i Het Gemengde Berichten. S tfit Heerenveen wordt aan de Haar!. Ct. gemeld vDe lieer Domela Nieuwenhuis, thans te Lausanne vertoevende, nam vóór eenigen tijd de uitnoodiging niet aan om op de meeting, Zondag a.s. alhier te houden, op te treden, omdat hij buitenslands was. Dit schijnt het comité niet te bevallen, althans het heeft aaK den heer D. N. getelegrapheerd over te komen. Onttrekken «al moeilijk gaan, want de win sten van de meeting zullen dienen om de kosten der a.s. verkiezing te bestrijden in het district Schoterland." Men schrijft uit Sint-Anna-Parochie aan de Jsf. 2?. Of. H )e\ve! de toestand in de gemeente Het Eilt dezelfde is gebleven en rustverstoringen pog nergens hebben plaats gehadblijft er toch veel spanning lieerschen.Wel is de werk staking niet algemeenmaar de boeren, die zich niet aan de sischen der vereeniging ^Broedertrouw" willen houdenworden in den waren zin des woords geboycot. Zjj niet alleen, de winkeliers en anderen, die niet willen medehelpen, worden met het zelfde middel gedreigd. Afgevaardigden van ^Broedertrouw" bezetten de ingangen tot den Oost- en den Westhoekom arbeiders van elders te nopen weder af te trekken. Wel gelukt dit niet altijdmaar de gevolgen blyven dan ook niet uit. Zoo had een boer uit den "Westhoek, die nog tien vaste arbeiders aan het werk had weten te houden, uit een der nabijgelegen gemeenten tien man weten bij te krijgen. Toen dezen echter waven aan gekomen, staakte het eigen volk den arbeid. Waar hier en daar met vreemd" werkvolk wordt gearbeid, geschiedt het meest onder bescherming der politie. Men heeft het willen doen voorkomen alsof de overkomst van militairen uitLeeuwar- den en ook van marechaussee en rijksveld wachters onnoodig zou zijn geweest, daar de gansche bevolking zoo rustig mogelijk was. De vraag is echter, of het zoo zou zijn gebleven en ook verder zoo zal blijvenindien de boeren, die zicli niet aan het terrorisme van n Broedertrouw" verkiezen te onderwerpen niet op bescherming van militairen en politie kunnen rekenen Inmiddels blijven vruchtendie slechts wachten om te worden geoogst, op het veld staan. Duurt dit nog langer, dan is de gel delijke schade niet te berekenen. Te Scheveningen zijn thans, volgens de ofQcieele statistiek, te rekenen van het begin van het badseizoen, reeds tweehonderd vreem delingen meer gelogeerd dan in hetzelfde tijdsverloop van 1889. De builenlandsche bladen, welke hunne lezers voor Scheveningen waai'schuwden, hebben dus blijkbaar weinig gehoor gevonden. Men schrijft uit Brielle Gelijk een bijenzwerm neerstrijkt op een korenveld, zoo komen hier dagelijks, maar inzonderheid des Zondags, wanneer hun getal dikwijls tot tweehonderd of meer klimt, een menigte Rotterdammers, die zich bege ven naar het nabijgelegen dorpje Oost- voorne, dat zij, zonder het medeweten der inwoners van het dorpje, hebben ingericht tot een Noordzee-badplaats. Nog geen drietal jaren geleden was het natuurschoon, dat Oostvoorne aanbiedt, bijna niet bekend. Men hoorde er bijna niet van. En thans Thans is op Oostvoorne geen kamertje, waar maar een ledikant kan staan, on verhuurd gebleven. De beide hotels, indien men dezen weidschen naam mag geven aan die betiekkelijk nog zeer primitieve inrich tingen, hebben alle kamers verhuurd, welke slechts te verhuren waren. Zoo is liet ook gegaan bij do overige particulierenja tot zelfs bij de boeren logaeren Rotterdamschc families. Er zijn voor dit drukke bezoek twee oor zaken aan te wijzen. In de eerste plaats de heerlijke natuur, waardoor Oostvoorne bijna alle andere