1890 Maandag 18 Augustus. N°. 7567. Eerste Blad. I» 0 h I T I 15. i r- n-v©©rtig-st© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Binneiilandsche Berichten. en w, it zuiver taal. le r 0.22V, UITGEVER: J. ODÉ. Aan het commissariaat zijn als op straat gevonden nnngogeveneen gouden oorbel- e<Je, eeu bloedkoralen armband, een zwart vcsf, een scheermes en een sleuteltje. Deze e gene er men asthma ;oed op -ingt zij mar de zuiver- iehaam n daar lie eene door en media bonnen maken liverde midde lt men- scha- 'g' £1.85, franco heeren iedam, ters,te (weien Ismede .ouden. Schiedam 16 Augustus 1890. Uit de hoofdstad des rijks komen in de laatste dagen onrustbarende berichten. Het Handelsblad wijdde meer dan een kolom aan rde zaak, die we op het oog hebben, en in ken ingezonden stuk. kou men letterlijk liet volgende lezen: sEr kan gerust worden be- jftreerd, dat alhoewel wij in Amsterdam even goed vrijheid genieten als liet overige Neder land, wij door toedoen der straatslijpers niet jtrj/ zijn. Wij worden letterlijk door hen ge tiranniseerd". En dat er wat van aan is, bïijkt genoegzaam uit de staaltjes van bal dadigheid, moedwil, laten we er bijvoegen (bedorvenheid, welke de door ons bedoelde (.kolommen te lezen geven. Hier worden steenen naar de tramwagens geworpen, daar, en deze soort van ge meenheid schijnt zeer in den smaak te vallen worden de kleederen der meisjes met allerlei walgelijke projectielen bezoedeld. Een voorbeeld wordt genoemd, dat een kwajongen een oud klein manneke met een ■'steen den bril van de oogcu smeet, en, om met een kras voorbeeld te eindigen, het feit I wordt vermeld, dat in bet Vondelspark een iAmstei'damsche straatjongen een stuk bran dend papier moedwillig en kwaadaardig ^slingerde in den schommelbak, waarin een meisje zat Het gevolg was, dat het kind weldra geheel in vlammen stond. De aan gewende pogingen om het te redden hebbeu niet- mogen baten, want spoedig na het voor val verscheen het bericht in de bladen, dat het arme kind overleden is. Na de opsomming der feiten volgt dan eene beschouwing over het politietoezicht, datal- V'cder echt Nederlandsch is. Immers we lezen ::Q agenten kunnen niet alles zien, goed, lunar zij konden en moesten veel meer zien dan zij doen, door beter op te letton en meer te willen zien," en elders»De politie moet ter gaau optreden tegen straatschenderij. De politie ziet te veel door de vingers, en fleemt niet genoeg schuldigen mede naar bet politiebureau", enz. enz. 'j noemen deze beschouwingen echt i ederlandscli. De politie beschuldigen, als er bnbehoorlijke zaken voorvallen, ligt iu onzen aard, en toch, men behoeft niet eens naar Amsterdam te gaan om bij elke voorkomende gelegenheid liet feit te kunnen eonstateeren, en groot deel der bevolking de politie eeidcr belemmert in baar handelingen dan a aar te helpen een schuldige le brengen ter plaatse, waar het behoort. De Amsterdamscho politieman draagt een wapenslok. Laat nu eens een straatbengel een kind met een steen in het aangezicht werpen, of het de kleederen bezoedelen, en iaat de poiitie-agent in zijn verontwaardiging den vlegel een Hinken klap op zeker lichaams deel, waar zulks volstrekt geen kwaad kan, toedienen: een gansche buurt zal in verzet komen tegen den man, die eigenlijk niet anders deed, dan wat elk man van karakter zou doen, als bij er getuige van was. Dit is in Amsterdam, dat is elders ook zoo: vhaik zoo'n groote keerrel leuge 'n klein Stsind", zoo uit zich bij dergelijke gelegenheden een soort van medelijden van een soort van omstanders. »De kinderen worden slecht, er is geen gezag meer, dat was in onzen tijd