Biimenlaiidsclie Berichten. Ï'A nemen in het huis van den heer Polowzew, die zijne beroemde oranjerie van Sarskoje Selo naar Narva heeft doen overbrengen ea gedurende het verblijf der monarchen aldaar dagelijks eeue gansche waggonlading rozen uit Nizza besteld heeft, 800 paarden en f200 hofrijtuigen zijn reeds onderweg naar Narva, ITALIË. De te Rome verschijnende Capita» Fra- cassa meldt, dat de minister-president Crispi Donderdagavond naar Turijn is vertrokken, teneinde een onderhoud te hebben met koning Humbert. Wellicht staat dit in verband met zeer belangrijke onderhandelingen, welke op dit oogenblik tussehen Italië en Engeland gevoerd worden. Nog Donderdagmorgen had de heer Crispi een onderhoud met den Engelschen gezant. In Italië bestaan, blijkens eene ministe- rieele statistiek, 1454 gemeenten, welke bij;-.a geheel verstoken zijn van drinkwater; 4877 hebben geene rioolputtenen de uitwerpse len worden op den openbaren weg gewor pen; 37,203 ondemardsche woningen her bergen meer dan 200 000 personenin 1700 eet men als het ware slechts brood op feest dagen en in geval van ziekte in 4965 is het vleesch eene ongekende spijs; 60ü ge meenten voorzien niet in geneeskundige hulp voor de behoeftigen336 hebben geene begraafplaats en begraven hunne dooden in de kerk zelve; 144 arrondissementen, met eene bevolking van 6 millioen zielen, zijn door malaria aangetast. De verhouding van hen, die niet lezen of schrijven kunnen, bedraagt 63 pCt. SPANJE. Volgens de ofTiciecle opgaven der regeering vertoonde de cholera zich het eerst den 13n Mei te Puebla de Rugat. Tot 11 Aug. over leden aan deze ziekte 834 personen, terwijl 1672 ziektegevallen werden aangegeven. De helft der aangetaste patiënten is dus over leden. Van deze gevallen kwamen 80 pCt. voor in de provincie Valencia, en wel hoofd zakelijk te Puebla da Rugat, en in de streek gelegen tussehen dit dorp en de zee, bene vens in de plaatsen, gelegen aan de drie rivieren, welke door de besmette streek stroomen. In de stad Valencio hebben zich slechts weinige ziektegevallen voorgedaan, maar de voorstad Ruzafa, waar het behoef tige deel der bevolking woont, is geducht geteisterd. Arges, een dorp in Toledo, waar vluchte lingen uit Valencia de cholera brachten heeft ook veel geleden. Daar deden zich 160 gevallen voor, van welke 92 met doodelijken afloop. Ofschoon de inwoners uit Arges naar alle kanten vluchtten, heeft de ziekte zich in de provincie Toledo niet verder verspreid. De toestand -wordt steeds beter. B U I» G A R IJ E. Toen de Oostenryk-Hongaarsche diploma tieke agent met zijn Duitsciien ambtgenoot dezer dagen in de omstreken van Sofia wan delde, geraakte een molen, dien de beide heeren voorbij gegaan waren, in brand. De boeren beschuldigden ben den brand ver oorzaakt te hebben met hunne sigaretten. De beide diplomaten werden omringd en mishandeld. Ten slotte wisten zij met moeite te vluchten, waarna zij zich, naar Sofia be gaven. De president van den ministerraad heeft hun onmiddellijk zijne verontschuldiging aangeboden en beloofd de schuldigen streng te zullen straften. Donderdag keerde vorst Ferdinand in de hoofdstad van zijn vorstendom terug. De ministers waren naar "Widdin gereisd om den vorst te verwelkomen en met hem naar Sofia terug te keeren. De feestelijkheden ter eere van de herdenking der eedsaflegging des vorsten vóór drie jaren, werden geopend met het houden van eene parade over het gar nizoen. Vorst Ferdinand las daarbij voor het front een decreet voor betreffende de bevor deringen ea onderscheidingenwelke den officieren ter eere van dit feest worden ver leend. 