Maandag 11 Augustus. Nó. 7562. Eerste Blad 1890. Vi ©r- en -veertigste Jaargang, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. IHimenlandsclie Bei'ichten. Schiedam, 9 Augustus 4890. Heden -wordt de Duitsche vlag op Helgo land geheschen, en zal de keizer deze nieuwe aanwinst van grondgebied in persoon komen bezichtigen. Dan volgt de reis naar Rusland en daarna zal de jeugdige vorst, behalve het bijwonen van groote manoeuvres, te huis •weer genoeg te doen vinden; want terwijl tdj y»n huis is, wordt er veel geredeneerd, en blijkt het, dat velen in Duitsehland niet met den loop der zaken onder den jeugdigen monarch zijn ingenomen. Nog steeds denken yelen aan liet verdrag met Duitsehland, dat -nan de groote plannen in Afrika den bodem insloeg. De voorstanders der koloniale staat kunde herinneren zich, boe de keizer eerst hun plannen bevorderde, en door Emin-pacha in dienst te nemen, en een paar Duitseliors naar Zanzibar te zenden, blijken gaf, oog te hebben voor de ontwikkeling van Duitsch- lands belangen in andere werelddoolon. Tlums mompelt men, dat de grootmoeder en de moeder des keizers Item tot andere inzichten hebben gebracht en tot liet Engelsch-Duitsch verdrag bekeerden. Wel worden dergelijke berichten door ol'ficieuse bladen weersproken, maar eon groote menigte gelooft, ze, en meent, dat door geheime intriges Duitschhuuls be dongen zijn benadeeld. Tn de tweede plaats wordt, hoewel op bedekte wijze, oppositie gevoerd tegen 's keizers sociale staatkunde. De industrieelen namelijk richten hun aanvallen tegen dr. Ilinzpeter, 's keizers voormaligen opvoeder, doch die nog steeds grooten invloed op hem heelt behouden. Toen de werkstaking der mijnwerkers in vollen gang was, heeft de keizer in de aller eerste plaats zijn voormaligen leermeester ge raadpleegd, buiten de officieele deskundigen en de regeeringsburoaux ont. Aan de rescrip ten, welke in dien tijd door den keizer werden ■uitgegeven, had ook dr. Ilinzpeter deel. Tegen dezen adviseur nu worden tegen woordig de aanvallen ge richt, die in den grond niet anders zijn dan een bestrijding wan het staatssocialisme. Als de staat, zoo -Zeggen de industrieelen, ingrijpt in de sociale vraagstukken, in de belangen van velen en n zeer eigenaardige verhoudingen, dan is er ■kans, dat die staat, hoewel het goede bedoe lende, veel kwaad sticht. Hoewel de naam des keizers nu in deze beschouwingen niet wordt genoemd, is de aak toch doorzichtig genoeg, en de jonge .keizer zal duidelijk begrijpen, wat er broeit. Wanneer op het Balkanschiereiland iets broeit, wordt onmiddellijk aan Rusland ge dacht, als bewerker of ten minste bevorderaar van troebelen. Zoo moet liet ook niet vreem 1 zijn aan de •onlusten, die onlangs uitbraken in de Arme- UITGEVER: J. ODÉ. nische kathedraal te Konstantinopel. De Nette Freie Presse, een Oostenrijksch blad, deelt daarover nog het volgende medeDe be weging in het Armenisch kwartier was van grooten omvang; ook gingen de oproermakers naar een vast plan te werk. Het verzoek schrift, waarin de grieven der Armeniërs waren vervat, was kant en klaar. Het bevond zich in de handen van den Armeniër, die, toen de patriarch het gebed voor den sultan >as, hem aansprak. Hij begou het stuk voor te lezen en wilde niet eindigen, toen de patriarch zeide, dat de kerk niet de plaats was om dergelijke diugen te behandelen. Er volgde een onbeschrijfelijk tumult en een woest tooneel toen de politie en na de politie het leger tusschen beiden kwnm. Aan beide zijden werden personen gedood en gewond. De sultan was zeer getroffen over het gebeurde en zeer vertoornd op den minister Kiamil-pacha. Deze werd onmiddellijk afgezet, doch- schijnt er later in geslaagd'teziju^zTcIi' te rechtvaardigen en de schuld te schuiven op den prefect van politie, zoodat de-e zijn ontslag kreeg, en