Gemengde Berichten, PER TELEÖRAAF. Post en Telegraphie. Koloniën. Jtieelitzakeii. had, kan dienen, dat gisternamiddag ten 3 ure exemplaren werden verzonden aan HII. MM. den Koning en de Koningin. Een telegram uit Mitnchen aan het Vad. meldt, dat de tweede jaarlyksche tentoonstel ling van schoone kunsten aldaar Maandag, in tegenwoordigheid van dekoninklijke familie, geopend is; dat deze in de Nederlandsche afdeeling (in eene der eerezalen geplaatst) werd rondgeleid door onzen laodgenoot, den kunstschilder J. H. L. de Haas, die de opening was komen bijwonen; dat het den prins- regent leed deed niet meer Nederlandsche kunstenaars persoonlijk met hun groot succes te kunnen gelukwensehen; dat öeBeicrsche regeering en het bestuur der tentoonstelling in het algemeen en onze afdeeling in het bijzonder nog fraaier en belangrijker zijn dan in het vorig jaar. Wegens het overlijden van den heerJ. A. ICwast, heeft de kon, liedertnfel «Zang en Vriendschap" te Haarlem, den heer O. C. A. de Vliegh, te Rotterdam, verzocht te willen optreden als lid der jury in het duor haar te geven concours. De heer De Vliegh heeft die opdracht aangenomen. Dinsdagavond te dO uren 15 kwamen te Amsterdam aan het station aan de officieren en de bemanning van de verongelukte Prins Prederik. De heer Tegelberg, directeur der maatschappij «Nederland", was op het perron om hen te verwelkomen. Hij sprak hen hartelijk toe en verzekerde hun, dat door ieder, niet het minst door de directie der maatschappij, op hoogen prijs is gesteld de goede orde, die aan boord heeft geheerscht en dc groote kalmte en vlugheid, waarmede te werk is gegaan en waardoor het alleen mogelijk is geweest, in zoo'n korten- tijd zooveel menschenlevens te redden. Hij erkende daarin de officiereu en de equipage van de stoomvaart-maatschappij «Nederland". De zeer talrijke belangstellenden, die op het station waren samengekomen, juichten die'woorden Tuide toe; Zij, die geen onderkomen hadden te Am sterdam, konden naar het Zeemanshuis gaan, en de Javanen werden verwacht in deJava- nenloods aan de Handelskade, waar een maal voor hen gereedstond. Voor de schade, geleden door het verlies der plunjes, zullen allen zooveel mogelijk schadeloos worden gesteld. Zij die dit verlangen, zullen boven dien zoo spoedig mogelijk in de gelegenheid worden gesteld, weder naar zee te gaan. (Ml.) De kinderen van de tweede Haagsche vacantiekolonie vertrokken gisteren naar Prinsenhage. De Amsterdamsche omnibusmaatschappij vervoerde in het tweede kwartaal dezes jaars 3,468,930 passagiers, tegen 2,758,259 in '89. Totaal sedert 1 Januari 6,316,532, tegeu 4,852,719 in 1889. Het te Nieuwediep nieuwgebouwde zoö logisch station der «Nederlandsche Dierkun dige Vereeniging" zal a.s. Zaterdag op fees telijke wijze worden geopend. Bij gunstig weder zal het nieuwe badhuis te Rokkanje op a. s. Zondag, 6 dezer, voor het publiek geopend worden. Door de politie te Scheveningen is proces verbaal opgemaakt tegen een 10-jarig meisje, dat betrapt werd op liet stelen van oorringen van schoolkinderen. Volgens den regenmeter der rijkslandbouw school te Wageningen, bedraagt de gevallen regen over Juni 11. 