Blniiciilandsclie Berichten. feevaardigd, waarin woeker strafbaar Wordt gesteld met verbanning naar Siberië en alle leeningen, onder woekervoorwaarden gesloten, nietig worden verklaard. ITALIË. Leo XIheeft aan kardinaal Lavigerie een schrijven gericht, waarin hij de kerk vorsten aanspoort tot ijverige medewerking tot uitroeiing van den slavenhandel en tot bevordering van het zendingswerk. P 0 It I A L. De oi'fioieuse Gaceta geeft de verschillende commission op, die in Afrika hez.ig zijn met het bepalen der grenzen van Portugeesche koloniën. Volgens deze opgaven is de heer Costa Oliveira bezig de grenzen te regelen \ari Cnbinda en Malemba; de heer And rade, ingenieur, heeft kolonel Maelmdo vervangen voor het werk der grensbepaling tusschcn liet Loiireti^o-Marques-district en de Trans vaal. Een andere commissie wordt in het zelfde district georganiseerd, om te onder handelen over de grenzen met de naburige landen. GRIEKENLAND, Kroouprinses Sophie van Griekenland, zus ter van den Keizer van Duitseldand, heeft Zaterdagmorgen reeds het leven aan een zoon geschonkengeen enkel familielid was nog te Athene aangekomen. n u L G A R IJ E. Git Konstnntinopel wordt bericht, dat de ministerraad besloten heeft tot het toekennen der investituur aan den Bulgaarschen metro politan» in Macedonië, maar dat ten uunzien der andere verzoeken van de Bulgaarsche regeering nog geen beslissing is genomen. 'ZUID.AMERIKA. Vervolgingen zijn ingesteld tegen 4 hoofd officieren, beschuldigd van zich gemengd te hebben in een koinplot, dat tot doel had de tegenwoordige regeering in Argentinië om ver te werpen; de berichten omtrcut dit komplot zijn echter zeer overdreven. De alge- meetie toestand is vreedzaam. 5 SCHIEDAM, 22 Juli 1890. Uit Den llaag ontvangen wij te gelijk met de andere bladen een bericht over den gang der opleiding van Prinses "Wilhelmina. Na vermelding van liet vertrok van den heer Gediking, wiens aftreden als onderwijzer in loflijke ternieu vermeld wordt, en aankon diging van liet optreden van dr. Salverda dc* Grave, voor liet onderwijs in zijn gehcelen omvang, volgen een paar bijzonderheden ain strijd met daaromtrent verspreide berichten", dat zijn: onze berichten. Eene daarvan is, dat de Prinses tot nu toe noch in het Engelsch, noch in het Duitsch onderricht ontvangt, doch er volgt onmid dellijk op: «wel spreekt H. K, 11. vloeiend Fransch en Engelsch geen Duitsch". Ook wordt tegengesproken dat de Prinses onderwezen wordt in het teeltenen en schilderen. Verdere verschilpunten hebben wij niet kunnen ontdokken. (N. v. d. D.) Ter aanvulling van het bericht over het onderwijs van H. K. H. Prinses Wil helmina wordt aan liet Vaderland nog ver vuil zeer goed ingelichte zijde hot volgende gemeld: De heer Gediking blijft nog belast met het onderwijs in rekenen en natuur kunde hij zal daartoe elke week naar het Loo gaan. Zaterdag jl. is de heer G. door II. M. de Koningin onthoven van het dagelijkse!» onder wijs aan de Prinses. Dij die gelegenheid heeft H. M. hem een recht vorstelijk geschenk, een zilveren koi'lieservies op dito blad, ver eerd, dat tot inscriptie draagt: »Ilare Majesteit Koningin Emma der Nederlanden aan den heer F. Gediting 1800." Vleiend voor don gencliten onderwijzer was voorzeker het feit, dat H. M. de Koningin hem nogmaals de verzekering gaf, dat het onderwijs door hem gegeven in alle opzichten Hare tevreden heid mocht wegdragen en Hare verwachtingen had overtroffen. (N. U. Ot.) Een recht gezellig en prettig uurtje brachten wij Zondagmiddag in de zaal der Officieren-Vereeniging door. Daar had name lijk te den uur de uitreiking plaats der be kroningen, toegekend op de tentoonstelling van kunstnijverheid en vrouwelijke fraaie handwerken, vanwege de «Schiedamsche Kunstvcreeniging" van 613 April jl. aldaar gehouden. Aan de uitnoodiging der S. K. V., om deze feestelijkheid met hunne tegenwoordigheid te willeu vereeren, hadden velen gevolg ge geven en van de bekroonden ontbraken slechts weinigen. Nadat liet muziekkorps der dd. schutterij alhier ter inleiding oen nummer ten beste had gegeven, opende de voorzitter der S. K. V., de heer E. M. Beukers, de bijeenkomst met een welkomstgroet en een dankbetuiging aan de aanwezigen voor hunne medewerking tot het welslagen van het initiatief der S. li. V., aan den majoor-commandant der dd. schut terij en den kapelmeester, den heer