Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. Posi en Telegraphie. 0 n d e r w ij s. .Reclitzaken. Armenzorg. de hoop beslaat, dat ook deze gemeente weldra van zuiver drinkwater zal zijn voorzien. Naaldwijk. Reeds een jaar of 10 bestond alhier eene vereeniging »Hulp en Voorzorg", tot wering van bedelarij, waaraan tevens eene spaarbank verbonden is, In de jongste ver gadering werd, ten gevolge der bij kon. besluit goedgekeurde wijziging der statuten, waarbij de spaarbank behouden blijft, doek voor x>wering der bedelarij" in de plaats komt: ^oprichting van een ziekenfonds", een be stuur verkozen, bestaande uit de hcerenA. v. d. Hoeven, P. A. Vroeg, E. van Duijn, J. van Schie, F. Wesstein, J. L, A. van Poelje, H, J, de Groot, 3. vau Cranenburg en J. W. de Jong. De rekening werd goedgekeurd met een batig saldo van f 44.7875. Door de leden is thans jaarlijks f 179,30 en door de begun stigers f31.50 toegezegd. VGravenltage, Op voorstel der commis sie voor de strafverordeningen, die zich een nader voorstel tot speciale regeling van het onderwerp voorbehield, heeft de gemeente raad gisteren besloten, vooralsnog indealge- meene politie-verordening het geneeskundig toezicht op geprostitueerden op den bestaan; den voet te handhaven. Leiden. Te dezer stede is een geval van slaapziekte (nona) voorgekomen. Een 50-jarige moeder van vier kinderen is daaraan bezweken, na zeven dagen geslapen te hebben. Apeldoorn. Binnenkort worden op het Loo verwacht de kinderen van den vorst van Bentheim. Breda. De heer De Roo, alhier, heeft aan den minister van oorlog kennis gegeven, dat hij wegens den weinigen lust tot deelne ming aan het door hem op te richten vrij willige jagerkorps te paard, heeft afgezien van de oprichting daarvan. Arnhem. De algemeene vergadering van het Ned. zangersverbond werd Zondag alhier gehouden in den foyer van de nieuwe concert zaal van nMusis Sacrum". Er waren 13 veree- nigingen vertegenwoordigd, terwijl van het hoofdbestuur vier leden aanwezig waren. De heer M. A. Caspers, uit Utrecht, leidde als voorzitter de vergadering. De liedertafel nAmicitia", te Dordrecht, trad toe tot het verbond en werd als lid geïnstalleerd. Nadat de rekening en verantwoording waren goed gekeurd en na langdurige discussie een wijzi ging van liet regieinent betredende de ver kiezing van hoofdbestuurders was aangeno men, ging men over tot de verkiezing van zes nieuwe bestuurders. Gekozen werden de heeren M. A. Caspers en F. T. N. Bianchi (Amster dam), M. L. Ilonnerlage Grote (Schiedam), allen aftredende leden: J. G. Hissink (Kam pen), L. Dörr (Utrecht), die beiden hunne benoeming in beraad bielden, en J. van Rh(jn t Gz. (Schiedam). De drie eerstgenoemde heeren bedankten, ondanks den uitgesproken wensch der vergadering, dat zij zouden aanblijven, voor hunne benoeming. In hun plaats werden i gekozen de heeren dr. J, Anghina (Hoorn), G- Koppenburg (Amsterdam) en J. A. War- ning (Amsterdam). De benoeming van een voorzitter en de bepaling van de plaats, waar in 1892 het I zangersfeest zal gehouden worden, zijn uitge teld tot de op den 24sten Aug. te Utrecht j te houden buitengewone vergadering. Nadat nog besloten was f300 uit te trek- j ken voor bijdrage tot het uitgeven van muziek- i stukken en een woord van hooge waardee- s ring uit den boezem der vergadering was I opgegaan, om den heer Caspers bij zijn afscheid j te huldigen, werd de vergadering te 2 uren gesloten. Stanley en zijne cchtgeuooto zijn te Parijs aangekomen. Zij zullen er eenige dagen van hunne wittebroodsweken doorbrengen en vervolgens zich naar Lucern begeven. Men herinnert zich niet, naar de bladen een- slemmig melden, dat er te Brussel ooit zooveel water in betrekkelijk zoo korten tijd