1 U B K IJ E. Volgens een bij den Britschen gezant te Konstantinopel ingekomen bericht zijn te Nicolajeff 7 gevallen, waarvan 5 met doode lijken afloop, voorgekomen van eene -ziekte, welke men voor cholera houdt. De overheid heeft een gestreng toezicht gelast op alles wat van de Zwarte Zee afkomstig is, A M E B I K A. In den Senaat is door den republikein Quay het voorstel gedaan om de beraad slagingen over de Mc. Kinley-wet den 30n Aug. ie sluiten. Vermoedelijk zal dit voorstel worden aangenomen. Men verlangt algemeen, dat de wet nu spoedig worde afgehandeld. Vooral de fabri kanten, die belang hebben bij de wet, klagen er over, dat nog steeds zoo groote hoeveel heden goederen worden ingevoerd, Het gemeentebestuur van New-York heeft instruction aan de polilie gegeven voor de strenge toepassing van de met 1 September in werking tredende staatswet, waarbij liet rooken op straat en op andere openbare plaatsen aan knapen beneden de zestien jaar verboden wordt. De financieele berichten uit Buenos-Ayres luiden nog niet zeer gunstig. Uit liet voor- loopig onderzoek is reeds gebleken, dat pre sident Celman in éen jaar 500 millioen dollars heeft uitgegeven, zonder dat het land daarvan veel voordeel heeft genoten. A Z I De berichten uit Arabic omtrent de cholera luiden gunstiger. Het aantal sterfgevallen te Mekka per dag is verminderd tot 34 en te Djeddnh tot 43. Alle pelgrims bevinden zich nu in quarantaine te El Torongeveer 1500 hunner zijn daar bijeen. SCIIIEBJMj IC Augustus 1600. Een onzer lezers schrijft ons uit Den Haag; Dinsdag 1L hield de vrijzinnige kiesver- eeniging s's-Gravenliage" afd. Schevenin- gen eene vergadering tot het stellen van twee caudidaten voor den gemeenteraad. Bij die gelegenheid werd hulde gebracht aan den. voorzitter, den heer Van Kerkwijk, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor de flinke wijze, waarop die heer de zaak van de snuiing had aangepakt. Op zijn gewone, droog-sarcastisciie wijze werd daarop door den voorzitter gezegd: sJa, wjj hebben nu een kanaal tot waterver- verscliing, dat eenige tonnen gouds gekost heeft en dat niet werd gebruikt. De spuiing werd door den burgemeester tegengehouden en daarom heb ik eeu rekest aan den Koning gezonden, ik wil de heeren wel mededeelen, dat ik voornemens ben om, zoodra de be trekking van burgemeester van Kampen open komt, een tweede rekest aan den Koning te richten, houdende verzoek, den heer Roest te benoemen tot die betrekking, want de geheele geschiedenis met het kanaal is een Kamperstreek". Daverende toejuiching. Ik wil hieraan nog vastknoopen, dat de algemeene directeur van het Kurhaus aan geeu proces tegen de gemeente meer denkt. Hij heeft ingezien, dat hij door verkeerde lieden verkeerd is gediend in de spuigeschie- denis en dat hij een groot échec heeft geleden. Welnu, beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald. (2V. v. d. 23.) Algemeen kies- en stemrecht! De groote openbare volksvergadering in het district Schoteriand ten gunste van alge meen kies- en stemrecht en in verband met de aanstaande verkiezingen op Zondag 17 Augustus wordt gehouden te Meer, bij Hee renveen, op het land van Pier H, de Vries, van 's middags 12 tot 's namiddags 5 uur. Als sprekers zullen optreden: dr. Vitus Bruinsma, uit Leeuwarden; A. Itauwerda, uit Stiens; Tj. Stienstm, uit Drachten; G. L. van der Zwang, uit Gorredijk; A. van Emmenes, uit 's-Gravenhage; J. A. Fortuijn, uit