Gemengde Berichten. De ia de afgeloopeo week door de politie Alhier gearresteerde personen, F. P. en H. E, zijn hedenmorgen naar de gevangenis te Rotterdam overgebracht. De minister van waterstaat enz. heeft zijne goedkeuring gehecht aan het voorstel der spoor wegbesturen om den aanstaanden winter- dienst op de spoorwegen 15 October a.s. te doen aanvangen. De staatscommissie tot onderzoek naar den toestand van den landbouw heelt gisteren in een der lokalen van het nehnuw der Eerste Kamer te 's-Hage hare werkzaam heden hervat. Naar aan de N. Ti. 01 wordt gemeld, zou met de wiuterdienstregeling ook de avond- sneltrein van 8.57 uit Arnhem (N. R. S.) naar Utrecht in verbinding met Amsterdam, Rotterdam en Den Haag blijven loopen. By herhaling is het denkbeeld geopperd om eene nieuwe partij te formeeren. Die pogingen zyn steeds mislukt. Dit ligt ook in den aard der zaakmen kan van afgevallen eleenen van verschillende gebouwen wel weder een ander gebouw optrekkenmaar met menschen is dit eene andere zaak. Zijdie bij geen der partijen pu^en, passen daarom nog niet bij elkander. De Wagenincjer, die veel verwachting van zoodanige partij heeft, beroept zich tot aanbeveling ervan op de macht der anti-revolutionnaire partij. - Daartegen voert de MM. Ct. aan: Die partij dankt hare macht volstrekt niet oan haar zelve, maar aan haar samengaan haar beginselloos heulen met de Roomseh- katholieke partij. Doet zij dit niet of laat Rome haar los dan is zij geen macht meer. En dan nog heeft zij een deel van hare kracht te danken aan de zoogenaamde gema tigden, van het slag van de IT a^eninjer, die altijd veel te zeggen hebben over dat bond- ger~otschap met Rome en over dat drijven van de Kuyper-partij. maar die in dagen van verkiezingen bij slot van rekening toch (nee gaan met diezelfde ultra's en precies doen als de anderenop wie zij in gewone tijden zooveel afgeven. ïDnaruit is tweeërlei op te maken, of dat de partij van de Wajening er slechts luttel aanhangers telt6f dat die aanhangers het nut niet inzien om den weg in te slaan reeds meermalen door de Wajcnitiger aan gewezen, en politieke berekening zwaarder laten wegen dan hun beginsel. sin heide gevallen hetzelfde resultaatdat dr. Kuyper en dr. Schaepmnn hun macht behouden. sGeen wonder daarom, dat al die pogingen tot nieuwe partij-formatie of tot verzet tegen den invloed van dat tweetal op ons, vrijzin nigen, weinig indruk meer makenen een voudig ons doet denken aan het vechten tegen windmolens, al stemmen wij toe, dat zulk eene partij-formatie gewenscht ware tot zui vering van de politieke atmosfeer, waarin wij tegenwoordig leven.'' Morgen, Zondag, zal liet-grootste gedeelte van de Zuidhollandsche wielrijders te Rot terdam bij elkander komen. Alsdan zal er een bonclstocht plaats hebben naar Brielle, over Delftshaven, Schiedam, Vlnardingen Maassluis en Rozenburg. Terug over Zwar- tewanl, Heenvliet, Spijkenisse, PoortugaaJ, Zuidhoek, Cliarlois en Katendrccht. De rijders zullen 's morgens 10 uur op liet Westplein samenkomen. De permanente feestcommissie voor 31 Augustus te Apeldoorn, heeft haar programma gre jtendeels gereed. liet feest ter gelegenheid van de verjaring van Prinses Wilhelmim», zal Maandag 1 September gevierd worden op het voormalige landgoed »Marialust", thans genaamd sAVilhelmina-Park". Behalve een ringiijderij om prijzen zullen door de kinderen der scholen verschillende spelen worden uitgevoerd, alsvaatjes-kruien, zakloopen, zeilkruipen, sajetwinden, turfrapen enz., terwijl o. a. ook een draaimolen onver moeid zijn diensten voor de kleinen zal verrichten. Des avonds zullen concerten op het Loo gegeven