Binnenlandse]!c Berichten. B p 'f'i bet eiland, omdat hij vond, dat men in Europa aan éen Gibraltar genoog had," Het bedoelde eiland behoort ecliter sedert meer dan een eeuw tot Rusland, en dege- heele zaak komt hierop neder, dat de Rus sische regeering onlangs het eiland voor 350,000 roebel gekocht heeft van de barones Van Stackelberg. ITALIË. De Senaat heeft het wetsontwerp betref fende de reorganisatie der liefdadige stich tingen, zooals het van de Kamer van afgevaardigden is teruggekomen goedgekeurd. SPANJE. Te Maurita, in dc provincie Barcelona, zijn ernstige onlusten uitgebroken. Al de arbeiders der fabrieken hebben het werk gestaakt. Op verzoek der overheid werden er twee eom- pagnie-"» soldaten gezonden, en dezen, nadat de werkstakers geweigerd hadden uiteen te gaan, gaven op de oproerlingen vuur, zoodat er verscheidenen gekwetst werden. Bijna al de fabrieken te Maurita zijn gesloten. De berichten omtrent de cholera luiden ongunstig. Te Valencia neemt de ziekte toe. Te Madrid is in een der gasthuizen een ver dacht ziektegeval voorgekomen. In Valencia heeft het gemeentebestuur van een der dorpen, teneinde de quarantaine te ontgaan, het be staan der ziekte gedurende veertien dagen stilgehouden. Het kwam eerst aan het licht nadat er vijftig gevallen, waaronder zeventien met doodelijken alloop, waren voorgekomen. De havenmeester te Valencia heeft een Ameriknansch stoomschip, waarop een matroos aan de gele koorts overleden was, naar de Balearen-eilanden gezonden. k H E R I K A. De Senaat heeft een ontwerp goedgekeurd, waarbij aan Amerikaansche stoomschepen op het buitenland prerniün worden toegekend, mits zij zich verbinden in tijd van nood, tegen billijke vergoeding, dienst te doen als kruisers. De betrokken commissie uit het Amerikaan sche Huis van volksvertegenwoordigers heeft gunstig rapport uitgebracht over liet wets ontwerp, strekkende om voor aile werklieden in staatsdienst den arbeidsdag van 8 uren in te voeren. In eene boodschap aan het congres der Vereenigde Staten heeft president Harrison aanbevolen, eene wet te ontwerpen tot uit voering van het besluit van hetPan-Amcri- kaausch congres, om in alle staten van Amerika éen zelfde stelsel van munten, maten en gewichten in te voeren. Naar aanleiding van het door de JJew-York Herald in dc wereld gezonden bericht, als zou de president der Vereenigde Staten, in zijn antwoord op het verzoek van het congres der landbouwers in Pennsylvania om de zit tingen daarvan bij te wonen, verklaard heb ben een voorstander te zijn van het bescher mend stelsel en dat hij eene zegepraal der vrjjhaudelaars bij de verkiezingen in 1892 een ramp voor liet land zou vinden, doet de lieer Harrison thans openlijk verklnren, dat hij niets van dien aard geschreven heeft. Het bericht der Herald is alzoo slechts eene manoeuvre ten gunste van het nog steeds in handen der commissie zijnde tariefontwerp- >Iac Kinley. In tegenstelling met vroegere berichten duurt te Montevideo de crisis voort. De toe loop op de Bank houdt aan en het publiek weigert papieren geld aan te nemen. De president der Vereenigde Staten, Harri son, heeft do zilverwet goedgekeurd, zooals ilie door den Senaat en de Kamer is aan genomen. Volgens een telegram uit Libertad de San Salvador zoü de regeering den staat van U-leg afgekondigd en het paspoorten-stelsel ingevoerd hebben. Een oorlog met Guatemnla ja onvermijdelijk. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 15 Juli. Aangenomen zijn alle aan de orde gestelde wetsontwerpen. Alleen die betredende het militair onderwijs, de vrijheidsbeneming en de spoorvvegovereenkomsten, die het laatst aan de orde komen, worden morgen behan deld. Tot de aangenomen ontwerpen behooren de vaststelling van de lijst van benoembaren tot lid der Eerste Kamer, dat tot regeling der pensioenen van mindere geëmploieerden bij rijks-inrichtingen, verlenging vanden diensttijd der militie (met 22 tegen'14 stemmen, nadat de minister van oorlog verzekerd had, dat niet geprejudicieerd zou worden op den dienst tijd, bij de legervvet vast te stellen), de over eenkomst omtrent het gymnasium te Emmerik, wijziging der begrooting van het domeinfonds voor 1890, overeenkomst betreffende den verkoop en de uitgifte in erfpacht van grond aan de gemeente Zwijndrecht, bekrachtiging van den onderhandschen afstand (ruiling) van het gedeeltelijk veriamie Zuiddiepje enz. onder 's-Gravendeel en Puttershoek, verhooging van hoofdstuk oorlog, verhooging van 't maximum bedrag der uit te geven zilveren pasmunt in Ned. Indië en met 33 tegen 5 stemmen de subsidie voor den Ouden IJsel. De heer Fransen van de Putte interpelleerde over de spuicjuaestie te 's-Gravenhage en drong aan, dat de regeering alle voorioopige maatregelen zou nemen om op het geschikte ©ogenblik handelend te kunnen optreden. De minister van binnenlandsche zaken zou dien wenk behartigen, zonder op dit oogea- blik te kunnen zeggen tot hoever de regeering zou kunnen gaan. De vergadering is gescheiden tot morgen •11 uur. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Zitting van 15 Juli. De provinciale begroeting is vastge§(qld met handhaving met 45 tegen 23 stemmen van de verhoogde subsidie aan de kweek school voorbewaarschoolhoudei'Dssen te Leiden en met verhooging met f50 der toelagen aan 2 vee-artsen. De geheele begrooting, in ontvangst en uitgaaf geraamd op f783,UiO. 12, wordt zonder stemmiug goedgekeurd. De opcenten worden vastgesteld8 op de hoofdsom der belasting der gebouwde en 8 op die der ongebouwde eigendommen, be nevens 5 op de belasting op het personeel. Aangenomen is de wijziging der verorde ning op het leggen van spoorslaven, die toe laat le rijden met eene snelheid van 20 kilo meter per uur, mits de tramwagens voorzien zijn van eene automatische rem. Voorts is aangenomen de wijziging van het reglement van Rijnland, met bepaling dat de dijkgraaf eene andere bezoldigde betrekking mag bekleeden zonder toestemming van ingelanden. Ook is aangenomen de wijziging der waterschapsinriohting van Overllakkee. De zomervergadering werd daarna gesloten. naar hier overgebracht, waarna hij in bet huis van bewaring te Rotterdam is op gesloten. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal op Zaterdag 19 dezer niet plaats hebben. SCHIEDAM, 18 Julf 1890. Een der overige ballons, jl. Zondag in den tuin der Officieren-Vereeniging opgelaten, is gevonden nabij Schaaik, onder Grave, door W, den Brok, Maandagmorgen omstreeks 5 uren. De persoon van L. G. P., in dienst van den sehiettenthouder II., gestaan hebbende op de kermis alhier aan de Westerkade, heeft zich ten nadeele van kinderen van zijn baas ji. Zondagmorgen schuldig gemaakt aan diefstal van verschillende kleedingstukken en voorwerpen. Nog in liet' bezit van het ge- stolene is hij te Rotterdam door den inspec teur van politie Norenburg aangehouden en De minister van binnenlandsche zaken heeft als zijn gevoelen medegedeeld, dat de ver kiezing van nieuwe raadsleden in gemeenten welker bevolking blijkens de laatstgehouden 10-jaarlijksche volkstelling zooveel is ver meerderd, dat eene uitbreiding van het aantal raadsleden noodzakelijk is, niet moet plaats hebben binneu G maanden na de officieele vaststelling van het cijfer der bevolking, maar gelijktijdig met de periodieke verkiezing in 1891, eene oplossing, die, zooals men zal weten, dóór sommigen werd voorgestaan, door anderen echter bestreden op grond van artikel 8 der gemeentewet, hetwelk luidt; »De verkiezing ter vervulling der plaatsen, die door ontslag, overlijden of om eene andere reden openvallen, geschiedt bin nen zes maanden na dat openvallen op den door burgemeester en wethouders te bepa len dag". Blijkens eene opgaaf in de Staats-Courant zijn in Februari jl. hier te lande aan influenza overleden 658 personen. Naar wij vernemen, zal de 3e afd. der staatscommissievan arbeids-enquète voor hoar eerstdaags beginnende verhooren te Leiden gebruik maken van de bevoegdheid, haar hij art. 4 der enquête-wet gegeven. De bevoegd heid namelijk om tot het bijwonen van haar zittingen uit te noodigen iemand buiten haar midden, die met liet ondemverp van het af te nemen verhoor bijzonder vertrouwd kan worden geacht, en die alsdan aan het verhoor mag deelnemen. De bedoelde uitnoodiging is gericht tot en aangenomen door den heer C. II. Kouw, werkman aan het observatorium te Leiden. (Fad.) De Standaard bespreekt onder den titel ^Machteloos" den politiekea toestand van enkele staten in Europa en meent, dat bijna overal machteloosheid heerscht, doordat de beide worstelende groepen telkens blijken te zeer tegen elkaar op te wegen. »Ten onzent, zegt het blad, heeft de groep, die nu haai mannen in liet Kabinet kreeg, wel een meer derheid van 10 a 20,000 stemmen, maai de districtsindeeiing maakt deze verhouding zoo onzuiver, dat een 300 stemmen in Lociiem en elders slechts van rechts naar links heb ben te schuiven, om nogmaals de minderheid in het land meerderheid in de Tweede Kamer te maken." Daavdoov kan noch de eene groep noch de andere krachtig doortasten. En zoo zal het nog wel jaren blijven, meent de Standaardwant om hierin verandering te brengen >zouden er een moed en