Biniicnlandscltc Berichten. door zijn gewone gevolg zal begeleid worden 4oor prins van Saksen-Altenburg, die aan het Russische hof nauw verwant isen den rijkskanselier. Zijn geheele gevolg zal be staan uit tien personen. In de zitting van het geneeskundig congres van gisteren heeft prof, Virchow medege deeld, dat in het geheel 7056 kaarten aan leden deelnemers en dames uitgegeven zjjn. Amerika is door 623, Rusland door 421, Groot-Brittnnnië door 353, en Frankryk door 173 deelnemers vertegenwoordigd. Verder heeft het congres met grooten by val het voor stel aangenomen van den senator Bacelli, om het volgende congres in 1893 te Rome te houden. Ten slotte heeft Bouchard, uit Parijs, eene met instemming begroete voordracht gehouden over »/e mécanisme de l'infection et de Vtnrmxmiu?\ OOSTENRIJK. De Armenische patriarch te Konstantinopel heeft eene nota van de Porte ontvangen, waarin hij verantwoordelijk gesteld wordt voor de daar uitgebroken ongeregeldheden. De patriarch heeft geweigerd deze nota te ontvangen, omdat hij zyn ontslag heeft genomen, en omdat deze zaak den minister van oorlog en de politie aangaat, terwijl hij er bijvoegt, dat de jongste botsing is uitgelokt door den moord op de Armeniërs te Erzeroein. RUSLAND. De Nordisch Teleegrafen Agenlur heeft van authentieke zijde vernomen, dat de regeering geen ergerlijke maatregelen 'tegen de joden beoogt, veel minder door haar reeds genomen zijn. ITALIË. By koninklijk besluit is de zitting der Ka mers gesloten. SPANJE. De cholera neemt ontegenzeggelijk in het Inod toe, gelijk trouwens reeds door de tele graaf gemeld is. Een gevolg der hitte, zooals de depêche luidde. Den 4n dezer zijnjer in de provincie Valencia 62 gevallen van cholera waargenomen en zijn er 21 personen aan de ziekte overleden. Te Toledo zijn den 4n dezer 7 personen door de cholera aangetast, waarvan er vijf zy'n bezweken. Tal van inwoners verlaten de stad. De cholera breidt zich uit in de provinciën Valencia en Toledo. Het conservatief orgaan van San Sebastian zegt, dat in de hoofdstad omvangrijke militaire voorzorgsmaatregelen genomen zijn. T U R K IJ E. De minister van ooi log heeft de reserve- troepen opgeroepen ter versterking van de bezettingen in geheel Armenië, met liet oog op de gisting in dat gewest. AMERIKA. In het Huis van afgevaardigden der Unie heeft Vrijdag jl. het lid voor New-York, de heer Bakker, eene motie voorgesteld, haren grond vindende in de betichten volgens welke de Russische regeering voornemens zoude zijn aan de edicten van 1882 tegen de Joden eene scherpe toepassing te geven. De motie behelst de verklaring dat het congres der Vereenigde Staten in naam der huma niteit tegen dergelijke tenuitvoerlegging der decreten protesteert, en den president ver zoekt, eene nota te richten tot de Russische regcering, inhoudende, dat de Vereenigde Staten op eerbiedige, maar ernstige wijze opkomen tegen den voorgestelden maatregel. Yolgcns eene telegram uit Mexico hebben de buitcnlnndsche vertegenwoordigers te Guatemala hunne goede diensten aangeboden tot bet openen van vredesonderhandelingen. Dit, aanbod is aangenomen. Men hoopt eene gunstige oplossing. Uit Bucnos-Ayres wordt gemeld, dat de president Celman zijn ontslag heeft ingediend, maar ten gevolge van een votum van den Senaat, waarby hem dat geweigerd werd, zyne aanvrage weder heeft ingetrokken. De ministerieele combinatie, die men waar schijnlijk heeft geacht, is voorgoed