anders", zoo luidt de klacht der oudere van dagen. We zullen niet onderzoeken, of hot met deze klacht niet eveneens gaat als met de ouder- wetsche winters en ouderwetsche zomers, die vroeger geregeld terugkeerden en die er tegenwoordig niet meer zijn. Wat men uit de verte ziel, beschouwt men door een nevel. Een tijd geleden kreeg de openbare school de schuld van dergelijke baldadigheden, ze was immers erger nog dan kroeg en bordeel. Doch sedert de vrede geteekend is op dit terrein, wordt dit argument achtergehouden; trouwens liet is van algeincene bekendheid, dat op elke school, welke ze ook zij, bengels van de eelite soort voorkomen. De vraag is, wat kan er gedaan worden, om de overal voorkomende straatschenderij tégen te gaan, en zoodanig te beperken, dat ze tot een minimum wordt herleid. In de eerste plaats moeten de ouders de tucht streng handhaven. Waar dit gebeurt, zullen de gevolgen op de straat niet achter blijven. Waar van de vroege jeugd af het straatloopen van den vroegen morgen tot den laten avond wordt toegestaan, waar in buis op zijn tijd de roede niet wordt gebezigd, 't zij in letterlijken of in figuurlijken ziu 't laatste is zeker het beste daar ondervindt de geheele gemeente er de nadoelen van, en zou het volstrekt geen kwaad doen, om, wat te Amsterdam ook al is voorgesteld, de namen der ouders, die voor de opvoeding der kinderen in het geheel geen zorg dragen, publiek te makeu. In de tweede plaats moet in de school de tucht gestreng worden gehandhaafd, moet er voeling zijn tusselien ouders en onderwij zers, moeten de eersten de laatsten steunen, en de laatsten de eersten met raad en daad ter zijde slaan. In de derde plaats moet de gansche bur gerij als den man tegen de baldadigheden te velde trekken. lieden is A., morgen is B. er het slachtoffer van, Hoeveel glasruiten werden hier in den laatsten tijd niet bezoe deld door liet werpen met natte klei Hoeveel ruiten werden niet ingeworpen Die er getuigen van zijn, moesten als den man de bedrijvers brengen ter plaatse waar ze behooren, zonder zich te storen aan uitin gen van ongepast medelijden, wanneer een echte straatbengel bij de kraag wordt gepakt. Word dit algemeen gedaan, de algemeene veiligheid zou er veel hij winnen, en de politie, sterk door den steun der bevolking, zou wonderen kunnen doen, waar ze in de tegenwoordige omstandigheden dikwijls onmachtig is. Dit geldt niet alleen voor de hoofdstad, dit geldt voor elke plaats, zeker ook voor onze gemeente. Die het op een mooien avond onderneemt den Vlnardinger- dijk met vrouw en dochters te bewandelen, vindt zijn genoegen dikwijls vergald door de walgelijke, innig gemeene taal, die daar door straatjongens schaamteloos wordt uit geslagen. Alleen met vereenigde krachten is het kwaad te verhelpen. SCHIEDAM10 Augustus 1890. II. if. de Koningin heeft Woensdag op het feest, ten voordeele van het kinderziekenhuis op Zorgvliet te 's-Ilage gegeven, cenige voor werpen doen aankoopen. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 19 Aug. a.s. niet plaats hebben. Den 27n Aug. a.s. zal aan bet departement van waterstaat worden aanbesteed het uit voeren der werken tot voltooiiug der ver breeding van het Scheur boven de haven van Maassluis, voor de verbetering van den Waterweg langs Rotterdam naar zee. De raming is f106,100. liet geheele werk moet voor de eerste maal worden opgeleverd uiter lijk 300 dagen na den dag, waarop de schrif telijke last tot aanvang aan den aannemer is uitgereikt. Naar men thans uit Amsterdam aan het U. Ti- meldt, is het bericht van de N. TR.Gl. omtrent het dool van generaal .Touberts komst hier te lande