Het huis in de voorstad. A0. 1890 Woensdag 30 Juli. N°. 7553 Eerste Blad. KENNISGEVING. e u 11 e t o n. ier-en-Teertigste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandse]! e Berichten. UITGEVER: jT ODÉ. Dc Burgemeester van Schiedam, <,BDNSnHENTsl>F!USper kwartnal jfranco per post, door liet gelieele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BUURA V: MARKT, K, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel ineer - 040. Driemaai. geplaatst wordt tegen TWBRJttAf, berekend. Brengt bij deze ter kennis van de Ingezetenen: Dnt liet Kolder van het Patentregt No. 0 be vattende de buitenwijken dezer Gemeente over liet 'Dienstjaar 18'JO/Ol door den Heer Provincialen dncpoctem dei Directe Belastingen te Rotterdam, op den 26n Julij J890 executoir verklaard en op ■heden aan den Ontvanger der Directe Belnstingen ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij doze herinnerddat een ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen; alsmede dat van heden af do termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag belmoren te worden Ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behooit, den 29n Julij 1890. De Burgemeester voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft het ontwerp in zake den afstand van Helgoland aan Duitschland hij tweede lezing met 209 tegen G1 stemirieo aangenomen. Eene bijeenkomst van leden der matrozen- vereeniging en van vei icgepwnnrdigers der vereeniging van roeders tegen Zaterdag te Newcastle belegd, heeft niet plaats gehad. De Deensche matrozen, die in de noordelijke havens van Engeland verkeeren, verklaren zich volmaakt tevreden met hun toestand en verzekeren, dat er werkelijk geenerlei werk staking in Denemarken bestaat. Voorts bévat de Times ook een bericht uit Durban, inluudende dat er honderd politie- manschappen voor Swaziland worden aan geworven, en dat de Transvaalsche Volks raad n beginsel heeft besloten tot aanleg van een spoorweg naar de goudvelden, alsook van eene lijn van Konmtipoort naar de Lage Velden. Een telegram aan Daily Rows uit Weenen bevestigt, dat prins Ferdinand den 2n Augus tus, bij zijn terugkeer te Sofia, tot koning van Bulgarije zal worden uitgeroepen. De Tintos verneemt uit Buenos-Ayres, dat de politie en de staatstroepeu eerst ver geefs beproefden met de opstandelingen te onderhandelen, die, onder Campo's generaal schap en gesteund door drie infanteric-regi- menten en het ingenieurs-korps, alsmede door een burgereomité, reeds een manifest uitvaardigden, waarin zij aanspraak maken op de overwinning der revolutie, welke de wegvaging van een verdorven gouvernement beoogt, en tevens de mobielmaking der natio nale garde decreteeren. De regeeringsinanneu loochenen echter de overwinning der revolutie, bewerende, dat de ingesloten insurgenten zich moeten overgeven, terwijl de vloot aan' de regeeïing zou trouw gebleven zijn. De waarheid schijnt in liet midden te liggen. Politie en volk beschieten elkaar in de straten van Buenos-Ayres. Overal liggen lijken. De bewegingen van den staatspresident zijn on bekend. Volgens sommigen ging hij scheep op een stoomschip, volgens anderen naar Rosario om troepen bijeen te brengen, ten einde Buenos-Ayres te belegeren, indien de omwenteling zegepraalde. De voorzitter der Kamer heeft de senatoren en kamerleden bijeengeroepen. De minister van oorlog sneu velde en het hoofd der politie is gewond. Er staan vier mitrailleusen voor het huis van den president. Te Londen ontvangen berichten uit Rïo Janeiro van Zaterdag bevestigen de tijdin gen uit Buenos-Ayres, volgens welke de op standelingen aldaar zich hebben meester ge maakt van het arsenaal en de kazernen. Tijdens het gevecht in de straten zijn een aantal gebouwen vernield. De marine blijft neutraal. Na de vlucht van den president der republiek heeft de vice-president Pellegrini liet bewind op zich genomen. 1 Een telegram van de Press Continental Association" uit Buenos-Ayres van Zondag ochtend 5 uur meldt: De revolutie is in vollen gang; de helft der troepen is naar de opstandelingen overgeleopen; de overheid heeft de stad verlaten. De commissie tot bescherming van inboor lingen tegen sterken drank heeft een adres gericht aan den koning der Nederlanden, jvet verzoek dat 'skonings regeering rnede- werke tot de voorgestelde maatregelen om den Afrikaanschen draukinvoer te belasten en te controleeren. Italic zendt oorlogsschepen naar Buenos- Ayres. Volgens de Daily Ifews keert Ferdinand naar Sofia op 2 Augustus terug, om tot koning van Bulgarije gekroond te worden. D U I T S C If 1 A K B. De JTonseroatieve Korrespondenz, het offi- cieele partij-orgaan der conservatieven, zegt in een lang, zaakrijk artikel, dat het met Von Bismarck moet breker,. De conservatieven hebben vorst Bismarck's aftreden betreurd en gehoopt, dat hij ook verder in liet Hoeren huis keizer eu land vrijmoedig met raad dienen zou. Bij elke staatkundige raadgeving en iedere critiek moesten echter de vormen in acht worden genomen, die bij liet bestuur van 's rijks binnen- en buitenlandsche zaken in gebruik zijn. Nooit mocht het uit sluitend recht der regee rende en wetgevende machten in twijfel worden getrokken. Alleen in landen waar men omwentelin gen maakt, had men gepoogd