Amsterdam; W. P. C. Helsdingen, uit Rotterdam, en R. van Zinderen Bakker, uit Kortezwaag. Voor de jongelieden zullen als sprekers optreden o. a.Van der Veer, uit Sneek, en waarschijnlijk voor de vrouwen: mej. Drucker, uit Amsterdam. Voor de zangvereenigingen zal een groote overdekte tribune worden gebouwd, waarvan deze tijdens de pauzen gebruik kunnen maker;. Extra treinen en trams zullen loopen tegen veel verminderde prijzen. Van alle afdeelingeu, welke aan deze mee ting deelnemen, wordt verwacht, dat zij com missarissen van orde zullen aanstellen en zich dien dag van sterken drank zullen onthouden. De toegangsprijs is tien cents. Delft. De tweede jaarlijksche paarden markt zal gehouden worden op Woensdag den 15n October a.s., derhalve voorafgaande aan de jaarlijksche paardenmarkten te Mont- fooi't en te Woerden. 's-Gravenhage. In de algemeene verga dering van den »Anti-Dienstvervangingsbond" wees de voorzitter Mac Leod op den vooruit gang, dien de beginselen van den bond in de laatste tijden gemaakt hebben, en bracht hy hulde aan de regeering voor haar krachtig optrrdmi en aan mannen als Seyffardt, Reef- en Kalff, die zooveel deden om het beginsel van den bond ingang te doen vinden. De aftredende bestuurders Knoop, Ver- steege, Raadt, De Graaf en IClerck werden herbenoemd. Besloten is een adres van adhaesie met de legerwet aan de regeering in te dienen, doch daarin alleen te spreken van aanneming van den persoonlijken dienstplicht. 's-Gravenliogc. Het zomerfeest op Zorg- - liet is uitstekend geslaagd. Dinsdag, bij den hoogen entreeprijs, waren er meer dan 700 toegangskaarten verkocht, terwijl de verkoop toen reeds zoo goed ging, dat enkele tijdelijke magazijnhoudsters totaal uitverkocht waren en nieuwe voorraad moest worden ingeslagen^ Woensdag, een zomersche dag' bij uitne mendheid, overtrof liet bezoek nog verre dat van den vorigen dag. Zeker wel het dubbel aantal bezoekenden vulden de ruimte en fc;t was er recht druk en prettig. De dames-verkoopsters kweten zich by uitnemendheid van hare vrijwillig op zich genomen verplichtingen, en geen moeite was haar te vee!. Het dames-comilé, dat de zaak regelder mevrouwen de gravin S, van By landt, baronesse "Van Brienen, baronesse De Constant Rebecque en mevr. Van der Staal van Piershil, heeft dus wil van het werk, en terwijl een groot aantal ouders met hun kinderen een paar aangename dagen op Zorgvliet door brachten, zal dit feest zijn weldadigen invloed nog lang doen gevoelen in den kring van zoovelen, die aan liet kinderziekenhuis her stel ea gezondheid danken van hun kinderen. Den 2In door een vr< de kathedn graafbureau zijn een pr< duurde van de schade 1 j| slechts vooi De nood in Uit New-< Engelscbmar priester heoi land zekere een jachtopz Blagg aan d en hij die 1 i hoofdzakelijk volkomen na pen op do p klaarde, dat en buiton di diend had. Da prioate ideze bekentc iris niettemin De Ameri g grove is to j dalen uit zij van zijn valst op den grom Gelijk alle liet oog op v aangedaan, j Reeds was mijn viiend in betrekking getreden. Ik zag hem nog bezig met bijlen, messen, zagen, beitels af to stollen, te tellen en het aantal te noteeren ik zag hem koornzakken uitkloppen, de gerookte en gerit oogde visch aan bossen binden en ophangen en koopmansbrieven copiëeren. Nu un dan verbcheen Rebeccn en gaf ham op bedaarden, vriendelijken toon inlichtingen, maakte hem op het een of ander opmetkzaam en gaf aandui dingen omtrent ink oops- en verkoopsprijzen en andere bijzonderheden, den handel betreffende. Ik merkte