Biniienlandsclie Berichten. Naar Manresa zijn ook versterkingen ge zonden moeten worden. Te Bilbao worden mede voorzorgen genomen. In de provincie Valencia zijn Maandag 30 ziekte- en 17 sterfgevallen aan cholera ge constateerd. ZUID-AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt van 29 Juli 's morgens gemeld, dat de strijd tusschen de opstandelingen en de troepen der regeering opnieuw is begonnen met een reeks gevechten, welke geen beslissenden uitslag hadden. Een later bericht van 5'A uur namiddag meldt, dat de opstand geheel is geëindigd ten gevolge van gebrek aan ki ijgsvoorraad. Eenc algemeeno amnestie is afgekondigd. Dertig opstandelingen hebben zich gisteren overgegeven, op voorwaarde van lijfsbehoud. Er hebben nog enkele opstootjes pin \ts in de straten, maar de orde zal spoedig volkomen hersteid zijn. STATEN-GENEËAAL. De regeering heeft het verslag van de Tweede Kamer beantwoord over het wetsont werp, houdende bepalingen tot voorkoming van aanvaring of aandrijving op de openbare wateren in het rijk, die voor de scheepvaart openstaan. De regeering deelt mede, dat de krachtens dit (tot wet verheven) ontwerp te regelen onderwerpen zich zullen bepalen tot de te voeren seinen en te geven signalen, zoowel in het algemeen als bij nacht en in geval van mist, het uitwijken en het vermin deren van de vaartsnelheid, alles in hoofdzaak overeenkomstig de bepalingen van 1875 eu 1878. Deze voorschriften zullen ook gelden voor kleinere wateren. Het criterium voor de toepasselijkheid op 'eenig water zal echter niet zijn of zich soms een vaartuigje beweegt in eene tochtsloot of boezemvaait, maar of het openbaar water voor de «scheepvaart" openstaat. Iu het wezen der zaak is dit ook thans het geval krachtens besluit van 13 Juni 1875. De regeering deelt de meening van die leden, die goedkeurden, dat de te geven alge- meene voorschriften door lagere autoriteiten, waar zulks wegens plaatselijke behoeften noodig is, kunnen worden aangevuld. Art. 2 kent eveuwel aan dc waterschappen geene bevoegdheid toe, welke zij thans niet hebben, maar verklaart alleen, dat, zoo zij de bevoegd heid hebben om keuren te maken, deze ook zullen mogen strekken tot voorkoming van aanvaring of aandrijving, mits de bepalingen niet in strijd zijn met den maatregel dooi den Koning uitgevaardigd. SCHIEDAM 31 Jnli 1890. Hedenmorgen arriveerden in de haven alhier Z, M. stoomrivienaartuig Aicrva, comman dant j li r. J. C. R. van Hoorn van Burgb, en 2, M. stoomriviervaartuig Isala, commandant P, Heining, komende van Rotterdam; eerst- genoemi. vaartuig vertrekt a.s. Maandag morgen, laatstgenoemd morgen na de zeemiiiciens verwisseld te hebben weder derwaarts. De le luit. der inf. K. van Erpecum, in Indischen dienst, is geslaagd voor liet toela- tings-examen voor de 2e afd. der krijgsschool. De directie bij de «Maatschappij voor Zce- visseheiij" tu Maassluis heeft al hare vaste wesklieden en een gedeelte der vissehers, tegen «ongevallen'" verzekerd bij do «Eerste Nederl. Vera,-maatschappij" te's-Gravonhage. De gouverneur-generaal van Ned. Iridic heeft bepaald, dat in liet jaar 1890 van lunds- wege te Batavia op de gewone wijze in het openbaar zullen worden verkocht 100,000 pikols Java-koffie, vermoedelijk bestaande uit ongeveer 50,000 pikols uit de Preanger Regentschappen, 10,400 pikols uit Tagal, 24,600 pikols uit Pasoeroean10,000 pikols uit Probolinggo