Jï inn onlai; tls cli e Berichte n. levering van misdadigers, alsmede de verzeke ring van andere rechtshulp iu strafzaken, tusschen het Afrikaansche grondgebied onder Duitsche bescherming en den Congostaat ge regeld wordt. F R A N K IJ K. De Gaulois bevat een telegram uit Buenos- Ayres, meldendeOproer heerseht allerwege in de provinciën Buenos-AyresCatamaran Cordova en Santa Fe. De spoorweggemeen- sclmp tusschen Rosario en Buenos-Ayres is gedeeltelijk vernield. Alle verkeer met Peru Bolivia staat voor bet oogenblik stil. T It K IJ E. Pe irade, krachtens welke de bezetting der bisschopszetels in Macedonië door den sultan bekrachtigd wordt, is Zaterdag uit gegeven. Zaterdag deden Armeniërs, tijdens de mis in de kathedraal, eene demonstratie tegen den patriarch, die geslagen werd en in een particulier huis do vlucht nam. Troepen herstelden de orde, waarbij A soldaten en 3 Armeniërs gedood en velen gewond werden. It L O A n IJ E. Men meldt uit Kenstontinopel, dat in eene flan de Porte overhandigde nota omtrent de quaes tie der benoeming van Bulgaarsche bis schoppen in Macedonië, de Russische gezant «egt, dat zulks eene beleediging voor- en uit daging ten aanzien van Rusland zou zijn. Pe gezant Nelidoll' vertrekt 30 Juli met ver lof, iietgeen druk besproken wordt. Uit goede bron is te Sofia bericht van Konstantinopcl ontvangen, dat de irade, welke den herat verleent aan de Bulgaarsche bisschoppen, Zaterdag zou worden afge kondigd, A M E BI K A, De Senaat heeft een voorstel aangenomen, waarbij de president der republiek uitgenoo- digd wordt de correspondentie over te leggen fojt rellende de stappen, door de regeering der Unie bij Frankrijk gedaan, om eene wijziging of intrekking te verkrijgen van het besluit aangaande het verbod van invoer van vleesch en andere dierlijke voortbrengselen uit Amerika. Volgens "berichten uit Guatemala is een opstand, onder leiding van generaal Bateta, uitgebroken tegen de regeering van Barillas. President Barillas beeft den staat van beleg «r de ganscbe republiek doen afkondigen. De leiders van den opstand zijn gearresteerd. De traepen van San Salvador moeten tegen de hoofdstad oprukken. Volgens de berichten uit Buer.i...-Ayres is de omwenteling begonnen door de Union Civicsmet hulp van twee bataljons van het garnizoen. De president Colman beeft de geheele republiek in staat van beleg verklaard en <le nationale garde onder de wapens geroe- pen.Vyf andere bataljons en een gedeelte der artillerie hebben zich voor de opstandelingen verklaard. De post- en telegraafbureaus zijn omringd door soldaten. Naar men zegt, zou den de opstandelingen ten volle geslaagd zijn. De gouverneur van Buenos-Ayres is ernstig gekwetst. Dc opstandelingen hebben generaal Campos bevrijddie bij de laatst ontdekte samenzwering was gevangengenomen. X u I - A At E K I K A. Te Buenos-Ayres is eene omwenteling uit gebroken ten gevolge van opstand der soldaten, die door hunne officieren schijnen opgeruid te zijn. De plaatselijke overheid eu het centrale bewind hebben onmiddellijk krachtige maut- iegelen genomen om den opstand te be dwingen en te trachten met hulp der politie de oproerlingen te isoleercn. De opstand heeft een bijna algemeen karakter en de insurgen- ien zijn meester in bun kantonncment. De regeering heelt Buenos-Ayres in staat van beleg verklaard. Men vreest, dat de opstand groote uitbreiding zal verkrijgen. Alle winkels en banken, alsmede de beurs zijn gesloten, ju de straten worden geweerschoten gewis- Beid, zoodat reeds vele dooden gevallen zijn. De opstandelingen omsingelen het paleis van den president, het stadhuis en de post- en telegraafkantoren. President Colman heeft de wijk genomen naar Rosario; de minister Garcia is door de opstandelingen gevangengenomen. De leiders der opstandelingen hebben generaal Aren tot president uitgeroepen en Romero tot minister van financiën aangesteld. Generaal Campo, die als hoofd der ontdekte samen zwering werd gevangengenomen, is door de opstandelingen bevrijd. Nu weder is uit Guatemala eene ofïicieele depêche ontvangen, waarin wordt gemeld, dat alle pogingen van Guatemala om den vrede te behouden, zijn verijdeld door den inval van troepen van San Salvador op het gebied van Guatemala, welke echter met groot verlies aan de zijde der aanvallers werd afgeslagen. Uit El Paso wordt geseind, dat de troepen van San, Salvador Guatemala zijn binnen gerukt. De troepen van Guatemala hebben dapper gestreden bij Costepeque en Ghingo, waar aan beide zijden zware verliezen geleden