D I T S C M L A K D. Keizer "Wilhelm wordt eerst den 27sten Juli te "Wilhelmshaven terugverwacht. Den 2d en Augustus gaat hij naar "Wight en ver volgens naar Rusland. De Berlijnsche correspondent der-ZV. B. Ct. schrijft dd. 46 dezer: De rijtoer, die do paus gisteren buiten het vaticaan heelt gedaan is het eerste uitstapje van dien aard, sedert Leo XIII den pause lijken Stoel heelt beklommen, en het wordt beschouwd als eenc groote staatkundige ge beurtenis, zoodat zij, gelijk aan de National Zeitvng getelegrapheerd wordt, het onderwerp der gesprekken is in alie Romeinsche kringen. 7.i'lfs op hut vaticaan was een ieder erover verbaasd; niemand ook heeft vooraf iets geweten van 's pausen voornemen om zich buiten het vaticaan te begeven. Ook irssgr- Angeli, die Leo XIII vergezelde, was er diep door verrast. Toen de paus den koetsier beval door de Portone della Fondamenta te fijden en door het Cancello dei Musei (liet hek, dat de kunstverzamelingen van het vati caan afsluit) weer binnen te rijden, waagde msgr. Angeli te zeggen»Hoe is dat mogelijk! Jllen moet dan op het Italiaansche grondgebied komen!" Leo XIII antwoordde hierop»IIet ZOU erger zijn, indien het Turksch grond gebied ware". OOSTEN» IJ K. Het anti-slavernij-genootschap, dat verleden jaar te Weenen werd opgericht ten gevolge van de ijverige bemoeiingen van kardinaal Lavigerie, is omdat de leden tot de overtuiging kwamen, dat zij toch niet voor bet goede doel konden werkzaam zijn weer ontbonden. ITALIË. De Senaat heeft het ontwerp betreflende bet instellen van een nieuw grondkrediet onveranderd aangenomen, zoonis het van de Kamer van afgevaardigden was gekomen. Dinsdagmorgen te 10 uren heeft Leo XIII voor de eerste maal sedert hij den pause- ly ken stoel beklom, begeleid door zijne gardes nobles, per rijtuig liet Vaticaan verlaten, door de eerste poort welke op de straat Fondamenta uitkomt. Hij is door eene andere poort, uitkomende op den weg Jer museums, weder teruggekeerd. De Italiaansche schild wacht voor liet Munt-hotel heeft voor Z. II. liet geweer gepresenteerd. Eenige werklieden, die uauwezig waren, knielden. S P A J E. De regcering heeft aan den uit de vorige cholera-epidemio in Spanje bekenden dr. Ferran het inenten tegen de cholera te Tortosn verboden. T U R K IJ E. In de provincie Macedonië worden 100,000 jnetisehen met hongersnood bedreigd. De vruchtbare streek is tot een woestenij gewor den, Er viel daar sinds 14 maanden geeu druppel regen; ten gevolge daarvan is alles op de velden door de zon verschroeid, ea liet weinige, wat nog heeft, kunnen groeien van rijst, tabak, katoen, ma is -en druiven wordt door ongedierte vernield. Daarbij komt, dat de roovers er tegenwoor lig talrijker en dries ter zijti dan ooit. De bewoners van die streek hebben de hulp der regeering ingeroepen, zoowel tegen den dreigenden hongersnood als tegen de roovers. Tegen laatstgenoemden kunnen soldaten af gezonden wordenmaar liet helpen tegen den hongersnood gaat moeilijk voor liet arme Turkye. De districten Saloniki, Kassandria en Langaza vragen 50,000 ponden voor het aan schaffen van zaden cu -150,000 ponden voor het onderhoud ran de bevolking. Die som van 200,000 ponden moet men zich nu verschaf fen door ecu leening, waarvoor de regeering zich borg stelt. Naar verzekerd wordt heeft de sultan, naar aanleiding der jongste Dulganrsche nota, en ondanks den tamelijk heftigen toon daarvan, een onderzoek gelast. S It V I E. Het gerucht, dat het ministerie zijn ont slag heeft ingediend, is ten eenenmale onge grond. ÜÜIB'AïEBIXi. Het congres der Argentijnsclie republiek heeft alleen het wetsvoorstel tot uitgifte van honderd millioen in banknoten goedgekeurd. Het wetsontwerp omtrent de pasmunten werd aangehouden. De toestand blijft nog zeer ernstig. Het nieuwe bestuur van de Nationale Bank van Uruguay schijnt den handel van Monte video tevreden te stellen. Met het oog op den verbeterden toestand is het plan opgegeven, om de conventie van 1875 te hernieuwen. Daarbij had de bank zich verbonden om alleen goud te ontvangen. Banknoten worden nog tot 17 percent disconto gequoteerd. Particuliere telegrammen uit Chili hielden in, dat in de nitraat-districten nog steeds anarchie hoerscht, bloed wordt vergoten en huizen worden geplunderd, maar officiüele berichten van daar melden, dat de regeerings- troepen de orde hersteld hebben. De opstan delingen hebben vele eigendommen verwoest. Biïinciilanilscïie Berichten. