Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. 0 n d e r w ij s. Jbieclitiza keu. Maandag werd te Rotterdam ten overstaan van den notaris, den heer De Kuyper, de akte van oprichting verleden van de naam- looze vennootschap »Maasholel" tot exploitatie van een nieuw hotel aan de Boompjes aldaar. Het maatschappelijk kapitaal is geheel ge plaatst en de aanbesteding der verbouwing zal dezer dagen plaats hebben. Zaterdag overleed te Leiden, in den ouder dom van 68 jaren, de heer P. G. C, Eigeman, lid der bekende kassiersfirma Lezwijn en Eigeman aldaar. De overledene was bekend als een kundig financier, was commissaris der naamlooze vennootschap de »Leidsche Sajetfabriek" en had herhaalde malen zitting in onderscheidene besturen en corporation. De verslaggever der Köln.- Ztg. over de Münehener tentoonstelling noemt de Hol- landsche weezen van Therèse Schwartze Psalm 146, v, 9, een parel der tentoon stelling. Op cene vergadering van verveners, te Dedemsvaart gehouden, is de prijs van de fabrieksturf gesteld op 15 ct. per ton en 42 per dagwerk en de lange burgerturf met 25 ct. per 1000 verhoogd. De trein, die Maandagavond të 10 uren van Rotterdam naar Den Haag vertrok, kreeg tusschen Schiedam en Delft een defect aan de machine, waardoor een langdurig opont houd ontstond. Nadat een andere machine van Den Haag was gekomen om de hulp behoevende te helpen, kwam men tegen 12 uren te 's-Hage aan. Geertruida Blommert, te Amsterdrm, is wegens haar moedig gedrag, betoond bij de redding van een 5-jarig meisje uit het bran dend perceel Huidenstraat no, 7, aldaar, in den nacht van 17 op '18 November 1889. bij besluit van Z. M. den Koning de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, toe gekend. Nachtwerk voor Sakkers. De heer J. P. van Varik, te Helder, schrijft aan het Soc. Weekll. Bij al, wat ik in den laatsten tijd gelezen heb over den langen werktijd van bakkers knechts, heeft het mij zeer verwonderd, dat er geen enkele stem is opgegaan tegen het nachtwerk van deze werklieden, zelfs niet van hun eigen kant. Zij protesteeren tegen 80, 90 of zelfs 100 werkuren per week, maar nachtwerk wordt stilzwijgend als een noodzakelijkheid beschouwd, evenals in glas blazerijen, enz. En zulks is toch niet waar. Pas gebakken brood is, meen ik, volgens de geneeskundi gen moeilijker te verteren dan zulk, dat wat langer uit den oven is, en velen ook ver kiezen het laatste boven het eerste. Men kan waarlijk op Maandagmorgen wel brood gebruiken, dat op Zaterdagavond of middag gebakken is; en wanneer de bakker goed brood levert, en dit in een goed gesloten trommel wordt bewaard, dan zou zelfs op Paschen, Pinksteren, enz. de bakker den tweeden feestdag ook nog wel vrij kunnen zijn, en men zich dien enkelen keer op Dinsdagmorgen nog wel kunnen behelpen met brood vun Zaterdagavond. Ik zie in het nachtwerk van bakkers niets dan de kracht der gewoonte; maar daarom dan ook verwondert het mij zeer, dat nog niemand daartegen heeft geprotesteerd. Zaterdag en Zondag 11. hebben te Amster dam weer honderden Edison's phonograafop de veiligheidstentooustelling gehoord en be wonderd en de aanvrage om toegang was zoo groot, dat de heeren Stieltjes Co. onmogelijk alle bezoekers in den tijd van 2 tot 5 uur in de gelegenheid hebben kunnen stellen hunne belangstelling te bevredigen. In overleg met den heer Van Resteren, directeur van het Paleis van Volksvlijt, hebben z\j besloten nog eenige dagen de phonograaf kosteloos ten gehoore te brengen, tevens