ver. 1 fe4 f 1.50 N°. 7553 Tweede Blad J A°. 1890 Woensdag 30 Juli. Vier- en -veer tigs te Jaargang. t rallen, j Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UIT G ËTiilTT ODÉ. BinnenlandsclLe Berichten. .tsl uitend l'FOORT rootte. \*s 10E MARK - COURANT. Abonnementsi-RIJS, per kwartaal Tranco per post, door het geheele Kijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0,10. BVKEAVi DIABKT, E124. Advertentieprijs: van t10 gewone regels met inbegrip vun eene Courant. l.lo. Iedere gewone regel meer - 0.10. DniKstAAt. geplaatst wordt tegen t iveksïahi. berekend. wonden, e de huid loor deze leeft den hen, die e boenen, :n, nadat len reeds :achtende ben,kun- m de vet- teking te ipliouden. gebruikt 3 waarde cr gezocht D i veiligste ïwpijnen, 3 middel, mderlijkc 30, f 1.85, op franco de heeren 'chiedam, likkers, te inbosch en I, alsmede i London* SCHIEDAM20 Jnli 1890. Omtrent de zaak van vermoedelijke vergif tiging te Amsterdam deelt de Amst. Ct, nog mede Een gewichtige getuigenis zal ongetwijfeld zijn die van mej. C. van Steenhoven, zoog- zuster van de overledene freule Smissaert. De moeder van genoemde juffrouw is den 23n Februari dezes jaars overleden onder even zonderlinge omstandigheden, terwijl hare ziekte met dezelfde verschijnselen gepaard ging als die der overleden freule,welke-ziekte negen dagen duurde en door dr. Butöt ver klaard werd voor bronchitis. De gronden, waarop deze beide sterfgevallen in verband gebracht zijn met al het geheimzinnige, dat deze geschiedenis omringt, zijn de volgende: De overleden juffrouw Van Steenhoven was reeds 38 jaren met de familie Smissaert be kend, bij wie zij hare diensten als min ver vulde. Dat zij bij de oude mevrouw Smissaert in zeer hooge gunst stond, kan blijken uit het feit, dat haar door de oude mevrouw bij testamentaire beschikking eon maandgeld werd toegevoegd van f10, dat bij baardood zou ophouden. Een ander feit, dat niet van belang ont bloot is, is het volgende: De vorige week meldden zich bij de go- noemde juffrouw C. v. Steenlioven de beiue freules Lucie Smissaert en Teding van Berk hout aan, en vroegen teruggave van brieven, die de overleden juffrouw Van Steenlioven ontving toen freule Smissaert nog in leven was. Deze brieven waren van zeer intiemen aard, hetgeen te verklaren is uit de lang durige en goede verstaudhouding tusschen juffr. Van Steenlioven en de familie Smissaert. De verklaring, dat deze brieven verbrand waren, moet aanleiding gegeven hebben tot een heftig tooneel tusschen genoemde juilYouw C. v. Steenhoven en de beide freules. Juffrouw C. v. Steenhoven, die na al het gebeurde in deze zaak natuurlijk verschillende vermoedens begon op te vatten, begaf zich naar den lieer Van Ledden Hulsebus, een der scheikundigen, die in deze zaak werkzaam zijn, en legde genoemden heer hare vermoe dens bloot. Deze raadde haar aan, de justitie met een en ander in kennis te stellen, het geen zij dan ook deed. In verband hiermede, is zij gistermorgen ten halftien ure voor den rechter-conunissaris gehoord, waar zij bare verklaringen en ver moedens heeft herhaald. Het verhoor duurde tot twee uren. Men meldt uit Amsterdam aan de 2V. B. Cl. Een anderen grond voor de inhechtenis neming van Aaike Kuijpers, dan die in een vorig bericht werd vermeld, vond de officier van justitie in de omstandigheid, dat de ver dachte, nog geen acht dagen na deu dood van mej. Smissaert, bij den heer Van Marken, cnmrnissionnair in effecten, die vroeger met eene zuster van de overledene gehuwd is geweest en haar vermogen administreerde, aandrong op de uitkeering van de nalaten schap, voor zoover zij, krachtens eene akte van erfschenking, waarvan zij cojiie