Kiamil-pacha tot prelect van politie werd verheven. Hoewel van de verhoeren der gevangenen tot lieden niet is uitgelekt, is liet toch bekend, dat de jonge Armeniër, die de opschudding in de kathedraal veroorzaakte, en zij, die hem behulpzaam waren, en met revolvers gewa pend, de godsdienstoefening bijwoonden, voor korten tijd uit Russisch Armenië naar Kon stantinopel waren gekomen. Russiscii goud en Russische agenten zijn de pest voor het Balkanschiereiland, dat op deze wijze een broeinest blijft van allerlei troebelen, en een gevaar voor den vrede van Europa. De president der Argentijnsche republiek heeft toch eindelijk de wijste partij gekozen en is heengegaan. Dadelijk was er rijzing in den prijs der staatsfondsen waar te nemen. Het eerste, wat van dr. Pellegrini, den op volger van den president, wordt medegedeeld, ishij is een eerlijk man. Dat teekent, en geeft zoo juist aan, wat voor het oogenblik voor de republiek het meest noodig is. Aanstonds is dan ook liet vertrouwen terug gekeerd; de bankinstellingen hebben haar deuren weder geopend, en men voelt zich van een drukkenden last ontheven. Dat bewijst onder andere de houding der hoofdstad. Hoe groot de spanning ook zij tusschen deze en de provinciën, Buenos-Ayres weigerde de volko men zelfstandigheid, die haar door den pre sident werd aangeboden, mits ze hem steunde. Ook zij keerde zich van hem af, en daarmede was zijn lot beslist. Deze revolutie belooft goede gevolgen te zullen hebben, hetgeen niet van alle revolution kan worden gezegd. De Volksraad in Transvaal schijnt liet plan te hebben, liet tusschen de regeering dei- republiek en Engeland gesloten verdrag over Swaziland te verwerpen, 'tïs daarom van belang, den inhoud van dit verdrag en de aan leiding er toe te kennen. In Swaziland, ten zuidoosten der Trnns- vaatsche republiek gelegen, heerscht reeds «edfirt gOTiinien t<jfl ernstige regeeringloos- heid. Na het overlijden van den aati den drank verslaafden koning, wiens voornaamste bezig heid was zijn onderdanen ter dood te brengen, trad de lieer Shepstone, een der invloedrijkste Engelschen, die zich in het land vestigden, tijdelijk als regent op. De Engelsclie en Transvaalsclie regeeringen traden terstond met elkander in overleg, om een middel te vinden, waardoor weer een ge regelde regeering in Swaziland kon worden gevestigd. Namens Engeland ging sir Francis de Wilton eu namens Transvaal generaal Joubert naar Swaziland. Beide commissarissen stelden -zich op rte "hoogte varTden toestand en ontwierpen, een plan, dat tot grondslag diende voor de nu tot stand gekomen overeenkomst. Naar men weet, bevindt generaal Joubert zich op het oogenblik te Londen. Het voor naamste doel dezer reis was de onderhande lingen over Swaziland tot een goed einde te brengen. Eerst werd het voorstel geopperd om het land op nader vast te stellen voorwaarden geheel af te staan aan de Transvaalmaar dit voorstel vond in Engeland grooten tegen stand omdat de republiek daardoor te veel aan macht en invloed zoa winnen. Eveneens verzetten de Europeanendie in Swaziland woonden zich tegen een inlijving bij de Trans vaal en handhaafden hun eiscli, dat het land zijn volkomen onafhankelijkheid zou behouden. Blijkens hetgeen nu reeds over dc gesloten overeenkomst wordt medegedeeldhebben beide regceringen den middenweg ingesla gen. Swaziland blijft onafhankelijkmaar wordt onder toezicht van beide regeeringen bestuurd. Een dergelijke gemeenschappelijke regeering is zeker niet zonder gevaar, omdat daardoor licht oneenigheid kan ontstaan, maar nu men niet kon besluiten om Swaziland óf bij Transvaal óf bij de Engelsclie koloniën in te lijven, was een andere oplossing der moei lijkheid niet goed mogelijkdaar de tegen woordige toestand in geen geval kon worden gehandhaafd. Voor de Transvaal is de overeenkomst