worden, hetgeen met het circus- Carré een grooten toevloed van menschen zal trekken. Wanneer de kinder-cantate voor H. M. de Koningin en de Prinses zal worden uitgevoerd, is nog niet met zekerheid bekend. Waar schijnlijk is de uitvoering in de noodkerk. De onthulling van de Vosmaer-fontein met borstbeeld, in de Scheveningsche boschjes, zal plaats hebben op Dinsdag 26 Augustus des morgens te halftwaalf. Dr. A. G. van Ilamel, hoogleemar te Groningen, zal daarbij ecus rede houden. De Ned. kolfbond, die veel bijgedragen heeft om den lust voor het edele kolfvermaak weder te doen ontwaken, houdt geen rekening met de afzonderlijke liefhebbers, die er tocb in menigte gevonden worden. Alleen kolfclubs en sociëteiten kunnen van den bond lid zijn. Deze overweging bracht eenige houders van kolfbanen op het denkbeeld om een Noord- holtandschon kolversbond te stichten, waar van iedere liefhebber lid kan worden. Dezer dagen is te Zaandam die bond op gericht door de heeren Van Vliet te Krom menie, B. Swagerman te Nieuwe-Niedorp, E. van der Deure te Enkhuizen, C. van Helden te Hoorn, De Boer te Koog-Zaandijk, Harp tc Alkmaar en Kos te Schagen. Voor zitter is de heer Van Vliet, secretaris de heer Swagerman. Bij genoegzame deelneming zal dezen herfst de eerste wedstrijd plaats heb ben waar, zal in een volgende bijeenkomst by loting worden beslist. Men kan zich als lid aanmelden bij elk der heeren van den bond. Volgens het Journal de Sruxelles moet zich op dit oogenblik de bisschop van Salford, mgr. Yaughan, te Rozendaal bevinden, waar hij op een door hem aangekocht goed een Engelsch seminarie wil stichten. Hoe in Nederland wordt feestgevierd heeft men weder kunnen zien op den zoogenaamden hartjesdag te Amsterdam. Woont men in het buitenland een volks feest bij, dan zijn zeker ook niet alle menschen nuchter, vooral niet wanneer het wat laat wordt, maar de overgroote meerderheid amu seert zich en maakt drukte, maar zonder dronken te ziju. Bij ons schijnt het de eerste eisch om zooveel jenever te drinken, dat men niet meer weet wat men doet, en dan te schreeuwen en de walgelijkste taal uit te slaan en allerlei ongebondenheid te plegen. Op hartjesdag rolden de dronken, als vrouwen gekleede mannen en de even dronken, als mannen gekleede vrouwen, de wagentjes uit, waarin zij zich lieten rijden. Met het vallen van den avond bereikte de baldadigheid haar toppunt. Overal sisten de voetzoekers of schoten de vuurpijlen omhoog. En in de nieuwe wijken werden schuttingen cn hekkeu vernield en op stapels gelegd met oude manden, matten en alwat maar brandbaar was, daarna met petroleum overgoten en weldra vlamde eeu groot vuur op, dat de brandweer in allerijl deed aam ukken. En dit heet nu een volksfeest. (Arnh. Ct.) Een bewoner der Sarphatistrant te Amster dam heeft aangifte gedaan van de vermissing van een pakje diamam en, ter waarde van f 10.000, uit den binnenzak van zyn jas, hangende in de gang zijner woning. Te Deventer werd onlangs een openbare verkoop gehouden van door de justitie in be slag genomen wapenen. Een paar koopers worden echter, toen zij het gekochte naar huis wilden brengen, op grond van de nieuwe wet op het dragen van wapenen, aangehou den en hunne wapenen in beslaggenomen. Vreemd dat bjj het passeeren van al de stages onzer wetgeving niemand gedacht heeft aan de mogelijkheid van dergelijke letterlijke toepassing. Zelfs een Kamer van Honderd blijkt niet altijd bij machte een wet zonder dwaasheden te maken. (Arnh. Ot.) Overschie. Gisteren is alhier door den agent van politie L. Aalsburg aangehouden zekere J. B., oud 60 jaar, uit Alten, in kenne- 1 ij ken staat verkeerende, die op een afgesloten erf op heeterdaad betrapt werd op diefstal van twee jassen, twee doeken en een halve kaas. Vernis. 