Noordzee-badplaatsen overtreft, ten tweede de bijzonder lage tarieven der koffiehuizen en hotels. Of dit laatste zoo blijven zal, is een andere vraag. Te meer wijl in de vorige week hier eenige heeren een bijeenkomst hebben gehad, waarin het initiatief genomen is tot oprich ting van een naamlooze vennootschap, welke op liet duin een badhotel stichten en exploi- teeren wil. Ook moet er sprake zijn, om de middelen van verkeer van hier op Rotterdam en Schie dam uit te breiden, waardoor het verblijf aan het strand tot later in tien avond dan thans zal kunnen worden verlengd. Het gemeentebestuur en de inwoners van Oostvoorne beginnen in te zien, dat zij van het drukke bezoek, dat aan hun nederig dorpje gebracht wordt, veef kunnen profiteeren, en doen daarom al wat mogelijk is om liet vree indelingen verbiijf te begunstigen. O. m. is daarom door het gemeentebestuur een aanvrage gedaan, om Oostvoorne telephonisch te doen verbinden met het telegraafkantoor te Brielle. Ook zullen in den volgenden zomer meer amusementen, zooals concerten enzworden georganiseerd. Op verzoek van den officier van justitie te Amsterdam werd Dinsdag door den rechter commissaris te Winschoten, in instructie, in zake mej. Aafke Kuijpers gehoord mevr. J. O, Katwijk, echtgenoot van den heer Bijle- veldapotheker te Sappemeer. Eene zuster van mej. Kuijpers heeft vroeger bij den lieer Bijleveld gewoond. De politie heeft thans ook gearresteerd den medeplichtige aan de oplichting van eene bankiersfirma te 's-Hage voor f1200 aan valsche wissels. Men herinnert zich, dat het bewuste jongmensch zijn vriend" een deel van het ourechtmatig verkregen geld had gegeven. 't Is minder juist, meldt de Prov. Overijss. en Zw. Ct., dat de jonge dame, wier Ijjk nabij Den Haag in de trekvaart is gevonden, heimelijk de woning van den apotheker, waar zij was gevestigd, zou hebben verlaten. Zij moest geregeld voor haar gezondheid des morgens wandelen en hield zich voor haar studie dan bezig met botaniseeren. Erg bijziende zijude, zai zij te dicht bij den kant gekomen en zoo te water geraakt zijn met liet vermelde droevige gevolg. Sedert Zondag jl. werd in den familie kring van den heer B. in de Von Zesenstraat te Amsterdam vermist de 24-jarige jonge- dochter. Ondanks alle nasporingen werd geen licht over dit zonderlinge verdwijnen verspreid. Donderdag werd in de Singelgracht aldaar, drijvende gevonden het lijk van een jong meisje. Na het opgeviseht te hebben werd er in berkend de verdwenen dochter van bovengenoemden lieer B. Op het lichaam werd gevonden een briefje, waarin de wanhopige haar voorgenomen plan aan haar ouders berichtte. Aan een geachte ingezetene van Amsterdam is bij een verblijf in het buitenland een noodlottig ongeluk overkomen. Mevrouw Westendorp id. is, toen zij een rytoertje maakte naar Zirl, bij Insbrück, met haar rijtuig omgeslagen en heiaasdaaronder ge raakt. Toen men haar te hulp kwam, bleek zij door de wielen en de paarden deerlijk verwond te zijn geraakt. Naar haar woning vervoerd, is zij spoedig aan de bekomen verwondingen overleden. Te Groningen zijn in de vorige week weder '12 kinderen aan de mazelen overleden. Deze ziekte heeft daar thans reeds Sü slachtoffers geüiacht. Te Kalkwijk, gem. Doogezand, woont een dertienjarig meisje, genaamd Gezina Margina Gnnkerma, die thans 192 halve kilo's weegt. Voor de tweede maal in dezen zomer is in Friesland een geval van vergiftiging door den gouden regen voorgekomen, de eerste maal bij Tietjerk door het eten der bloemen, nu te Ilarlingen door de peulen. De beide kinderen, die