leerd moeten zijn. Den zoon van den gouver neur van Jusi, die eveneens in handen der rebellen was gevallen, moeten zij stukken vleesch uit het lichaam gesneden hebben, en na ze te hebben gebraden, hem genoodzaakt hebben ze te eten, vervolgens werd hij ont hoofd en zijn hoofd op een stok rondgedragen. Na zich nog van eene tweede citadel te hebben meester gemaakt, zouden de opstan delingen thans Sefro belegeren. De sultan moet op dit oogenblik zijn opgerukt om hen uit die plaats te verdrijven. Daar ook het Spaansche station Melitta op de westkust van Marokko reeds is of zal warden aangevallen door de opstandelingen, heeft de Spaansche regeering in allerijl een oorlogsschip derwaarts gezonden. A M E K I K A. Particuliere berichten, gisteren te New-York ontvangen, melden dat de oud-minister-pre- eident Sobral van Guatemala, op last van president Barillos, gefusilleerd is. De werkstaking op den Newyork-Central- spoorweg is feitelijk geëindigd, omdat de D Vereeniging van Machinisten en Stokers" weigert toe te treden tot de werkstaking, waartoe de vereeniging der jRidders van den Arbeid" -hen wilde dwingen. Te Buenos-Ayres heeft eene belangrijke betooging plaats gehad ter eere der Union Civica. fiOOü manifestanten hebben generaal Nitre als toekomstig president der Argen- tynsche republiek uitgeroepen. Een aantal vereenigingen, voorafgegaan door hare vaan dels, namen aan de betooging deel. Tal van vaderlandlievende redevoeringen werden ge houden. De orde werd geen oogenblik ver stoord. De gansche stad was gevlagd. Volgens telegrammen uit Guatemala hebben de regeeringsiroepen bij Tempoqua het leger der opstandelingen, dat 3000 man telde, geheel vernietigd. 2U1Ü-AERIKA. Uit het officieele verslag omtrent de debat ten in den Transvnalschen Volksraad blijkt, dat Ivruger aan de vergadering een gedeelte voorlas van een schrijven der Britsche regee ring, verklarende dat, zoodra alle aangelegen heden in Swaziland zullen geregeld zijn, Engeland de wenschen van de Transvaal met betrekking tot Swaziland in overweging zal nemen, met het doel om aan die wenschen te gemoet te komen. Binnenlamlsclie Berichten. SCHIEDAMlil Augustas 1800. Het Nieuws van den Bay ontving uit par ticuliere bron de volgende gunstiger luidende berichten omtrent den toestand van 2. M. den Koning: De toestand des Konings blijft tamelijk stationnair. Iemand, die Z. M. sedert geruimen tijd niet gezien had, zou in uiterlijk geen verandering zien, doch misschien van tijd tot t\jd een plotselingen overgang van lusteloos heid in groote opgewektheid bemerken. Z. M. verricht steeds op de gewone wijze sgne regeerings- en particuliere aangelegen heden, maar neemt meer rusttijd dan vroeger. De chronische kwaal doet zich niet gevoelen, en de eetlust is bepaald uitstekend te noemen, zoodat van vermindering van krachten vol strekt geen sprake is. Keizer Wilhelm bracht Zondagmiddag op Helgoland een bezoek aan de aldaar vertoe vende groothertogin van Saksen, zuster van onzen Koning. Den 9n Augustus heeft te Parijs tie uit wisseling plaats gehad der akten van bekrach tiging der op 28 April aldaar door de weder- zijdsche gevolmachtigden van Nederland en Frankrijk uitgewisselde verklaring aangaande tie bevoegdheid van den scheidsrechter in het aanhangig geschil betreffende de grensschei ding tusscheri Suriname en Fransch Guyana, Aan het 48e Netlerl. nationaal zangersfeest, te Arnhem gehouden, heeft ook deelgenomen ïSchiedarns Mannenkoor Orpheus". Aan de 15e openbare uitvoering van het Nederl. gymnastiek-verbond, te Breda ge houden, werd ook deelgenomen door de gym nastiek- en schermvereenigingen »01ympia" en Palaestra", beide van Schiedam. