A". 1890. Maandag 21 Juli. IN0. 7547. Eersfe Blad "V i er- en-veer tigste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Binneiilandsclie Berichten. Schiedam 19 Juli 1890. De gewezen rijkskanselier, prins Bismarck, ikan zich in zijn rol van lijdelijk toeschouwer nog maar moeilijk schikken, en daar hij niet rusten kan, zoekt hij Bezigheid op een terrein dat hij in de jaren van zijn grootheid nu juist niet zeer hoogachtte, nl. op het terrein van de journalistiek. De liamhtrf/er NachricMcn schijnt tegen woordig de drager van 's prinsen ideeën te ilja, en zoo gaf hij ze waarschijnlijk dan ook ten beste over Helgoland. Waarschijnlijk zal de zaak in het Engcl- jjche Parlement wel spoedig haar beslag krijgen, doch hoe zal ze in Duitschland wor den opgenomen? Duidelijk komt hier de oude autoeraat weer voor den dag. Meu zou opper vlakkig denken, dat de Rijksdag hier een woord in had mede te spreken; volgens prins jBisinarck heeft deze in dit geval niets te .zeggen. Helgoland, aldns redeneert hij, was tot dusverre een Engelsche kolonie, en nu verhindert niets keizer Wilhelm deze kolonie over te nemen; hij heeft er slechts een gou verneur heen te zenden, die liet eiland be stuurt, en daarmee is de zaak voerloopig uit. Later kan dan beslist worden, of men het eilanu bjj het Duitsche rijk zal inlijven of wel bij het koninkrijk Pruisen. In deze laatste instantie zal dan toch de Duitsche Rijksdag of de Pruisische Landdag moeten gehoord worden. Intusschen is het eiland dan tocli reeds Duitsch gebied geworden, al zou tie ganscbe Duitsche ver tegenwoordiging, van welken aard ook, er tegen zijn. Eeht parlementair! Er is iu de laatste dagen vrij wat over dat Helgoland gezwetst, 't Is, of er van hoogeiiiand bevel werd gegeven, de aanwinst toch als een hoogst belangrijke voor te stellen, 't Rotsige brokje grond, dat alleen 's zomers op de tong kwam, omdat er iu den laatsten tijd een twaalf duizendtal badgasten den zomer plegen door te brengen, is op eens een strategisch punt van groot gewicht voor Duitschland gewor den; een kers-versche ontdekking! Waar schijnlijk moet, al dat gezwets dienen, om dat gedeelte der Duitschers den mond te stoppen, die meenen, dat de aanwinst \an het eilandje niet opweegt tegen de voordeelen, die Duitsch land op de oostkust van Afrika aan Engeland in den schoot heeft geworpen, en daarin hebben ze misschien gelijk ook. Intusschen zal de keizer van Duitscldand met allen moge- 1 ijken luister de overdracht van Helgoland bjjwonen, en dan hebben we ons weder voor •te bereiden op gloeiende artikelen, als de Duitsche vlag op een nieuw territoir wordt geheschen; maar dit neemt niet weg, dat Engeland als gewoonlijk met het vette van den buit gaat strijken. Kolonisatie zit tegenwoordig in de lucht. In België is ze bijna het eeuige onderwerp, ÜITGÉYER: T. ODÉ. waarover gediscussieerd wordt. De rechter zijde in de Kamer van afgevaardigden zal eenparig het ontwerp tot overname van den Congostaat aannemenmaar een ontwerp als dit mag niet het karakter van een parbjzaak aannemen, en dus is ook de steun der liberalen ditmaal zeer gewenscht. De leden dezer partij hebben dan ook een bijeenkomst gehouden, om over hun gedragslijn in dit geval van gedachten te wisselen. Men is iu die verga dering tot het besluit gekornedat elk lid volgens eigen inzichten zal stemmen, en uit betgeen bekend is geworden, blijkt, dat vele bberalen hun stem vóór het ontwerp zullen uitbrengen, en wel omdat ze in het bezit van koloniën hei! voor België zien, óf omdat ze den koning in zijn koloniale politiek ter wille wenschen te zijn. De