5» N°. 7564. Het huis in de voorstad. A0. 1890. Donderdag 14 Augustus. DAM. F e u 11 e t o n. h] ier-en-veertigste Jaargang-. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. ijzen: Buitcnlaudsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. beenen ;enezen scheur den die en zijn iddelen buiten ie ver- or deze komen ■acht is niet te zij, die twijfe- 1.85, franco ïeeren cdam, ers, te >sch en smeda mdetu I"' I. N .-* i Abonnementsprijsper kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nummers 1.85. - 2.50. - 0.10. BVKÜAC! UIA. 3t KT, 13 4. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip vaii eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaai, geplaatst wordt tegen twersh.u. berekend. PBAEKBIJK, Ts Parijs is den dOn dezer een socialisti sche vergadering gehoudenwaarvoor een socialistisch comité bij zonder werkzaam was geweekt, maar die slechts door een 200 300 personen werd bijgewoond. Het heette, dat de vergadering uitgeschreven was ten bate der ongelukkigen te Saint-F.tienne, maar iets heftigere dan daar gesproken werd tegen de burgerij, tegen de kapitalisten en tegen alwat tot de regeering behoort, heeft men wellicht nog niet gehoord. Vooral Caumeau, lid van den gemeenteraad, onderscheidde zich in dit opzicht. Hij had het in het bijzonder gemunt op den minister Yves Guyot, dien hij een verrader noemde, daar hij van hét oogenblik dat hij minister was geworden, zijn verleden heeft verioocheud. Dit zeide hij, nadat hij had laten voorafgaan, dat de ministers allen ver dienden opgehangen te worden. Een anarchist voegde hem na zijn aanval, op Yves Guyot toe: »Och, iu zijne plaats komende, zoudt gij precies zoo doen als hij". Vervolgens barstte het onvermijdelijke rumoer en gevecht los tusschen anarchisten en socialisten, liet eene scheldwoord volgde liet andere, en ten laatste werden verschei dene anarchisten de zaal uitgezet. De vergadering ging uiteen na het aanne men eener motiewaarbij op het verleenen eenor amnestie aangedrongen werd ten gunste der veroordeelden wegens werkstakingen en daarmede verband houdende voorvallen. Paul Déroulède, die sedert het ondergaan van het Boulangisme zich onttrokken heeft aan de politiek en tot zijne oude liefde, de letterkunde, teruggekeerd is, heeft zijn ontslag genomeu als lid van den arrondissementsraad van Angoub-'ue. Men verwacht dat hij nu ook zijn ontslag zal nemen als afgevaardigde. De diplomatieke vertegenwoordigers van Portugal, Engeland en Noord-Amerika hebben Vrijdag 11. eene conferentie met den Zwitser- sclien Bondspresident gehad en bij hem offi cieus aanvraag gedaan, of de Boudsregeering geneigd zou zijn, 3 rechtsgeleerden aan te wijzen, aan welke de scheidsrechterlijke beslis sing zou kunnen worden opgedragen in het internationaal geschil over schadevergoeding, die van Portugal wordt geëischt voor Erigel- sche en Amerikaansche ondernemers ter zake van den Delegoabaai-spoorweg. Ten gevolge der conferentie zullen de drie staten officieel aanvraag doen bij de Bondsregeering, die alsdan op advies van het departement van buitenlandsche zaken een besluit zal nemen. ENGELAND. In de werkstaking van den New-York Central-spoorweg wordt de directie dier spoor wegmaatschappij gaandeweg kraohiiger.