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 16 Juli. Het wetsontwerp op de vrijheidsbeneming werd krachtig bestreden door den heer Vlie- lander Hein ais een inbreuk op het van ouds bestaancie eu door de grondwet gehuldigde woningrecht. De minister van justitie betoogde daar tegenover, dat tegenwoordig voor sommige gevallen het gezag vee! grooter bevoegdheid heeft tot binnentreden van woningen en deze wet in een ongeregelden toestand voorziet met alle waarborgen tegen misbruik van het gezag of tegfn inbreuk op den huisvrede Thans kunnen arrestatiëu onmogelijk worden gemaakt. De heer Van Royen vertrouwde op eene voorzichtige uitvoering dezer overigens ook te ver gaande wet, onder voortdurend toezicht van het ministerie van just?(te. De minister beloofde zoodanig toezicht, zoo noodig wetsverandering. Bij het ontwerp nopens het militair onder wijs maakte de heer Van Alphen bezwaar tegen het externaat aan de cadettenschool en tegen de hoogere opleiding van zee-officieren aan de krijgsschool. De lieer Alberda kwam op tegen de insinua tion omtrent staatsonderwijs aan de cadetten school geuit. De heer Fransen van de Putte kwam op tegen de uitsluiting van het officierschap van alle inlanders. De heer Pijnappel vroeg of de externen der cadettenschool ook overgangs-examens moeten afleggen De minister van oorlog antwoordde beves tigend, en verzekerde geene nadeelige gevol gen van het onderwijs aau de cadettenschool te vreezen. liet ontwerp werd aangenomen met 39 tegen 3 stemmen. Het debat over de spoorvvegovereenkomsten is aangevangen. De heer Verheijcn verdedigde ze krachtig als voordeelig voor Amsterdam en Rotterdam. De nadeelen waren niet overwegend. De lieer Prins bestreed ze, op grond dat het internationaal verkeer niet zou gebaat worden. Aan de adhaesie-adviezen uit Amsterdam kon men geen groote waarde toekennen. De heer Van Swinderen zag geen aanlei ding tot het ontwerp; de zaak is niet het groote oirer waard. De heer Van Lier is voor het ontwerp, omdat hij voordeel ziet voor het binnenlandsch verkeer iu de reorganisatie, vooral voor het Noorden. Morgen voortzetting. SCHIEDAM 17 Juli 1890. De beer J. M. A. Zoetmulder, adjunct ingenieur bij de werken tot verlegging van den Maasmond, is benoemd tot adjunct-inge nieur der stad Maastricht, ingaande den ln September aanstaande. De Geneeskundige Raad van Zuid-Holland heeft in zijne gisteren gehouden vergadering met algemeene stemmen als zijne overtuiging uitgesproken,, dat liet door de regeering in haar ontwerp tot wijziging der epidemiewet voorgestelde ten aanzien der vaccinatie, eene bron zou opleveren van groot gevaar voor de volksgezondheid en zou blijken eene ramp voor Nederland, en daarom eene onverant woordelijke wetsbepaling zou zijn. De St.-Ct. No. 161 bevat de wet van 30 Jun 1890, tot wijziging van artikel 9 der wet van 5 October 1841, betreffende de Algemeene Rekenkamer. Ten gevolge van de afschaffing van de kanaalrechten te Amsterdam, zijn de vrachten van meel van Hamburg naar Amsterdam 10 pCt. gedaald, waardoor zij nu met Rotterdam gelijk staan. {Ned. JBakk. Crt.) In de zitting der Kamer van koophandel te Rotterdam werd door den voorzitter mede gedeeld, dat de minister van marine op zijne begrooting ook een po«t zal uittrekken voor een luchtschip met mist-signaul. De heer Plate opperde nog verschillende bezwaren ten opzichte van de spoorweg- overeenkomsten, doch de Kamer besloot na haar adres zich te dezer zake niet nader tot de Eerste Kamer te wenden. Verschillende adressen van andere Kamers werden voor kennisgeving aangenomen, terwijl een, betreflende een verlnagd briefport, in handen dei commissie van reeders werd gesteld. Door den lieer Ilenry Tindal is thans een open brief geschreven aan den heer W. Rooseboom, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin schr. opkomt tegen de meening door den heer Rooseboom in 's lands vergaderzaal geuit, als zouden schrij ver's handelingen onuulci'latidUevend zijn. De heer Tindal toont nogmaals aan hoe hij er dooi den loop der zaken toe gedwongen werd, te trachten het gevoelen van de meest bekende autoriteiten op het gebied van volkenrecht te vernemen. Weder heeft schr. zich thans naar het buitenland begeven om over de ter sprake gebrachte