Egener, voor hunne welwillende medewerking. Verder wees de voorzitter er op, hoe hij deze tentoonstelling gebleken was, wat de Schie- damsehe werkman vermag. Met een opwekking om te breken met don sleurgang van hetalledaagsehe en onvermoeid te streven naar hooger besloot de voorzitter zijne toespraak. Hierna ging men over tot het uitreiken van de verschillende bekroningen. Daartoe door den voorzitter uitgenoodigdnam me vrouw A. J.Bctikers-llerokenrath bereid willig de taak op zichaan de dames de prijzen uit te reiken, welke hoofdzakelijk uit fraaie boekwerken bestondenterwijl bij ederen prijs nog een bijzonder fraai diploma werd gevoegd. Daarna volgden de prijzen van de hand werkslieden, welke door den voorzitter werden overhandigd en die bestonden uit zilveren en bronzen medailles alsmede uit diploma's. De medailles, die zeer fraai bewerkt zijn, bevatten aan de voorzijde eene symbolische voorstelling van den arbeid door de kunst beschermd, waaromheen de woorden Wed strijd voor handwerkslieden in Nederland" en aan dc achterzijde een lauwer- en eiketak tot een krans nan elkander vei bonden, waarin gegraveerd is: «Sehiedamsche Kunst- vereeniging aan (volgt de naam van den bekroonde) (313 April '1890." Het eere-diploma, door het centraal comité aan A, Jordaans toegekend, was nog niet gereed en zou hom dus later worden toe gezonden.. Het ontbrak niet aan fanfares en applaus, vooral walmeer aan eenzelfde persoon voor den tweeden of derden keer een prijs werd uitgereikt. Nadat nog melding was gemaakt van eenige eervolle vermeldingen, toegekend aan inzendingen tor opluistering, werd den heer W. Tak, op diens verzoek, het woord verleend. Deze betuigde zijn dank aan hh. leden der S. K. V. voor de uitmuntende wijze, waarop zij zich van hare taak had gekweten, en aan de jury voor de juiste critiek en fijne beoor- deeling, welke zijn werk waren te beurt ge vallen. Na zijn dank betuigd te hebben voor de talrijke opkomst, besloot de voorzitter deze bijeenkomst, en uitgeleid door de opwekkende tonen der muziek, keerde men iu een prettige stemming huiswaarts. De gewone audiëntie van den minister van marine op Vrijdag 25 Juli zal niet plaats hebben. De minister Van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 19 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 16,030,524.45 en bij de betaalmeesters- 1,590,888.13 Te zamen 7717,621^412^ De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kermis van hen, die het examen van geëxamineerd en beëedigd landmeter wenschen af te leggen, dat zij zich daartoe vóór 15 Augustus schriftelijk bij het depar tement van binnenlandsche zaken moeten aanmelden. Zij, die in het bezit zijn van de getuigschriften of diploma's bedoeld in art. 4 van het kon. besluit van 28 Juli 1865 (Stil. no. 97) zooals het gewijzigd is bij dat va.' 30 Juni 1882 (Slbl. no. 78), behooren die stukken bij hun verzoekschrift om toelating over te leggen. Na de aanneming door de Eerste Kamer der Staten-Genoraal van dc wet tot bekrach tiging der spoorwegovereenkomsten, is als regeerings-cornmissaris bij de Nederlandsche Rijnspoorweg-maatschappij opgetreden mr. J. Ph. van Bosse, administrateur der «Generale Thesaurie". Door het departement van marine is de vervaardiging van 4000 puntgranaten van 12 cM. K, A. opgedragen aan de koninklijke fabriek van stooin- en andere werktuigen te Amsterdam. In de vergadering van den geneeskundigen raad van Overijsel en Drente is eenstemmig aangenomen een motie tot afkeuring van het wetsvoorstel tot wijziging der bepaling in de ziektenwet betrekkelijk de vaccine. Naar wij vernemen, zal het huldeblijk voor de graven Lodewijk en Hendrik van Nassau niet op de Mookerheide worden geplaatst wat bezwaarlijk wordt geacht met het oog op het voortdurend onderhoud, den invloed van het weder, mogelijke baldadigheid, gebrek aan toezicht, enz. maar in de protes- tuntsche kerk te Iloumen. Bij de op den 17n Juli jl. gedane peilingen in den Nieuwen Waterweg door de beambten van dun waterstaat en liet loodswezen is als volgt waargenomenin de Westgeulaan de zwarle-tonnenzijde 72.0 decimeter50 meter benoorden de lijn der roode geleidelichten 77.0 decimeter: op de lijn der roode geleidelichten 77.0 decimeter; 50 meter bezuiden de lijn der roode geleidelichten 7i.O decimeter; aan de witte-tounenzijde 47.0 decimeterverder bin nenwaarts van af bovengenoemde lijn50 