Binnenlantlsclie Berichten. te Deliopia en eenige gevallen in den omtrek van Gnndia. TRANSVAAL. Over »De Landstaal" schrijft de Volksstem het volgende: »Er zijn in den raad verleden Dinsdag middag naar aanleiding van eene memorie uit Kiuipvallei, houdende verzoek om voortaan daarheen ambtenaren te zenden, die Hollandsch en tevens Engelscli konden spreken, heel wat forsche woorden geuit. Aan den eenen kant zijn wy er verheugd over dat het inci dent van Dinsdag heeft plaats gehad; immers het publiek niet alleen, maar ook de ambte naren van den staat zijn weer eens goed er 'aan herinnerd, boe de afgevaardigden des volks over de taalquaestie denken en wat ze dus van anderen verwachten. liet is onbe- twijt'ejbnai' duidelijk gebleken dat het gouver nement aap de nationale taal vasthoudt als 'auii Óen «net levensgevaar gered kleinood, en geen inbreuk zal dulden op den v'.?"lstaan" den regel dat bot Ilollandsch de officieele taal is en zal blijven. »Dat dan ook de memorie uit de Kaap weinig steun heeft gevonden, verwondert ons geenszins. Wanneer men van de regeering eisoht dat zij ambtenaren aanstelle, die, be halve de officieele landstaal, bovendien nog d« Engelsehe moeten kunnen spreken, dan is dat inderdaad te veel geëisoht. Stelt het gouvernement openlijk voor zijne dienaren de kennis en het gebruik der Engelsehe taal verplichtend, zoo kan zulk een toegeeflijk heid ernstige gevolgen hebbenwant van het eene komt men licht tot het andere. Wij juichen dan ook ten volle de eenstemmigheid toe, waarmede door 's lands vergadering het praeadvies der memorieeommissie, luidende om da memorie niet in te willigen, werd goed gekeurd. In gewichtige quaesties als de onder havige koint geen halfheid te pas. »Dit neemt evenwel niet weg, dat wij het zouden betreuren, indien onze ambtenaren eene verkeerde toepassing gingen geven aan het door den Volkstand uitgesproken votum in zake het gebruik der nationale taal. Het ia nu eenmaal een feit, dat in deze republiek een zeer groot aantal mensclien verblijf hou den, die zich voornamelijk, ja bij uitsluiting, bleven bedienen van het Engelscli, omdat hun de gelegenheid ontbrak, de landstaal te leeren. Zulke personen maken evenals de Ilollandsch sprekende bevolking gebruik van staatskantoren, waar het post- en telegraaf- wezen, het belastingwezen en andere takken van administratie ven dienst gevestigd zijn. Eu zoude liet niet politiek, en zeker niet handig wezen om het gebruik van zulke kan toren moeilijk te maken voor het publiek door vast te houden aan het beginsel, dat daar geen andere dan de Hollandsehe taal verstaan behoeft te worden. In alle groote steden der oude wereld, waar veel vreemde lingen plegen te verkeoren, eischt men juist van de ambtenaren dat ze in staat zijn het publiek zoo goed mogelijk kv - zn helpen, door zooveel mogelijk talen te kunnen spreken. »De vraag of ons gouvernement eene zoo danige welbespraaktheid bij zijne dienaren behoort aan te moedigen dan wel te onder drukken, is voornamelijk eene quaestie van tact. Ons zijn rijksambtenaren bekend, die, vaak niet zonder eenig vertoon van gering schatting voor het Afrikaansch, zich bij voor keur van het Engelscli bedienen, wanneer jgj met het publiek in aanraking komen; zulke ambtenaren deugen niet. Maar even min deugen dezulke, die, Fransch, Duitscb of Engelscli kunnende spreken, onnoodig een Franschman, Duitscher of Engelschman het leven zuur maken, omdat deze de lands- taal niet of slecht kennen. Met eene bont gekleurde bevolking als die der Zuidafriknan- sche republiek, behoort de ambtenaarswereld met tact om te gaan; ook op taalgebied verwachten we van haar geen misplaatste, laakwsardige meegaandheiddoch even min hatelijke plaagzucht." TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 3 Juli. De Kamer behandelde lieden verschillende nog aanhangige wetsontwerpen. De heer Goekoop had bezwaar tegen de dading met het bestuur van het gymnasium te Emme rik, omdat die instelling geen aanspraak had op vergoeding van onder het Franschc- bestuur hier te lande aan het domein ge trokken goederen. Op zijn verzoek in stem ming gebracht, werd het ontwerp aange nomen met 72 tegen 7 stemmen. Aangenomen werd de overeenkomst nopens den verkoop en de uitgifte in erfpacht van grond aan de gemeente Zwijndrecht. De heer Guyot, zijne interpellatie over de staking van betaling door de kon. fabriek van stoomwerktuigen te Amsterdam voort zettende, wensclite bepaaldelijk te weten wat de minister van marine zal doen om ilen bouw van oorlogsschepen te