Land- en Tuinbouw. Rechtzaken. V i sseh er ij. Kerknieuws. Beursbericht van Amsterdam. Wisselkoersen. Prijzen van Coupons. H.94% dlge zeeën); welke het kenmerk van vroegere overstrooming dragen. Van uit het Noorden volgt namelijk op de zich ver naar het Zuiden strek kende Menzaieh-Lagune, de Ballahzee en op dezo, ongeveer in het midden der landengte, de Tim- sahzee, waaraan de stad Ismaïlia ligthierop vol gen in ongeveer dezelfde richting de beide Bittere meeren, welker zuidelijke bocht op 26K.M. van den Suez-golf gelegen is. Doch ook nog andere aanduidingen spreken voor- een eenmaal bestaan hebbende scheiding der beide vastelanden. Zoo vond men onder anderen eene in de Middellandsche en Roode zeeën voor komende Fauna in den Isthmus. De waterrijke en onstuimige Nijl schijnt in deze een gewichtige rol te hebben gespeeld, daar de veronderstelling gewettigd schijnt, dat in den grijzen voortijd een zijner armen ter plaatse der tegenwoordige Timsah-zee doorgebroken was en daar zijne wa teren beide zeeën toevoerde. Lepère, Bonaportes ingenieur tijdens diens veroveringstocht in Egypte (1798) argumenteert verder dat, daar het kameel op de oude hierogiyphen niet voorkomt, dit vol gens zijne meening daarin alleen zijn oorzaak had omdat het sSchip der woestijn", den weg door het land tengevolge van de toen bestaande waterbarriure, nog niet had gevondenlater echter, toen de landvorming aan den tegenwoor- digen Isthmus had plaats gevonden, stond geene hindernis meer in don weg dit nuttige lastdier Egypte binnen te voeren. Ook schijnt het vermoeden van eene vroegere overstrooming van den Isthmus met het bijbel- sche geschiedverhaal van den doortocht der joden door de Roode Zee in overeenstemming te zijn. Men bedenke slechts, dat heden ton dage, niet tegenstaande bij Suez geen diepgaande bocht bestaat, do springvloed over de 2 meters hoog stijgt en zoodoende belangrijke watermassa's in beweging zet. Ten tijde van de uittocht der joden uit Egypte moest de springvloed veel beduidender geweest zijn om do vervolgde Egyptenaren te doen verdrinken. De vraag of in het grijze verleden een kunst matige waterweg de landengte van Suez van zee tot zee doorsneden heeft, is nog niet opgelost. In ieder geval waren de oude Egyptenaren door het wondere spel van den Nijl aangetrokken en opgevoed, zeer bekwame waterbouwkundigen, en, zooals de pyraniides getuigen, lieden welke voor grootsche werken die vele duizenden handen vor derden, niet terugdeinsden ze hadden immers de krijgsgevangen volken ter hunner beschikking. Geene oorkonde bestaat hoegenaamd, tot welke periode de oude kanaalbouw behoort die, van Pelusium uitgaande, in zijn verderen loop onge veer dezelfde richting van het tegenwoordige scheepvaartkanaal houdt en zich tot in de Bit tere meren uitstrekt. Daarentegen bestaat er eene overlevering dat Ramses II in de XlVe eeuw voor Chr. door de dalvlakte van Wady Tomei- lad, een scheepvaartkanaal door de Bittere meeren naar het hedendaagsche Suez heelt doen aanleg gen. Het kanaal liep door de toenmalige woon plaats der Israëlieten, het vruchtbare land Gosen, bet beste land van Egypte, dat ten huidigen dage op eenigen afstand van het kanaal eene woestenij is. Dit kanaal was klaarblijkelijk niet zoo prak tisch dat het, zij het ook ten deele, Egypte ten goede kwam; hieruit wordt ook duidelijk, dat het door 't hoogwater-pijl van den Nijl in tijden van politieke beroeringen veronachtzaamd, herhaal delijk verzand is, doch onder de energieke regeeringen van Necho, omstreeks 600 voor Chr. van Darius I, Ptolomeus I en II, weder in bruik- baren toestand is gebracht. Zoo schijnt het zeker, dat voor eeuwen-her een waterweg van Suez, eensdeels naar Pelusium, ten anderen deele naar Memphis en Alexandrié bestond. Herodotus en Strabo, twee classieke getuigen der oudheid, zagen dien waterweg in gebruik. De eerste zag het kanaal midden in