zich aan het gezag ecner geregelde regeering te onttrekken en was dit gewoonte geworden, In Duitschland hebben handelingen van par ticulieren, die achter den rug der regeering om, door welke kanalen of middelen ook, in het buitenland en op de richting der staat kunde, zonder opdracht van den keizer, invloed willen oefenen, geen burgerrecht. Wordt daardoor bovendien de standvastigheid en vredelievendheid der gezaghebbende regee ring verdacht gemaakt, dan ontstaan ernstige bedenkingen van vaderlandlievenden aard. Het is de strenge plicht der conservatieven, uitlatingen te vermijden, die een ongunstig oordeel over en wantrouweu tegen den koning konden wekken. Niemand, dus besluit het blad, heeft liet recht van hen te verlangen, dat zij dergelijke handelingen zullen toe juichen. Keizer Wilhelm is te Wilhelmshafen Maandagnamiddag behouden van zijne Noorsche reis teruggekeerd. Zondagavond is te Miinchon het rijtuig vau den prins-regent van Beieren in botsing ge komen met den stoomtram. De prins-regent werd uit het ry tuig geslingerd, maar bekwam hoegenaamd geen letsel. Tussohen Duitschland en den Congostaflt is een verdrag onderteekend, waarbij de uit- Novelle van ROSENTHAL—Bonin. 1. Toen ik bi; de militie werd ingelijfd, kreeg ik ■tot overste luitenant Van Geldern, een flink jong- nionsch, maar die wet wat veel van pretmaken hield. Luitenant Van Geldern was ook een degelijk officier. Hij bezat moed, geestkracht, kennis, was ■stipt en accuraat op alles, wat den dienst betrof ••en handhaafde bi zijne compagnie eene uitmun tende tucht. Maar buiten dienst leefde hij als vroolijk Fransje eri scheen te meenen, dat ieder- "6en voor zijn pleizier moest werken en zwoegen. Hij leefde letterlijk bij den dag, in dulcijabile hij speelde, dronk, wedde, hield prachligo ren den rijpaarden,~sehonk aan de balletwereld de noodige aandacht, met éen woord, hij maakte verteringen tegen de zonen van millionaire, iterwijl hij zelf toch niets in de wereld zijn eigendom kon noemen en zijn vader, een klein grondeigenaar in Oost-Pruisen, moeite had rond te komen zonder zijne goederen al te zeer te be zwaren en bovendien aan zijne talrijke zonen en dochters eene met hun stand overeenkomstige opleiding te verschaffen. Be luitenant was de oudste, de lieveling des vaders. Geregeld ontving hij nog eene gnede jaar- lijksche toelage van den spaarzamen oude en dik wijls ook had deze een niet onaanzienlijk bedrag voorgeschoten om een al te dringenden schuld- eischer tevreden te stellenmaar ten laatste werd het hem te erg en verklaarde hij kort en goed geen penning meer voor te schieten en ook de toelage te zullen inhouden. Hij gelastte den luite nant den offleiersrok aan den kapstok te hangen en weer thuis te komen. Waarmee de jonge man al meer dan eens ge dreigd was, scheen nu ernst te zijn. Wat te doen? De luitenant had een heftigen tegenzin in het eentonige leven op het land, doch hij had tevens eene menigte eereschulden, waar hij niet zonder betalen af kon. In zijne vertwij feling vatte hij het koen besluit op, zich door een rijk huwelijk aan de vaderlijke tucht en do dreigende schande te onttiekken, en dit zou hem, meendo hij, liet moeilijk vallen. Fiink en tevens innemend, beminnelijk zelfs, een zeer gewaardeerd gezelschap bij allerlei feestelijk heden, vaardig in alles en van goeden huize, hoe zou hij niet mogen ondernemen, wat zoo menigeen reeds gelukt was, die in gelijke omstandigheden verkeerde als hij Zoo dacht Paul van Geldern en hij richtte zijne handelingen daarnaar in. Hij begon met geld te leenen zooveel hij los 'kon krijgen, richtte zich zoo mogelijk op nog def tiger voet in «n trachtte nu zijne betrekkingen tot aanzienlijke en rijke fatniliën nog intiemer te maken dan tot nu toe. Werkelijk kostte hem dit weinig moeite. Zijne persoonlijkheid en dan zijne wijze van leven, die hem den naam gaf van ze«r bemiddeld te zijn, zetten alle deuren en poorten voor hem open en ook het hart van menige erfdochter. Toch wilde zich uit zijne talrijke verbintenissen maar geen vaste verloving ontwikkelen. De reden hiervan was, dat die dochters zeer voorzichtige ouders hadden, die, vóór zij tot den beslissenden slap hunne toestemming gaven, zich eerst op de hoogte gingen stellen van de bijzondere omstan digheden des luitenants, en dan tot de ervaring kwamen, dat deze meer schulden dan eigendommen lmd. Do jonkman ging voort harten te veroveren, Reeds had een twaalftal zeer voorname, rijke meisjes hem hart en hand toegezegd, maar tel kens was hare liefde bezweken voor het onver biddelijk veto der ouders. En als zij verklaarden naar de leer der Schrift vader en moeder te willen verlaten en hem te volgen, aan wien zij zich door de innigste bandon verknocht gevoelden, dan kon weer onze held niet van zich verkrijgen, dit offer aan te nemen. Neen, hij kon het niet, ofschoon een dubbele aandrang, behoefte en nei ging, hem er toe aanspoordewant de luitenant had geon eigenbatig, koelberekenend karakter «n bovendien, er lei hem eigenlijk meer aan de ouders dan aan de dochters gelegen, en eerstgö- noemdon bleven hem met scbuinsche oogen aan zien, den mooien maar diep onder schulden zuch tenden luitenant. Wordt vervolgd,)

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1