Zaterdag 9 Augustus. N°. 7561. KENNISGEVING. A". 1890. i r - n -v© r t i g s t Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: T. ODÉ. Buitenlaiidsclie Berichten. G D U R A H. ^BONNRMF.NTsriuJs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afiomlerlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU) HARKT, K, 124. Advertentieprijs: van t—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1,10. Iedere gewone regel ineer - O.IO. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. lnrlgtlngen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Buiigf.meester en Wethouders van Schiedam, Gezien de verzoeken van io, W. B. HEGGELMAN, omvergunning tot uitbreiding zijner branderij aan den Huitenhavemocg, wijk B, no. 18, kadaster sectie L, no. 146, o. a. door plaatsing van een stoomwerktuig, met ketel, van 2T/s paarde- kracht 2o. van W. F. TAK, om vergunning tot uitbreiding zij aer branderij aan de Nieuwe Haven, wijk G, no. 191, kadaster sectie M, no. 387 eu 388, o. a. door plaatsing van een stoomwerktuig, met ketel, van 2Va paarde- kracht So. van J. Th. J. SIFMES, omvergunning tot uitbreiding zijner branderij aan de Korte Haven, wijk A, no. 136, kadaster sectie C, no. 983, o. a. door plaatsing van een stoomwerktuig, met ketel, van 2 paarde-' kracht; en 4o. van G. ,T. VINCENT en Co. om ver gunning tot uitbreiding harer fabriek aan de Hoofdstraat alhier, wijk G, no. 176, kadaster sectio L, no. 1553 en '1554, door plaatsing van een stoomketel van 13 M' verw. oppervlak en machine van S p. ki\, ter ver vanging van een kleineren ketel en machine. Gelet op de Artt. 6 en 7 der "Wet van den 2den Junij '1875 Staatsblad no. 95); Doen te weten; Dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Donderdag den 21en Aug.a. s., des middags ten 12 ure, ten Raadhuize ge legenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van de verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór liet tijd stip hierboven genoemd, op de Secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake tnogten zijn ngekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan aikondiging geschied, waar het behoort, den 7en Augustus 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd P. J. VAN DIJK VAN MATENËSSE. De Secretaris A. W MULDER. Fï ANKBIJK. Senaat en Kamer hielden gisteren zitting, teneinde de zaken af te doen en daarna vacantie te nemen. De Senaat zette de be handeling der belastingwet voort en bracht b\j amendement enkele wijzigingen in de redactie van sommige artikelen, o. a. ook in art. 28, hetwelk handelt over de patenten voor de groote magazijnen, hoezeer de minis ter van financiën er opmerkzaam op maakte, dat zoodanig besluit de grondwettige quaestie opwerpt of de Senaat het recht heeft nieuwe belastingen op te leggen. Niettemin werd liet amendement aangenomen en ten slotte het ontwerp in zijn geheel met 264 tégen 9 stemmen goedgekeurd, waarna de zitting geschorst werd tot halftien, om af te wachten wat de Kamer nu zou beslissen ten aanzien der gemaakte veranderingen in de wet. De Kamer van afgevaardigden begon lmre zitting van gisteren met het toestaan van een krediet van 1 millioen, tot het verleenen van hulp aan hen, die door storm en over- strooming schade hebben geleden, waarna de minister van onderwijs eene kredietaan vrage indiende van 3 millioen frs., als bij-, drage van den Staat in het onderhoud van verlaten kinderen. Het ontwerp werd naar de begrootings-commissie verzonden.. Vervolgens interpelleerde de heer d'Audif- fret den minister van openbare werken over de ongevallen in het kolenbekken te Saiut- Etienne. De minister verklaarde dat hij een onderzoek gelast en den perfect bevolen heeft alle maatregelen van voorzichtigheid te nemen, waarop de lieer Souliet antwoordde, dat de mijnwerkers niet meer zouden werken, zoo er geene deugdzame veiligheidsmaatregelen werden voorgeschreven. Na langdurige beraad slaging werd besloten eene commissie van elf leden te benoemen, belast met een onder zoek naar de oorzaken van de ramp, tenvjjl de afdeelingen terstond bijeenkwamen om de leden aan te wijzen, die deel zouden uit maken van die commissie, tot welk doel de zitting voor korten tijd werd geschorst. De benoemde commissie besloot al dadelijk om Maandag naar Saint-Etienne te vertrekken. Inmiddels was het door den Senaat aange nomen ontwerp omtrent de directe belas tingen ingekomen, hetwelk ten 7 ure bij de hervatting der zitting onmiddellijk in behan deling kwam. Met verschillende wijzigingen kon de Kamer zich vereenigenmaar sommige andere werden verworpen, waar van een omtrent de patenten op de ca sino's. Aldus nader gewijzigd, werd liet ont werp aangenomen en ging het ten 8 V-i ure naar den Senaat terug, om afdoening, terwijl de Kamer hare zitting tot 11 ure gister avond schorste, teneinde genoemd lichaam in staat te stellen de gewijzigde wet af te doen. Deze werd nu door den Senaat in zijne te halftien hervatte zitting onveranderd aan genomen. nadat, daar de commissie van on derzoek bezwaren begou te maken, de minis ter nog eens met succes in de bres was gesprongen. Tegen lialfelf beklom de minis ter Fallières de tribune tot het voorlezen van het decreet van sluiting der zitting. Toen dan ook ten 11 ure de leden der Kamer van