.Itinneulamlsclie Berichten. STATEN-GENERAAL. W"' stip, gedurende deze gansehe tienjarige periode den Congo-staat over te nemen, zoodat deze als kolonie in vollen eigendom overgaat aan België en een geheel vormt met het moeder land. Maakt België geen gebruik van dit recht, dan zullen de sum den Congo-staat voorgeschoten 25 millioen frs. na het einde van het tienjarig tijdperk van de Belgische schatkist moeten worden uitbetaald. De Kamer heeft het ontwerp naar de afdeelingen verzonden. In de memorie van toelichting bij het ontwerp betreffende den Congo-staat, gevolgd door het testament van den koning, verklaart de koning, dat hij al zijne souvereine rechten over dezen staat aan België overdraagt, tenzij België reeds bij zijn leven goedvindt nauwere banden met den Congo-staat aan te knoopen. F B A N K R IJ K. Dr. Peters is Dinsdag met zijno reisgenoo- ten te Zanzibar aangekomen. Allen zijn wel varend. SPANJE. In den gisteren gehouden ministerraad heelt de minister van binnenlandsche zaken mede gedeeld, dat de epidemie toeneemt en er groote ellende heerscht te Gandia. Tegen ongeveer GOOG manifestanten te Valencia, zich op vreedzame wijze naar de conservatieve sociëteit begevende, werd door de gendarmes eene charge uitgevoerd. De manifestanten gingen daarop uiteen, doch de soldaten moesten met gevelde bajo net beletten dat de manifestatie zich opnieuw vormde. De jEjooca, een ministerieel blad, tracht het wantrouwen der Fransche bladen tegen höt nieuwe ministerie weg te nemen door te verklaren, dat de regeering zich houden zal buiten alle quaestiën, die de staten van het vasteland in beweging brengen. B l G A K IJ E. Volgens bericht uit Konstantinopel heeft Stamhouloff aan Voulkowitch machtiging verleend aan de Porte eene schriftelijke nota te overhandigen, waarin gezegd wordt, dat de nota van '16 Juni niet geschreven is met de bedoeling om te dreigen. De nota strekte een voudig om den tegenwoordige» toestand van Bulgarije uiteen te zetten en de hulp in te roepen van den suzereinen-staat om de moeilijk heden van dien toestand te boven te komen. Uit Konstantinopel wordt bericht, dat de 6ultan, wegens het bloedig gevecht te Erzerum op 21 Juni tusschen Armeniërs en Muzel mannen, bevolen heeft den opstand der Ar meniërs ten krachtigste te onderdrukken. Het voorloupig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot bekrachtiging van oveieen- komsten met de Ned. Rijnspoorwegm., de maats, tot expl. van staats-spoorwegen en de Holl, IJzeren Spoorwegmaatschappij is verschenen. Daaruit blijkt, dat bij het onderzoek de afdee lingen niet zeer talrijk bezocht waren. Enkele leden verklaarden zich voor staatsex ploitatie; de meeste leden bestreden die op ver- sciiillende grondende tegenstanders der staats exploitatie vormden de groote meerderheid. Over dt' vraag of deze overeenkomsten tot staatsex ploitatie zouden leiden bestond groot verschil van gevoelen. Bij vele leden ontmoette de ontworpen regeling door de regeering saamgevat in de formule Cviicenirutie en Concurrentieoverwegend bezwaar. Alen kwam op tegen do groote illusiën, die ge koesterd worden van het beginsel om zooveel mogelijk liet vervoer te brengen in éene hand. Onderscheidene leden waren voor het ontwerp, niet omdat zij het de best denkbare regeling achtten, ii.aar omdat ze daarin het beste zagen, wat in de gegeven omstandigheden verkrijgbaar was. Bij verwerping vreesde zij vereeniging van ll.dtandsche- en Rijnspoor, tot nadeel van het verkeer en van da schatkist. De tegenstanders wezen er op, dat in het stelsel der overeenkomsten al de nadeelen, in geval de proef mislukt, voor den staat zijn. Do regeering geeft alle macht uit handen. De maat schappijen stellen de wet en krijgen de banden vrij. Uitvoerig werd de financieels quaestie bespro ken. Een gedeelte der leden achtte den prijs, hoewel aanzienlijk, toch niet te hong. Vele andere leden oordeelden over de flnancieele qnaestie on gunstig. Enkele leden behielden zich uitdrukkelijk hun oordeel over de flnancieele quaestiéen daar mede over het wetsontwerp voor, totdat zij van de nadere inlichtingen der regeering zouden heb ben kennis genomen. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Hot afdeelings-onderzoek van de provinciale begrootingen voor 1891 heeft o. a. tot de vol gende opmerkingen en vragen aanleiding gegeven. In een paar afdeelingen werd de wensch uit gesproken, dat de Prov. Staten krachtiger bij de rogeering zouden aandringen de voorgestelde wedde-verhooging voor den griffier der Staten en voor de vaste ambtenaren ter griffie, ter voorkoming dat verdienstelijke ambtenaren der prov. griffie eene beter bezoldigde betrekking zouden gaan zoeken. Verschillende leden hadden bezwaar tegen de verhooging van het subsidie aan de kweekschool voor bewaarschoolhouderessen te Leiden op grond dat de provincie niet behoefde te voorzien in de flnancieele moeilijkheden der instelling, die, blijkens het gering bedrag der particuliere bij dragen, niet zooveel sympathie schijnt te genieten, om provinciaal subsidie te wettigen. De meerderheid ondersteunde de verhooging, als gewenscht tot herstel van het iinancieel even wicht en wegens de algemeen bekende gunstige antecedenten van die school. Op de vraag waarom geen pracadvies over de subsidie aan de zuivclhoeve was gegeven, werd als reden medegedeeld, dat zoomin liet verslag der commissie als de begrooting over de Zuivel- hoeve nog was ingekomen. In verschillende afdeelingen werd met voldoe ning gewezen op den gunstigen flnancieelen toestand der provincie, en achtte men het een aangena- men plicht een woord van waardcering uit te spreken tot het college van God. Staten voor hun goed financieel beheer, waardoor belangrijke buitengewone uitgaven uit de gewone inkomsten konden worden bestreden. Na behandeling der interpellatie-Le Poole, ten aanzien der waiervcrversclnng, waarvan in ons nummer van Woensdag onder de telegram men werd melding gemaakt, is de zitting der Prov. Staten van Zuid-Holland verdaagd tot Dinsdag 15 dezer, ten tl ure voormiddags. SCHIEDAM10 Juli 1890. Liet het weder zich gisteren verre van gunstig aanzien om daar buiten kermis te houden, des te meer reden had men, zich tusschen vier muren op aangename wijze te ontspannen. De belangstelling voor »De jonge garde", het door geheel ons land zoo gunstig onthaalde blijspel van Jacobsou en Eli, bleek hier eveneens bijzonder groot te zijn; de zaal der Officieren-Vereeniging was altiians geheel bezet, een bewijs, dat de pogingen der gebr. Van Lier, om het Scluedamsche publiek op iets goeds en aangenaams te vergasten, worden gewaardeerd. De uitvoering liet niettewen- sehen over; de beste acteurs en actrices waren uitgekozen, en zij schenen bijzondere studie van hunne rollen te hebben gemaakt, daar zelfs de ondergeschiktste tot hun recht kwamen. Wy behoeven slechts namen te noemen als mevr. Albregt—Engelman, mevr. Van Beem, mevr. André, de lib. Jurgens, Van Beem, D. Lageman, om bet succes van den avond verzekerd te doen zijn. De Chinees Latschmi Tsching-Tschoung, theehandelaar uit Nanking, was door zijne vreemdsoortige verschijning en zijn comisch gebarenspel het aantrekkingspunt van alle overige acteurs en tevens door zijne milde uit- deeling een