SCHIEDAM15 Juli 1890. Door burgemeester en wethouders is in overleg met den directeur der drinkwater leiding een eenvoudig toestel voor de gemeente aangekocht, voor besproeiing der straten. Het toestel, dat woldra in gebruik zal worden genomen, past op de brandkranen en kun door Bleehts éen persoon bediend worden. Zooals zich verwachten liet, was de op komst in" den «Tuin" Zaterdagavond buiten gewoon groot, zoodat de ruime zaal de bezoe kers niet eens kon bevatten, maar de veranda ook nog bezet was. Daar binnen verdrong men zich, teneinde slechts een bescheiden plaatsje machtig te worden, en hel bedienend personeel had moeite het noodige consumable aan te brengen. De voorstellingen op hettooneel waren zeer afwisselend en werden ouder ge woonte daverend toegejuicht, zelfs ten deele medegemaakt, waardoor zij echter niet in waarde stegen. In den tuin bracht de kapel var. den heer S. Calft'eenige muzieknummers ten gehoore, hetgeen tevens een welkome gelegenheid was zich wat te verfrisschon de moeste toehoorders evenwel bleven in de zaal, uit vrees van hunne zitplaatsen door anderen te zien innemen. Het vuurwerk, waarmede eerst te halfeen een aanvang werd gemaakt, slaagde naar wenschhet weder was droog en de lucht onbewolkt. Vooral het slotnummer, gewijd aan "Waterloo, voldeed zeerde verschillende aan het slot talrijke kanonades deden wer kelijk aan den krijg denken, terwijl de vuur- uitstralingen een goed effect maakten. Toen deze avond alzoo tot aller genoegen was algeloopen, keerde men iu de prettigste stemming huiswaarts. Het amusement, waarmede de kermis vermakelijkheden in den tuin der Ofïicieren- Vereeniging zouden wordeu geopend, moest deze besluiten, ui. de matinee, benevens het oplaten van luchtballons, voor onze kinderen steeds nog een feestelijkheid, welker uitstel een groote teleurstelling voor. heu is. JU Zondag evenwel was het weder gunstig en de kleinen waren, gedost in hunne Zon dagspakjes, welker kleurschokeeringen prettig aandeden, rondom het afgesloten terrein ge schaard en liepeu telkeus, wanneer een ballon het luchtruim doorkliefde, dezen in allerijl na, teneinde hem, zoover het oog reikte, na te staren De ballons, welke in oostelijke richting wegdreven, waren voor een gedeelte getooid met. sierlijke nationale wimpels, poppen en parachute, een groote aantrekkelijk heid voor het jonge volkje. Van deze ballons, vijf in getal, is er een, die met de parachute, een kwartier van liet dorp Zevenhuizen, te 2 u. 34 m. door den arbeider A. Anker ge vonden, terwijl de Nationale driekleur" ge daald is tc Khenoy, bij Leerdam, des namiddags omstreeks 4 uren, en gevonden door L. van Leeuwen. Het bericht, voorkomende in deiV". R. Ct. van heden, dat de heer Bakkes, onderwijzer aan eene openbare lagere school te Rotterdam, door den heer De Groot als lyrisch tenor aan de Holiandsche opera is verbonden, is, naar wij van bevoegde zijde vernemen, onjuist. Het overzicht van de opbrengst der rijks middelen gedurende het jongst verloopen halfjaar wijst eene totale opbrengst van £53,177,184.47-/2 aan, tegen f 52,560,754.43 in hetzelfde tijdsverloop van het vorige jaar, alzoo thans pi. m. f 017,000 meer, waartoe de maand Juni jl. f '207,000 bijbracht. De ontvangsten van (lie maand afzonderlijk be droegen f 8,767,479.19Vs> tegen f8,500,069.88 in Juni 18S9. Tegenover de raming over 6 maanden zijn wij op dit oogenblik nog f3,167,000 ten achter. Gaan wij de ondcrdeelen na van genoemd halfjaar, dan zien wij voor alle eene ver hoogde opbrengst tegenover '1889, met uit zondering van een drietal, en hieronder éen met een kolossaal tekort van niet minder dan f909,000, nl. de accijns op de suiker, een verschil, dat reeds op liet einde van Met be stond, want de opbrengst der maaud Juni was gelijk aan die van haar naamgenoot van 1889. Ook dif op de bieren en azijnen bleef f4000 ten achter. De derde debiteur is het registratierecht. Hierop moest de schat kist gedurende dat zesmnands tijdvak van 1890 tegenover 1889 eene som van f 145,000 derven. Al de andere posten van het overzicht gaven meer, en wel de directe belastingen te zamen f392,000; de rechten op den invoer f248,000; de accijns op den wijn f39,000 die op het gedistilleerd 1266,000op het zout f29.000; op de zeep f5000 en die np het geslacht f 128,000de waarborg van gouden en zilveren werken fl2,G00; de zegelrechten f 17,000; dc hypotheekrechten f15,000; liet recht van successie f 323,000 de domeinen f 143,000de posterijen f179,000; de rijkstelegrafen f 9000de staatsloterij f 5000 en de loodsgelden f46,000. De minister van financiën maakt bekend, dat iiet saldo van 's rijks schatkist op 12 