van belang, omdat dit land toch het recht wordt gewaarborgd tot het aanleggen van een spoor weg door Swaziland naar de kust. Daardoor blijft in elk geval de gelegenheid geopend om. naast den noordelijken weg naar de Delagoabaai, ook voor het zuidelijk gedeelte der republiek een spoorwegverbinding naai de zee aati te leggen. In dit opzicht heeft de Transvaalsclie regeering dus toch haar doel bereikt, ook al blijft dc quaestie betreffende de souvereiniteit van Swaziland voorloopig onopgelost. SCHIEDAM9 Augustus 1890. De beer Elzevier Dom, wethouder, heeft aan den gemeenteraad het concept zij net'ge wijzigde verordening op het straatgeld met begeleidend schrijven gezonden, dat wij hier onder laten volgen t Daar tengevolge van het afkeuren dei' belasting onder den naam van Spuigelddo gemeente-finuntiëu verstoken zijn van de daarvan geraamde opbrengst, en er op de eene of de andere wijze meerdere inkomsten moeten worden verkregenzoo heb ik de eer u op nieuw aan te bieden, een ontwerp- belasting onder den naam van Straatgeld daar het vorige zooals u bekend is, door de aanneming van het Spuigeld is komen te vervallen. Het tegenwoordige ontwerp verschilt voor namelijk van liet vroegere, omdat nu er niet in voorkomen de hui/.en welke niet direct aan de openbare straten zijn gelegen. Ik heb liét denkbeeld om alle in de gemeente aanwezige woningen in deze belasting te doen betalen moeten opgeven, na een van een deskundige ingewonnen regtsgeleerd advies. Ofschoon het daardoor wel eenigzins in denzclfden toestand komt waarin de bekisting «Spuigeld" verkeerde, namelijk dat niet allen betalen, zoo verschilt het daarentegen weder hierin van dit laatstedat nu elke belaste woning betaalt voor het direct genot van de aangrenzende straat, terwijl bij het Spui geld, woningen die bij de waterverversehing volstrekt geen belang hadden, evenvee! be taalden als anderen die er groot belang bij hadden en zich nu ook niet het geval voor doet dat oen lmis aan de eene zijde eener straat gelegen wel, en een ander aan de overzijde derzelfde straat niet betaalt. Ik betreur het intusschen, dat bet my onmogelijk is om alle woningen te doen be talen doch heb geen middel kunnen vinden om daarin te voorzien. Bij (le beperktheid der keus en de groote moeijelijkheid om voor deze gemeente doel matige belastingen te vinden, daar de be staande* plaatselijke belasting alleen, bezwaar lijk het vereischte bedrag kan opleveren, heb ik gemeend het vroeger ingediende ontwerp, gewijzigd u op nieuw te konnen aanbieden, met een geraamde opbrengst van p. m. f 351)00, Behalve de bovenstaande groote wijziging, heb ik er nog eenige kleinere ingebragt on der anderen in art, 7, waarin de berekening voor de onderdeelen veranderd is. Dit geeft mij tevens aanleiding om aan de commissie voor de belastingen de opmer king te maken, dat zij in haar antwoord op mijn beweren, dat de opmeting op de kadas trale kaarten kon geschieden, verklaarde dat die kaarten meestal waren op een schaal van 1 op 2500, terwijl ze, door het nazien van de op de secretarie aanwezige kaarten, -zich had kunnen overtuigendat deze hier allen zijn op eene schaal van 1 op 1000, hetgeen de opmeting op de kaart vergemakkelijkt. Ook al mogtcene opmeting op deze wijze blijken onmogelijk te zijn, dan is erbij even- tueele nanname van dit ontwerp hoogst waarschijnlijk nog voldoende tijdsruimte be schikbaar, om dit op eene andere wijze te GOUflANT. jlBONNEMKNTSPnus, per kwartaal franco per post, door het geheele Hijk 'Afjomlorlijke hommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BVKGAVt SIARKT, K, 134. Abvsrtentirprijs: van t10 gtiwmie regels mat inbegrip vim eene Courant. 1.10, Iedere gewone regel meer - 0.10. Drieuaai. geplaatst wordt tegen twekmaai, berekend.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1