64 mM., tegen 39l/s mM. over dezelfde maand van het vorige jaar. Volgens den regenmeter te Rokkanje viel er in de afgeloopen maand 45.2 m.M. regen, dus vier duizend 520 hectoliter per hektare, tegen 41.3 m.M. in Juni 1889. In het zuiden van Limburg zijn phosphaat- velden ontdekt. Er heeft zich reeds eene commissie gevormd, die zal trachten eene maatschappij tot ontginning op te richten. De eerste bijeenkomst, om daartoe te gera ken, zal Zaterdag a. s. te Maastricht plaats hebben. Men herinnert zich ongetwijfeld de hoogst zonderlinge verhalen, welke ongeveer een jaar geleden verspreid werden, naar aanlei ding van de ontvoering van een meisje en van een getrouwde vrouw te Amsterdam. Die raadselachtige geschiedenis werd niet opgelost, maar thans is iets dergelijks ge beurd. Gelukkig is men er in geslaagd eer. paar van de brutale daders dadelijk te arresteeren. Vrijdagavond te 11 uur heeft een politie agent naar 't bureau gebracht een '15- en een 19-jarig meisje, die mededeelden, dat. zij zich om ongeveer '10i/a uur bevonden in de Lepelstraat, waar een tentwagentje, be spannen met een paard, stilstond. Zij wer den aangesproken door twee onbekende opge schoten jongens, die haar verzochten medo te rijden. Toen zij weigerden, werden zij opgenomen en in het rijtuig gedragen en vervolgens onder het rijden mishandeld. Aan de Doklaan zijn beide meisjes, toen zij door aanhoudend geroep de aandacht van het publiek trokken, uit het rijtuig gelaten, waarna de aanranders zicfi met het rijtuig uit de voeten maakten. Vijf personen, waar onder 2 militairan, zijn als verdacht van dat feit gearresteeru. Een 29-jarig meisje is bij den hoek van de Pontanus- en Wagenaar- slraat hetzelfde gebeurd. Zij wist echter, door uit het rijtuig te springen, te ontkomen. (71. B. v. J.) Na afloop der trouwplechtigheid gister middag huiswaarts keerende, kregen in de Frederikstimt te Rotterdam een paar jong gehuwden zoo hevige ruzie, dat zij elkander in de haren vlogen en erg toetakelden. De politie, de vechtenden willende scheiden, kreeg het daarbij te kwaad met de buurvrou wen, zoodat er een formeel gevecht ontstond. Verscheidene personen, waaronder ook de bruid en bruidegom, bekwame lichte kwet suren. Ten slotte was de politie genoodzaakt voor de overmacht te wijken. (iV. Jï. Ct.) Een schipper, die voor zaken uit was en den nacht te Rotterdam in een verdacht huis overbleef, ontdekte bij zijn ontwaken, dat hem zijne portefeuille met f700 ontvreemd was. Gisternacht zijn te Breda acht personen van slecht allooi een huis in eene beruchte buurt binnengedrongen, waar zij een 27-jarig meisje van verdachte zeden van het bed sleurden en een aanslag op haar leven pleeg den door haar drie messteken in den rug toe te breugen, waarvan een tot de longen doordrong, met dit gevolg, dat zij in levens gevaarlijken toestand naar het ziekenhuis werd vervoerd. De hoofddader is zekere Goud, eea uit den militairen dienst weggejaagden veld-artillerist, tlmns orgeldraaier. Er bestaat weinig of geen hoop op het levensbehoud van het slachtoffer. Goud is in hechtenis genomen. In den 150-gemeenten-polder, onder Tolen, zijn, bij het uitdiepen van den watergang, overblijfselen van een schip gevonden, dat afkomstig is uit de 12e eeuw. Die overblijfse len zijn nog in zeer goeden staat. Te Weesp is een driejarig knaapje van den heer 3. S. te water geraakt en ver dronken. Dij den landbouwer C, B., te Giesen-Nieuw- kerk, zijn verleden week des nachts de jonge ooievaars gestolen. De fraaie buitenplaats «Oud-Berkenrode", *aan den hoek der Zandvoortsche laan, onder Heemstede, toebehoorende