verzekeren. Thans" beschikken wij toch over geen enkel voldoend oorlogsschip. De minister van marine zeide, dat de staat geen nadere voorschotten op den scheeps bouw meer had gegeven dan f 350,000 op het ramschip en f 110,000 op het pantserdek- sehip in aanbouw. Voor belangrijke werken verlangt hij borgstelling. De surséance bracht geen staking in de werkzaamheden aan de fabriek. In het algemeen is het belang van den staat en de voortzetting van den bouw verzekerd bij een nieuw contract. Maar de heer Guyot gaf de voorkeur aan andere maatregelen en wenschte den houw op te dragen aan eene ervaren firma. Nadat de heer Viruly den bouw gedeeltelijk op de fabriek en op dc werf had ontraden, verdedigde do heer Van Wasscnaer 's minis ters optreden in (leze. Do heer Van Houten beoordeelde 's minis ters beleid in dezen ongunstig, en achtte het belang van den staat achtergesteld bij dat der fabriek. De lieer Hintzen wees op de moeilijkheden voor de leveranciers der maatschappij, die uit de nieuwe regeling kunnen voortvloeien. De interpellatie van den heer Guyot is ge sloten, na de nadere verdediging van het beleid van den minister door de ministers van marine en koloniën. De commissie tot voorbereiding der leger- wet is samengesteld uit de heeren HafTmans, Van Houten, Schnepman, Iluber, Schimmel- penninck van der Oye, Seyft'ardt en Guyot. De wet op het militair ooderwijs is aange nomen met 09 tegen 19 stemmen. De heer Domela Niemvenhuis interpel leerde den minister over eeue wetsovertreding van den burgemeester van Enschede tijdens de werkstakingen aldaar. Heeft de burge meester het recht tot ontbinding eener openbare vergadering, als geene rustverstoring plaats heeft en niet tot geweld wordt opge ruid? "Welke motieven hestonden er voor eene proclamatie, waarin de burgemeester geprezen werd? De minister van binnenlandsche zaken, de heer De Savorr.in Lolunan, antwoordde dat alle berichten het voorzichtig beleid van den b .rgemeester prqzen en dat deze, in tijd van voelingen, alles doen mag, wat hij in de ,/mstamligheden noodig acht. Dc wet op de vereenigingen slaat alleen op normale gevallen. De heer Kerdijk achtte een onderzoek gewenscht. De minister verklaarde daartoe bereid te zjjn, indien de intcrpellant zijne klachten aan de regeering kenbaar mnakte, doch niet ambtshalve. Morgen zyn de andere ontwerpen aan de orde. SCHIEDAM, 4 Jnli 1890. Blijkens een gisteren bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlaudsch Indië is na een vernieuwde tuchtiging van Oleh- gadja,wat zonder verlies onzerzijds geschiedde, de rust in Edi hersteld, zoodat de van Java gezonden troepen daarheen terugkeeren. De miliciens van het niet blijvend gedeelte der lichting 1889, die bij heb Ie reg. inf. nog onder de wapenen zijn gehouden, worden den 5n dezer met onbepaald verlof huis waarts gezonden. Naar de A7. li, Ot. verneemt, is de toestand van den heer Verniers van der Loeft'in den lnatsten tijd steeds vooruitgaande en op dit oogenblik zelfs zeer gunstig. Aan de Tweede Kamer is een adres gericht van den volgenden inhoud Geven met verschuldigden eerbied te kennen dijkgraaf en hoogheemraden van Schieland dat zij kennis genomen hebben van de nota van wijziging aan uwe vergadering ingezonden bij missive van de ministers van waterstaat, handel en nijverheid en van justitie van 9 Mei 11, in zake het aanhangige wetsontwerp ter vaststelling van bepalingen betreffende 's rijks waterstaatswerken dat door de in die nota vermelde wijzi gingen de grief tegen de voordracht, ontwik keld in hun adres vau 25 Maart 11., slechts gedeeltelijk wordt weggenomen, daar alleen bestaande werken worden uitgezonderd en dan nog in den tegenwoordigen toestand, zoodot zelfs iedere verbetering daarvan die uitzon dering opheft; terwijl de ondervinding hun juist leert, dat het voortdurend aanbrengen van verbeteringen noodzakelijk is, indien zij in het belang hunner ingelanden willen werkzaam blijven; dat zij, gezien de adressen over de onder havige zaak, dcor Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland dd. 2 Juni '1890 en door dijk graaf en hoogheemraden van Rijnland dd. '24 Mei 1890 tot uwe vergadering gericht, hunne volkomen instemming met de daarin geopperde bezwaren betuigen. Redenen waarom zjj u eerbiedig verzoeken het daarheen te willen leiden, dat de thans gewijzigde wetsvoordracht niet wordt aange- genomen, dan na zoodanige veranderingen, dat het onmogelijk gemaakt wordt, dat de aloude tot heden nimmer beperkte vrijheid der waterschappen, om van openbare wateren respectievelijk tot uit- en inlating van water door zulke middelen als zij dienstig achten gebruik te maken, aan beperking naar de eenzijdige inzichten van het central uitvoerend gezag wordt overgegeven. 