-De vcreenigiug der arbeidsridders stelde voor de geschillen aan arbiters te onderwerpen, het geen de spoorwegdirectie evenwel kortaf wei gerde. De bevelen van de vereenigiug der arbeidsridders, welke werkstaking voorschrij ven aan sommige categoriën van spoorweg werkers, hebben slechts gedeeltelijk succes. De wanordelijkheden te Syracuse hadden een ernstiger karakter; de werkstakers bezetten gewelddadig het stationsterrein, totdat de staatstroepen hen verjoegen, en de New-York Central-spoorwegmaatschappij in het bezit herstelden. De maatschappij heeft bekend gemaakt, dat zij overal de Sheriffs aansprake lijk stelt voor de schade ten gevolge van de onlusten. Volgens een nader bericht is de werkstaking bij den New-York Central-spoorweg feitelijk mislukt, doordien de arbeidsriddersvereeni- ging den strijd opgaf. Bovendien vond zij geen steun bij de verwante vereenigingen, zoodat de bevelen tot werkstaking slechts gedeeltelijk werden opgevolgd. Inzonderheid de macliinisten-vereeniging wilde niet mee doen, uit wraak tegen de arbeidsridders, die in 1889 weigerden haar te steunen tegen den Quincyspoorweg. Aan de Timet wordt uit Durban geseind, dat de Transvaalsche Volksraad uiteèngegaan is na de ontwerpen der bankconcessie en der muntconcessie te hebben bekrachtigd, DUITSCIILAND. Naar gemeld wordt, vertrekt de keizer den 14n 's middags naar Rusland. Zondagvoormiddag heeft te Münchcn, bij gelegenheid van het stenographencongres, de onthulling plaats gehad van het gedenkteeken ter eere van Gabelsberger, aan welke plech tigheid dc gezamenlijke binnen- en buiten landsche congresleden deelnamen. De burge meester van München hield eene feestrede, die met de uitvoering eener cantate werd afgewisseld. Verder werd nog het woord gevoerd door de vertegenwoordigers uit Weenen, Bern, Kopenhagen, Rome, Helsing- fors en New-York, De afgevaardigden van verschillende binnen- en buitenlandsche ver eenigingen legden kransen bij den voet van het monument. De plechtigheid, waarbij ook de 72-jarige dochter van Gabelsberger aanwezig was, werd met een feestmarsch gesloten. DOSfIKBIJÏ. De heer Rieger, de bekende leider der oud-Czechische partij in Bohemen, is te Wee nen aangekomen, teneinde met den minister president, graaf Tfiaffe, te beraadslagen, of er nog niet een middel te vinden is, om het tusschen de Duitschers en oud-Czeclien ge* troffen vergelijk, betreffende Bohemen, ten uitvoer te brengen. Op he' oogenblik staan de kansen voor de totstandkoming van dit vergelijk zeer slecht. De radicale jong-Czechen blijven zoo hevige oppositie voeren tegen de getroffen schikking, dat deze alleen nog kans van slagen heeft, indien de regeering er in kan bewilligen het Czechiseh als de officieel© taal voor Bohemen te erkennen. Graaf Taaffe heeft zich steeds tegen deze concessie aan de Czechen verklaard en ook keizer Frons Jozef heeft meermalen te kennen gegeven, dat hij de Duitselie taal als de officieele taal in het geheele keizerrijk wil hand lmven. Het is dus niet aan te nemen, dat de regeering nu dezen eisch zal inwilligen. De Boheemsche Landdag zal den 25n Sep tember bijeenkomen. Uit Pestli wordt gemeld, dat de kapiteins der Donau-stpomvaartmaatscliappij eene alge- meene werkstaking voorbereiden, voor bet geval dat niet voor 15 September in eene hoogere bezoldiging toegestemd is. Zij ont vangen tlmns slechts 40 50 florijnen per maand. SPANJE. Volgens te Madrid ontvangen depêches, hebben er dezer dagen ernstige gebeurtenissen in Marokko plaats gehad. Onderscheidene onafhankelijke stammen zijn in opstand ge komen tegen den sultan en hebben het kei zerlijk leger te Jusi op de vlucht geslagen. Zij zouden zich hebben meester gemaakt van de citadel en 420 man gevangengenomen, welke ten deele onthoofd, ten deele gefusil- Novelle van ROSENTHAL—Bonin. 