gevallen is als Zondag. Tegen halfeen, dus nog geen half uur nadat de eerste bui was losgebarsten, welke de betooging ten gunste van het alge meen stemrecht uiteenjoeg, stroomden per tele- phoon en par telegraaf do verzoeken om hulp van alle kanten toe aan het centraal bureau van politietot zelfs de burgemeester van Et terbeek moest de hulp der Brusselsche brand weer inroepen. Hier en daar sloegen er gaten in de straten, en er waren geheele wijken, waar in een oogwenk alle kelders en «sousterrains" onder water stonden. Bit ging zoo snel in zijn werk, dat o. a. te Laeken aan den Antwerp- schen steenweg eene vrouw, die na het middag maal in de keuken haar middagdutje deed, eerst wakker werd toen het water haar reeds aan het midden reikte en zij zelfs met moeite nog gered werd. De brandweer is don geileden dag bezig geweest met liet leegpompen van kelders. Als een bewijs van de hoeveelheid water welke er neerplaste, kan dienen dat het vuur in de loco motief van den stoomtramweg van Shaerheck naar het Kumerenbosch onder het rijden uitge doofd werd. Een vreeselijk onweer, vergezeld van zware regenbuien, heoft Zondag over Crefeld gewoed. De oudste inwoners der stad herinneren zich niet ooit zulk een bui bijgewoond te hebben, als die, welke zich Zondagmiddag ontlastte. De bliksem was geen oogenblik van den hemel, terwijl de regen aan een wolkbreuk deed denken. Te kwart over zeven stortte een huis van drie verdiepingen in. Daar de straten in het zuidelijk gedeelte der stad bijna alle onder water ston den, kon eerst na een halfuur met het reddings werk worden aangevangen, waarbij de brandweer uitstekende diensten bewees. Het aantal personen dat onder de puinhoopen bedolven ligt, is niet met zekerheid bekend. Reeds werden dertien lijken en drie gewonde personen te voorschijn gebracht. Vijftien personen worden nog vermist, men hoopt imn oohtcr nog te kunnen redden, daar aanhoudend uit de puinhoopen kreten om hulp vernomen worden. Het huis werd door tien families bewoond en moet lang niet soliede geweest zijn. Reeds heeft zich een commissie gevormd voor de inzameling van gelden voor de overgebleven slachtoffers. Vele kolder# slaan te Crefeld onder water. Het grootste gedeelte van Rijnland iiad van het vreeseüjke weer veel te lijden. Het spoorweg verkeer moest eenige uren worden gestaakt. Dan 17n Juli woedde boven Bremen een hevig onweder. De bliksem sloeg herhaaldelijk in telo- phoonpalen en deed de draden smelten. Ditt- mann, het hoofd van do brandweer te Bremen, heeft een rapport uitgebracht omtrent de bij het onweder waargenomen verschijnselen. Hij toont aan, dat de stad in groot gevaar zou hebben verkeerd zonder de draden van telephoon en telegraaf. Het over de stad gespannen net vormt den besten, altijd onder controle staanden bliksemafleider en juist de gebouwen, over welke de leiding loopt, zijn beter verzekerd dun de andere. Niettegenstaande de bliksem vele draden vernielde, is nergens brand ontstaan; de stroom beweeg zich langs da draden en sloeg in don grond. Eigenlijk, meentdeheerDhtmann, zijn telephoon- en telegraafleidingen ver te verkiezen boven de gewone bliksemafleiders, dio meermalen worden aangebracht door persunen, niet op de hoogte van hun taak. Uit Frankfort a./O. wordt door een lamme, dio dagelijks in een rolstoel builen loeft, het vol gende aan de Rundschau bciiclitVier jaar lang kwam olkcn dag een vogelpaar brood uit zijno handen lmlon. In al dien lijd Imd hij het man netje en het wijfje steeds in de besto verstand houding gezien. ïn do laatste lento verscheen plotseling het mannetje mot een ander, een jon ge, Wijfje. Toen hij den volgenden dag opnieuw met deze vriendin kwant vloog een oogetihhk later de oud'; vrouw