meter benoorden de lijn der groene geleide lichten 73.0 decimeter; op de lijn der groene geleidelichten 77.0 decimeter50 meter bezui den de lijn tier groene geleidelichten 76.0 deci meter grondslag voor getijsoinen, bij gewoon laag water, bij dag en nacht 73.0 decimeter. Als grondslag voor de getijseinen wordt, bij gewoon laag water, aangenomen 73 dM., zijnde het minste water in de 100 M.breede vaargeul, gerekend van 50 meter benoorden tot 50 meter bezuiden de lichtenlijuen. Ter gelegenheid van de maskeradefeesten werd reeds door prof. Tiole medegedeeld, dat de «Leidsche Univcrsiteitsstichting" levens vatbaar was gebleken. De voorloopige com missie beeft thans eene circulaire rondgezon den waarin zij mededeelt, dat tie statuten zijn goedgekeurd, dat aan Z. M. den Koning, oud-kweekeling der universiteit, het bescherm heerschap zal worden aangeboden, dat aan giften is ontvangen eene som van f12,300 en dat voor ruim f800 aan jaarlijksche bijdragen is toegezegd. De secretaris der voorloopige commissie, prof. dr. J. M. van Beminden, Koordeinde, Leiden, zal zich met bet iu ontvangst uemeu der giften en jaar lijksche bijdragen blijven belasten. Het hoofdbestuur van het Ned. tooneel» verbond is voornemens, twee prijsvragen uit te schrijven, namelijk voor een tooneel- of blijspel in ten minste 3 bedrijven, Neder- landsch in toestand en karakterteckening, en voor een blijspel in éen bedrijf. Kluchten, charges, caricaturen zijn uitgesloten. Binnen weinige dagen zal het programma van den wedstrijd worden bekendgemaakt. Uit Amsterdam wordt aan de N". Ji. Ci. gemeld Als verdacht van schuldig aan vergiftiging van mej. Smissaert, die onlangs in dc Tessel- schadestraat alhier overleed, en van welk geval wij reeds melding maakten, is hare- gezelschapsjuffer A. K.( te Oosterbeek, ge vangengenomen en naar Amsterdam over gebracht, waar zij in voorloopige hechtenis is gesteld. Een boerenvrouw in Je Rosestraat te Rot terdam werd de dupe van twee kooplieden in linnen. Een stuk katoen werd aan de vrouw verkocht voor linnen, en daarvoor werd f25 betaald, terwijl de waarde slechts f7 is. Zaterdagavond vertrok van Delft eene schuit, beladen met 200 kisten jenever, be stemd om te Rotterdam te worden overgela den. Voor de spoorbrug in de Delftshavensche Schie gekomen, kon die op dat uur niet geopend worden, en trachtte de schipper er onder door te varen. Dit ging echter niet, doch hij wist raad en liet eenige voeten water in het ruim loopeu, niet bedenkende de schade die hij daardoor aan zijne lading zou veroorzaken. In liet voormalige Delfts haven aangekomen, heeft men gisteren de geheele lading onder toezicht der administra tie snoeten overlossen, zeker tot groote schade- voor dc afzenders. Bij de met eene meid alleen wonende- weduwe P. R., op eene afgelegen hofstede onder Baaxem, had in den nacht van Zondag op Maandag een brutale diefstal'plaats. Twee personen met zwartgemaakte gezich ten, wisten door een vensterraam binnen te komen, knevelden de twee vrouwen en namen ruim f 100 aan geld, een zilveren horloge en eenige gouden ringen mede. Nadat de dieven gevlucht waren, konden beide vrouwen, na veel moeite, zich van de om hunne handen en beenen gebonden koor den ontdoen. De marechaussees, daarna gewaarschuwd, zijn terstond uitgerukt ter opsporing der inbrekers. Bij een onweder, dat Zaterdag jl. bij Kerk- rade (L.) woeddewerd een jongen, die uit school huiswaarts keerde door den bliksem getroffen. Twee knapen, die hem vergezelden,- bleven ongedeerd. Uit Dantumadeel wordt aan de If. B. Ct, gemeld In deze gemeente werd dezer dagen, by. de voltrekking van een huwelijk, een oud gebruik gevolgd. Ten aanschouwe van eene groote menigte volks werden bruid en bruide gom uit Zwaagwesteinde gereden dooi' de vlammen van een vuur, aangelegd van stroo- en takkebossen. Dit was de zoogenaamde «vuurproef". Zij liep goed af; alleen hot haar en de baard des bruidegoms droegen- de sporen van in aanraking te zijn geweest- metden vuurgloed. SclicYoningon. De komst van don groot hertog van Saksen-Weimar alhier is bepaald op 15 Augustus. Boskoop. Door het departement der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen alhier, dat f1300 beschikbaar stelde voor eene bad en zweminrichting in deze gemeente, wordt deze inrichting heden voor het publiek open-

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2