gelegenheid te geven aan personen, te spreken in de phono graaf en hun eigen stem te doen hooren. Ook zullen zij als eene nieuwe aantrek kelijkheid Edison's phonographisehe poppen voorstellen, waarover in de bladen veel is geschreven, maar die nog door zeer weinigen zijn gezien en gehoord. De orkestdirecteur Coencn heeft zich bereid verklaard opnemingen in de phonograaf te laten doen van eenige zijner beste composition, die als blijk van waardeering aan Thomas A. Edison in New-York zullen worden op gezonden. De in de Roomsch-katholieke kerk te Axel in den nacht van 8/9 dezer ontvreemde voor werpen van betrekkelijk belangrijke waarde zijn te Brussel in beslag genomen, en de vermoedelijke dader is aldaar gearresteerd. Nabij Dusseldorf. is een moord gepleegd op een 12-jarig meisje. De Pruisische regee ring vraagt de aanhouding van den arbeider Fr. Kohlbecher, die voor den dader gehouden wordt en zich vermoedelijk in ons land op houdt. De conducteur Keukenbrink, die onlangs het ongeluk had onder de stoomtram Den Bosch— Vucht te geraken, is Maandag in het ziekenhuis te 's-IIertogenbosch overleden. Ilij was ridder der Militaire "Willemsorde. Uit Hillegom wordt aan de V. E. Ct. gemeld Toen de laatste tram Maandag van Haarlem naar hier zou vertrekken, had er tusschen den mandenmaker J. V., uit Hillegom, en een machinist van de tram, die uit passagieren was geweest, een kloppartij plaats. De vrede scheen spoedig hersteld en de tram zette zich in beweging. De machinist-passagier, blijk baar nog niet voldaan, wierp J. V. plotseling van het balkon en deze geraakte met den voet onder het wiel. Medegenomen naar Heemstede, werd in den trein, het eerste verband door een geneesheer gelegd, waarna de reis naar Hillegom werd voortgezet. Niettegenstaande de politie in den Alblas- serwaard ijverig onderzoek doet naar de ooievaarsdieven, hebben dezen weer bij een ander te Giesen-Nieuwkerk de jonge dieren gestolen. In de omstreken van Gendringen is men aan het visschen naar hooiTen gevolge van de zware, langdurige regens zijn de hooi landen o\fi .troomd en drijft het hooi in den buiten zijn oevers getreden Ouden IJssel weg. Om nu tenminste nog iets te redden, vis schen de landbouwers met hooivorken het hooi weer op. Doch zij kunnen niet verhin deren, dat het grootste gedeelte voorgoed verdwijnt. Daar nu het hooi thans hoog in prijs is en men zelfs f50 a ffiü voor éen wagenvracht besteedt, kan men begrijpen, welk een schade deze toestand berokkent. Zondag geraakte te Bemmel het 12-jarig zoontje van den voerman R. bij ongeluk onder eene kar, waarvan een wiel hem dc borst verpletterde. De knaap bleef op de plaats dood. Op den Slagenborg, in Ambt-Doetichem, waren Zondag de meid en de knecht van den landbouwer Van Zadelhof alleen thuis, daar de anderen naar de kerk waren. Een geweer, dat in een kamer stond, ter hand nemende, wilde de dienstbode dat eens nauw keurig bezien buiten weten van haar en den knecht was het echter geladen. Het schot ging onverwachts af en trof de dienstbode zoodauig, dat zij onmiddellijk een lijk was. Volgens een andere lezing moet de knecht haar hij ongeluk hebben doodgeschoten. Zaterdagmiddag jl. liep te Driebergen het gerucht, dat in het boscii aldaar een kind was vermoord en de moordenaar het hoofd van zijn slachtoffer had afgesneden. Een door de politie ingesteld onderzoek bevestigde de treurige waarheid. De burgemeester en de secretaris, benevens dr. Broers uit Doorn, begaven zich naar de plaats van het onheil, en