neder, viel het jonge wijfje aan en daarna den ontrouwen echtgenoot, die zich nau welijks verdedigde tegen de rechtmatige tuch tiging. Eenige dagen duurde deze strijd; toen kwam op een ochtend bet mannetje in tnoede- looze stemming alleen het brood balen, maar kort daarna verscheen het oude paar weder in vrede te zanten. Het hoofdbestuurder uHoIlandscheMaatschap pij van Landbouw" is van meening dat, indien het mocht gelukken de vlekziekte bij de varkens uit te roeien, evenals dit met de longziekte bij het rundvee, door de toepassing van hot afma- kings-systeem heeflplaats gehad, dan de voordoelen, daaruit voortspruitende, de kosten zeer r-.ker vele malen zenden overschrijden, en het zou ook zeker vooral in het belang zijn van den kleinen boer en van den arbeidersstand. En gestold dat de po ging mislukte, dan toch zou het geld dat er voor besteed was, niet geheel weggeworpen zijn. Het hoofdbestuur acht tiet tevens wenschalijk bij aanneming van liet gisteren vermelde voorstel, dat de^vergadcring het hoofdbestuur uitnoodige zich met een adres tot de regeering te richten, met het verzoek, dat de gewenschte maatregelen zullen worden genomen, en (evens aan alle zuster-mautschappijen kennis te geven van het genomen besluit, en haar te verzoeken daaraan hunne adhnesie te schenken. Er wordt nog steeds onderhandeld over een verlaging van het telegramtarief van hier naar Ned. lndiii, en er bestaat kans, dat het eerlang met 40 pCt. verminderd zal worden. In het evang.-Luth. kerkgebouw te Rotterdam is Maandag het 30e examen gehouden van de leerlingen der «Inrichting voor doofstommen-onder wijs" aldaar. Er was wederom een talrijke schare belang stellenden aanwezigen de wanden naastdenpredik stoel prijkten weder met het werk d«r twulingen. i De voorzitter, de beer \V. A.VirulyVerbrugge, hield de openingsrede, waarin hij aan den thans tot eere- voorzitter benoemden oud-voorzitter, den heer 13. Mees, hulde bracht voor hetgeen hij go- durénde 25 jaren voor de inrichting was geweest. Daarna deed hij eenige mededeelmgen omtrent den toestand der inrichting, waaruit bleek, dut de cursus begon iuet '145 leerlingen, nl. 76 jongens en 69 meisjes, waarvan thans 48 worden om slagen. Verleden jaar werd ten behoeve der inrichting een bouwfonds gesticht. Er was noodig f64,000 en er werd geteekend voor f40,000, waarvan f 30,000 alleen te Rotterdam. De gewone ontvangsten sluiten mot een tekort van f 11,182, doch daarentegen wezen de buiten- gavvone ontvangsten een batig slot aan van f 0001), Er werden nl, aanzienlijke legaten ont vangen, waaronder van vrouwe C. W.Favrc, te Delft, f 2000, van C. Gookoop, te Den Haag, fl 0,000 mot vruchtgebruik, van mej. Ph. Staats en van den heer Maas, beiden te Rotterdam, f500, en voorts nog van verschillende van 200 en 100. Tvvao giften zijn ingekomen van f 100, terwijl de subsidiën van rijk, provincie en gemeente verhoogd werdenSchiedam heeft eene subsidie van f 100 verleend, zoodat de financieele toestand niet hopeloos is. De voorzitter beval de inrichting in aller be langstelling aan. Vervolgens hield de directeur, da heer Jc, Bikkers, een rede over de methode van het onderwijs, waarna het examen aanving van do laagste tot da hoogste klassen, hetwels tot verrassende uitkomsten leidde. Nadat de prijsuiideeling was afgeloopen, sloot de voorzitter du plechtigheid met een opwekkend woord. Naar men aan de J'rov. Gr. Cl. mededeelt, moot do schoolopziener in hot district Winscho ten bij du bevoegde nmeht protest hebben aan- geteekend tegen het bekende besluit van den gemeenteraad aldaar, om Voortaan zoogenaamde «assistent-onderwijzers" aan te stellen op een jaarwedde van driehonderd gulden. Door wijlen den heer Hanz Hinrich Wilhelm Maasz, overleden den 17n Mei jl. te Rotterdam, is aan de «Maatschappij van Weldadigheid" te Fredriksoord vermaakt eene som van f 500, vrij van successierecht. In de inrichting »Bethcl" te Zetten, waar ver waarloosde meisjes, boven 16 jaar oud, worden opgevoed, zijn over 1889 29 meisjes opgenomen uit Amsterdam 9, uit Arnhem 3, uit Rotterdam 5, de overigen uit Delft, Doorn, Leiden, Schevenin- gen, Spijkenisse, Utrecht, Zwolle. 