deze genuttigd hebben, zijn bedenkelijk ziek geworden en zijn thans onder* geneeskundige behandeling. Onlangs werden te Utrecht menschen-en dierenbeenderen en een ijzeren zwaard gevon den onder den bodem der stadswetering nabij den Rijnspoorweg bij het graven van een put voor een grondduiker, ten behoeve van het Merwcdeknnaal. Deze voorwerpen zijn in 's rijks museum van oudheden nader onderzocht. Het zwaard is gebleken een zoogenaamde Siramasax te zijnzoodat het gevondene hoogstwaarschijnlijk van Frankische af komst is. Een en ander heeft een passende bestem ming erlangd in genoemd museum. De polderjongens, die met zooveel zorgde beenderen hebben opgegravenzijn met een rijke belooning in klinkende munt verrast geworden. Te Mannheim a/d Bovenrijn is, onderden naam Recht und Gerechtigkeit", eene sehip- persvereeniging tot stand gekomen, die aan vankelijk reeds 200 leden, meest llollandsche schippers, telt. De vereeniging stelt zich o. m. ten doel om hare leden in procedures, aan varingen, averij enz. voor te lichten en rechts kundigen bijstand te verleenen. Ook al overwerkt. De bijen zijn met de mieren de vertegenwoordigers van den arbeid. Maar in onzen bezigen tijd krijgen ook zij het druk, dank zij de uitvinding van het electrisch licht. Een ijmker, wonend in de nabijheid van een groot hotel, in aanbouw te Kingston op Jamaica, vond op een keer zijne korven in deerniswaardigen staat en een aantal bijen doodop en uitgeput. Bij den bouw van het hotel werd electrisch licht gebruikt en dat bracht ze geheel in de war, Hun klok was van de wijs. Zij meenden dat het dag was en vlogen uit. Maar toen zij thuis kwamen ging de zon op en begonnen zij opnieuw, met dat gevolg dat ze van ver moeidheid neervielen en sommigen hun ijver met den dood moesten boeten. (22. 22.) 's-Gravenhagr. Per salonwagen van de Nederlundsche Rijnspoorweg-maai schappij kwamen gisteravond te 10 uren Z. K.H. de groothertog van Saksen-Weimar en H. Ds. dochter in de residentie. Ter verwelkoming van de hooge gasten bevonden zich aan het station mr. R. J. graaf Schimmeipenninck van Njjenhuis, grootmeester van het Huis des Konings; de buitengewone gezant ec gevol machtigde minister van Duitschland bij ons hof baron Von Saurma-Jeltschde commis saris des Konings in Zuid-Holland, mr. C. Fock; de burgemeester der residentie, mr. A. J. Roestde hofmaarschalk baron De Con stant Rebecque; de kamerheer D. M. M. d'Hangest baron d'Vvoy van Mydreclit; de kamerheer en stalmeester des Konings, A. C. baron Snouekaert von Schauburg, en de thesaurier van II, K. II. de groothertogin van Saksen, de heer W, J. Couturier. Den aan wezigen werd door den groothertog hartelijk de hand gedrukt, terwijl freule Grovestins II. Ds. dochter een ruiker aanbood. Na zicli in de wachtkamers geruirnen tijd met verschillende personen onderhouden te hebben, begaven de liooge bezoekers zich in open hofrtjUiigen naar Scheveningen, waar zij in liet »Ilótel Garni" intrek namen. 's-Orimnlmge. Do gemeenterekeuing over 2889 is den raad ter goedkeuring aan geboden. Voorgesteld wordt vooiloopig vast te stellende ontvangsten op f4,565,C41.5j de uitgaven op f4,087,409.25 en aiztio he[ batig slot op f478,233.26. De begrooting van de waterleiding wijst eea meerden ontvangst van i 8287.77 boven dc uitgaven aan. Het gemeenteziekenhuis heeft f95,509,491 gekost, waartegenover f 17,776.50 aan inkom sten. Voor den schouwburg werd f69,859.98 uitgegeven, tegen een ontvangst van f 1369 in de kas der gemeente. De hoofdstukken onderwijs wijzen de Volgende cijfers aanr hooger onderwijs ontvangst f'13,650, uitgaaf f44,926.25; middelbaar onderwijs f32,322.67!