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 16,094,370.6 l'/s en bij dc betaalmeesters- 1,302,752.1 GVs Te zamen De gewone audiëntie van den minister van financiën en die van den minister van oorlog zullen op Donderdag 17 dezer niet plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende dat de heeren A. L. W. Seyïïardt en W. Rooseboom, ingevolge art. 96 der grondwet, van rechtswege bet lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben verloren, en dat derhalve eene verkie zing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in elk der hoofdkiesdistricten Utrecht en Arnhem; heeft goedgevonden te bepalen: lo. dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in elk der hoofdkiesdistricten Utrecht en Arnhem zal plaats hebben op Dinsdag 29 Juli e. k.; 2o. dat de herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 12 Augustus daaraan volgende. Volgens de Avondpost kwamen Zaterdag de ministers in buitengewone zitting bijeen, vermoedelijk naar aanleiding van het Vrijdag door de Eerste Kamer in comité-generaal verhandelde in zake de Luwa-quaestie. Door de afdeeling Delft der «Maatschappij van Landbouw" is een adres aan Z. M. den Koning gezonden naar aanleiding van den onhoudbare» toestand van het boezemwater van Delfland. Naar wij vernemen, is dr. S. J. Halbertsma, te Rotterdam, benoemd tot correspondeerend lid van de »Medico-legal Society" te New-York. Zaterdag is te Amsterdam de algemeene vergadering gehouden van de «Liberale Unie". Voorstellen tot wijziging van statuten en huishoudelijk reglement, door het be»tdu> reeds in de algemeene vergadering van 3 Maart 11. aan de orde gesteld en thans nader aan gevuld, beuevens voorstellen tot wijziging van statuten en huishoudelijk reglement, bij brief van 22 Maart ji. ingediend door de afgevaar digden mrs. J. Oppenheim, te Groningen, J. A. van Gilse, Rotterdam, en C. M. J, Wil- leumier, Amsterdam, kwamen in behandeling. De door dezen voorgestelde wijzigingen beoogen in hoofdtrek het volgende: lo. den invloed der declen te verhoogen, door aan de voorbereiding der in de algemeene vergade ringen te behandelen onderwerpen de kies verenigingen te doen deelnemen; 2o. don nadruk te leggen, niet op liet leiden, maar op het doen te voorschijn komen der openbare meening; 3o. den waarborg te verhoogen, dat de uitspraken van het lichaam in het geheel met de zienswijze der deelen zijn in harmonie; 4o. het volle licht der openbaarheid te doen schijnen over de werkzaamheden der «Liberale Unie" als het alleen geschikte middel om vooroordeel en wantrouwen te keeren. Het bestuur der unie had deze voorstellen bestreden. Het beseft volkomen, dat het den schijn op zich laadt van te strijden voor eigen macht. Om zelfs dien schijn te vermijden, zoude het liefst bij het ter tafel brengen der wederzijdsche voorstellen zich van iedere be schouwing daarover hebben onthouden, aan de algemeene vergadering overlatend om tusseiien de strijdige stelsels eene keuze te doen. Waar wij, zegt het bestuur, van een decen tralisatie, als door de drie afgevaardigden wordt aangeprezen, ernstig nadeel duchten voor onze vereeniging en alzoo middellijk voor de liberale politiek, scheen het ons plicht, dat onverholen uit te spreken. De voorgestelde wijzigingen door het be stuur bedoelen vermeerdering van het getal ieden tot 12, waarvan minstens 7 uit de afgevaardigdeninstelling eener nieuwe cate gorie van leden-hesehermers, die f 10 per jaar of f 100 in eens bijdragen en op de verga deringen het woord mogen voerenenkele wijzigingen ia het huishoudelijk reglement. De heeren Oppenheim, Van Gilse en Willeumier wenschten meer invloed aan de kiesvereenigingen te geven en waren meer voor decentralisatie dan voor centralisatie der macht bij het bestuur en hadden een voorstel in dezen geest ingezonden. De heer Oppenheim betoogde nadrukkelijk, dat de voorstellers aan het bestuur geen macht willen ontnemen en geen revolutie in de unie beoogen. Zij wenschen echter geen praeadvies van het hoofdbestuur, alvorens de kiesvereenigingen zich een oordeel over de aangelegenheden kunnen vormen. De heer Waldeck, van Loosduinon, verde digde het uitbrengen van praeadvies op de ingekomen voorstellen door het hoofdbestuur, terwijl de hoogleeraar Van Hatnel en prof. Buys het voorstel-Oppenheim c.s. bestreden, daar het niet in overeenstemming is met de historie der «Liberale Unie". Met den heer Willeumier verzekerde mr« J. A. Levy, dat de voorstellen geen inbreuk bedoelen op de macht van het bestuur en het bestuur evenmin verlagen tot een trechter van hetgeen de liberale kiesvereenigingen behandelen. Het geschil loopt voornamelijk over de