28 meisjes ver lieten het gesticht, 6 gingen naar hare familie, 20 werden in diensten bosteed, van de overige twee kwam écn in een ander gesticht, de andere werd in de nabijheid uitbesteed. De ontvangsten waren 118,982.1678) de uit gaven f 18,467.27i/s. Voor de arrond.-reclitbank to Rotterdam stonden gisteren terecht een panr hoogst ge vaarlijke individuen, til. Izaak de Koster, 67 jaar, kleermaker te Leiden, en Johannes Oostenbrug, 44 jaar, horlogemaker te Oude-Wetering. Zij worden beklaagd van op den 9n Mei jl. in den laten avond te znmen en in vereeniging te Schiedam aan de Westvest, na mot een vulschen sleutel de straatdeur van het kantoorlokaal der firma Zoetmulder Zoon te hebben geopend en een tusschen de gang en hel kantoor zich bevindend loketraam te hebben verbroken, met het doel om, met het oogmerk van wederrechtelijke toeéige- ning, zich in dat kantoor bevindende en aan de firma Zoetmulder Zoon, of althans aan een ander dan aan hen verdachten toebehoorende goederen weg te nemen, door dat loketraam zijn geklommen en zich in gemeld kantoor hebben begeven, maar in de uitvoering van hun voor nemen verder zijn gestuit door de komst dor politie, ten gevolge waarvan hun plan niet is vol tooid, door omstandigheden van hunnen wil niet afhankelijk, hobbando de le verdachte daarop, met' het oogmerk om huu beider ontvluchting mogelijk le maken, den agent van politie, tevens onbezoldigd rijksveldwachter Hendrik Adolf Eijkeiboom, toen deze hen op heeterdaad betrapte, eene geladen revolver voorgehouden, onder het uiten der woorden «terug of ik schiet je voor je kop", wa' den ten verdachte betreft gepleegd na binnen den laatste vijf jaren gevangenisstraf ter zake «diefstal" te hebben ondergaan, aillmns dat zij op den Dn Mei 1890, des namiddags te 4!% mui on derhalve in den voor de nachtrust bestemden tijd te zamen en iu vereeniging weder rechtelijk zijn binnengedrongen in het kantoor lokaal van de firma Zoetmulder Zoon, zijnde een besloten lokaal, gelegen te Schiedam aan de Westvest, hebbende zij zich den toegang tot dat kantoor verschaft door met een valscben sleutel de straatdeur van dat kantoorlokaal te openen, en zich tusschen, de gang en hel kantoor bevindend loketraam te verbreken, waarna zij door het loketra.im in gemeld kantoor zijn ge klommen immers dat zij te zamen en in vereeniging zonder voorkennis van den recht hebbende en anders dan ten gevolge van vergissing binnengekomen op voormelden tijd in dut lokaal zijn aangetroffen da le verdachte bovendien, dat hij bij die gelegenheid den agent van poiitie II. A. Eijkei boom heeft bedreigd hem te dooden, dour bem oeue geladen revolver voor te houdon, onder het uiten der woorden«terug of ik schiet je vuur je kop". Uit de voorlezing van een extract-arrest blijkt, dat de le bekl. den 14n September 1SG7 door hot voorm. P.G. in Zuid-Holland wegens diefstal onder zeer verzwarende omstandigheden ter dood is veroordeeld, welke straf bij koninklijk besluit is veranderd in 20 jaar luchthuisstral. Uit het verhoor van den In bokl. blijkt, dat hij zijn medebeklangde in hot tuchthuis te Leeu warden heelt loeren kennen dozen menigmaal sprak, hein geld leende en met hein afspraak h nl gemaakt om eens samen treizen. In den avond

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3