aan den heer II. A. Crommelin, is verkocht voor f90,000 aan den heer J. H. Kersten, bloemkweeker te Haarlem. In het jongste nummer van The Graphic komt eene afbeelding voor van mevr. Ronner's schilderij: »Een verlangende blik," tentoon gesteld in de «Fine Art Society" te Londen, alsmede een korte levensschets met portret van deze verdienstelijke Nederlandsche schil deres. Breda. Dinsdagavond overleed alhier, na eene korte ongesteldheid, in de kracht des levens, de heer F. Smits van Waesberghe, pasgekozen lid der Prov. Staten van Noord- P'-abant, president der Kamer van koophandel alhier, enz, Het beroepshof te Luik heeft Zaterdag liet vonnis bekrachtigd, gewezen tegen den Brussel- schen advocaat Allard wegens doodslag door onvoorzichtigheid, en alleen de schadevergoeding aan de civiele partij toegekend, van 150,000 frs. op 110,000 frs. verminderd. De heer Allard heeft, zooals men zich herinneren zal, op een drijfjacht in het Luxemburgsche zijnen vriend Bergmann, lid van het gerechtshof te Brussel, door een ongelukkig schot doodelijk getroffen. Eyraud is Maandagmiddag met zijn bewakers te Parijs aangekomen. Er was een groote menig te menschen op de boon om hem aan het sla tion te zien. Bij zijn eerste verschijnen was het gedrang zoo groot, dat de poliiie-ugenten er niet door kondon komen en met hun gevangene een wijkplaats moesten zoeken in het station, totdat er genoegzaam ruimte was gemaakt. Daarna werd de moordenaar in een gereedstaand rijtuig naar de gevangenis gebracht, waar hij is opgesloten in de cel van Pranzini, den vrouwenmoordenaar. Hij wordt zoer nauwlettend bewaakt. Gabrielle Bompard, zijn gewezen minnares, heeft hare voldoening betuigd over zijne aan wezigheid te Parijs. Zij verklaarde nogmaals, ';dat Eyraud alleen de moordenaar van Gouffé is en dat zij dit -zal bewijzen, als zij met hem voor hst gerecht verschijnt. Eyraud moet in zijn eerste verhoor door den rechter van instructie bekend hebben, dat hij de moordenaar is van den deurwaarder Goufl'é. De werkstaking onder het personeel van den Illinois-Central-spoorweg is thans geëindigd. Zaterdag is te Montmorency, bij Parijs, het stoffelijk overschot van den Poolschen dichter Adam Mickiewicz opgegraven en naar het Qoster- spoorwegstation te Parijs gebracht, om naar Krakuu volvoerd te worden. Afgevaardigden van den Gaticischen Landdag, het «Collége de France", liet Poolsche geschied kundig genootschap te Parijs en de internatio nale letterkundige en kunstvereeniging woonden de plechtigheid bij. Renan liieid een redevooring en nog verschei dene anderen voerden het woord, In de kerk werd een plechtige mis gevierd. Een Deensch landeigenaar stelt voer dat, met het oog op een mogelijke werkstaking van landbouwers, die voor het gohoele land van on berekenbare schade zou zijn, zoo spoedig mo gelijk alle mannen in Denemarken, die meer land bezitten dan zij zelf bebouwen kunnen, zich vereenigen en een waarborgfonds bijeenbrengen van 1U kronen per ton koren, ouj onmiddellijk de werkgevers te kunnen steunen. Hij hoopt door dezeu maatregel ook in het belang der arbeiders een iandbouwstril.e te voorkomen. De Russische kapitein Pechkow zal het paard, waarmee hij geheel Siberië doorreed, voor f 80.000 verkoopen aan den prins van Oldenburg. Hij wil echter, vóór hij het afstaat, nog een ritje er mee doen van Si.