ovrlegde, daarop rechten kon doen gelden. Over die erfmaking was de heer Van Marken zoo verwonderd, dat zijn vermoeden, als zou de overledene in hare laatste levens jaren door godsdienstwaanzin bevangen zijn geweest, voor hem thans bijna zekerheid werd. Hij was dan ook weinig genegen om het verinogen van zijne schoonzuster op deze eerste aanmaning af te staan, en wendde zich tot nr. M. J. Pijnappel om raad. Op de vraag echter van den rechtsgeleerde, ol' mej. S. bij haar leven wel eens onder eurateele was geplaatst geworden, moest de heer Van Marken een ontkennend antwoord geven, Dan zijt gij verplicht, te bekwamer tijd de nalatenschap aan de krachtens akte wettige erfgenaam af te dragen", was nu het ant woord des heeren mr. Pijnappel. Kort daarop voldeed de heer Van Marken aan dezen raad, door al hetg°en hij van mej. Smissaert beheerde, ter beschikking te stel len van een notaris te Arnhem, voor wien de akte van schenking verleden was. Het bericht van de Avondpost, dat de winkelier te Amsterdam, bij wien zinkwit gekocht is, ontdekt werd, wordt door het Ilblad aldus bevestigd en aangevuld De justitie heeft bij alle handelaren in verfwaren ea drogisten het portret van Aafke Kuijpers doen vertoonen, dus ook ten huize van den heer II. Zirschky, Lange Leidsche- dwarsstmat 47. Deze herkende zonder aar zelen in het hem vertoonde portret dat van eene dame, die in Mei jl. in zijn winkel voor een stuiver zinkwit kocht kilogram). In den winkel was op dat oogenblik ook aanwezig de heer A. Zirschky, een neef van den winkelier, die eveneens onmiddellijk het portret herkende. Bij den aankoop was ook nog een praatje gehouden, want de heer II. Zirschky, meenende dat zinkwit wel niet voor eenig ander doel zou worden gebruikt dan om verf aan te maken, vroeg of er geen olie bij noodig was. De dame antwoordde ontkennend. Nadat beide heeren Zirschky door den rechter van instructie waren gehoord, zijn zij Don derdagavond jl. bij de verdachte in de cel gebracht. Pertinent en dadelijl: herkenden beiden ook nu Aafke Kuijpers als de vrouw die in deu winkel het zinkwit zich had acu- geschaft. »God, dat is valscli, dat is valsch", zei de verdachte, overigens vrij onverschillig de zaak opnemende. Zij toonde eenige voldoening toen de heeren Zirschky den hun vertoonden mante! niet herkenden als een kleedingstuk dat de ver dachte dien avond zou hebben gedragen. Het moet echter reeds zijn gebleken, dat die mantel na Mei jl. is gekocht. Bijna onmiddellijk na deze hoogst belang rijke ontdekking is do justitie in kennis gesteld zegt liet N. v. d. D. van een tweede vermoeden tegen mej. Kuijpers. Wij deelen liter de bijzonderhedeu, zooals zij ons uit de beste bronnen geworden zijn, mede. Ongeveer anderhalf jaar geleden overleed tamelijk plotseling de wed. K., wonende aan de Baarsjes, welke G9-jarige vrouw, als gewezen min van de familie Smissaert, bij de twee gezusters Wilhelmina (de overledene) en Lucie die, gelijk wij reeds mede deelden, afzonderlijk, doch beiden in deTessel- schndestraat woonden dikwijls overbids kwam. Eenige keeren in de maand (zij genoot ook een klein maandgeld van de dames) kwam zij beurtelings bij de zusters koffie drinken. In Februari van het vorige jaar was de dochter van vrouw K., te wier huize zij woonde, bet/allen, waarom de bezoeken aan de freules gedurende eenigen tijd gestaakt •werden. Nog was de kraamvrouw niet hersteld, of vrouw K. ontving, namens freule Wilhelmina (wonende ten huize van mej. Kuijpers), de uilnoodiging om op een aangegeven dag, ia plaats van bij hare zuster Lucie, bij haar, Wilhelmina, te komen koffie drinken. Aan die uitnoodiging durfde de oude vrouw, die, evenals zoo velen, welke met