mislukt. KUID-AFKIK A. Het wetsontwerp van 'de Transvaalsche regeering tot het tegengaan van loterijen is door den Volksraad aangenomen, met bijvoe ging van een artikel, volgens hetwelk loterijen voor liefdadige doeleinden niet onder deze wet zullen vallen. Daartegen stemden echter nog zeven leden. De wet zal in werking treden drie maanden na hare afkondiging. SCHIEDAM, 7 Augustus 1890. Dinsdagmiddag is H. M. de Koningin met Prinses Wilhelmina in een rijtuig met vier paarden over Soeren naar Hoog-Buurlo gereden. Onder geleide van een landbouwer hebben de koninklyke bezoeksters altlaar de heidevelden bezichtigd, welke in het voorjaar door brand verwoest zijn. Het Prinsesje, die het rytuig voor een poosje verlaten had, liep de heuvels onvermoeid op en neder. Met een span versche paarden, dat aldaar gereed stond en vooruit was gezonden, keerden de vorste lijke personen over Uchelen naar het paleis het Loo terug. Hedenmiddag werd door burgemeester en wethouders ten raadhuize aanbesteed liet uitvoeren van verfwerken in twee perceelen en wel perceel I het verven van eenige bruggen en hekwerken, perceel II het buiten- verfwerk van eenige huizen enz. benevens de tien ankerboeien in de rivier de Maas. De navolgende inschrijvingen waren inge komen: S. Goldsteen te Haarlem, perceel I f450.—, perceel II f 1565.—J. E. Mnr- chand Co. te Rotterdam, perceel II f1039. M. H. Eysvogel en J. Slaton te Rotterdam, perceel I f363.perceel 11 f1397.M. van Meurs en JE. van Eijck alhier, perceel II f1428.A. J. Schreuder alhier, perceel I f324.perceel II11317.—-; L. Perquinen M. van der Burgh alhier, perceel I f370. perceel II f1570 Door burgemeester en wethouders is het werk gegund aan de laagste inschrijvers ent wel voor perceel I aan A. J. Schreuder alhier voor f324.en perceel II aan J. E. Mar- chand Sc Co. te Rotterdam voor f1039.— Gisterochtend, toen tn de branderij van de firma J. F. Legner aan de Noordvest de helm van den disteleerkctel sprong, had de mees terknecht. F. F. Liibkemann, de tegenwoor digheid van geest, dadelijk van de stelling op den ketel te springen en den helm er weder op te zetten, een waagstuk, waar van het te verwondeien is, dat hij er niet by is omgekomen. Doordien de vlammen in den distilleerketel waren geslagen, zag hij er zich geheel door omringd en hadden zij zich ook reeds medegedeeld aan de zoldering; toen zij naar buiten sloegen, werd zulks op gemerkt door de werklieden der tegenover staande branderij, welke onmiddellijk te hulp snelden. Door kittenwaterin den distilleerketel en in het vuur, dat er onder brandde, te werpen werden de vlammen gebluscht en het vuur gedoofd, en het gevaar dat de branderij door brand zou worden vernield afgewend. Geluk kig bekwam geen der werklieden, ook niet de onverschrokken meesterknecht, eenig letsel. Dit verwonderlijke geval is het eerste van dien aard. Bij de aanbesteding door de directie der marine te Amsterdam, voor de levering van goederen en materialen, weid o. a. inge schreven door de stearinekaarsen-fabriek »A dlo" alhier voor perceel 60, steavine- kaarsen, f 5.159.16. Uit 's-Gravenhage wordt gemeld, dat aan het departement van oorlog de voorbereidende werkzaamheden gereed zijn tot uitvoering van de ïNoodwet", zijnde de wet, welke 15 Juli jl. 