toekomstige wijze van werken der unie. Het bestuur wenschte het initiatief te be houden met contróle door de vergadering; de voorstellers weuschen het initiatief bij de kies vereenigingen met contróle van het hoofd bestuur, om dan een zelfstandig praeadvies uit te brengen. Mr. Oppenheim meende uit liet debat te mogen constateeren, dat er wel iets hapert aan de wijze van werken en het dus de vraag geldt, hoe daarin verbetering te brengen. Daarop gaven de voorstellers antwoord. Mr. Van Gilse toonde aan, dat de voorstellers mede beoogen bet brengen van opgewekt politiek leven in de kiesvereenigingen. Hij dringt aan op het behoud der eendracht bij de «Liberale Unie". Met 36 tegen 8 stemmen werd daarop de voorgestelde wijziging van art. 9 verworpen, waarop de voorstellers hun voorstellen terug namen, uitgenomen dat over openbaarheid der ledenvergaderingen, overnam. 'tgeen het bestuur Op 13 Juli 1885 opernle de toenmalige minister van binnenlandsche zaken, Heems kerk, namens den Koning, het nieuwe rijks museum te Amsterdam. Van dien dag tot lieden bedroeg het aantal bezoekers 2,281,720. Onze landgenoot Anton Greshoflj chef der afdeeling Boven-Congo van de «Nieuwe Afrikaansche Handelsvennootschap" alhier, genoot de bijzondere onderscheiding om het huwelijkscontract van Stanley met miss Tennant te onderteekenen. Hij deelde deze eer met Gladstone, barones Burdett—Coutts en nog enkele andere beroemde personen. De gemeenteraad van Nijmegen heeft be sloten, ter herinnering aan het bezoek van H. M. de Koningin en de Prinses, een pracht- album met photographieën der voornaamste gezichtspunten van de stad en hare omgeving namens den raacl aan II. M. aan te bicden, terwijl daarbij aan II. M. en Prinses Wilbel- mina de dank van den vaad voor haar bezoek zal worden betuigd. Dezer dagen werd door de Fransehe regeering de uitlevering toegestaan van een misdadiger, die hier te lande moest terecht staan. De man werd naar de grens geleid en overgebracht naar de gevangenis te Rot terdam, waar toen bleek, dat eene vergissing had plaats gehad, <m dat de uitgeleverde persoon niet de bedoelde misdadiger, maar een hier geheel onbekend vreemdeling was, die terstond op vrije voeten is gesteld en naar België vertrokken. Degene, om wiet* het te doen was, zal nu door die vergissing van de Fransche beambten wel voorgoed buiten het bereik der justitie zijn gekomen, {Avondpost.) In de Rotterdamsche diergaarde is een Braziliaansch capucijn-aapje geboren, in ge vangenschap eene zeldzaam voorkomende gebeurtenis. De moeder en het jong zijn zeer welvarende, en dit laatste is flink ontwikkeld. De moeder verzorgt haar jong met groote teederheid. Verder werd de collectie dieren vermeerderd met eene vrouwelijke zwarte kraagheer uit Tibet, en een wijfje van den Kall'erbuflël van Zuid-Afrika, waardoor de diergaarde nu in het bezit is van een paar van elk dezer kost bare diersoorten. (_ZV. li, Ct,) Iu een buitengewoon Politieblad bericht de officier van justitie te Middelburg, dat in den nacht van 8 op 9 Juli jl. in de Roomach- katholieke keïk te Axel zijn ontvreemdt 2 zilveren kelken gemerkt: in memorial» F. Volkaert en V. Kesbeke3 zilveren vergulde schoteltjes2 paar gouden bellen van een O. L. V. beeld. Genoemde officier van justitie verzoekt opsporing en bericht. De pakhuisknecht v. G., een man Van ruim- 50-jarigen leeftijd, te Deventer, wilde op eefl zwaar geladen, in beweging zijnden wagen springen. Ilij sprong ongelukkiglijk mis en geraakte onder den wagon, Ilij bezeerde zich- 'inwendig en overleed in het ziekenhuis. Hij laat eene weduwe met kinderen na. Omtrent de ontvoering te Goes van een meisje door haar vader, die van zijne vrouw gescheiden leefde, wordt nader gemeld: Donderdagmorgen ging een 10-jarigmeisje, dat te Goes wet hare moeder woont, naar school, toen eensklaps haar vader, die elders verblijf houdt, voor baarstond, haar toesprak en haar aan de hand medenam naar een- koffiehuis op de kade aldaar. Reeds her haaldelijk zijn door den vader pogingeu aan gewend om het kind lot zich te nemen, waartegen zoowel de moeder en hare familie? als het kind zelf sterk gekant waren. Uit den samenhang der feiten nu moet men opmaken, dat de man bevoegd was zich op deze hierboven vermelde wijze in liet bezit van het kind te stellen. Althans schenen er bij de politie, die spoedig ter plaatse was, geene termen te bestaan om zich tegen- deze inbezitneming te verzetten. Zoodanig dacht echter blijkbaar de moeder niet. Nadat in den loop van den voormiddag onderschei- de on vo ko ge ge de ko vo Hi ha vei on de lie ge ho op ec no sti wi

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2