8. ÏZijt gil dan werkelijk, mijnheer do luite nanten gij, mijnheer de vrijwilliger?" klonk het nu vlak in onze nabijheid, want Rebecca was, voor dat wij nog van den schrik bekomen waren, ons reeds genaderd, zoo kalm, zoo vriendelijk en ver trouwelijk, alsof we nog in liet salon van den heer Sternberg op een soiree waren. Alleen scheen zij mij toe wat sneller te spreken. Een oogen blik ook verbeeldde ik mij haar te zien kleuren en ets in hare oogen te zien blinken, dat mij nan een bovennardsche verschijning deed denken. Een seconde slechts, en toon had zij hare zelfbeheorsching terug en sprak ons aan, zoo gul, zoo vriendschappelijk, dat wij zwervelingen er geheel door betooverd werden. Bovendien was zij zoo mogelijk nog schooner geworden, al was hare kleeding uiterst eenvoudig. Ik herstelde mij het eerst en antwoordde: jGij hebt goed gezien, juffrouw, wij zijn het werkelijk," Do luitenant stond daar nog stokstijf en zwij gend, maar twee groote tranen, die over zijn schoon maar verweerd en vermagerd gelaat vloeiden, gaven lucht aan zijne aandoening. »Wi| hebben beiden met tegenspoeden te wor stelen gehad," zoo vervolgde ik haastig, amijn vriond zoowel als ik; we ontmoetten elkander toevallig te New-York en hebben, zoonis ge ziet, een middel moeten uitdenken om op eene eerlijke manier aan ons brood te komen, een middel, dat gij zeker wat zonderling zult vinden," voegde ik er met opzet bij. Rebecca zag mij met hare verstandige, schoone oogen goedkeurend aan en reikte den luitenant, die nog niet geheel bekomen was, do hand. Mij greep haar bevend aan en wilde ze aan de lippen brengen. Zij stond dit niet toe en wierp een vlucbUgen blik op 's mans schoeisel. »Mag ik de heeren in huis vragen?" sprak zij. ïGelief mij maar te volgenen zij ging ons voor naar de gelagkamer. De luitenant volgde slechts aarzelend die uit— noodiging. Rebecca zag liet en riep op dc haar eigen vriendelijken toon: cTreed vrij binnen, mijnheer! Denk er aan, dat we hier in Amerika zijn, bet land, waar een tal van menschen, die het later tot millionair hebben gebracht, be gonnen zijn met zonder schoenen of kousen door het land te reizen. Wij willen eens samen praten en overleggen, hoe we ook n er bovenop kun nen brengen. Boschouw dit huis als dat eener oude vriendin." Door deze taal aangemoedigd, schreed de luitenant den drempel over en nara zwijgend in liet vertrek naast mij plaats. Rebecca verwijderde zich eenige oogenblikken en kwam' toen terug met een groot blad, waarop eieren, lmm, gebraad en brood in bevallige groepeeiing waren geplaatst. Twee glazen bier droeg zij in de Imnd. »Nu eerst middagmalen, heeren, maar gij moet hot met koude gerechten voor lief nemen. Ik heb nog wat in den winkel te doen, waar men mij wacht-" Zij verdween weer en wij, hare kiescbheid, die ons met onze verlegenliied en onzen honger alleen liet, wnardeerende, lieten ons bet opge- dragenc goed smaken. Dat wil zeggen, wat mij betreft. Maar langza merhand behaalde de stoffelijke roensch met zijne behoeften ook bij mijn vriend de zege over de gemoedsaandoening, door deze wonderlijke ont moeting bij hem gewekt, en ook hij volgde, of schoon niet met gelijken ijver, mijn voorbeeld. Rebecca keerde terug en nam plaats aan oen werktafeltje, dat zij in het vertrek gedragen had. *Gij zult zeker in lang niets gehoord hebben van mijne nicht te Berlijn, mijnheer de luitenant?" begon zij. Mijn kamerand schudde zwijgend bet lioufd. »Ik ook niet," vervolgde Rebecca. »Na mijn wat haastig vertrek liet verblijf te Berlijn wou mij niet meer bevallen heb ik niets meer van de familie geit oord." Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1