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 15 dezer niet plaats hebben. Bij gelegenheid van 's Konings koperen huwelijksfeest op 7 Juli a.s. wil de Amstor- damscke Courant, dat door het Nederlandsche volk een paleis zal worden geschonken aan den Koning. Het tegenwoordige paleis op den Dam te Amsterdam zou dan aan zijne oorspronkelijke bestemming worden terugge geven en het nieuwe paleis in de onmiddel lijke nabijheid der hoofdstad worden opgericht. Wil men op 7 Juli 4801 de teekeningen enz. aan Zijne Majesteit onderwerpen, dan is het zaak het plan tlmns ter hand te nemen. Het blad zou wenschen, dat zich te Amster dam eene hoofdcommissie constitueerde, ter zjjde gestaan door commission in de provin ciale hoofdsteden, die zich verstonden met de burgemeesters der gemeenten. Op deze wijze zou elk burger het zijne kunnen be dragen voor deze nationale zaak. De firma G. Theod. Bom en Zoon, te Amsterdam, viert zeer eigenaardig haar vijftig jarig bestaan met de veiling van eene zeer belangrijke muntverzameling en eene feest- nitgave van den catalogus dier verzameling. Deze behoorde aan den heer W. E. Rijn- bende, die in 1809 te Schiedam geboren werd, en den 16en Juni 1889 te Amsterdam overleden is. Zelden werd eene collectie Ne.derlandsche munten, van de Pacificatie van Gent tot den tegenwoordigen tijd, bijeenge bracht, zoo rijk als dezezoowel in qualiteit als in quantiteit overtreft zij de voornaamste kabinetten, die in de laatste halve eeuw in veiling kwamen. Hierom, en om het vijftigjarig bestaan der firma te vieren, heeft, de heer Adriaan Bonn van deze collectie een zeer uitvoerigen, van noten en aanteekeningen voorzienen, degelijk bewerkten en keurig gedrukten catalogus ge maakt, die gedeeltelijk de leemten in het muntboek van P. Verkade aanvult De be schrijving werd vergeleken met de stukken in openbare en particuliere verzamelingen, welker bestuurders en eigenaars hiertoe hunne welwillende medewerking verleenden. Volgens een telegram uit Pretoria aan de Fr ank f. Zcit. zijn de onderhandelingen over de oprichting van eene Staatsbank der Zuid- afrikaansehe republiek met een gunstigen uit slag bekroond. Van bekende Europeesche firma's zijn hierbij betrokken: J. Henry Schro der Co., te Londende i>Berliner Handels- Gesellschaft" en Robert Warschauer Co., te Berlijn, en Labouchóre Oyens en Co., te Amsterdam. Door de politie te Rotterdam zijn naar Je N, F. Ct. verneemt verscheidene kwartjes in beslag genomen, welke bleken valsch te zijn. Aan de slordige bewerking zijn zij gemakkelijk te herkennen. Van de billijke voorwaarden, waarop het uitvoerend comité der veiligheidstentoonslel- ling te Amsterdam aan patroons en werkgevers gelegenheid geeft om hunne werklieden de tentoonstelling in liet Paleis voor Volksvlijt te laten bezichtigen, wordt, naar wij vernemen, meer en meer gebruik gemaakt. Gedurende de laatste weken hebben op die wijze ruim 3090 werklieden uit verschillende plaatsen de tentoonstelling bezocht. De sluiting van do tentoonstelling blijft bepaald op Zondag 7 September. Omtrent de werkstaking in bot Bilt wordt ons geseindVijf landbouwers hebben de eischen der arbeiders nog niet ingewilligd. Deze landbouwers wonen allen onder St.