ook tot mijn genoegen op, dat mijn kameraad do zaken flink aangreep. Zijne of liever mijne kamerschoenen schenen 'heiden te hinderen en ik was onwillekeurig ge- luige van een onderhoud tussehen hen overeen nieuw pak kleeren. sNu ik in deze paar dagen heb opgemerkt, dat gij lust en aanleg toont te bezitten voor uw nieuw beroep," zoo bogon zij op een oogenblik dat de luitenant met zijr. inventaris bezig was, «wil ik u een voorslag doen. Ik twijfel niet of gij zult weidia op eenig loon annspraak kunnen maken. Daarop wil ik u nu al eenig voorschot gevenopdat gij u de noodigste kleederen zult kunnen aanschaffen. Honderd dollars zullen voorloopig voldoende zijn. Hier zijn ze. Indien gij ze aanneemt, schrijf dan even eene kwitantie." En de scboone patrones reikte haren bediende vijf groens muntbriefjes over. «Hartelijk dank," antwoordde mijn vriend op zachter, toon. nik wil mijn best doen, om spoe dig mijne scliuld te kunnen aflossen." Goedig en gul hernam Rebecca: «De dag, waarop dit kan geschieden, zal voor mij een goede dng zijn. Ik twijfel niet, of hij zal weldra aanbreken". Do tijd van mijn vertrek was daar. De luite nant drong bij mij aan van zijne honderd dollars op mijne beurt eon voorschot aan te nemen. Ik weigerde dit, omdat ik meende dit geld niet noodig te hebben en nain alleen mijn voorgeschoten geld vuor bet spoorkaartje terug. Hij bracht mij naar bet station. Toen ik hem de lmnd reikte, hield bij die in do zijne en-sprak op bewogen toon: «Vaarwel! onze wegen loopen hier uiteen. Moge hot niet voor altijd zijn. Gijga.it als vrij man de wei eid in, begeleid door uwe kunst, die u een voldoend bestaan verzekeren zal. Ik ben dionstbaar, maar ga ook onder de hoede van een schutsengel, die Ik meur dan ooit liefheb, die ik aanbid en ik moet onver schillig en koud zijn als ijs. Ik moet werken en zwoegen om mij hater waardig te maken. Of ik het zal kunnen doen en do hartstocht mij nooit tot dwaasheden zal vervoeren, dat weet ik niet. Zoudt gij denken, dat zij iets voor mij gevoelt, dal ik niet tevergeefs zal wachten en hopen De hoop alleen zal mij staande kun nen houden 1" Zoo sprak hij op smartelijke» toonmaar ik meende hein uit volle overtuiging te kunnen ver zekeren »Dia hoop zal o niet bedriegen. Dat meisje zou u de gelegenheid om u oen bestaan te ver schaffen niet hebben aangeboden, zij zou u niot zoo dagelijks om on bij haar hebben geduld, zich niet zooveel moeite voor u getroosten, als zij niot van zins was eonmaol van uwo opleiding te profi teered" «Maar zij schijnt zoo koel, zoo koud. Zij zegt, dat is zoo gebntiUolijk bij do Israëlieten, doch die koelheid, die volkomen zelfbeheei selling, vriende lijkheid, zachtmoedigheid, of hoe gij 't noemen wilt, zij maakt mij bijna razend." «En toch, zij btijft eene vrouw, oene jonger schoone, fijngevoelige vrouw," hernam ik, sen ik ben zeker, dat zij in U meer ziet don een man, dien zij uit gebrek en ellende wil opheffen, fiij erkent nog in u, trots uw versleten plunje, den fleren edelman. Houd moed, vriend Deze jong»! teergevoelige vrouw is zeer verstandig wees gif het ook zij heeft karakter geef er ook blijk van zij wil niet boven, maar naast u staantoon. dat gij die positie waard zijt, dan zult gij nog een# hier in Jamestown, in baar huis, in baar budrij! een geluk vinden, veel grooter dan in de oud? wereld voor u weggelegd was, ook wanneer ailes goed ware gegaan," «God geve, dat gij de waaiheid spreekt zeidtf mijn vriend bemoodigd. (tVordl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 6