'in de Eerste Kamer is aangenomen, tot verlenging van den diensttijd voor de ingelyf- den bij de militie te land der lichtingen van 1884 en 1885, en voor de ingelijfden bij de zeemilitie der lichtingen van 1885 en 1886. Aangezien de thans bestaande legerformatie niet is betekend op eene sterkte van zeven lichtingen miliciens, zoo zal bij elk regiment infanterie een depot-bataljon worden opgericht, waarby ingeval van mobilisatie zullen worden geplaatst de beide oudste lichtingen, of wel de oudste en de jongste lichting, wanneer deze laatste nog niet voldoende geoefend is om te velde te trekken. Ten behoeve van die nieuw op te richten 9 bataljons zuilen bij het regiment grenadiers en jagers en bij elk der 8 regimenten infan terie beschikbaar worden gesteld: 1 hoofd officier, 4 kapiteins, 1 adjudant-onderofficier en 4 sergeant-majoors. Dat kader vertegen woordigt bet bevelvoerende en administratieve personeel, hetwelk minstens aanwezig moet zijn voor deu staf, en de 4 compagnieën vnu het depot-bataljon, om de snelle en geregelde oprichting daarvan te verzekeren. Daar by elk regiment van gemeld wapen de drie daarby geplaatste kapiteins voor spe ciale diensten, voor het depot zullen worden bestemd, komt bij elk korps voor dat depot 1 kapitein te kort. Daar bij gemelde.wet de samenstelling van het wapen dei' infanterie zal worden uitge breid met 9 hoofdofficieren, 9 kapiteins, 9 adjudanten-onderofficier en 9 sergeant-ma joors, zoo wordt binnenkort de benoeming te gemoet gezien van 9 majoors, terwyl de oudste 18 1e luitenants zullen worden be noemd tot kapitein. Dit personeel zal in vredestijd worden inge deeld bij de staven der betrokken korpsen, en by mobilisatie worden geplaatst in het garnizoen, dat voor het depot-bataljon ie aan gewezen. Op het congres van de binnenscheepvaart, te Manchester, heeft de heer Conrad, namens de Nederlandsclie regeering, aan het comité tot regeling van het congres een volledige geschiedenis van de Nederlandsclie water wegen aangeboden, waarvoor door het con gres een motie van dank werd aangenomen. In 't geheel nemen ineer dan 100 Neder landsclie geneesheeren deel aan het genees kundig congres te Berlijn. Aan het departement van waterstaat, is gisteren aanbesteed de voltooiing der ver breeding van het Scheur, laugs den rechter oever, beneden de haven van Maassluis, liet voltooien der voorziening van dien oever en het aanleggen van 4 dwarskribben aan den linkeroever voor de verbetering van den Rotterd. waterweg. De lieer M. C. de Jong Pmz., te Sliedrecht, schreef het laagst in voor f 381,600. (De raming is f 389,000, de hoogste inschrijving bedroeg f 446,000.) Door burgemeester en wethouders van Rotterdam is bij den gemeenteraad het voorstel ingediend om over te gaan tot uitvoering van de overeenkomst met het rijk tot weg- graving van den zuidoostelijken hoek der Koningshaven, waardoor tevens uitvoering kan gegeven worden aan een reeds in 1884 genomen besluit, nl. tot het maken vaneen bezinkingsbassin ten behoeve der drinkwater leiding. Tevens wordt voorgesteld om gelijktijdig, in het belang van de ontwikkeling van Fijenoord, tnsschoil de Koningshaven en de Roentgensstraat eene haven te graven, lang 500 M. en breed 58 M. niet een brug daarover. De kosten voor al deze werken te zamen worden geschat op f393,000. Het bekende Duitsche tijdschrift Die Qegen. wart bevat een eerst artikel over de hervor ming van Nederland's verdedigingsmiddelen, De Engelsche correspondent van de AT. Ji. q verneemt, dat Henri Tindal van plan iszyo bekende meerlingen en inzichten over de verdediging van Nederland in een Engelscb gewaad te