mej. Kuijpers in aanraking kwamen, zich tegen den kracJi- tigeu wil van deze dame niet gaarne ver zette, geen weerstand bieden, hoewel zij om bet gure weer en omdat zij nog niet goed in het huis van haar dochter gemist kou worden liever geweigerd had. Zij ging er dus heen. Toen de oude vrouw iets vroeger dan gewoonlijk iu haar woning terugkeerde, gevoelde zij zicli zeer onwel. Hevige buikpijn, gepaard met Ijozc brakin gen, volgden, de vrouw bleef bedlegerig en stierf 9 dagen later. Als oorzaak van den dood werd door den dokter bronchitis opge geven. Het tamelijk ouvenvaelite afsterven van de vrij krasse en in den regel niet ongezonde vrouw en de verschijnselen van haar ziekte luidden zulk een diepen indruk op de dochter gemaakt, dat deze, toen zij het verhaal van het overlijden van freule Wilhelmina in de courant las, tot nadenken werd gebracht, getroffen door enkele overeenkomende bij zonderheden. De vrouw hield haar vermoeden eenige dagen onder zich, doch hoe meer zij over de zaak nadacht en hoe meer zij zich herinnerde, dat haar overleden tnoeJer met zoo vele familie-omstandigheden van de dames Smis saert en dezer verhouding tot mej. Kuijpers zeer volledig bekend was, en dat daarom laatstgenoemde, als zij werkelijk schuldig was, de oude vrouw zou kunnen beschouwd liebbon als eene eventueele getuigenis legen haar, dit alles liet de vrouw geen rust. Zij deelde haar vermoeden mede nun .nanddie bij liet onderzoek van deze treurige zaak nauw betrokken is, waarvan liet gevolg is geweest, dat de officier van justitie baar heeft doen dagvaarden om gis teren gehoord te worden. Omtrent het springen van liet kanon te Breedevoort worden nog de volgende bijzon derheden medegedeeld Het geschiedde meermalen, dat liet oude stuk geschut bij feestelijke gelegen lieden dienst deed. Ditmaal waren twee ontladingen aan gekondigd, de eene te lialfzcs, de andere le hal4''.even uren. Om de feestelijkheid van dit laatste schot nog te verhoogen, was de lading versterkt geworden rnen zegt tot 3 pond kruit en van een buitengewoon stevige prop voorzien, bestaande uit natte graszoden. Het is aan deze laatste bijzonderheid dat het springen van het stok wordt geweten. Die zich met de bediening belast had was een gepasporteerd Indisch militair. De bisschop, te wiens eere het vuren plaats had, vras op dat oogenblik reeds weder uit Breedevoort vertrokken. Wat liet geval nog droeviger maakt, is dat liet knaapje, wien liet hoofd werd afge slagen, iiet eenig overgebleven kiud was zijner ouders, die achtereenvolgens ook hunne ove rige kinderen door den dood hadden moeten missen. Aan het andere knaapje was een splinter in een der slapen gedrongen. De ongelukkige oud-soldaat vie! bewusteloos neder en zal wellicht voortaan het gezicht moeten derven. Behalve hij werden nog ver schillende personen minder ernstig gekwetst. Twee kinderen te Roermond, die van hun spaarpenningen een Antwerpsch premielot luidden gekocht, werden bij de jongste trekking verrast met den prijs van 75000 francs of circa f3G000. De voorgeschiedenis van het Suez- kanaal. Naar gissingen van eenige geologen moet do zandige vlakte tusschen het onde Pelusiuru en den langgestrekton golf van Suez (Heroopolis), die het kanaal doorsnijdt, eens door de zee over stroomd zijn geweest. Het oude Heroopolis, waur- nanr da zeeboezem werd genoemd, is waarschijn lijk liet Ramesu der Egyptenaren. Vele gedenkteekenen spreken voor de juistheid dezer veronderstelling, voornamelijk de uitkom sten van de nauwkeurige opmetingen aan den Isthmus, in samenhang met de dnvggelegeno kotelvormige bodemvei-diepingen (ie tegenwoor- r F Ai-

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5