en 5000 pikols uit Bezoeki. Van de genoemde 100,000 pikols zullen worden verkocht: op Dinsdag 5 Augustus 25,000 pikols; op Vrijdag 5 September 25,000 op Donderdag 9 October 25,000 op Vrijdag 14 November 25,000 De koffie zalnaar gelang van hare her komst uit de vijf genoemde gewestenaan de koopers afgeleverd worden te Batavia, te Tagal, te Pasoeroean, te Probolinggo en te Bezoeki. De ontvangsten der «Hollandsche IJzeren- Spoorweg-maatschnppjj" in de maand Juni jl. bobben bedragen f 688,002.717s en sedert •1 Januari f3,631,874.1972. Behalve de reeds medegedeelde motie tegen eene eventueele aanneming van art. 1 der gewijzigde vaccinewet, is door den geneeskun digen raad van Noord-Brabant en Limburg o. a. nog behandeld: een voorstel van dr. Roosenburg, om bij de regeering op eene wet telijke regeling van de keuring van vleesch aan te dringen. De voorsteller, die een korte, doch zakelijke toelichting tot zijn voorstel gaf, wees op de treurige gevolgen, die de niet- keuring van aan miltvuur of parelziekte ge storven vee reeds heeft na zich gesleept, en op het dreigend gevaar voor de volksgezond heid in de bestendiging van den tegenwoor- digen toestand. De voorzitter, dr. Van der Loeft, hoewel toegevende, dat een verplichte keuring van vieesch wenscheüjk zou zijn. voorspelt van stappen bij de regeering weinig gevolgen. Reeds in 1881, onder het ministerie-Heems kerk, was een ontwerp van wet op de ver plichte keuring van vleesch in gereedheid, doch is niet ingediend, wegens de vele kosten, die de uitvoering zou vorderen. Hij ziet meer daadwerkelijk nut in de oprichting van abat- toix-s, doch is bereid het voorstel-Roosenburg in de wintervergadering tot een onderwerp van behandeling te maken. Hiertoe werd dan ook besloten. De Nederlandsch-Amerikaansche stoom vaart-maatschappij ontving telegraphisch be richt van haar hoofdagentschap te Buenos- Ayres, waaruit blijkt, dat haar personeel ongedeerd is, en dat de rust voor het oogen- blik Hersteld is. Uit 's-Gravenlmge wordt gemeld, dat aan de betrekking van directeur van het rijkspen sioenfonds voor weduwen en weezen van burgeiTjke ambtenaren een jaarwedde van föüOO is verbonden en eene bij kon. besluit vast te stellen toelage. Het ontslag van den benoemden directeur van het fonds, den heer J. C, Mulder, als administrateur der generale legeskas, als mede de benoeming van liet verdere perso neel, zal later geschieden. Bij het nieuwe pensioenfonds zal een statistisch bureau worden' opgericht ter ver krijging vau de noodige statistieke inlichtingen betreffende bet arnbtenaarspersoneel, dat uit ongeveer 16.000 actief dienenden bestaat. Bij de behandeling der pensioenwetten werd het gemis daarvan zeer gevoeld. Voor de vervaardiging der wetenschappelijke ba lansen zijn die gegevens onmisbaar. Te 's-Gravenhagc komt in de volgende maand met het doel oen bezoek aan ons land te brengen een 26-jarig hoogleeraar uit New-York, de heer Gijsberti Hodenpijl. Deze jonge professor is Amerikaan, doch van Nedeclandsclie afkomst. Met grooten lof be antwoordde hij twee prijsvragen, welke dooi de geneeskundige faculteit van een der hooge- schoien in de Vereenigde Staten waren uit geschreven. Ten gevolge daarvan werd hem reeds op 26-jarigen ieefiijd hot hoogleeraars- urabt aangeboden. Men schrijft uit Scheveningen aan het N. v. d. D. De vrees, dat door de spui-quaestie in het algemeen, en vooiai door het