- Jacobi-parochie. De marechaussees, acht man sterk, zijn bij een boer ingekwartierd. Twee scholen dienen tot kazerne voor militairen. Sommige stakers liggen aan den weg en onthouden zich vrijwillig van sterken drank. De werkende arbeiders steunen financieel die stakers. Enkele boeren werken persoonlijk. De vereeniging »Broedertrouw", welke ruim 600 leden telt,, weert mondeling en schrifte lijk vreemde arbeiders, wanneer de boeren middelen aanwenden om die te krijgen. Alles is zeer rustig. Gewoonlijk had er op 42 Aug. te Utrecht een reünie plaats van oud-studenten, die in 1830— 31 als vrijwillige jagers zijn uitgetrok ken. Dit jaar heeft die reünie niet plaats ge had. Zij is uitgesteld tot een volgend jaar, als wanneer er zestig jaren zullen zijn voorbij gegaan, sedert deze compagnie deelnam aan den tiendaagsehen veldtocht. Van de 253 die in 1830 tot de compagnie behoorden, zijn er nu nog 31 in leven. Van do studenten, toen bij andere korpsen in dienst (welk getal 21 bedroeg), leven er nu nog twee. In sommige bladen komt het bericht voor, dat Aafke Kuijpers van de cel in de pistole zou zjjn overgegaan en dat zij, op verzoek, zelf haar onderhoud bekostigt. De pistole nu bestaat sedert de invoering van het nieuwe wetboek van strafrecht niet meer. DRar mejuffrouw Kuijpers echter in preventieve hechtenis is, kan aan haar, evenals aan preventieve gevangenen, worden toegestaan op eigen kosten in haar voeding te voorzien. De feestcommissie te Oud-Beierland, heeft besloten, dat er op den 3n September a.s. in die gemeente eene harddraverij zal worden gehouden voor paarden die nog niet meer dan ëen prijs gewonnen hebben. De uitgeloofde prijzen bedragen fiOO, f25 en f10. Te Maassluis is een 23-jarig jongeling tijdens het zwemmen door een beroerte ge troffen en aan de gevolgen overleden. Het onweder van jl. Zondag heeft bier en daar nogal huisgehouden. Te Haarlemmer meer sloeg de bliksem in eene woning, die geheel afbrandde. Ook te Dieren werd een woning getroffen en waren de bewoners in korten tijd van al het hunne beroofd. Te Steensel legde de bliksem een onverzekerde boerderij in ascb. Te Reuzel verbrandde ook eene boerderij, terwijl te Zwaag een der fraaiste boerderijen door den bliksem vernield werd. Op enkele plaatsen sloeg de bliksem in, zonder 'brand of persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Op de hofstede van den land bouwer Ramond, in de gemeente Sas-van- Uent evenwel,-werden de vrouw en de dienst bode in de woonkamer door den bliksem getroffen, de vrouw doodelijk en de dienstbode aan het gezicht, waarbij zij een oog zal ver loren hebben. Een kind, zittende op den schoot van de vrouw, bleet ongedeerd. Zondagavond is te Zwaag (N.-H.) de boeren plaats van den heer Schouten, door het. inslaan van den bliksem geheel afgebrand. Alle voorwerpen van waarde, zoomede het geld, werden gered. Overigens was alles ver zekerd. Voor den heer S. was de ramp dubbel treffend, wijl op den morgen van denzelfden dag zijne 18-jarige dochter was overleden, wier lijk nog tijdig kon worden uitgedragen. Te Meedhuizen (Gr.) is een jongen aan gehouden, die herhaalde malen mctcenval- sehen sleutel de brievenbus had geopend en de brieven er uit genomen. Zooals wel meer op buiten de kom der gemeente gelegen dor pen en gehuchten gebeurt, lmd men ook hier nu en dan 5 cents bij den brief in de bus laten glijden, als aanwijzing voor den post, bode, die dan een postzegel er op plakte. Dit geld verdween herhaalde malen, waardoor dan de brieven aan den geadresseerde met tien cents port werden belast. Zondagavond is de houtkooper W. G,, te Wouw (N.