wandelendethee-reclame. Karakte ristiek waren zijne wijze van dansen en zijn om gang met de dames. Eveneens was Augusta, het dienstmeisje bij Perlewitz, een voor allen aan trekkelijke en beminnelijke figuur, niet het minst voor Wervel, wachtmeester bij de Ulanen, In Perlewitz, een der hoofdpersonen, 2iet men den nonchalanten man van middelen, vader van een' tweetal kinderen, Reinhold en Elza, 'van wien dc eerste als militair grove verteringen maakt en zoodoende het kapitaal zijns vaders aanzienlijk vermindert, en de laatste aangebeden wordt door Tromlitz, rit- meester bij de Ulanen, met wien zij later huwt. Door zijn al te groote milddadigheid loopt Perlewitz gevaar, zich te ruineeren, en nemt zijne nicht, Betsie Mangoud, een list te baat om hem voorgoed te genezen. De militaire marsch .en evolution in het tweede en aan het eind van het laatste be drijf maakten een aangenamen indruk; de dames waren in schitterende, expresselijk vervaardigde uniformen uitgedost. Evenwel kon men aan de houding bemerken, dat het geen mannelijke militairen waren, welk onder scheid tegenover de aanwezige mannelijke militairen duidelijk was waar te nemen niettemin was hare houding flink en werd de roffel goed geslagen. De Bengaalsche verlichting gaf het aangename geheel een phantastisch aanzien. 1 Mochten de lib. Van Lier in een volgend seizoen wederom dit stuk op hun repertoire plaatsen, wij twijfelen niet, of opnieuw zal hun een talrijk bezoek te beurt vallen. De nieuwbenoemde luit.-kolonel van den genenden staf jhr. II. Laman Trip blijft belast met de functiën van chef van den staf bij de 2e divisie infanterie te Arnhem. Op 6 Augustus e. k. zal aan het ministerie van waterstaat enz. te 's-Gravenhage worden aanbesteed de voltooiing der verbreeding van het Scheur langs den rechteroever beneden de haven van Maassluis, het voltooien der voorziening van dien oever en het aanleggen van vier dwarskribben aan den linkeroever aldaar, voor de verbetering van den water weg langs Rotterdam naar zee. (Raming f389,000.) Wij vernemen, dat Zr. Ms. schroefstoom- scliip Java, commandant de kapitein-luitenant ter zee Snoek, naar de Z. W,-kust van Nieuw- Guinea is gedirigeerd, met een detachement militairen van het garnizoen van Ternate, naar aanleiding van een geval van zeeroof op een vaartuig onder Rritsche vlag. (zV. It. CL) Door den burgemeester van Rotterdam is bevorderd tot onder-inspecteur van politie 2de klasse de heer J. II, Rodi, thans onder inspecteur van politie 3de klasse, en benoemd tot onder-inspecteur van politie 3de klasse de heer N. van Ophemert, schrijver bij de politie. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben gemeend aan den gemeenteraad van Den Hang te moeten berichten, dat zij hopen het laatste deel der werken tot vaartverbetering tusschen Rijn en Scbie, waaronder de verrui ming en verdieping van de thans nog bij de gemeente 's-Gravenhage in beheer en onder houd zijnde Haagvaart of zijtak van af de Nieuwe Tolbrug tot de grens der gemeente, op het einde van het loopende jaar te zullen aanbesteden, om ongeveer twee jaar daarna te worden opgeleverd. Die kennisgeving geschiedt: lo. omdat het tijdstip der gunning van het werk tevens het tijdstip zal dienen te zijn van den overgang der Hangvaart buiten de grachten der gemeente en de Geestbrug, uit het beheer en onderhoud der gemeente in die der provincie; 2o. omdat door den raad daarop zou kun nen worden gelet bij den aanleg der werken op territoir der gemeente waartoe door den raad op 15 Januari '1889 ter aansluiting aan het provinciaal werk, werd besloten. Wenschelijk toch zal het zeker door den raad worden