toch volkomen juist, al is het door het Ilbh tegengesproken. Die komst staat dus volgens dit laatste bericht weer xuel in verband met plannen tot oprichting eener rcchtstreekschc stoomvaartlijn tusschen ons land en Detagoahaai en tot aanleg eener haven aan de Kosibaaien een spoorweg ter verbinding dier haven met Pretoria. Wel zegt het U. D.is nan den generaal geen officiech missie opgedragen in verband met die plannen, maar dat heeft ook niemand beweerd. De zaak isdat de heer Joubert met eene anuzienlijke bankiersfirma in over leg wenscht te treden over de uitvoerbaar heid dezer plannen. Dezer dagen vertoefde te 's-Gravenhnge een lid vau het bestuur der Engelsche maat schappij tot bescherming van inboorlingen. Deze maatschappij bestaat reeds sedert eene halve eeuw en heeft gedurende al dien tijd met ijver gewerkt om de aanspraken van onbeschaafde volkeren op menschwaardige en rechtvaardige behandeling bij den omgang met beschaafde natiën te verdedigen. Dij de jongste internationale conferentie te Brussel, tot het tegengaan van de slavernij in Afrika, heeft zij ook hare stem doen hooren in adressen. Nu de uitvoering van de besluiten dezer conferentie vertraagd is geworden door de bakende weigering der Nederlandsche regeering om de aan de algemeene akte bijgevoegde verklaring te onderteekenen, tracht deze Engelsche maatschappij haren invloed aan te wenden om de uitvoering van de algemeene akte te verzekeren. Het bovengenoemde bestuurslid, de heer F. W. Fox, heeft, een onderhoud gehad met verschillende personen van aanzien in Neder land, die hem het standpunt der Nederland sche regecring in dezen duidelijk hgbben uiteengezet. Te oordeelen naar den inhoud dier mededeelingen, is er tot dusver in do opvattingen omtrent deze zaak in officieele kringen hier te lande geene verandering gekomen. Het transport der marine, dat 13 September per stoomschip Koningin JEmtna van Amster dam naar Batavia zal vertrekken, zal bestaan uit '19 scheepsonderofficieren rtet den graad van sergeant of hooger, 1 sergeant der mari niers, 118 mindere schepelingen, benevens 2 korporaals, 2 tamboers en 35 manschappen van het korps mariniers. Met het bevel over dit transport wordt belast de luit. ter zee -le kl. It. A. C. L, Jansen van Afterden, aan wien als medegeleiders worden toegevoegd de adelborsten lsle kl. jlir. O. T, L Holmberg de llekfelt, J M. Jansen Eijken Stuijters, J. Wollerbeek Muller en G. den Berger. Uit Suriname wordt gemeld: De koloniale verordening verbiedt, dat in een deel van Paramaribo, waarbinnen het erf van den gouverneur ligt, de winkeliers meer dan 150 gallons, de particulieren niet meer dan 20 gallons petroleum in buis hebben. In Mei ontving de gouverneur 24 kisten petroleum, die te zamen 240 gallons inhouden, en bergde dezen voorraad in een stal bij zijne woning. Kort daarop liet de procureur- generaal bij allen, die in petroleum handel drijven, door de politie een onderzoek instellen, of zij misschien grooter hoeveelheid petroleum in huis hadden dan de verordening vergunde. Iu dien tijd had de gouverneur twaalfmaal mee? petroleum in huis clan aan eeu gewoon particulier vergund is en daarvan moet thans nog een groot deel in zyn stal liggen. 1' li n gaven unttige ien op mplaar C0URJ1 5 jUoSNRMENTSPRUS, Per kwartaal Franco per post, door liet geheele Rijk Aftoinlerlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BÜKEAÏ! DIJIKKT, 15. 12 4. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10, Iedere gewone regel meer - 0.10. Drigsum. geplaatst wordt tegen twëesujcI. beiekeivl. II l l

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1