radicale afgevaardigde van Brussel, de heer Paul Jansori, wil zelfs een krediet van vijf miliioen francs toestaan, teneinde een onderzoek naar den toestand va - den Congo in te stellen, hoewel het ont werp zelf hein weinig voldeed. Maar ook hij wil zich niet kanten tegen den wensch, het land met koloniën te verrijken, Nederland heeft het tegenwoordig bij een groot deel der Belgen leel'yk verkorven. Men kan het maar niet verduren, dat het kleine Nederland weigerde de protocollen van bet anti-sluvermj-eongres te onderteekenen. Toch zal menigeen in het buitenland moeten er kennen, dat de quaestie van invoerrechten in den Congostaat er op dit congres met de haren is bijgesleept. En nu bijna gelijktijdig bet ontwerp van wet is ingekomen, waarbij de Congostaat aan België komt, kan het ver moeden niet worden onderdrukt, dat ervan Belgische zijde handig is geageerd; immers door het heffen van invoerrechten zal de nieuwe kolonie onmiddellijk inkomsten heb ben, en geen geringe ook. Zonderling, dat slechts de nuchtere Nederlander zoo iets schijnt gemerkt te hebben en er terecht op wees, dat de quaestie van het beffen van invoerrechten in genoemden staat, volgens vroegere overeenkomsten eerst na jaren aan de orde mocht komen. In hun boosheid schrijven onze Belgische buren onze houding aan afgunst toe, en guau ze zoover met te beweren, dat de werken van Vlissingen, de Rotterdamsche waterweg en het Noordzeekanaal eigenlijk, alleen zijn aangelegd, om den handel van België, met name dieu van Antwerpen, te knotten. Nu, we weten het, als de hartstocht in België wordt opgewekt, moet men op wat gepeperde dwaasheden niet zien. De wereld echter is groot genoeg voor België en voor Ne derland. Geen Nederlander, die het den Belgen zal benijden als de Congo-kolonie hun aller lei voordeelen afwerpt, en treden ze energiek op als ondernemende handelslui, dan zal dit slechts ten gevolge hebben, dat de Neder- nndsche koopman zich insgelijks aangordt, om niet door zijn buurman op de wereld markten overvleugeld te worden. Doch dit kan in een eerlijken strijd en zonder harts tocht of nijd gebeuren. Tot zelfbehoud zijn onze ontzaglijke waterwerken aangelegd; we hebben recht, van liet succes daarvan de eerste vrucliter. te plukken. Het conservatieve Kabinet in Spanje is den radicalen en republikeinen een doorn in hot oog. Het ontbreekt hunnerzijds niet aan verdachtmaking van de regentes, zóo zelfs, dat reeds twee bladen zich een vervolging op den hals hebben gehaald. Vermakelijk is het te lezen, hoe ook in Spanje do opgaande zon wordt aangebeden. De Frankfurter Zeltung ontving van een correspondent uit Madrid daarvan de volgende sehets. Op den dag toen de nieuwe ministers den eed aflegden, was het gebouw der Cortes belegerd door een groote massa lieden. Scha mel gckleeden en heeren met hooge hoeden en' lijne jassen verdrongen elkander. Als een afgevaardigdedie tot de vrienden van het afgetreden Kabinet behoorde, het gebouw verliet, nam niemand notitie van hemdoch vertoonde zich een aanhanger van het nieuwe ministerie, dan werd hij met allerlei aanzoeken bestormd, en moest hij in een kwartier meer ambten en gunsten beloven, dan de minister president zelf kan schenken! De nieuwe minister-president, de heer Canovas, schijnt den toestand te kunnen beheerschenzoodat men geen ongeregeld heden ducht. Ook moeten de Carlisten, die nog altijd een pretendent in petto houden, weinig van hem te hopen hebben. Voegt men hier nog bij, dat de vrees voor de cholera, die hier en daar in Spanje heerscht, kal meerend werkt, dan is iiet vermoeden ge wettigd, dat het