wie schetst de gewaarwordingen der heeren van den gerechte, toen de geneesheer moest constateeren, dat het gevonden kinderhoofd eigenlijk een hondekop was. Den Ilaag. De gemeenteraad heeft in zijne gisteren gehouden zitting met 33 stem men tegen 2 (de heeren Siccama en Hoogen- raad) het besluit genomen, dat er, met inachtneming van zekere regelen, weder gespuid zal worden. Dit besluit werd genomen naar aanleiding van het volgend praeadvies van B. en \V. sin de zitting van 4 Maart 1890 werd door uwen raad o. a. besloten »te verklaren, dat het voornemen niet bestaat om gedurende het badseizoen van 1890 te spuien, tenzij bij epidemische ziekte of andere onvoorziene om standigheden van even overwegend belang." »IIet feit dat thans 79 der bijna alle alhier praktizeerende geneeskundigen de verklaring komen uileggen, dat zij smet het oog op de in het zuiden van Europa heerschende cholera en in de onzekerheid of deze ons in korteren of langoren tijd zal bereiken, het niet ver antwoord achten te volharden bij het eens genomen besluit om de beslaande verver- schingsmiddelen der grachten tot liet einde van het badseizoen ongebruikt te laten, daar alsdan de epidemie zou uitbreken in eene bevolking, wier weerstandsvermogen verzwakt is door het gedurende maanden lang inademen van voor de gezondheid schadelijke dampen", is, naar het oordeel van B. en W., eene on voorziene omstandigheid als bedoeld in boven aangehaald raudsbesluit. iZij hebben mitsdien de eer uwen raad voor te stellen te verklaren, dat aanwezig is een geval als bedoeld m het slot van meer- 1 gemeld raadsbesluit van 4 Maart 1890 en te besluiten dat zal worden gespuid, doch niet anders tenzij in overleg met de commissie van onderzoek in zake de zomerspuiing dan overeenkomstig het voorstel van B. en YV. dd. 17 Februari 1890". Sehevcningen. Maandag is alhier plot seling overleden de heer P. de Niet, lid van den raad en een van de voornaamste reeders en vischhandelaars van Scheveningen. In tal van vereenigingen en corporation vervulde de heer De Niet vele jaren de be trekking van bestuurslid. Arnhem. De tentoonstelling van schil derijen enz., die Donderdag a.s. voor liet publiek wordt geopend, zal ongetwijfeld de verwachting te boven gaan. Er ontbreken slechts zeer enkele namen onder de ruim 560 stukken, die geplaatst zijn. De commissie heeft 240 doeken afgewezen, ook omdat de ruimte tekortschoot. De plaatsing, het licht en de geheele rangschikking worden zeer geprezen. ArnhCt.) Prins Frans Jozef van Battenberg, jongste broe der van don gewezen vorst van Bulgarije, is dezer dagen to Leipzig bevorderd tot doctor in de wijs begeerte, na verdediging van een proefsciiriltover: sda toekomst van Bulgarije". Uit Bozen (Zuid-Tirol) wordt gemeld, dat, ten gevolge van hevige regens, de Etscb met twee zijner bijrivieren aanmerkelijk is gewassen, zoo dat dijken zijn doorgebroken en bet spoorweg verkeer is gestremd. Bij Atzwang is ongeveer alles door het water weggevoerd. Op eene veiling van moderne schilderijen te Lon den werden twee weiken van J. Israels verkocht. iLos Travailleurs de la Mer" voor 661 p. st., en sl'Enfant qui dort" voor 556 p. St. Uit Konstahtinopel wordt gemeld, dat daar een brand gewoed heeft welke da grootste is sedert dien te Pera in 1870. Er zijn ten minste duizend huizen in vijf wijken verwoest; de hout- voorraad van 125 houthandelaren is vernield. Aan windstilte was het te danken dat de vlammen niet nog verder om zich grepen. Ver scheidene personen zijn