uitwerking van artillerievuur een der beroemdste deskundigen,, den generaal Brialmont, te raadplegen. Het oordeel van dezen deskundige deelt schrijver in liet kort als volgt mede: sEen vloot kan zeer goed »voor Den Haag komen en de residentie «bombardeeren. De uitwerking van een der- jgelijk bombardement zal vreeselijk zijn." Ook berekent schr. dat «nooit bij de «tegenwoordige inrichting van onze weer- smiddelen de concentratie of samentrekking ader gemobiliseerde troepen voor den vierden «mobilisatiedag zal kunnen beginnen". Exemplaren van dezen brief zijn, voor zoo lang de voorraad strekt, gratis verkrijgbaar bij de finna. Ellermah, Ilanns Co. te Amsterdam. Naar men verneemt, is mr. C. Cardinaal, hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, door den president der Frnnsche republiek benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. Prof Oppenheim, van Groningen, van wiens ziekte wy dezer dagen gewag maakten, is in zoover hersteld, dat hij te Scheveuiogen is aangekomen om daar eenigen tijd verblh'f te houden. De jury voor de beoovdeelitig vaa de op de prijsvraag van den heer Cernuschi omtrent geld- en muntwezen ingekomen antwoorden heeft dat van jhr. mr. W. F. Rochussen, oud- min. van buitenl. zaken, te 's-Gravenliager de eer der bekroning (10,000 francs) waardig gekeuvd. De heer A. de Bruyn, bouwkundige te Rozendaal, heeft bij den jaarlijkschen prijs kamp van de koninkl. academie te Antwer pen drie eerste prijzen en vier ie opvolgende prijzen behaald (de hoogste onderscheidingen,, tot lieden dooreen Nederlander in die vakken behaald). Het hoogste getal te behalen puuten was 204, waarvan er de heer De Bruin 201 verwierf. Den overwinnaar werden Zondag door de beide koninklijke harmonieën te Rozendaal luisterrijke serenades gebracht. Het gemeente bestuur en de professoren der teekenscliool lieten zich mede niet onbetuigd. De weinige nog in leven zijnde oud-stry- ders van 1830/31, gerechtigden tot liet dragen- van het Metalen Kruis en de Citadel-medaille, zullen zeker met vreugde vernemen, dat het eindelijk aan liet bestuur van den »Noord- brabantschen Bond van het Metalen Kruis'V en niet het minst aan de menschlievende zorg van den president van dien bond, is mogen gelukken den grondslag te leggen voor een fonds, Waaruit in nooddruft verkeereude en tot werken niet meer geschikte kameraden voor de hun nog weinig overblijvende levens dagen eenige ondersteuning zullen kunnen genieten. Dat edele doel, zoolang verschoven, zal dan eindelijk worden bereikt, en zeker zal het b\j de aanstaande feestelijke verecniging van dien bond, op den 2n Augustus a.s., te 's-Hertogenbosch, zijn gewenscht beslag krijgen, Evenals in voorgaande jaren worden ook dit jaar de Nederlandscbe schutters uitge- nooüigd tot derineming aan den grooten jaarlijkschen schietwedstrijd, te houden in den »Tir National", te Brussel. De Wedstrijd wordt gehouden van 20_tot 30 Juli a.s- Voor de Nederlandsche schutters zijn de vol gende afdeelingen opengesteld: Op 200 M, afstand, «concours lï la belle balie"op 300 M. afstand, kartonschie- ten, maximum 300 kartons, waarvoor wordt uitgekeerd frs. '150op 300 M. afstand, vaste baan, 2 seriën vau 5 schoten, waar van de beste serie in aanmerking komt, en vrije haanop 600 M. afstand dezelfde afdeelingen als op 40O M. afstandop 25 M. afstand vaste en vrije bm.en voor revolver. Het totaal bedrag der uitgeloofde prijzen in natura en geld is ongeveer 40,000 francsr Het maken van inundatie- en communi catie-sluizen, zandophoogingen voor een te bouwen fort en het maken van 500 M. inun- datiedijk in de Haarlemmermeer is gegund aan den heer Van Mannen, te 'sllertogen- bosch, voor f314,700. De laagste inschrijving was die van den heer Meijer, van Leiden, voor f312,000. De alg. verg. van de Broederschap dei' notarissen in Nederland zal den 6n Augustus a. s. in «Musis Sacrum" te Arnhem gehouden worden, onder voorzitterschap van den heer Landi notaris te Vlijmen, lid van liet hoofd bestuur. De Rotterdamsche «Sportclub" zal ter ge legenheid van den verjaardag van Prinses "Willielmina weder eene harddraverij uit schrijven, waarvoor zij f 1000 voor prijzen heeft beschikbaar gesteld. "Waarschijnlijk zal dit feest besloten worden met een volksconcert en vuurwerk op de- Nieuwe Veemarkt. .1

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2