de 5e eeuw voor Chr. met water gevuld en breed genoeg voor twee naast elkaar varende schepen en Strabo, de Grieksche aardrijkskundige, die eveneens Egypte bezocht, vond het in 't begin der christe lijke tijdrekening 100 tot 150 voet breed en zeer diep. Plutarchus vermeldt, dat Cleopatra, na den slag bij Actium zich met de rest van hare vloot over den Nijl in zekerheid wilde begeven, doch dit wegens onvoldoenden waterstand niet mogelijk was en Aelius Gallus kon in het jaar 24 vóór Christus slechts timmerhout, doch geen schepen er overheen brengen, Nogmaals werd hel kanaal door Trajanus heropend en het laatste bericht van uitdieping, welke moest dienen om de doorvaart voor naar Arabië bestemde graanschepen mogelijk te maken, dagteekent uit het jaar 648 na Chris tus. Meer dan duizend jaren verliepen voordat het oude denkbeeld van de verbinding der beide zeeën weder herleefde. De reiziger Baron de Tott, een Franschman, was het die in het jaar 1785 de mogelijkheid der doorgraving van de landengte van Suez bepleitte. Hij kende de schrifturen van Diodorus, waaruit blijkt, dat die werken in de oudheid gestaakt zijn op grond dat men veron derstelde de veel iiooger gelegen Roode Zee een overstrooming van Egypte ten gevolge zoude heb ben in hot geval dat hare wateren daarheen een afleiding zoude worden gegeven. In zijn memoriën vermeldt De Tott do sporen en nablijf- selen van deze oude werken ontdekt te hebben, en vermeende, dat het makkelijk zoude vallen een bevaarbaar kanaal zonder sluizen daar te stellen, zonder Egypte met overstrooming te bedreigen. Toen in het jaar 1798 Bonaparte Egypte doordrong en op de overblijfselen van het kanaal der Faraos stuitte, kwam onmiddellijk bij hem het denkbeeld van een kanaal door de landengte op, en zou dit zeker door hem verwezenlijkt zijn, evenals de weg over de Alpen, de dokken te Antwerpen en andere ondernemingen van zijne schepping, als hem het mogelijke van do technische uitvoerbaarheid van dit werk gebleken was, daar dit met zijn politiek plan, de Engelschen uit Oost-Indië te verdrijven, het beste overeenkwam. Hij gelastte den ingenieur Lepère, in vereeniging met andere geleerden, de mogelijkheid van een doorgraving te onderzoeken; voordat hem de projecten daarvan onder de oogen konden komen, moest hij Egypte verlaten. Bekend is het echter, dat da toenmalige onder zoekingen, die bovendien door de vijandiggezinde Arabieren ten hoogste bemoeilijkt werden, tot uitkomst hadden, dat de waterspiegel der Roode Zee bijna 10 meter liooger dan die van de Mid dellandsche Zee moest liggen en eene doorgraving dientengevolge het geheele land onder water zoude zetten. De richting, die dit kanaalplan aangaf, zou met het thans bestaande kanaal verschild hebben, omdat het de verbinding van Suez met Balbes en Alexandria beoogde; dit project kwam echter in de snippermand terecht. Hierop werd deze kanaalquaestie merkwaardig genoeg door den profeet der Simonisten op het tapijt gebracht, onder zijne medewerking door de ingeneurs Stephenson, Negrelli en Talabot een nieuw onderzoek ingesteld met het gevolg van een ontwerp dat een indirecten weg aangaf, namelijk den Nijl door een door sluizen geregu leerd kanaal met een viaduct te kruisen, welk kanaal 300 mijlen lang moest worden. Hoe hersenschimmig dit plan ook was, toch werd het een tijdlang voor uitvoerbaar gehouden. Eerst Ferdinand de Lesseps was het voorbe houden, na veeljarige voorbereiding en studiën den juisten weg te vinden. Nadat hij den Fii man tot den aanleg van het kanaal vei kregen had, kon hij, gesteund door de macht en welwillend heid van Napoleon III, overgaan tot de oprichting der ^Compagnie Universalia du Canal martime de Suez" en spoedig daarop in het jaar 1859, met de werkzaamheden aan de landengte van Suez beginnen. Terecht heeft de Oostenrijksch-Hongaarsche kapitein Jorolim, vrijheer Benks von Boinik ge zegd»Co!:imbus .heeft een zeeweg naar Indié gezocht; Fasco de Gama heeft een gevon den; Ferdinand de Lesseps echter heeft dien geschapen.a weder, veel te wenschen over, zóo zelfs, dat bij eventueele sterke broeiing, hier en elders, eene waakzame brandweer en een goede brandspuit niibschien gcon overbodige weelde zullen zijn. Overigens is de toestand van den landbouw in menig opzicht bevredigend. Er is goed gras in de weilanden, door het luchtige weder blijven de koeien goed in de melk en de koele tempera tuur werkt uitstekend op het maken en conser- veeren van het zuivel. Dit !