't Welk doende enz. Het verslag van hetgeen werd verricht ter uitvoering van het werk tot verbetering der watergemeenschap tusschen Rijn en Schie vermeldt In het geheel werd tot heden voor ont eigening gemandateerd een bedrag van f 616.552.50. De verbreeding en verdieping der vaart tusschen het Galgenwater en den Leidschen- dam, met den bouw eener keersluis en brug in den rijksweg nabij Leiden en verder tot dit werk behoorende kunstwerken, werd met kracht aangevangen, en wel door te Leid- schendam voor het baggerwerk twee bag germachines in dienst te stellen, door ont- graving van den sluisput op de doorsnijding van den rijksweg nabij Leiden en door de verbreeding, aanvangende bij jaagpad no. 5. Het geheele werk moet voltooid zijn op het einde van 1891, Het laat zich aanzien, dat aan dezen eisch gemakkelijk zal kunnen worden voldaan. Op het einde van dit jaar zal een aan besteding kunnen plaats hebben van de wer ken tusschen den Leidschendam en de Schie. Voor de uitvoering dezer werken is een tijd- ruimte van omstreeks twee jaren te stellen. Men deelt aan de JV. R. Ot, mede Van de adspiranten voor cadet bij de kon. mil. academie te Breda worden dit jaar velen afgekeurd wegens z. g. aderspat ten, het gevolg van geforceerde tochten per rijwiel. Naar wij vernemen, zal op den aanstaanden' verjaardag van II. M. onze geëerbiedigde Koningin het Haagsche Bosch worden geïllu mineerd, waarbij op den grooten vijver een decoratief stuk zal prijken, voorstellende een der hoofdingangen van de jongste Parijsche tentoonstelling. (Dagblad.) Het jongste nummer van het Tijdschrift van het Nederlandsche Qymnaslielcverbond meldt het volgende: Naar wij uit goede bron vernemen, zal er eerlang een wetsontwerp tot regeling van heilgymnastische behandeling en massage door de regeering aan de wetgevende macht worden aangeboden. De betrokken mi nister moet zich reeds om advies tot sommi ge personen hebben gewend en schijnt niet afkeorig te zijn van het denkbeeld, om, naast het examen voor tandmeester, ook dat voor heilgymnast in het leven te roepen. In ge neeskundige kringen moet dit voorstel van den minister veel bijval vinden. Voorloopig mogen wjj over deze zaak geene verdere inlichtingen gaven. In het museum van kunstnijverheid te Haarlem werden onlangs twee afgietsels van zeer merkwaardige fragmenten geplaatst. Het eene is afkomstig van den beroemden schoor steen uit het oude gerechtshof te Brugge, vervaardigd omstreeks 1529 door Goyot de Beaugrant, te Mechelen. Het andere is een fragment der kroonlijst van 't voormalig paleis van Artaxerxes Mnemon (456362 v. Clvr.). De oorspronkelijke stukken hiervan werden in '1884—80 gevonden in de ruïne van Susa door Dieulafoy, en zijn in het »I,ouvre-Mu- seum" geplaatst. Gedurende de maand Junï werd het museum bezocht door'1363 personen. Vanwege de afdeeliug Wassenaar der Hol landsehe maatschappij van landbouw, zal op 28 en 29 Augustus eene tentoonstelling van paarden, rundvee, schapen, pluimgedierte en land- en tuinbouwvoortbrengselen worden ge houden, waarvoor prijzen in geld tot een be drag van f 900 zijn uitgeloofd. Aan ieder der bewoners van de op Fijenoord afgebrande huisjes is, voor zoover zij niet verzekerd waren, een bedrag van f 90 uit betaald door de commissie, die ten hunnen behoeve giften heeft ingezameld. Volgens opgave van Bureau Veritas zijn in de maand Mei jl. verongelukt 68 zeil schepen, als: vanDuitschland5, Amerika 12, Engeland 25, Chili 1, Frankrijk 6, Neder land 1, Italië i, Noorwegen 9, Portugal 2, Rusland 1, Zweden 5hieronder zijn niet be grepen 3, waarvan bijzonderheden ontbreken. •12 stoomschepen zijn verongeluktalle van Engeland, waaronder 2 waar men geen bericht van heeft. Oorzaken van verlies zijn van dezeilschepen gestrand 40, aangevaren 8, gezonken 4, ver laten 4, afgekeurd 9 en 4 verondersteld totaal verongelukt. Van de stoomschepen zijn 5 gestrand, aan- gevarzn 2, verbrand 1, gezonken 2, totaal verongelukt 2. Ee burgemeester van Berg en Terblijt heeft het houden van bergtochten onder zijne ge- - meente verboden. Hiervan heeft hij aan de vereenigiDg «Het Geuldal" schriftelijk kennis gegeven. Ook duldt hij niet, dat langer wordt ge-, bruik gemaakt van een voetpad, leidende naar Geulem, hetwelk niet voorkomt op deft' legger der buurtwegen.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2