steken, met welke bedoeling hij te Londen geweest is om met dezen en gene» er over te spreken. Als een bewys, dat het spuien in zee te Scheveniugen op het water, bij de plaats op het strand waar men baadt, hoegenaamd geeo vervullenden invloed heeft, vernamen wjj, dat zeer onlangs bij de spuiing de badmeester, in dienst van liet Kurlmus, door een man in een witte glazen flesch water heeft doen scheppen en er daarna zelf een slok van ge dronken heeft, zonder dat eenige vreemde smaak of eenige onreinheid er aan bemerkt werd of geproefd. (2F, v. d. D.) Sedert eenige dagen is aan de Ned. gist en spiritusfabriek en aan de Ned. oliefabriek te Delft een zoogenaamde arbeidsbeurs in werking. Deze instelling strekt ter voorkoming van overmatigen arbeidsduur voor het vaste per soneel, en tevens ter voorziening in tijdelijke behoefte aan werkkrachten, noodig geworden,, hetzij door ziektegevallen onder het vaste personeel, hetzij door tijdelijke vermeerdering van werkzaamheden in de fabriek. De arbeidsbeurs wordt gehouden dagelijks, met uitzondering van Zondags, des morgens en des avonds telkens van kwart voor tot kwart na 6 uur en des namiddags van 12 uur tot 12i/j uur. Bij tijdelijke behoefte aan werkkrachten in eenige afdeeling der fabriek en by de tijdelijke overmaat van werkkrachten inliet vaste personeel van eenige afdeeling der fabriek, wenden de meesters zich tot het bestuur van de arbeidsbeurs met het veraoek om voorziening. De personen', die los werk verlangen, moeten zich dagelijks aanmelden aan de arbeidsbeurs. De aanstelling voor los werk geschiedt in den regel telkens voor niet langer dan éen dag of éen nacht. Van deze bepaling knn evenwel, naar gelang van behoefte, worden afgeweken, met dit voorbehoud, dat niemand langer dan gedurende zes achtereenvolgende weken voor los werk aangesteld kan blijven, tenzy na gebleken uitmuntende of zeer goede- toewijding en geschiktheid gedurende den duur van bepaalde werkzaamheden van tijde- lijken aard die huiten het kader liggen vair de geregelde fabrïekswerkzaamheden. Het loon voor los werk wordt naar gelang van omstandigheden geregeld,'doch bedraagt in geen geval mincler' dan-lö'/a cent per uur. Het loon wordt verhoogd voor nachtwerk met 10 pCt., voor Zondags werk met25pCt, Aan het' loon kan worden toegevoegd een premie bij geschiktheid en zeer goede toe wijding van 5 pCt. en bij geschiktheid en uitmuntende toewijding van '10 pCt Het bestuur der afdeeling Amsterdam van den volksbond, vereeniging tegen drankmis bruik, denkt in' het einde dezer week aldaar twee vqlks-koffielqkalen te openen, waar tegen uiterst billijken, prijs koffie, thee, cacao, bier, melk en brood verkrijgbaar zullen zijn. Met het oog op het drukke verkeer in den vroegen morgen zullen die lokalen 's zomers te 5 uur en 's winters te 6 uur 's morgens geopend zijn ten gerieve van den werkman die zich aan den arbeid begeeft. De lokalen liggen Tuinstraat 222 en Kat tenburgerplein 8b. Slaagt deze proef, dan stelt liet bestuur zich voor binnenkort op un- -dere drukke verkeerspunten meer dergelijk? lokalen te openen. E Spo ster G de 1 part waa twe< naai E sect* naai bru{ Men doel kom D onaf Ami goe< afsti 5 p in f treii hole de een en bij dooi blik nu Naa den, mot zij vooi met mot gi"8 scho blik met staa het aan ondi in t knei vijfd ontl ven deel te 1 en uit, H zijn* ontl plot van U 1 I) - X M E R I K A. Ong Olltl

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2