voor kortere afstanden is het voldoende in de oorschijf te spreken. Een kerk op wielen, In de werkplaatsen van den Transkaukasiscben spoorweg, te Tifiis is een groote waggon op acht wielen vervaardigd, die tct kerk is ingericht. Zoowel van binnen als van buiten is het rijtuig fraai afgewerkt, en op het dak, boven de plaats waar het altaar zich bevindt, is een kruis geplaatst. Boven den ingang bevindt zich een klokkenspeldat drie klokken kan bevatten. Behalve de bovengenoemde keik bevat de waggon nog etn klein vertrek voor den geestelijke. De kerk biedt plaats aan voor zeventig getrou wen. Het altaar is uit gebeeldhouwd eikenhout vervaardigd en alle voorwerpen, die in een kerk thuis behooren, zijn uit St.-Petersburg afkomstig. De kosten van deze kerk bedragen 12000 roebels. Oostersche zeden, De rijke Muzulman Li Hag Ahmed bij Tunis ontdekte, dat zijn drie vrouwen een jong man, als vrouw verkleed, bij zich ontvingen. Hij drong gewapend 'de kamer binnen, viel op den jongen man aan, doch deze vluchtte. Daarop doodde Ahmed zijn drie vrouwen en den eunuch, die in het avontuur was betrokken, en gaf zich toen bij het gerecht aan. Het hof heeft thans den bedrogen echtge noot vrijgesproken, onder daverend gejuich van het toegestroomde volk. Door den minister van waterstaat is een voor schrift uitgevaai digd, waarbij bepaald is, dat tegen betaling van een dubbel busrecht de bevoegd heid van particulieren, om brieven en verdere stukken van het postkantoor af te doen balen, wordt uitgebreid tot die brieven en stukken, welke met late-, avond- of nachtposten na den sluitingstijd aan het kantoor aankomen. Het dubbele busrecht zal ook nog geheven worden van de rekeninghouders, welke, met voorkennis der administratie, amandel ijksche of driemaande- lijksche rekening houden wegens porten. Het enkele busrecht bedraagt, zooals reeds mede gedeeld is, met 1 Juli f3.75 per kwartaal voor Amsterdam en Rotterdam, en 2.50 per kwartaal voor de andere postkantoren. De gelegenheid tot verzanding der correspon dentie naar den Congostaat, bestaat door middel van het stoomschip Arndilhj, De laatste buslich- ting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op den 5n Juli a. s,, des avonds ten 3 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De Fransche pakketbooten van St. Nazaire naar West-Jndié zuilen voortaan den 9den, in plaats van den 1 Oden van elke maand van St. Nazaire vertrekken. In verband daarmede zal de verzending van brievenmalen naar Suriname, in aansluiting op het vertrek dier booten van St. Nazaire, voor het vervolg plaats vinden den 8sten van elke maand, met den trein van 7.43 m. van Amsterdam naar Antwerpen. De directeur der weesinrichting te Neerbosch ontving over het eerste kwartaal van dit jaar behalve honderden kleedingstukken, en met inbe grip van f 2300 als opbrengst van een gebonden bazaar te Amsterdam, aan giften eene som van f42.924.65Yj. Bovendien heeft de drukkerij van deze stichting over dat zelfde tijdvak nog f32 47I.09Ys opgebracht. Te Appelsga is proces-verbaal opgemaakt tegen een drietal veenarbeiders, die zich tijdens de jongsto werkstakingen aan majesteitschennis hebben schuldig gemaakt door het roepen en zingen van"Weg mot den KoningLeve Domela Nieuwenhuis I" Do arrondissements-rochtbank te Maastricht heeft, ter vervulling van de vacature van griffier van dat college, opgemaakt de navolgende alpha- batische lijst van aanbeveling jhr. mr, G. Th. L. Yon Geusau, kantonrechter-plaatsvervanger, ad- voca'.t en procureur te Maastrichtmr. J, Lechner, griffier der rechtbank te Zieriksee; en mr. G. B. Roesadvocaat en procureur te Arnhem. VLAARDINGEN. Volgens telegraphisch bericht uit Lerwick is de tweede haringjager Zaterdagavond te 8 uur van daar afgezeild met 480 ton volle en 450 ton maatjesharing. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend weiden ter markt alhier aangevoeld 281 zalmen, die de groote voor f 1,45 en de kleine voor f0.95 per Vs kilo werden verkocht. Nog werden aange voerd 2 steuren. De vorige week werden alhier aangevoerd en vei kocht 1244 zalmen en 17 steuren. In de afgeloopen maand werden aan de markt alhier aangevoerd en verkocht 3827 zalmen en 83 steuren. In dezelfde maand van het vorige jaar bedroeg dit getal 4085 zalmen, in 1888 7860 zalmen, in 1887 17,668 zalmen. AMMERSTOL. De vorige week zijn alhier ter markt aangevoerd 119 zalmen, die werden verkocht van f6.85 tot fl.45 per V» kilo en 2 steuren die f37 en f 19 opbrachten. Verkocht: 28 Juni. Notaris P. F, J. van der Heijden. Een heerenhuis met overdekte gang, overdekte plaats en tuintje, staande aan de Lange Haven, wijk C, no. 13, in veiling f 6400, opgehouden op f6450. Notaris II. W. M. Roslants. Een winkel- on womihuis met bovenwoning en erve, nog een woning met open plaats, hg. nevens een pakhuisje en erve, Staande aan d« Verbrande Erven, wijk F, nos. 188,187 en 186 in veiling 1. f1760. 2. f360. 3. f155. Een woonhuis met open plaats an erve, staande in de Breedstraat, wijk F, no. 318, groot 403 centiaren, in veiling f 1800. Gecombineerd verkocht voor 14475. Een woonhuis en erve, aan de Noordmolen straat, wijk F. no. 300, groot 41 centiaren, in veiling f700, niet verkocht. BURGERLIJKE STA.ND. Oeboren i 29 Juni. Gerrit, zoon van G. Verkade en A. van der Zee, Lange Niéuw- straat. Pieter, zoon van H. Kalkman en E. E. van Dijk, Hoofdstraat. Gerrit Jan, zoon van H. Rutgers en G. Plant, Piet Hein- straat, Elisabeth, dochter van J. H. Meer hof en M. C. van ter Tooien, Stationsstraat. Cornelia, dochter van J. van Rooijen en C. Blonk, in een vaartuig. Overleden: 28 Juni. Johanna Jacoba Talk, oud 2 jaar en 7 maanden, Baan, 29. Johanna Maria Francisca Elizabeth Thielen, oud 81 jaar, echtgen. van H. Koets, Nieuwe Haven. 30. Levenloos aangegeven zoon van T. P. Groenendaal en J. van Jeveren, 'Hoofdstraat. Bernardus Vrouwdeunt, oud 48 jaar, Oostmolenplsin. IJSLAND. Cosmopoiiet, k. B. Rijnsburger, reet stukgoederen. LIBAU, 26 Juni. Vertrokken: Bertha (st.), n. Schiedam. Per Teceor, 2Yj pCt. Nedeiland Buitenl. Spanje Portugal Rusland 1867/69 1875. Qosteur. l.g. He Gr. Kuss. Spore" Baltische, Zilver Metal! Papier s Turkije Turksehe Loten. Italië 1887 (Spw.) Peru Venezuela Central. Pacific Sliaiet Denver Rio Grande Canadian Pacific Missouri Kansas Oblig. Chic. Atlantic. CpCt. Prior Lien Bond. Zweedsclie N. Spw. Mij Aand. Cultuur Mij Prolongatie 30 Juni. 823/8 62 9S7/M 1011/j 68 Vw 1217/g 641/j 76 757/g 183/, 18% 51»/,, n'Vii 52',, 33 Yj 18Y« 80 lOYi 101 Yb tofiYj 16 3—3 Yj 1 Juli. 82Yi 72% 629/16 9 6 Va 102 68B/H 122% 64% 76% 753/, tS'/s 18Vs SSS/w 14%« 521/s 33% 17% 80% 19 Va 16 Omtrent de stemming der beurs op gisteren zegt het N, v. d, D. Voor het meerendee! der buitenl. Staatsfondsen moeten wij van eene minder geanimeerde stem ming melding maken, alleen maakten Oostenrijk se!"» eene uitzondering, daar de tendenz hierin tamelijk gunstig was, veroorzaakt door vraag voor Berlijn. Amerikaansche sporen openden voor het meerendee! op vorige koersen, doch in vaste stem ming, middenbeure zond Londen betere merken waardoor de markt opliep om op de hoogste noteering te sluiten. Nationale Staatsfondsen Ys 8 V, lager. Van buiienl, waren do meesten Ys a pDt. flauwer, alleen Oostenrijk Ys a Vi hooger. Binnenl. sporen voor Gest. Boxtel 2Vj hooger, maar Rhijn Shares Vs. Warschau-VVeenen 7* minder. Amorik. sporen a U/s beter. Ni let-officieel. Panama o 6Va> 5"Vu, Inc. Miss. 52%, ,53, 6 pCts. Oblig. Victor Goldmide 83JA, 84,4 pCt. gepr. Tui ken IVk, 78, 4 pCt. gec. Turken 747^ Anatolien 87V,. r X'! - u ■U e b 5.' lie zjjnfc f voornan politiek geen vi maar il vaard ii ingeslag maar v dat Oos niale pc komst mijn sli worde, zeggen" De I begroot! tweede 1 De R de con eilander aandeel andere tweede Voorl taire 1 ambten: nomen. Het spreide

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 6