-Petersburg naar Havre, over Berlijn, Den Haag en Parijs. In het Aquarium te Londen, waar onlangs Succi een veertigdaagsch vasten volbracht is nn een ander hongerlijder bezig, de Franschman Alexandre Jacques. Hij denkt het 42 dagen uit te houden, roet behulp van een ïhongerpoeder", waarmee hij, naar hij verhaalt, tijdens het beieg van Belfort, in den Fransch-Duitschen oorlog, zich- zelven en acht krijgsmakkers in het leven heeft hehouden. Bij den grooten brand te Fort de France (eilnnd Martinique) zijn 13 menschen om het leven gekomen. DEN HA A<J, 3 Juli. Tweede Kamer. De commissie van voorbereiding voor de legerwetten bestaat uit de l teren Ilaflmans, Tan Houten, Schaepman, Huber, Schimmcl- penninck van der Qye, Seyffardt en Guyot. Bij de interpellatie-Guyot verklaarde de minister van marine dat de voortzetting van den bouw van oorlogsschepen verzekerd is op de rijkswerf door de koninklijke fabriek. De wet op het militair onderwijs is aan genomen met 69 stemmen tegen -19. In antwoord aan den heer Domela Nieuwen- huïs verklaarde de minister Lobman, dat de burgemeester van Enschede volgens alle rap porten zich uitstekend heeft gehouden en dat 3iij in tijd van woelingen vrij is alle maatregelen te nemen welke hij noodig oordeelt. De minister van waterstaat, handel en nijver heid brengt, ingevolge liet bepaalde bij art. 21 der wet van 25 Mei 1880 Staatsblad no. 88), ter algemeene kennis, dat gedurende de maand Mei 1890 zijn ingelegd en terugbetaald de volgende bedragen, als Bedrag der inlagen f l,250,968.85y3 terugbetalingen 872,738.33 Alzoo meer ingelegd dan terugbetaaldf 378,230.5273 Aan het einde der maand April was ten name der verschillende inleggers inge schreven f 18,013,300.80V3 zoodat liet gezamenlijk te goed op uit. Mei bedroeg f 18,991,597.33 In den loop der maand Mei zijn 5033 nieuwe boekjes uitgegeven, 1690 zijn er in die maand geheel afbetaald, zoodat er aan bet einde der maand 260,475 in omloop wat en. Batavia, 29 Mei. Te Ai joh is het volgende gerucht in omloop Eene prauw, van de Muladieven afkomstig en door stormweer afgedreven, kreeg gebrek aan drinkwater en ging ter westkust van Atjehaao wa! om water in te nemen. Het gevulg was, dat de prauw werd geplunderd en twee der opvaren den werden vermoordde overige» brachten het vaartuig in veiligheid. In den nacht van 15 Mei had het bewukings- detachement te Ketupun Doewa eenig succes. Eene bende Atjebers, die vermoedelijk een granaat onder de rails wilde leggen, dan wel het spoor weg-materieel beschadigen, werden in hun boos opzet verhinderd, doordat men hen tijdig ont dekte. Met achterlating van 1 doode, benevens 2 geweren en een klewang, moesten zij de vlucht nemen. Voor de rechtbank te 's-Hage stond dezer dagen terecht zekere V„ boerenknecht te Vrijen ban. Deze «millioenen-heer" heeft den menschen net zoolang allerlei sprookjes verteld, welken lnj met valsche papieren een schijn van waarheid wist te geven, dat hij te zamen f 14000 schuld heeft gemaakt. Uit het pleidooi van den ver dediger bleekdat de menschen weder hoogst lichtgeloovig wat-en geweest en het verhaal va» bekl,, dat hij flGOOü onder den grond had ver borgen onmiddellijk voor waarheid aannamen. Ook op de terechtzitting hield de bekl. dit nog vol, doch hij weigerde de plaats aan to vvijzeu. Het O. M. eischte 3 iaren gevangenisstraf wegens valschlieid in geschrift.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3