besluit om tot zomerspuiing over te gaan, de badplaats dooi de vreemdelingen gemeden zou worden, is gelukk/g niet bewaarheid. Wel wijst tot nog toe het aantal baden een nadeelig verschil aan met dat van vorige jaren, maar het zou dwaas zijn, dat minder gebruik aan het spuien toe te schrijven; het gure weder kan daar alleen de oorzaak van zijn. Zoodra in de laatste dagen de tempe ratuur van de lucht en het zeewater eenigs- zins gingen stijgen, werden G00 tot 800 baden per dag genomen. De hotels zijn alle goed bezet; de groote hotels hebben zelfs geen kamers meer beschikbaar. Het aanstaand bezoek van den groothertog van Saksen en zijne dochter moet thans als een feit van groote beteekenis worden aan gemerkt. Deze vorstelijke personen schijnen, niettegenstaande het spuientoch wel te Scheveningen te willen verblijven. Naar de Asser Courant verneemt, is het plan van den kazernebouw te Assen een scln-ede nader tot zijn verwezenlijking geko men. Een bij het bestuur der gemeente Assen ingekomen vraag, of de benoodigde schiet- terreinen beschikbaar zijn, kan thans, zegt het blad, toestemmend worden beantwoord. Bedoelde terreinen beslaan een oppervlakto van ongeveer 400 bunders. Naar wij vernemen, heeft de afdeelings- consul van het buitenland, de heer L. J. C, J. Boogaard, Laan Copes van Cattenburg te 's-Hage, het plan opgevat om in voormelde qualiteit een rondreis van wielrijders uit te schrijven, waarbij hij geheel belangeloos ais leider zal optreden- De reis, ten minste zoo is het voorloopige plan, zal zijn als volgt: Vertrek uit Nijmegen, Crefeld, Dusseldorp, Keulen, Bonn, Zevengebergte, Remagen, Ahrtal, Coblenz, St. Goar, Dingen (Kreuzoach), Riidesheim, Biebrich, Frankfurt, Wiesbaden, Schwalbach, Ems, Coblenz, Cochem a/d Moe- sel, Alf, Berncastel, Trier, Luxemburg, dooi de Al-dennen naar Spa, Luik, Maastricht De duur der reis is ongeveer drie weken, met een verblijf in de Ardennen van pl. m. 3 dagen. De reiskosten per persoon worden op f 240 400 mark geschat. {Nederl. Sport.) Gisternamiddag keerde liet detachement gymnasiasten uit Amsterdam uit het kamp van Laren terug. Opvallend was de uitnemende militaire houding der jongelieden, die gepakt en gezakt en met hunne bruin verbrande ge zichten, met het waas der gezondheid er op, een ftinken indruk maakten. Te kwart voor vieren werden zij door den kampcomman dant, luitenant Lansdorp, afgedankt, nadat hij hun te kennen had gegeven, dat hij zoo gelukkig was aan den commandant van liet 7e regiment infanterie en aan den minister van oorlog te kunnen rapporteeren, dat de gymnasiasten zich door voorbeeldig gedrag en buitengewonen ijver hebben gekenmerkt. Volgons opgave van Bureau Veritas, zijn in de maand Juni 1890 verongelukt 46 zeilsche pen, waaronder 5 die vermist worden, als: van Duitschland 2, Amerika 5, Engeland 14, Oostenrijk 1, Brazilië 1, Denemarken 1, Ne derland 1, Italië 2, Noorwegen 14, Rusland 2, Zweden 3. Door stranding verongelukten 21, door aan varing 6, door brand 2, gezonken zijn er 8, verlaten G eu 3 afgekeurd. In dezellde maand verongelukten '16 stoom schepen, als van: Puitschiaud 1, Amerika 1, Engeland 10, Spanje 2, Nederland 1, Portu gal 1. Door stranding verongelukten 7, door aan varing 4, door brand 3 en gezonken zijn er 2. Dinsdag is de echtgencoté van den heer H. Zirschky te Amsterdamdie aan den recliter-commissaris medegedeeld heeft, dat hij het zinkwit