nobele zin in ons volk en in ons staatsleven moeten varen, die vooralsnog ontbreken". De invoe ring van proportioneel kiesrecht zou iets ver beteren, doch het kwaad zit blijkbaar in de «rondwetmeent bet anti-revolutionnair O 7 orgaan. Het gelooft, dat met een goede grond wetsherziening, waarop deanti-revolutionnaire party steeds heeft aangedrongen, een eind zal komen aan onze machteloosheid, maal eerder niet. Doch dan zou er voor gezorgd moeten worden, dat de grondwet juist voor die leedere belangen, die thans de burgerij principieel verdeden, zulk een regeling be vatte, dat dc eene groep, wat deze belangen aanging, niets meer van de tydelijko zege- oraal der andere te duchten had. De Penang Gazette van 30 Mei bevat een artikel over den toestand op Edi en den peperhandel aldaar. Daarin wordt beweerd, dat het beletten van den uitvoer van peper door ons gouvernement den Chiueeschen kooplieden te Penang veel schade veroorzaakt, daar een kapitaal van een millioen dollars nu daarin vastzit en aan allerlei kosten en risico's is blootgesteld. Het blad beweert verder, dat, indien ons bestuur de peper aanhoudt om er extra rechten van te heffen, teneinde daaruit de buitengewone oorlogs kosten te bestrijden, het wijs zou doeu die rechten dan maar dadelijk te heffen en de peper vrij te laten, uit vrees ze anders in handen der vijanden mocht valleneinde lijk, dat, indien de Atjehers de Hollanders eens mochten overwinnen, zij (de Atjehers) de peper in de pakhuizen en schepen zouden vernielen. Naar aanleiding van dat alles hoopt de redactie, dat de Kamer van koophandel en desnoods de regeering der Straits voor de belangen der peperhandelaars in de bres zal springen. Van gewoonlijk goed ingelichte zijde ver nemen wij echter, dat ons gouvernement dea uitvoer der peper niet verhindert, maar wel de radja van Edi, die dit doet teneinde zijn volk bij elkaar te houden en verder, dat de Atjehers, indien ze al overwonnen, de peper wel niet vernielen zouden, daar dit tegen hun belang zou zijn en zij ex-ons niet door zouden schaden. De regeering der Straits Settlements zal zich dus zeker wel wachten voor de belangen harer peper-han delaars op te komen, zoolang geen betere argumenten daarvoor te berde kunnen ge bracht worden. Deli-Ct Aan de Kölnischa Zoitung zijn nog de volgende bijzonderheden ontleend omtrent de in deze maand aanvangende, over Rotterdam loopende Duitsche rijks-stoomvaartlijn van Hamburg op Oost-Afrika: Het eerste stoomschip, Kuiser, dat den 23n uit Hamburg vertrekt en den 25n te Rotterdam komt, meet 2300 registerton en wordt later ge volgd door de schepen Kaiser und Kanzier, va» 2600, en Bundesral van 2300 ton. Uit liet tarief, dat aan de goedkeuring van de» rijkskanselier onderworpen is, deelt de bericht gever mede, dat de vracht bedraagtvoor goede ren ie klasse aspnalt, ijzerwaren, zeep, aarde werk enz. 30 markvoor goederen 2e klasse bier, blikwerk, glas, werktuigen enz. 40 markvoor goederen 3e klasse katoenen goederen, boeken, drogerijen, missingartikelaa enz. 50 m. de ton. De passagiersvracht is van Rotterdam in de le kl. 1000, in de 2e kl, 650, in de 3e kl. 350 in., voeding daaronder begrepen; retourbiljotten 20 pCt. minder. Zende linggenootschappen en verecnigingen tot zieken verpleging genieten voor het vervoer van personen en goederen 20 pCt. reductie. Jaarlijks moeten op de hoofdlijn Hamburg—Delagoa-baai en op de kustlijn Zanzibar-Inhambane ten minste 13 heen- en weerreizen met tusschentijdsn van 4 weken, en op do kustlijn Zanzibar-Lmnu ten minste 26 hoen- en weerreizen met tussclien- tijden van 2 weken gedaan «"""Jen. Na drie of vier proolVeizen op de hoofdlij';, met tusschenruimten van ten hoogste acht weken, begint de geregelde vaart, die uiterlijk in Maait 1891 in haar geheel eenen aanvang genomen moet hebben. De thans gemaakte regeling duurt tien achter eenvolgende jaren. liet adres der Haagsche burgerij om aau te dringen op voorziening in den onhoud- baren toestand van het grachtwater is, voor zien van verscheidene duizenden handteeke- ningen, aan Z. M. den Koning verzonden. Het onlangs gemelde bericht, dat de invoer van Nederlandsch spek in Duitsciilaml zou verboden zijn, wordt door een Beriijnsdi berichtgever van het Handelsblad tegenge sproken, op grond van inlichtingen, bij den "ouverneur van Westfalen ingewonnen. O De N. Prod. Ct. spreekt tegen, dat 21 adspirant-cadetten wegens aderspatten zou- den zijn afgekeurd. v. al 1c V! Z£ di lii E al d< Si ir M la P st D fa P cl VI tl di 1« VI bi ui w re di d< hl m gc

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2