werden. Zondag zouden zij de Sau-Sahador- sche troepen over de grens teruggeworpen hebben. Volgens de laatste berichten van gister morgen, hebben de gouvernementeele troepen belangrijke versterkingen gekregen. President Colman is te Buenos-Ayres teruggekeerd. De wapenstilstand is verlengd tot des namid dags 2 uren. Ilot parlement van Uruguay heeft eene wet aangenomen, waarbij de betaling van doui. ,e- rechten voor de helft in goud verplichtend gesteld wordt. De onderhandelingen der regeering over het sluiten eener leening zijn op het punt van te slagen. SCHIEDAM, 29 Juli 1890. De gemeenteraad alhier zal Woensdag den 30n Juli a.s., des namiddags te kwartier1 vóór tvee uren, eene openbare vergadering houden. De alsdan aan de orde zijnde onderwerpen zijnIngekomen stukken, waar onder: Missive van Gedep. Staten, ten ge leide van eene missive van den minister van binnenl. zaken, houdende een tweetal bezwa ren tegen de ter goedkeuring voorgedragen verordeningen op dc pi. dir. belasting; met voorstel van burg. cn wethdaaromtrent voorstel van burg. en weth. tot nadere rege ling der jaarwedden van den directeur der hoogere burgerschool en der burger-avond school adres van B. van der Zee om conti nuatie der huur van het in huur hebbende woonhuis aan het Broersveld, welke stukken zijn ter visie gelegd om te worden behan deld. Staat oninvorderbare posten op de pl. dir. belasting over '1888rekeningen over '1889 en begrootingen voor 1891 vau het St,- Jacobs-önsthuis en der Hofjes van Bclois; rekening over 1889 van de commissie van beheer der fondsen van het voormalige oude mannenhuis benoeming van twee onder wijzers der 3e klasse aau de 2o openbare armenschooladres der Schicdamsche Kunst- vereeniging om continuatie van huur van een lokaal in den St.-Joris-Doeien; adres vau het bestuur van het alhier gevestigde Nutsdepar- teinent om, ten behoeve van de school voor handenarbeid, een der bovenzalen van de koopmansbeurs in gebruik te erlangenadres van gemeente-ambtenaren om oprichting van een pensioenfonds voor weduwen en weezen van gemeente-ambtenaren en gediendmen om garantie van de gemeente uij mogelijke tekorten van dat fondsen verdere voor stellen en mededeelingen. Aan de leden van den gemeenteraad is kennis gegeven, dat vau de commissie van toezicht op het lager onderwijs het bericht is ontvangen, dat het jnarlijksch examen aan de volgende openbare scholen zal plaats hebben Aan de scliooi voor gewoon en uitgebreid lager onderwijs voor jongens (hoofd de lieer Tij 1) op Woensdag den 30n Juli a.s., des voorm. van O'/s'12 ure. Aan de gelijksoortige school voor meisjes (hoofd mej. Van Driel) op Donderdag den 3in Jul a.s., in de gewone schooluren. Aan de burgerschool (hoofd de heer Wijma) op Vrijdag den 15n Augustus a.s., mede in de gewone schooluren. Op den verjaardag van H. M. de Koningin zal ten hove ook een kinderfeest plaats vinden, waarbij wederom liet zoo geliefde Okhuijsen's groot sneeuwbombardement met caricatuurpoppen enz., afgewisseld door excentrieke clowns, acrobatische kunstver richtingen enz. gegeven worden. Dc leiding daarvan is weder aan den lieer Okhuijsen uit Rotterdam opgedragen. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 30 dezer bedroeg: tij de Nederlandsche Bank f 45,251,156.73 en bij de betaalmeesters- '1,745,096/tS1/!! Te zameu f 16,997,153,21 l/s De minister van oorlog heeft afwijzend beschikt op een adres van de maatschappij vau landbouw in Limburg, houdende verzoek om, evenals in België en Frankrijk plaats heeft, de onder de wapens zijnde zoons of knechts van landbouwers, in de groote drukte van den oogst, op hunue aanvraag voor 4 of 6 weken met verlof naar buis te zenden. De minister van oorlog was gisteren nog door ongesteldheid verhinderd aan zijn depar tement te komen. Door de ministers van waterstaat en van financiën is bepaald, dat het bedrijf der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij aan den staat zal worden overgedragen op 15 ^October 1890. Nu de spoorwegovereenkomsten door 2. M. den Koning bekrachtigd zijn, zal spoedig worden overgegaan tot liet organiseeren van de afdeeling spoorwegen bij het departement van waterstaat, handel en nijverheid. Daarbij zullen eenige ambtenaren worden aangesteld, die reeds eemgen tijd bij genoemd departe ment werkzaam waren. Uit goede bron kan worden medegedeeld, dat op het iu verschillende bladen vermelde verzoekschrift van houders van bleekerijen en waseli- en bleekinrichtingen te Arnhem, om den arbeid van de bij hen in dienst zijnde vrouwen