/j en f 101,699.93; lager onderwijs f 54,649.04 en f550,589.55, In het algemeen saldo ad f 478,232.26- hebben de gewone middelen een aandeel van f142,666,83 en de buitengewone vaa f335,565.43. Dordrecht. Zijn wij goed ingelicht, dan zal bij de begrooting dezer gemeente voor 1891 eene verhooging van den hoofdelijke» omslag met minstens drie vierden ten hon derd moeten worden voorgesteld, wegens de voortdurende stijging der uitgaven, voorna melijk ten behoeve der vaartverbetering, (-Ö- Ct,) Krommenie. In de jongste vergadering van de afd. Krommenie van »Het Vitte Kruis" is besloten tot het bouwen van een badhuis voor binnenbaden, waarvan ook kos teloos gebruik zal kunnen worden gemaakt. Groningen. Voor rekeningvandenheer "W. A. Scholten zal alhier een kinderzieken huis gebouwd en aan de stad geschonken worden. Voor dit doel is in het midden der stad een groot huis met uitgestrekten tui» aangekocht. Op de plaats van liet afgebroken huis, in de onmiddellijke nabijheid van de Groote Markt, zal deze inrichtiug verrijzen. Uit olie deelen van Hongarije komen nog steeds berichten van lievige branden. De dorpe» Rillesberg bij Tomesvar, Borosbocsard in het graafschap Stuldweissenburg en Bacstopolya lij» bijna geheel in de asch gelegd. In deze dorpen is de oogst, die juist was binnengehaald, geheel vernield- Te Borosbocsard zijn 6 kinderen en eene vrouw in de vlammen omgekomen, en S» andere dorpen is veel vee verbrand. Te Thurlby, Lincolnshire, heeft een arbeiders vrouw, na een twist met haar man, hare kinde ren, een jongen van 7 jaar en een meisje van 8 maanden, den hals afgesneden en daarna zicli- zelve opgehangen. Het vermaarde Engelsche renpaard iParadox", van den heer Brodick Cloete, dat in 1885 den pGrand Prix de Paris" won, is gestorven. Het werd op 15,000 guinjes (f187,500) geschat. Volgens de officieele statistieke opgaven is in bet vorige jaar te Berlijn gedronken 2,898,492 hectoliters bier, dus gemiddeld 194 liters per hoofd. Berlijn begint dus reeds Milnchen, waar het biervorbruik gemiddeld 250 liters per hoofd bedraagt, naar de kroon to stoken. Eene nieuwe telephoon is door William Gray te Hartford uitgevonden. Deze kan, zooals de Western Electrician mededeelt, eerst gebruikt worden, nadat de prijs van een gesprek betaald is. Aan het apparaat zijn vijf openingen tot op neming van een 1 O-centstuk, een 20-centstukf een vierde, halve of heelo dollar. Dit komt ovei- een met dc prijzen van een gesprek naar do verschillende plaatsen binnen of buiten den staat- Wil men do telephoon gebruiken, dan roept mon eerst zoools bij do gewone tulepbonen hot hoofdbnreel mm en noemt de plaats, waarmede men sprerfou wil. Is dit geschie I, dan moot do roopendo de prijs voor een ge-prak in oen der openingen werpen en wordt dan met z'j» correspondent vei bonden. Als men nog niet wist, dat directeur van ren bank doorgaans een voordcvliga hetiekking isi z.uit men bet kunnen leeren uit de volgende opgaaf van wa vangen leuren De vi ontvang jaar; d< ieder 2'. ieder l£ ieder 17 filr Deu der »Bi 93000 ieder Genossoi Te B een soci repertoir ïJlacht vijand d mann, s Raquin" zal een Een n jongedan met wilt schen di Een hoe een bote hoevende hotel is, de laatst offers me BI Cebo zoon var Oversell Ovcrl oud 71 j Voor - ontvang® Moeder, I POULIE, betuigen DIJ KG 1 DELFLAI De vow Secretarie betaling vc De insc 3n Septcm ter Secretr InliehLin nieur I1, f. opzichten [sluis, W OOSTIIOK1 i

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2