-B.), uit de herberg te huis komende, bij zijne woning door twee kerels aangerand, erg mishandeld en van eene portefeuille met f190 berooid. De tabaksmokkelarij aan de Brabanlsche grenzen is weder druk aan den gang. Duizen den kilogrammen tabak worden langs Rozen* daat per rijtuig heimelijk in België gevoerd, De smokkelaars ontzien niets en stellen zelft hun leven in gevaar. Twee paarden werden reeds door de douanen te Esschen dood geschoten, waarbij de rijtuigen en de tabak verbeurd verklaard en de smokkelaars gevat werden. In de afgeloopen week is weder een kar, met tabak geladen, opgebracht. De douanen houden op de wegen de wacht met geladen geweer. De smokkelaars worden voor hun gevaar!yk werk goed betaald. Een bewijs van groote zelfopoffering werd onlangs gegeven door een der passagiers van een uit Indië keerenden mailstoomer, de wegens ziekte repatricerende 2e luitenant der infanterie van het Nederlandsch-Indisch leger J, L. L. M. Wittich. Aan boord van een der mailstoomers ia de Roode Zee bevond zich een Afrikaan, die, eenigszins aan verstandsverbijstering lijdende, aan zijne bewakers ontsnapte en in volle zee overboord sprong. Ten gevolge hier van verspreidt zich plotseling aan boord de valsche mare, dat een kind van een der pas sagiers overboord is gevallen. Luitenant Wittich bedenkt zich geen oogenblik, ont doet zich snel van zijne schoenen en springt tot redding van de kleine boven van de ver», schansing in zee. In dergelijke gevallen is, in verband met. de snelle vaart van het schip, snelheid van handelen, hoofdzaak om zooveel mogelijk nabij den drenkeling te water te gaan. Weder aan de oppervlakte komende, bespeurt hjj nergens eenig spoor van het kind, terwijl liet schip inmiddels door de vaart een flink eind verwijderd is. Wel werd er direct ge stopt en teruggekeerd om zoo mogelijk den edelmcedigen Wittich te redden, doch door sfroom of eenige andere omstandigheid waf de afstand tusschen zwemmer en schip te groot, zoodat men van boord, niettegen staande lang zoeken, niets meer van hein- bespeurde. Wel trachtte de flinke zwemmer het schip te naderen, doch hot bleek tever geefs, en eindelijk is zijne eenige hoop op redding een vuurtoren, die zich in do verte boven de zee vertoonde. (De vuurtoren op een rotspunt van de twee Brothers). Gelukkig gespaard door de veelvuldig voor komende haaien, gelukt het hem na langen strijd tegen de golven den vasten wal bij den vuurtoren te bereiken. Hier werd li ij na vier dagen opgenomen door een Engelsch kolenschip, naar Suez gebracht, en van daar is hij met de volgende mail gerepatrieerd. De jonge man, die pas eenigszins van zijne Indische ziekte herstellende was, bracht 3 a 4 uren in zee zwemmende door, en heeft natuurlijk veel geleden door het ontveld raken van de armen, enz. Ongetwijfefd heeft hij zijn leven te danken aan den energieken wil die in hem moet zetelen. (Fad.) deh van 's-( sie vi nader onder raad meen toezie den v Lel slaapz moede na ze: Ape Loo v< Bentin Brei aan de dat hij raing i willige van de Arnii het Nei gehoudi zaal vai nigingei Jioofdbe heer M, voorzilti sAmieit verbond de reke gekeurd ging vai kiezing gekozen G. Koppe ning (An De be bepaling zaïigersfe- steld tot te houdei Nadat l ken voor l 1 stukken i Maassluis. Mei. den eersten aanleg voor de buizen der waterleiding alhier is Maandag een aanvang gemaakt. Het werk wordt met- den moesten spoed voortgezet, vooral in ver band met liet reeds naderende najaar, zoodat Ni allik tot1 span gade goeil de swei ïopri stuui v. d. van 1 H. J. de Jt een 1 is tin stigci

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2