omgekomen. De geldelijke schade is aanzienlijk. Het aantal omgekomenen bij den orkaan in Minnesota en Wisconsin wordt geraamd op ten minste 250. Nadere berichten over den orkaan in Minne sota melden, dut bij het vergaan van de stoom boot op het Pepin-meer CO passagiers gered werden en er ruim 100 personen zijn omgeko men. Te Redwin, waar de meeste slachtoffers woonachtig waren, vielen hartverscheurende too- neelen voor en stonden alle zaken stil. De meeste omgekomenen waren jongelieden uit den werkliedenstand. Er zijn reedb 86 lijken gevonden. DKN UMO, 16 Juli.Eerste Kamer. Aangenomen met 35 stemmen tegen 9 het ontwerp tot verzekering van vrijheidsbeneming en met 39 stemmen tegen 3 het ontwerp regelende het militair onderwijs. Het debat overdespoorwegovoreenkoinsten is aangevangen. De heer Verheijen verdedigde ze; de heer Prins bestreed ze. Morgen voortzetting. Zondag jl. werd te Breda, onder voorzitter schap van dr. P. Hoekstra, rector van het gym nasium aldaar, do GOste algemeene vergadering gehouden van leeraren aan Nederlandsche gym- nasien. Dr. J. G. Schlimmer behandelde do quaestie der aansluiting tusschen middelbare school en gymnasium, en wel naar aanleiding van het in de vorige vergadering van leeraren aan inrich tingen van M. O. gedane vooistol van dr. Van Oven. Dat vomstel wil middelbare scholen met 4-jarigen cursus, en als voortzetting handelsscho len en H. B. schelen met 2-jarigen cursus vour medici, en philosofen, benevens gymnasiu, eveii- ens met 2-jarigen cursus. In het vooral' aan de leden gezonden prae advies en eene korte toelichting betoogde dr. Schlimmer, dut het gymnasiale onderwijs nint aan een hoogero klasse van een middelbare school, maar onmiddellijk aan het lager onderwijs ba- hoort aan te sluiten. Na breedvoerige bespreking werd deze motie verworpen en de wenscholijkheid uitgesproken, dat bij eventueele herziening van de wet op het middelbaar ondeiwijs het planVan Oven in ernstige overwoging mocht genomen worden. Wegens den beperkten tijd konden de stel lingen van dr. Hoogvliet, betrekkelijk een nieuwe methode tot het aanleeren van de oude talen, en die van dr. A. W. van Geer, omtrent het doen vervallen van de Griekscho accenten bij het onderwijs van gymnusia, niet breedvoerig genoeg worden behandeld. Een gezellige maaltijd vereenigda na alloop der vergadering de leden in het »Iluis-ien-Bosch" aan het Liesbosch, Burg. en weth, van Naaldwijk hebheu van den anond.-schoulopziener te Delft bet verzoek ontvangen, om nog dit jaar gedurende de zomer en herfstmaandon eene proefneming te doen met de svroegschool" voor kinderen, die de gewone dagschool wegens veldarbeid niet kunnen be zoeken. In de gisieten gehouden zitting van de arrond,- rechtbank te Rotterdam werden veroordeeld: C. J. O., werkman te Schiedam, beklaagd van mishandeling, tot 4 dagen gevangenisstraf; J. A. de R., werkman te Schiedam, wegens diefstal van 3 eenden, tot 4 maanden gevange nisstraf; II. v. E„ P. H. B, en L. S., jongens, wonende te Schiedam, wegens vernieling, tot f2 boete ieder; C. S., brandersknecht te Schiedam, beklaagd van beleediging, tot f 2 boete K. S., oud 17 jaar, te Scluedaui, beklaagd van diefstal van een koperen pijp, tot 10 dagen ge vangenisstraf; A. S„ keiperskneebt en P. F. W. S., metaaldiaaier, beklaagd van diefstal, te Schiedam gepleegd, weiden vrijgesprokenO. H. L., oud •12 jaar, te Schiedam, beklaagd van verniehm; werd onstiagen van rechtsvervolging,

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3