'Het »Leger des Heils" (afdee- ling Schiedam) had het voornemen Donder dagavond weder alhier eene vergadering te houden. Door A. Bavis is echter het verder gebruik zijner schuur geweigerd, en ook lieett de gemeentebode niet bij bekkenslag willen uitroepen, dat er eene vergadering zou worden gehouden. Het is thans echter gelukt, de schuur van den tapper Jan van der Pols, gelegen aan den Hil onder Pernis, voor hare oefenin gen te huren. 's-Gravcnhage. Naar wij vernemen worden H. M. de Koningin en II. K. H. Prin ses Wilhelmina binnenkort in de residentie venvacht, om een tegenbezoek te brengen aan den groothertog van Saksen-Weimar. De Fransche ochtendbladen bevatten uitvoe rige bijzonderheden over de verwoestingen door een cycloon in Noordwest-Frankrijk aangericht. Het stadje Dreux ziet er uit, alsof het gebom bardeerd is. Het paleis van justide ligt groo- tendoels in ptun en ook de andere gebouwen heb ben groote schade geleden. In het geheel zijn ■neer dan 500 huizen min of meer beschadigd. Eenige huizen zijn zelfs geheel vernield. Een heer en eene dame, die in een rijtuig door de rue Saint Thibaut reden, werden beiden opge nomen en twintig meter verder neergeworpen. De dame bleef op de plaats dood; haar echtge noot kwam er met een paar ernstige kwetsu ren af. In diezelfde straat vond men na den storm een kolossaien appelboom staan, die van elders was medegevoerd, maar van waar weet niemand te zeggen. 300 metselaars, timmerlieden en gla zenmakers zijn uit de naburige steden gerequi- reerd om de schade te herstellen. In het dal Moulin d'Epome zijn 3000 boomen, meest eiken, ontworteld of gebroken. Boomstam men, ter zwaarte van 200 kilogram, werden soms 5000 meter vor geslingerd. In dit dal heeft men meer dan 300 doode vogels, meest kraaien, gevonden. Een groot aantal personen is gewond door vallende voorworpen. De schade te Dreux aan gericht wordt alleen op 1 milltoen francs geraamd. De minister van binnenlandsche zaken Constans, stelde terstond 10,000 francs ter beschikking, teneinde in de eerste behoefte der inwoners to voorzien. De departementale raad van Eure et- Loure gaf 1000 francs voor hetzelfde doel. In de Jura te Saint-Claude heeft een wervel storm eveneens nog onberekenbare verwoestingen aangericht aan buizen, bruggen en boomen, ter wijl men daar bovendien 6 menschen dood van onder de puinhoopen heeft gehaald. Uit Nancy wordt aan de Temps en ook aan hot Journal des üèbats ge-aeld, dat de luchtrei ziger Lachnuibre aldaar Maandag jl. met acht audeie personen, onder welke drie schilders, in een luchtballon is opgestegen. Tot kort vóór de nederdaling had de reis niets bijzonders opgele verd, maar boven Suarlouis, ter hoogte van 700 meter, hoorden de reizigers plotseling trompetge schal en zagen zij een stuk geschut met eeno bedekking van soldaten zich door dc stad be wegen. Spoedig daarna werd op den ballon ge schoten. De reizigers haastten zich allerlei bal last uit te wei pen en stegen tot cono hoogte van 050 meter. Twintig schoten lioor'en zij los sen, doch geen daarvan raakte den ballon, dat de luchtreizigers behouden en wel te Oppen in Rijn-Pruisen, nederdaalden. Het Duitsche zangersfeest te Weenen is uit. stekend geslaagd. Na een grooten optocht door de stad gehouden te hebben, gaven de zangen Zaterdag in liet feestgebouw in het Prater ds eerste uitvoering, waaraan 8000 zangers deel namen. Het aantal toehoorders, in en om het gebouw aanwez.g, wordt op 12,000 geschat. Men wil in Duitschland een nKari-Petersfonds" stichten, als hulde aan dr. Peters voor de dien sten, door hom bewezen, in verband met de ves tiging der Duitsche kolonie in Oost-Afrika. Het gold moet gewijd worden aan een deer dr.Pe- ters te bepalen onderneming, ten behoeve van de Duitsche belangen in Oost-Afrika. Eene Russische dame, mevrouw Ava, heeft, om een weddenschap, een rit te paard onder nomen van St.