geacht, dat gelijktijdig met de oplevering van het werk der provincie, dat der gemeente in opleverbaren staat zij, opdat reeds dadelijk het provinciale werk aan de ingezetenen die voordeden kunne afwerpen, welke de Staten zich met dat werk ten doel hebben gesteld hun te bezorgen; 3o. omdat het tijdstip der aanbesteding van dit deel van het werk der vaartverbete ring hun voorkomt het meest geschikte te zijn tot regeling der betaling van de f230,833.83, tot welke de gemeente bij besluit van 22 April 1884 jegens de provincie werd verbonden. De vereeniging tot verbetering van den gezondheidstoestand te 's-Gravenhage heeft zich tot den raad gewend. Zij acht zich, nu liet ontwerp der alg. politieverordening het politietoezicht op prostituees geheel doet ver vallen, verplicht, in overeenstemming met de vroeger uitgesproken meening der vereeniging, aan den raad te verzoeken, de opheffing van het toezicht van overheidswege op prostituées niet te gedoogen, daar hierdoor de openbare gezondheid in de residentie, naar het oordeel der vereeniging, ernstig zal worden bedreigd. Ook de inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht heeft in een adres de overtui ging uitgesproken, dat dit een verkeerde en gevaarlijke maatregel zou zijn, zoodat hij het tot plicht rekent om den raad het goedkeuren van dergelijk voorstel ernstig te ontraden. Het Amsterdamsche comité voor het Bis marck-monument heeft f27,000 aan het hoofd comité overgemaakt. De leden der maatschappij van genees kunde maakten Maandagmiddag met twee extra booten een tocht van Utrecht naar Loenen. Te Breukelen vereenigden zij zich in het hotel »Het Statevvapen" aan een ge- meenschappelijken maaltijd. Bij het ontschepen werden zij door de dorpsjeugd begroet met den kreet»Weg met Windelincx 1 leve de dokters I" Dezer dagen had te Rotterdam in »CaIi- donië" opnieuw een bijeenkomst plaats van het bestuur der afdeeling Rotterdam van de- sNederl. Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust", met winkeliers in tabak en sigaren. Naar aanleiding van de bijeenkomst van 23 Mei had het bestuur aan 200 winkeliers- in tabak en sigaren de vraag gedaanindien er een 25 of 50 bereid zijn hun magazijnen op Zondag geheel of gedeeltelijk te sluiten, zijt gij dan eveneens daartoe bereid?" Door 30 winkeliers was op die vraag geant woord. Staande de vergadering bleek evenwel, dat verscheidenen niet geantwoord hadden óf omdat ze op Zondag reeds gesloten zijn, óf omdat ze hun antwoord mondeling op deze vergadering wenschten mede te deelen. Gecon stateerd kon worden, dat voer zooveel hekend lo. ruim 20 winkeliei's in tabak en sigaren op Zondag geheel sluiten of zullen sluiten2o. door een tiental gedeeltelijke slui ting (na 12, 2, 4 of G uren) is of zal worden- ingevoerd; 3o. door anderen tot sluiting zat worden overgegaan, indien ook de grootere winkeliers den maatregel in hun magazijnen toepassen. Een winkelier verklaarde, dat zijn- winkel sinds 13 jaren op Zondagen gesloten is, en dat wat hij aan ontvangsten op Zondag derft hem dit des Zaterdags ruimschoots vergoed wordt. Een ander deelde mede, dat h\( door voorafgaande bekendmaking in zijn win kel, zijri cliënteele op sluiting op Zondagen had voorbereid, en van den mtatregel niet het minste nadeel had ondervonden. Teneinde de sluiting op Zondagen zoo alge meen mogelijk te doen worden, is uit het bestuur van «Zondagsrust" een commissie benoemd, die door persoonlijk bezoek bij de winkeliers zat trachten de bezwaren zoo mogelijk uit den weg te ruimen. Het bestuur deelde nog mede, dat ook uit-

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2