AMERIKA. Berichten uit Lr Libertad, Zaterdag te New-York ontvangen, bevestigen dat generaal Rivas, die dc San-Salvadorsche regeering heeft verraden, gevangengenomen en gefusil leerd is. Het beleg der hoofdstad San Salvador door generaal Ezela duurde 48 uren; in de straten werd een honderdtal personen ge dood. De rust is thans hersteld. ZUID- AMERIKA. Het congres der Argentjjnsche republiek heeft bepaald, dat alle handelswissels dertig dagen zullen worden verlengd. Volgens gerucht is de minister van bin- nenlandsche zaken vervangen door generaal Rocca, en die van openbaar onderwijs door Eduard Costa. Do uitslag der door het congres te Lima gehouden presidents-verkiezing is, dat Ber- mudez gekozen werd met 2900 stemmen tegen 1300 op Rosas. Biimenlandsclie Berichten. Offleieole Berichten. Bij koninklijk besluit is de heer A. E. J. van den Brandhof, hoofdcommies ter gouv.- 6ecretarie in de kolonie Curayaobenoemd tot gezaghebber van het eiland Bonaire. Bij koninklijk besluit is de majoor der inf. van de landmacht in West-Indiü A. Boom- gaart commandant der troepen en van het garnizoen in Suriname, op zijn verzoek, met ingang van 1 Sept., eervol uit Zr. Ms. mil. dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. SCHIEDAM, 5 Augustus 1800. In de kapel van het paleis het Loo is voor H. M. de Koningin en II. IC. H. de Prinses, benevens een aantal genoodigden, Zondag een godsdienstoefening gehouden, Als voorganger trad op de Fransche predikant ds. Bourlier, uit 's Gravenhage, die sprak naar aanlei ding van den Brief aan de Colossensen, hoofd stuk 3 vers 45. Wjj vernemen, dat II, M. de Koningin niet op Woensdag a.s. Arnhem met een bezoek zal vereeren. De juiste dag is nog niet bekend; hoogstwaarschijnlijk zal in de eerste helft, dezer maand het bezoek plaats hebben. (A. Ct.) De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 2 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 18,621,845.95Vs en by de betaalmeesters - 3,147,461.56'/s Te zamen 21,769,307.52 De minister van oorlog heeft gisteren zijne werkzaamheden aan zijn departement hervat. Tot kamerheer in buitengewonen dienst is door Z. M. den Koning benoemd graaf De Marchant d'Ansembourg, burgemeester van Amstenrade. Tot leden der Nederiandsch-Duitsche com missie, belast met het opsporen der midde len tot verbetering van het kanaal en de rivier de Niers, zijn voor Nederland benoemd de heeren mr. Seijdlitz, lid der God. Staten van Limburg, Ph. van der Sieijden, hoofd ingenieur van 's rjjks waterstaat in het 7de district, te Maastricht, en J. W. II. Bauduin, ingenieur van den provincialen waterstaat in Limburg. Prof. C. D. L. Iluët, sedert 12 November 1872 hoogleeraar in de faculteit der genees kunde aan de Leidsche hoogeschool, heeft ontslag uit deze betrekking aangevraagd, daar zyn zwakke gezondheid hem niet langer toelaat haar te vervullen. Zaterdag jl. kwamen te 's-IIage per IIoll. spoor eenige actief dienende en gepcns. onder-officieren van liet Belgische leger aan. Zij werden door bestuursleden van deu Neder- landschen bond voor oud-onderofïicicren (afd. 's-Gravenbage) afgehaald en gingen naar het parade-terrein. Door het hoofdbestuur der schippers- vereenigiug sSchuttevaer" is een adres ver zonden aan de Tweede Kamer der Staten- Gcneraal, betuigende adhaesie aan dat van de vereenigtng tot behartiging der stoomvaart- belangen in Nederland tot opheffing der tollen op de rijkswaterwegen in Nederland. Niettegenstaande er in Den Haag voortdu rend wordt gespuid, is er geen spoor van vervuiling of onaangename lucht tuut het water op de kust bij Scheveningen te bemer ken. In Den Haag is de toestand belangrijk verbeterd en de stank der grachten genoeg zaam verdwenen. Uit de brochure van Croll Als anderen een uitspanning genieten, zegt Domela Nieuwenhuis niet vrooüjk te kunnen zijn, zich in een opera of comedie niet thuis te gevoelenhij kan geen geld uitgeven waar zoo ontzettend veel geleden wordt onder het volk. Maar jaarlijks trekt hij zelf met zijn geheele gezin voor geruimen tijd naar Parijs, brengt daar den zomer door op een villa en maakt geregeld elk jaar een buitenlandsche reis, soms twee. IIij heeft dan ook fortuin. Gedurende den tijd van zijn lijden en strijden is hij honderd duizend gulden rijker geworden. Het debuut van de electrische tram tus- schen Den Haag en Scheveningen is niet gelukkig. Twee wagens weigerden Zondag namiddag weder hun dienst en moesten naar de remise gesleept worden. Aan het Kanaal werd een beambte van de tram, toen hij