-Petereburg naar Kursk, een af- stand van 1200 kilometer. Zij wordt op haar tocht vergezeld door vijf wielrijders. Een Russisch officier, Illarionow genaamd, wil te paard alle Europeesche landen, behalve Zweden en Noorwegen, bezoeken. Hij is voor nemens daar e»oige mannen van beteekenis to interviewen en de gesprekken met die per- gonen in een phonograaf op te nemen, om ze later bij voordrachten te St.-Petersburg te doen weergaven. De kantonale raad van het Zwitsersche kanton Schwijz heeft beslist, dat de Wilhelm Teil-historie» niet meer op de scholen mogen worden onder wezen. De raad heeft Teil verwezen naar de helden der legenden. Te Breslau is de influenza weer met groote heftigheid opgetreden. De ziekte-verschijnselen zijn niet dezelfde als 't vorig jaar; aandoeningen- van de ademhalingswerkluigen komen minder voor, maar daarentegen zijn hoofdpijnen een der voornaamste vormen der ziekte. Ce sSoeiétó contre Pabus du tabac" heeft- twee prijsvragen uitgeschreven; lo. een prijs» ongeveer ter waarde van 2000 francs en een medaille, voor de beste beantwoording der vraag;. Welken invloed hebben de tabak en de nicotine op de organen der spijsvertering; 2o. een prijs- van 400 francs voor den geneesheer (vreemdeling of Franschman), die de meeste gevallen voor genazing van nicotine-vergiftiging kan aangeven (niet minder evenwel dan vier), teweeggebracht door hypnotisme, door onthouding van tabak, of door suggestie. Het programma dezer prijs vragen is verkrijgbaar aan het bureau der ver» eeniging, 38 vue Jacob, Parijs. De antwoorden kunnen in het Fransch, Dnitsch of Italiaanscb geschreven worden. Het derde internationaal congres tegen het misbruik van sterke dranken, van 35 September te Chriatiania te houden, zal worden gepresideerd door den president van den Noorschen gezond heidsraad dr. Dahl. Duitsch, Fransch en Engelsch- zullen de congrestalen zijn. De Noorsche spporweg-en stoombootmaatschappijen zullen de congresleden voor verlaagd tarief vervoeren. Een wetenschappelijke luchtreis naar de Noord pool zal ondernomen worden door twee Fran- sclienGeorges Becanfon, directeur van dff ïHoogeschool voor Luchtscheepvaart", en Gustnve Hormite, sterre- en weerkundige. Hun ballon, met een middellijn van 30 meter, zal uit zijde vervaardigd worden, welke met een bijzonder vernis ondoordringbaar wordt gemaakt. Hij wordt gevuld met een zuiver waterstofgas- Het schuitje wordt op een nieuwe manier ingericht, met het oog op de Poolreis. De reizigers zullen van Spitsbergen uit de reis ondernemen, welke, naar zij verwachten» vior of vijf dagen zal duren. -voor d Engelse Oml in Ann kend g Dinsi die uit minute* acht it van 4f xoo sr geleden Twee de weg wallen, bij de 1 en ven weer b toen de tief ene! met get Da lo De viet geweld tief en groote de reizif konden zaten tu De vi werden werden was, sp helpen, vierden reizigers lost won leden en vangen, den stoot Zoo sp gezonden om hulp velen in den toen gebrachti De telephoonverbinding tusschen Parijs err Londen zal waarschijnlijk met September gereed zijn. De draden van den ondorzeeschen kabel be staan uit geel koper, omdat dit het minst te lijden heeft van het zeewater. To Londen en te Parijs «orden verscheidene stations ingericht

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2