-*<-ste is daardoor van goede qualiteit en van goeden prijs. Ook de prijzen van het vee blijven hoog. Met het dorschen van oliezaad, op het land, heeft men een aanvang genomen. De zaadpeulen en korrels zijn zwaar, de opbrengst is zeer bevredigd. Tarwe, boonen on gerst staan uitstekend te veld en beloven veel, wanneer oogstmaand ons maar zonnig weder brengt. De haver heeft door den langduri- gen regen veel geleden, evenzoo de winteraardap pelen, wat vooral van het laatsgenoemde zeer te betreuren is, daar, bij mislukking van dien oogst, de arbeidende klasse een kommervollen winter te gemoet gaat. Niemand herinnert zich zulk een belangrijken, aanhoudenden aanvoer van aardbeziën ter Amster- damsche marktliet wemelt dan ook van venters met deze aangename vrucht langs de straten. Het aanhoudende gure en vochtige weer schijnt op den pluk geen invloed te hebben gehadalteen gaan zij door de vele regens spoedig tot rotten over en zijn daardoor voor den uitvoer naar het buitenland minder geschikt geweest. Dit komt echter ten goede aan minder bevoorrechte lieden, die zich nu voor een bagatel aan de geurige en verkwikkende vrucht kunnen vergasten. Te Hei- en Boeikop heeft eene jonge koe, toebehoorende aan den veehouder Tonnis Pesselse, zes kalveren ter wereld gebracht. De dieren zijn alle welgevormd, mooi geteekend en niet klein van stuk, want zij hebben te zamen een gewicht van 69 kilogram. Jammer dat zij alle gestorven zijn. Op aandrang van den rijks-veearts, den heer "Van Klaveren, te Schoonrewoerd, worden deze zeldzame exemplaren aan 's-rijks veeartsenijschool to Utrecht gezonden, Den lsten Augustus a.s. zal voor de rechtbank te Rotterdam behandeld worden de zaak van Ten Pierik, den man, die zijne vrouw om het leven bracht. Uit Hazerswoude wordt aan de Rijnbode ge meld: Goon beroep of bedrijf in het leven is in alles zoo van de weersgesteldheid afhankelijk als dat van den landbouw. Onder veel tegenspoed nadert de hooibouw zijne voltooiing. Mag da quantiteit bevredigend genoemd worden, de quali teit laat, ten gevolge van het aanhoudend natte Eaveld, te Brake!- voor Lemele en Archem door ds. K. v. d. Werfhorst Gz., te Masten broek voor Klaaswaal door ds. C. H. Callen- bach, te Hollandscheveld voor Ouddorp door ds. L. Okken, te Spijk. Zondag jl. herdacht de heer Van Oosten, predikant bij de Ned. herv. gemeente te Lekker- kerk, in de voormiddag-godsdienstoefening met zijn gemeente de vervulling zijner 25-jarige evangeliebediening op 22 dezer. Een talrijke schare was opgekomen om den geachten lesraar van haar belangstelling te doen blijken. Roonisch-katliolieke kerk. De bisschop '.e Roermond heeft benoemd tot leeraren aan het college te Vonlo den heer L. Smeets, tot dusverre in gelijke betrekking aan het bisschoppelijk college te Roermond, en den heer J Bruine, priester uit het groot-seminarie, en tot leeruur aan het bisschoppelijk college den heer A. Oor, uit het groot-seminarie. VLAARDINGEN. Gisteren zijn alhier bin nengekomen 2 schepen, te zamen aanbrengende 45 last haring. MAASSLUIS. Gisteren zijn alhier binnen gekomen 2 schepen, te zamen aanbrengende 546 ton haring. PERNIS. In plaats van zich met de beug- visscherij onledig te houden, zullen de meeste sloepen thans de kolvisscherij uitoefenen, en zulks wegens gebrek aan aas. Voor de visschers