optreden van het conserva tieve bewind de rust niet zal doen verstoren. SCHIEDAM, Iff Jnli 1890. De persoon van G. Stolk, werkzaam in de branderij van den heer Vrijland aan de Hoofd straat alhier, is gistermorgen door uitte glijden van den bovenbak gevallen, waardoor hij zich inwendig heeft bezeerd. Ilij is naar zijne woning gebracht. Gisteravond is ten huize van Hamerslag, wonende aan de Hoofdstraat alhier, een begin van brand omstaan, doordat de kram, waaraan een brandende petroleumlamp hing, uit den zolder viel. Door c-enige buren is de brand met een deken gebluscht. Hedenmiddag ontstond een lievige twist tusschen K., pakhuisknecht in de distilleer derij, en v. K., meesterknecht in de branderig van den heer J. Kreuger, welke twist zoo hoog liep, dat K., gewapend met een kuipersmes, v. K. ernstige verwondingen toebracht aan het hoofd en een der armen. De geneesheer Rutschy, die spoedig op do plaats des onheils aanwezig was, verleende de eerste geneeskundige hulp. liet Reuter-telegram, iu ons vorig nummer* medegedeeld, betreffende de afbakening der grens in Guyana is weer niet zeer juist, Niet over de afbakening der grens zijn Frankrijk en Nederland het eens geworden, maar over de conventie, die de bevoegdheid van den scheidsrechter regelt. En zoo staat het ook in de Fransche bladen. Naar aanleiding eener mededecling van den minister van waterstaat, heeft de minister van justitie de aandacht van heeren procu reurs-generaal er op gevestigd, dat somtijds processen-verbaal overeenkomstig art. 6 der wet van 23 Juni '1889 Staatsblad no. 82), houdende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel, worden opgemaakt, waarin niet is opgenomen hoeveel de markt waarde bedraagt van het door de bevoegde ambtenaren krachtens art. 5 dier wet genomen monster, waarvoor vergoeding wordt verlangd. De proc.-gen. worden uilgenoodigd de bij de uitvoering van de wet betrokken ambte naren tot nakoming van de wetsbepaling aan te sporen. Omtrent de verwonding van den luit. t/z, 2e kl. Van der Hegge Spies, bij de gevechten op don lin Juni jl. geleverd, verneemt het "Pad. van zeer bevoegde zijde liet volgende: Bij de bestorming van een vijandelijke versterking op linkeroever Edi-Rivier op den lln Juni jl. door de marine, stormde Van der Hegge Spies vooruit. Door een vrij onver- wachten klewang-aanvul handgemeen gerankt met een Atjeher, verwondde deze hem aan de linkerzijde van het hoofd boven het oor een wond van ruim 5 cM. lengte in minder dan geen tijd sabelde Van der Hegge Spies den Atjeher neer en in weerwil van het bloed verlies was bij toch nog onder de eersten in de versterking en eerst daarna begaf hij zich te voet naar de ambulance. Den 13n Juni vertrok hij per gouver- nementsstoomer Albatros naar Kota-Radjah, om daar in het hospitaal verpleegd te worden. Bij de op gisteren aan het departement van waterstaat enz. gehouden aanbesteding van het herstellen en verbeteren van rijks- telegraaflij uen in de afdeeling Utrecht, in twee percee'ou, was de minste inschrijver de heer K. Sneijders de Vogel alhier, nl. voor het eerste perceel f 1-485 en voor het tweede perceel f 1745. Tot vertegenwoordiger van de Nederlandsche maatschappij tot bevordering der geneeskundd Abonnementsprijs, rei" kwartaal JVsnco per post, door het gcheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BDKËAl'i AI 11 KT, E, 12 4. Advertentieprijs: van l10 gewone regels inet inbegrip van eeue Cuu-nntf 1.10. Iedere gewone regol meer- 0,10. OiU KM am. geplaatst wordt tegen tweemam. berekend. I' -i .si.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1