afgevaardigden hare zitting her openden, was er niets meer te doen en las de minister-president De Freycinet ook daar het sluilings-decreet voor. De lieer Laur wilde tot besluit "den minister nog eens interpelleeren over liet Engelsch- Fnmsch traetaat," maar zijn vlieger ging niet op en de leden gingen uiteen met den kreet Leve de republiek Volgens de Temps bestaat de overeenkomst tussehen Frankrijk en Engeland betreffende Zanzibar uit 'twee verklaringen. Bij de eerste stemt Frankrijk ióé in eene wijziging der regeling van 1862, in dien zin dat het Engeland vergund wordt een' protectoraat over het sul tanaat Zanzibar te vestigen. Mascate is van deze regeling uitgesloten en blijft onderwor- worpen aan de overeenkoms van 1862. Bij de tweede verklaring erkent de Eugel- sche regeering Frankrijks 'protectoraat over Madagascar, zoodat de Engelsclie consuls aldaar lietexequatur van Frankrijk noodig' L°bben. Voorts.erkent Engeland de grenzen van Frankrijks invloed in Afrika in de ver lenging zijner Algerijnsche bezittingen en die aan den Senegal cn den Niger. De Liberté meent te weten, dat de bij die overeenkomst bepaalde uitbreiding van Frank rijks invloed in Afrika aan den Niger en het meer Tchad zich uitstrekt over 2000 kilo meter en voorts even zoovele kilometer zuid oostelijk van Timbouctou. Eene commissie zal nu spoedig zekere nog niet bepaalde punten aan de grenslijn van den Niger en het meer Tchad vaststellen. ENGELAND. In het Lagerhuis deelde de minister Worms gisteren mede, dat de vereenigde regeering van Swaziland geen vereenigd protectoraat is, In aar dat de regeering slechts gezag zal ulflieitenen over de Europeesche kolonisten en f.-r/anv*nlijk gevoerd zal worden door ver tegenwoordigers van Swaziland, Engeland en de Transvaal, die te zamen handelen. Noch Engeland, noch de Transvaal oefent de rechts- bedeeling uit. De rechtsbedeeling gaat uit van den regent van Swaziland en deze geeft haar macht bij de gemeenschappelijke regeering. De nationaliteit der rechters zal later wor den beslist hij de keuze van het gerechtshof, hetwelk het hoofdgerechtshof van Swaziland zal zijn, terwijl van zijne vonnissen geen beroep zal zijn op het hof van eenig ander land. Bij den maaltijd gisteren iu het Mansion House te Londen gehouden zeide Salisbury, dat Europa thans geheel aan den vrede toe behoort. Op schertsenden toon sprak hij over de mogendheden die Afrika onder elkander verdoelen, maar tevens wees hij op de voor- deelen van deze handelwijze, door welke de aanleiding tot gevaarlijke geschillen wordt uit den weg geruimd. Ten opzichte van het Egyptische vraagstuk zeide hij, dat er groote vooruitgang bewerkstelligd is doorliet ernstige en verstandige Engelsclie bestuur, doch' dat Engeland Egypte niet mag ontruimen, ten» einde niet het werk, dat het plechtig aan vaard heeft, weder in gevaar te brengen. Aan de Times, wordt uit Durban'gemeld, dat de Transvaalsche Volksraadhet wets ontwerp tot het stichten van twee Kamers bekrachtigde. Uit Philadelphia wordt aan de Times ge meld, dat de samenkomst, welke president Harrison dezer dagen gehad heeft met zijnen secretaris van staat voor d$ buitonlandsche zaken, Blaine, geleid moet hebben tot-eonö overeenstemming over de houding, verder aan te nemen ten opzichte van het vraagstuk der handelstarieven en van andere politieke quaes- tiën, heigeen vermoedelijk aan de eensgezind heid der republikeinsche partij in het congres ten goede zal komen. Men acht het niet on waarschijnlijk, dat president Harrison eene speciale boodschap zal zenden aan het congres om te betoogen, dat in de tariefwetgeving het beginsel van reciprociteit moet wordeu gehuldigd. De Times meldt uit Buenos-Ayres, dat de voorstanders van Celman in liet parlement trachtten Dardo en Roca er voor te spannen tot de vorming van een Kabinet, maar Roca's pogingen in die richting faalden geheelnie mand wilde in het allerminst met zijne com binatie iets te maken hebben. Daarna ontstond eene reactie in het parlement tegen Cclman met duidelijke tekennengeving aan den staats president, dat hij moest aftreden binnen twee uur, anders zou hij waarschijnlijk in staat van beschuldiging gesteld worden na tot ontslag gedwongen te zijn; daarop restte Celman niet anders dan toe te geven. In eene boodschap aan de vereenigde Kamers, die permanent zitting hadden, zond hij zyne demissie, welke met 61 stemmen tegen 2 i werd aangenomen. In zijne boodschap her innert Celman, dat hij zijn vaderland trouw en onbaatzuchtig gediend heeft. Na den mili tairen opstand te hebben bedwongen, betoonde hij barmhartigheid door eene amnestie en door ministeiieele portefeuilles aan leden der oppositie aan te bieden. Thans bevindt hij dat hij zich moet opofferen voor de vader- landsche rust en vrede, daar zijn pogingen tot verzoening faalden. De geschiedenis evenwel zal hem rechtvaardigen D U I T S C H L A X D. De keizer wordt op aanstaanden Zondag te Helgoland verwacht. Eene commissie uit de ingezetenen neemt, na overleg met Goheim- rath Wermuth, maatregelen tot eene waar dige ontvangst. Bij de landingsbrug worden tribunes opgericht, de trappen en de Queen- street worden met palmen versierd, j De minister Botticher zal Zaterdagavond

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1