op het voorbalkon wilde sprin gen, oven-eden. Zijn rechtervoet werd zeer ernstig gekwetst. "Volgens den regenmeter der rijkslandbouw school te Wageningen is in de maand Juli gevallen 115 mM. regen, tegen 86 mM. in dezelfde maand van het vorige jaar. Mevrouw Bulkley is te Arnhem gear resteerd, terwijl zij zich naar den heer mr. II. H. van Capelle aldaar begaf. Niettegen staande het protest van deu heer Soldati (haar advocaat) is zij niet losgelaten. Amsterdam is weer een fraai perceel rijker geworden, dank zij den ondernemingsgeest der assurantie-maatschappij tegen brandschade »de Nederlanden" te Zutfen. Door deze maatschappij werden in den loop van liet vorige jaar aangekocht twee onooglijke per- ceelen, hoek Sophiaplein en Kalverstraat, met liet doel daar een harer bijkantoren te vestigen. Daar dit terrein wel een gunstige ligging maar zeer weinig oppervlakte had, en het dus een moeilijk vraagstuk was daarvoor een goede indeeling te vinden, werden door haar eenige architecten uitgenoodigd, hier voor plannen in te leveren. De uitslag dezer besloten prijsvraag was, dat aan den architect Eveat Breman, den bouwmeester van den sigarenwinkel aan de overzijde van het Sophiaplein, de uitvoering zijner goedgekeurde plannen werd opgedragen. Het gebouw draagt het karakter der Duit- sche renaissance. Tot de eerste verdieping uitgevoerd in hardsteen, is het verder boven den covdonband geheel opgetrokken in rooden baksteen, met ruime toepassing van Udelfanger zandsteen voor de ranmomlijstingen enz. De ruime winkel met magazijnen is, naar wij vernamen, verhuurd voor een zaak in Ame- rikaanschc artikelen, de overige verdiepingen, met afzonderlijken toegang, zijn deels dooi de assurantie-maatschappij in gebruik geno men, deels als kantoren verhuurdterwijl de zolderverdieping, als photographisehe werk plaats ingericht, door eeu bekend Amster- damseh photograaf zal worden betrokken. Nog zij vermeld, dat midden October des vorigen jaars de houw werd begonnen door den aannemer J. N. Hendrix, die door zijn voortvarenden arbeid tot de spoedige en deug delijke voltooiing krachtig heeft bijgedragen. CHblad Te West-Graft dijk sloeg de bliksem Vrijdag avond in den houtzaagmolen van den heer J. Graftdjjk, waardoor molen en bijbehoorende loodsen een prooi der vlammen werden. Alles was echter verzekerd. Ruim negen uur gisterochtend is uit de gracht te Zutfen nabij het gerechtsgebouw opgehaald het lijk eener dienstbode te dier stede, Naatje A. Niet ver van deze plaats werd gevonden de politiemuts van een huzaar. Korten tijd later is gevankelijk naar de kazerne gebracht de huzaar H. 8., de vrjjer der ongelukkige, die zich in den Hoven had schuil gehouden. Aan zijn uniform ontbraken politiemuts en attila. In hoeverre de dood der dienstbode in verband staat met de arrestatie van haren vrijer zal moeten blijken uit het onderzoek, dat door de politie is ingesteld.. ZCt.) Te Apeldoorn heeft zich Vrijdagavond in het huis van den heer O. iemand laten in sluiten en zich van een trommel met effecten en andere geldswaarden meester gemaakt. De dienstbode, die naar boven werd gezonden om wegens het onweder alles te sluiten, ont moette den dief, die haar het kaarslicht uit de handen sloeg en zich ijlings uit de voeten maakte. Men vond de trommel in den tuin hieruit waren de effecten, ter waarde van ongeveer f1400, verdwenen. Het testament en eenige waardelooze papieren, juweelen en gouden sieraden waren nog aanewzig. De politie doet streng onderzoek. De personen, die betrokken zijn bij het springen van het kanon te Breedevoort, zijn Zaterdag door den rechter van instructie gehoord. De gepasporteerde militair, die liet ongeluk kige schot lostte en daarbij kwetsuren be kwam, is bijna hersteld. 's-Gravenhage. De tweeëndertigste verjaardag van H. M. de Koningin werd in de residentie met zeer veel opgewektheid gevierd. Van torens en openbare gebouwen, en dit maal vooral van vele particuliere woningen, wapperde de oranjevlag of driekleur, de winkels hadden op het fraaist geëtaleerd, meest met de nationale kleuren, sommigen met het borstbeeld van II. M. de Koningin, omgeven door bloemen en feestgroen, het carillon deed vroolijke liederen hooren, en overal zag men vroolijke gezichten en overal heerschte feestvreugde. Reeds van den vroegen ochtend hebben extra treinen tal van bezoekers naar de resi dentie gevoerd, en de vroolijk keuvelende groepjes komt men allerwegen tegen, voor namelijk in de winkelstraten. Tegen halftwanlf werden evenwel ook die drukbezochte