heeft bet dit voor, dat de onkosten der reis belangrijk minder zijn, ongeveer f800 tegen f1900 a 2000 voor eene beugreis. Deze visscherij is echter meer aan mislukken onderhevig, ofschoon ook dikwijls buitengewoon veel visch werd gevangen, en vroeger uitsluitend werd uitgeoefend. Het is het best te vergelijken met het bekende shengelen". De visscher heeft een lijn van ongeveer 20 vadem lengte vast, waaraan een hoek met een stukje aas, welke hij ophaalt, zoodra hij ibeet" voelt. KRALINGSCIIE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 223 zalmon, die de groote voor f 1.25 en de kleine voor f 1. per i/s kilo werden verkocht. Nog werden aan gevoerd 13G St.-Jacobszalmpjes, die f 1.per i/j kilo opbrachten. De vorige week werden alhier ter markt aange voerd en verkocht 2013 zalmen, 633 St.-Jacobs zalmpjes en 2 steuren. GORINCHEM. De vorige week werden ter markt alhier aangevoerd 60 zalmen, die voor f0.67 tot f4.25 per Vs kilo werden verkocht. AMMERSTOJj. - Do vorige week werden alhier ter markt aangevoerd 259 zalmen, die voor f0.70 tot fl.25 per Va kilo verkocht wer den 100 St.-Jacobzalmpjes; prijs f 0.70 a f 0.85 per i/s kilo, en 1 steur, die f15 opbracht. Nod. Herv. Kerk. Beroepen: te Roswinkel ds. II. G. «an Tonsbeck, te Kolharn te Zaamslag ds. N. de Jonge, te Brussel. Aangenomen: naar Leidschendam deor ds. R. Visscher, te Numansdorp. Bedankt: vuor Schipluiden door ds. W. van 2% pCt. Nedeilaiid Buiten). Spanje Portugal Rusland 1867/69 1875 Oosteur. Lg. lie Gr. tlnss. Sporen Baltische Zilver Meta'; Papier o Turkije Turksdie Loten Italië 1887 (Spw.) Peru Venezuela Central. Pacific Shares Denver Rio Giande Canadian Pacific Missouri Kansas Öbiig, Chic. Atlantic. 6pCt. Prior Lieu Bond. Zweedsche N. Spw. Mij Aand. Cultuur Mij Prolongatie ?uu Teleok. I 28 Juli. 129 Juli. 807/, 807/a 7 i 61% 96% 101% '4 Va 122%5 64%, "7Vl« 76% 'i 8 3/1, 18% 55 14% 50% 33% 185/16 80% 19% 99% 100 ■10%8 61% 96% 101% 122% 64 77% 767/k >8% 18% 55% 147 50% 33% IS1/^ 80% 19% 99% 106% 16% Omtrent de stemming der beurs op gisteren zegt het N, v. d. D.: Het waren Turken en Peru, welke eene gun stige uitzondering maakten npdeflauwestemming waarin buitenlandsche Staatsfondsen verkeerden. Ook Amerik. sporen waren heden wat minder gewild en blijft de handel hierin bij voortduring van ondergeschikt belang. Handel-Mij. op de rescontre openden prijshou dend, doch sluiten zeer fla-nv. Nationale Staatsfondsen waren meer aange boden, Integralen i/a lager, Van buitenlandsche waren Oostenrijk, Portugal, Russen, Spanje a Va, zelfs Uruguay 2Vs leger, doch Turken vast, Peru hooger. Van Industrieelen stegen aand. Cultuur Vor stenlanden Rescontre Handelm. aand. Koloniale Bank Nederl. Bank 1, Singkep'/j. Binnenlandsche sporen voor Centraalsoortenl a 1%, Rijn Shares loonier, Warschau-Weenen minder. Russische sporeu voor Oud spoor i/4, Zuid- West. lager, daarentegen wonnen Sysran Wiasraa Nlet-ofllcleel. 4 pCt, Weenen 907/16) 909/iaNed.-Spaansche mijn f 13. Rotterdam, 29 Juli. Disc. per 3/m. Kort. Londen 4 pCt. 1 f 12.087/, Parijs 3 a Fr. 100 47.45 n 47.87% Antw.en Brussel 3 9 9 100 ii 47.421/j 9 47.877/, Zwits. Bankpl. 3% 9 9 100 47.20 47.60 Duitsche Rbkpl. 4 a M. 100 58.50 9 59.05 Weenen 4 Fl. 100 3102.25 r 103.25 [tal. Bankpl. 6 Ls. 100 46.40 9 47.10 Petersburg Rs. 100 «138.- Lissabon 6 R 1000 2.62 9 NoorscheBankpl.— 9 Kr. 100 j 65.25 9 New-Vork V Ds. 1 a 2.43% 9 Disconto van Wisselbrieven 2% en van Promessen 3 pCt. 29 Juli. Russen in G. R.t 1.90% Russen in Z. 1.39 Polen p. Zilv. R. 1,83% Spaansche buitl. in fnuiken p. Juii 47.50 Spannsclie binnl. in piasters2.19 Atnerik.Doll.Pap.2.45 Amsterdam Met, Pap. p. II. 21 f 21.77% r Zilv.Jan 21 «21,77% Engelsclie per «11.52% Eng. metaffid. 1.92% Portugecsche. 11.97 Fransche 47.45 Belgische47.45 Div. in Reichsin,i> 58.70 llninb.-Russen.1.21

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 6