aan-roej. Aafke Kuijpers hoeft verkocht, te haren huize gehoord. Zjj heeft echter verklaard, uit het portret, dat haar ge loond werd, de beschuldigde niet te kunneir herkennen, daar zij haar uit de huiskamer slechts van ter zijde heeft gezien. De beklaagde blijft nog steeds kalm eu- volhardt bij de betuiging van haar onschuld, Haar vriendinnen en ook het dienstmeisje, dat lange jaren by haar in dienst is geweest, blijven onwrikbaar aan haar onschuld geloo- ven. Mej. Kuijpers was zeer milddadig en zeer vroom. Haar vader, die apotheker ge-- weest is, heeft zij zeer vroeg verloren, waarop zij door een kunstvriend naar Brussel gezon den werd, om daar aan het conservatoire tot zangeres te worden opgeleid. Het huis in deTesselschadestraat trekt veel bekijks. Het bovenhuis, waar mej. Kuypers- woonde, is geheel gesloten en het beneden huis, dat tot voor korten tijd bewoond is geweest door den vice-consul van Rusland,- staat leeg en verhoogt daardoor nog den som beren indruk van het huis. De Amst. Ct. meldt thans, dat de konink lijke fabriek van stoom- on andere werk tuigen (fabriek van Van der Made) te Amsterdam, is aangekocht door de firms Smulders, ijzergieters te Utrecht, De directie der «Sociëté anonyme de Mal tose", te Bergeu-op-Zoom, heelt al hare werk lieden bedankt en de fabriek gesloten. - Vermoedelijk zal aan deze inrichting een ander doel worden gegeven. Men spreekt van het vervaardigen van kunstmest. {N. v. d: D.) Te Charlois heeft zich een geval van ver giftiging voorgedaan bij den arbeider 11. S, aldaar. De justitie, vergezeld van de politier heeft een plaatselijk onderzoek ingesteld, doch heeft nog geen bevel tot gevangenneming var» - een verdachte uitgeviuudigd. Door doeltref fende maatregelen is S. thans herstel lender De bedoelde S. zelf wilde van geene vergif tiging weten, maar hield vol, dat «de kwade hand" op hem gelegd was en dat door «zege ning" die «kwade hand" van hem is afgewend. Men zal zicli herinneren, dat op den Water- ioodag aan een der ingezetenen van Oostzaan f2000 aan effecten werden ontstolen, toen de man met zijn gezin naar den historischen optocht keek. De bedrijvers van dezen diefstal zijn thans door de Amsterdamsche politie óp- gepakt. liet zijn twee Amsterdammers, oude bekenden der justitie. In Overijse] zijn dit jaar zeer weinig patrij zen. De jongen zijn door het gure en regen achtige weer gedurende hot voorjaar en den zomer bijna alle omgekomen- i Eene minder bekende, export-slachterij is die van banen en kippen, welke sinds eenige jaren te Hollandsehe Veld bestaat, en welke meermalen 200 ii 300 stuks per week slachtte en naar Amsterdam zond. Met zulk een consument schijnt die zaak niet slechts levensvatbaar, maar ook vatbaar voor uitbreiding te zijn. Aan het postkantoor te Rljsen is dezer dagen oen brief in de bus gedaan met het navolgende adres: «Aan het dienstmeisje dat door mid del van een kokosnoot valt een lintworm- verlost is, te Montfoort." wilde iahalei georgi Om algemi terug zeven gcavrr assessc de wo vindt gemoe- karnen »0c «ik w: omdat maar i nu aai Als en pra Ach' heeft di kende enz. B Schooi papier den ce veelhei stuk n De nieuwbenoemde burgemeester vau Or was in handen van den commissaris des Kouiugs in Noord-Brabant den eed gaan af leggen. liet opgetogen volkmet de beide wethouders en den secretaris aan het hoofd

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2