straten ledig en stroomde alles naar het Malieveld, om van het oude maar nog altijd aantrekkelijke schouwspel de" groote parade getuige te zijn. Ditmaal maakte het parade-terrein een Hinken indruk, daar er op dit oogenblik vee! manschappen zijn en de miliciens van de lichting van dit jaar aan de wapenschouwing deelnamen. Gevolgd door een schitterenden staf, reed de generaal-majoor, waarnemend gouverneur dei' residentie, Taets van Ame- rongen, het parade-tei rein binnen, waar zich, behalve de niet ingedeelde officieren van het garnizoen, eenige officieren van het garnizoen, eenige officieren van de schutterij met den luitenant-kolonel Baud aan het hoofd hadden opgesteld, zoomede de adelborsten van de koninklijke marine, de cadetten der Kon. Mil. Academie, met verlof hier ter stede, een deputatie van de kon. vereeniging »Het Eeretceken voor belangrijke krijgsverrich tingen" met banier, en een deputatie van den hond van oud-onderofficieren, waarbjj zich eenige Belgische wapenbroeders bevonden. Na de verschillende deputatiën gesalueerd te hebben, begon, onder de tonen van ihet "Wilhelmus", de inspectie, na afloop waarvan- werd gedefileerd door het regiment grenadiers en jagers in den gewonen pas, door de veld artillerie in stap en in draf, door de cavalerie in stap en galop. De inspecteur betuigde aan den commandant der parade, den kolonel "Verschoor, command, van het regiment grena diers en jagers, zoomede aan de comman danten der bereden korpsen, zijne tevreden heid over de houding der troepen. Juist toen »de afslag" voor de wapen schouwing weerklonk, stoomde de pleiziertrein uit het noorden met zijn ougeveer 1600 reizigers het Rijnstation binnen, waardoor die pleizierreizigers het voor hen zeker onge wone schouwspel eener groote wapenschou wing misten. Zelden slaagde het avondfeest in liet Hangsche Bosch zoo uitnemend als ditmaal. Geen windje was er aan de lucht, zoodat alle lichtjes brandden. Een keurig effect maakte het groote stuk in den tweeden vijver. Over de volle breedte van het water verhief zich een voorfront van de Parijsche tentoon stelling in 1889, en het monumentale stuk, dat zeer juist was nagebootst, straalde van licht. De hocge koepel met het beeld van de faam bovenop, zoowel als de zijstukken met de vensteropeningen en hoeken kwamen flink uit bij den donkeren boog van den hoofd ingang. De weerspiegeling in het water was betooverend. Een fraaie geïllumineerde gondsl, waaruit de jagermuziek over het watervlak weerklonk, dreef statig over den vij ver en verhoogde den indruk van een Venetiaanschen nacht. De brug die de beide met lichtslingers omzoomde vijvers verbindt, was ook fraai verlicht, en maakte vooral van verre een ann- genamon indruk. Zooals gewoonlijk, gaf de kouiuklijke kapel een welgeslaagd concert in de sociëteitstentdie langs alle lijnen van licht fonkelde, terwijl bij den Koekamp in eene verlichte kiosk het muziekkorps der veld-artillerie vroolijke klanken deed hooren, Eene ontzaglijke menigte bewoog zich door de lanen om van den heerlijken avond te- genieten en bezichtigde ook de verschillende gasilluminaties voor de openbare gebouwenr die zonder onderscheid slaagden. Ilet slot van het middagfeest, de opstijging van eeu ballon in den Dierentuin, bleef, tot spijt van dui zenden die zich in en buiten den tuin ver drongen, achterwege. "Wel trachtte men nog tot de duisternis intrad het gevaarte omhoog te doen gaan, maar ofschoon men van 8 uren des ochtends af aan het vullen was, de ballon beliefde zich niet op te richten, en bleef half gevuld. Of de fout lag aan onvoldoende drukking, aan lekkage of aan andere oorzaken zal later wel blijken. Ondanks deze kleine teleurstelling werd de feestdag met vroolijke opgewektheid gevierd, (N, E. Ct.) Apeldoorn. Natuurlijk was Zaterdag, op den vexjaardag van H. M. de Koningin, geheel Apeldoorn en omstreken gevlagd. De bewoners, van welken rang en stand ook, hadden hunne borst met oranje getooid en de kinderen droegen oranje-sjerpen of zwaai den met vlaggetjes langs den weg. 's Namiddags te hnlfdrie kwamen schier allen samen in sMarialust", op de tentoonstelling van de «Maatschappij van tuinbouw en plant kunde". De bescheiden collectie vau de prach tigste bloemen en planten was zoo oordeel kundig mogelijk over hot ruime grasveld verspreid. De firma Van Munster uit Den Haag had eene fraaie groep tuinmeubelen tan rietwerk ingezonden. Een zangkoor uu» de Apeldoornsche jufferschap en mannen

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2