tc mogen doen eindigen des avonds te negcu uren, door den minister van justitie afwijzend is beschikt, onder tc- kennengeving, dal geen termen worden ge vonden om uitbreiding in den verlangden zin voor te stellen van het kon. besluit van 9 December 1889 (Stil, no. 17G). Op verschillende andere adressen van gelijke strekking is eveneens afwijzend beschikt. Naar wij vernemen, is de richting van een nieuwen locaalspoorweg GoudaSchoonhoven in kaart gebracht en zullen weldra de noodige opmetingeu daarvoor aanvangen. Vad De Nedurlaiidsch-Amerikaausche stoomboot maatschappij ontving Zondag van haar agent schap to Buenos-Ayres het volgende bericht: De opstand is Zaterdag uitgebarstenvol gens de laakte rapporten bobben de opstan delingen de overhand; men vecht overal in de stad; het stoomschip 'Jïdam is veilig. Men meldt uit 's-Gravenliage van Yrijdagjl.: Heden is cv vau 12 lot '1 uur weer water door do zeesluis in zee uitgelaten, nadat ge durende eenige dagen niet was gespuid, omdat hut getij dit niet toeliet iu de uren, voorde spuiing aangewezen. De commissie voor de zomerspuiing was voornemens, bij deze gelegenheid waarnemin gen te doen, en twee harer leden bevonden zich reeds met technisch personeel by dg werken voor de waterverversching, toen het bericht kwam, dat het stoomvaartuig De Havik, aan boord waarvaa men zich aan den mond van het kanaal zou begeven, wegen» ongunstigen wind niet uit Maassluis was atgevareu. Inmiddels gaat het stoomgemaal dag e» nacht door met liet oppompen van het gracht» water, dat door middel van centrifugaal- pompen wordt opgehaald en door een koker van '1 meter middellijn in het voorkanaal wordt overgestort. Tot dusver is slechts eene machine in werking, teneinde een langzamen stroom in de binnenwateren te onderhouden. Dat bij een oordeelkundige spuiing van het. Ilaagsche grachtwater naar zee het badwater riet verontreinigd wordt, bleek Vrijdag op overtuigende wijze. Een heer liet, om eene proef te nemen, in den namiddag door een zeeman, een paar uren na de spuiiug, ter plaatse waar gebaad wordt, eene ilesch met water vullen. Het water bleek geheel kleur en reukloos te zijn en geen enkel spoor vau onreine stoffen te bevatten. Voor hen, die nog steeds gewagen van bet ^verontreinigen van bet badwater" zou het wellicht van nut kunnen geweest zijn, indien- zij liet kristalheldere water eens van nabij hadden gezien. Wie weet of liet ben niet tot andere gedachten zou gebracht hebben,. Aan de Israëlietisehe gemeente te Amster dam is opi 69-jarigen leeftijd een man ont vallen, de heer M. G. Tabak, die èn als' scherpzinnig koopman, met een voorbeeldigen ondernemingsgeest bezield o. a. bracht hij., voor den handel geruimen tijd iu Brazilië en West-Indië door èn als stille weldoener in den uitgebreidsten zin des woords en op de meest bescheiden wijze, een woord van hulde aan zijne nagedachtenis alleszins waar dig is. Een der moest schitterende weldaden, waardoor hij zijn nram onsterfelijk maakte, bewees hij den Amsterdamsehen Israëlieten door voor een paar jaren te stichten een Inrichting ter huisvesting van nooddruftige Israëlietisehe invaliden", aan welke stichting hij een vorstelijke gift van f '100.000 schonk.- Zijn humane, nederige omgang met alle- standen dei' maatschappij maakte wijlen- den heer M. G. Tabak tot ieders vriend, terwijl zijn ongekunstelde eenvoud en zeldzame be scheidenheid velen ten voorbeeld kunnen zijn- Bij de te Ylaardingen gehouden aanbeste ding voor het maken van oen kerkgebouw voor den protestantenbond aldaar, werd het hoogst ingeschreven door den heer Joh- Schuilei-, te Raamsdonkyeer, voor f 19,076 en het laagst door dc firma Van Ileijst e» Zonneveld aldaar, a f 13,056. De gunning i- nog aangehouden. Domein Nieuwcnhuis zal bij de groote meeting voor algemeen kies- cn stemrecht te Ilcerenveeu op 17 Augustus niet optreden, wegens verblijf in het buitenland. De waterstand is in Friesland, niettegen staande met alle zeesluizen gestroomd wordt, nog zoo hoog, dat de hoeren op vele plaatsen het hooi uit het water moeten opvisschen. Aan den eersten overweg van den liull- Uzorcn Spoorweg, nabij Beukelsdijk, is gis teren een kind het been afgereden, ten ge volge waarvan hel kind spoedig daarop is- overleden. Te 's-Gravenland is een wagentje, waarin een jong kiud zal, te water geraakt, terwijl de dienstbode zieli oven had verwijderd om een ander kindje terug te 1 talen. Zonder zich een oogenblik te bedenken sprong de llinku j

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2