1 J N°. 7572. Derde Blad. KENNISGEVING. A". 1890 Maandag 25 Augustus. ier-en-veertigste Jaargang. Binnenlandsclic Berichten. Gemengde Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. GDURAflT. Abonnementsprijs, per kwartaal Jtouwo per postdooi liet geheele Rijk (Uionderlijke nommers f 1.K5. - 2.50. - O.IO. B 17 It E A II t HARKT, K, 12 4. Advertentieprijs: van l10 gewone regels met inbegrip van eeue Courant1.1 Iedere gewone regel meer 010. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Buroeuëester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 203 der wet van den 29sten Junij 1851 (Staatsblad no. 85), regelende de zaraen- slelling, inrigting en bevoegdheid der Gemeente besturen; Doen te weten: Dat de begrooting van de inkomsten en uit gaven dier Gemeente, voor het dienstjaar 1891, op den 22 Augustus jl. aan den Raad aange boden, op de Secretarie der Gemeente vooreen ieder ter lezing is nedergelegd en, togen beta ling der kosten, in afscluift aldaar verkrijgbaar is ..gesteld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het bekoort, den 23n Augustus 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, A. W. MULDER. SCHIEDAM, 23 Augustus 1890. Eene commissie uit de afd. Den Haag van den »Alg. Ned. Typografenbond" heeft de vol gende eischen gesteld: 1. Een arbeidsdag van 10 uur. 2. Daarvoor een minimum loon van 20 cent per uur. 3. Overwerk (dat is dus werken vóór of "ft de vastgestelde 10 uur) worde betaald met 5 cent per uur extra. 4. Nacht- en Zondagswerk worde met 10 cent extra per uur betaald. Onder nachtwerk te verslaande werktijd na 10 uur des avonds tot 5 uur des morgens. 5. Afschaffing van alle stukwerk. 8. De 10-urige werkdag worde op iederen winkel tusschen patroon en gezellen onderling geregeld, met dien verstande, dat er minstens 2 uur rusttijd tusschen zij. Op de landbouwtentoonstelling te Emmen vanwege het «Genootschap ter bevordering van den landbouw in Drente", is onder de voorwerpen ter opluistering ingezonden, een eervolle vermelding, toegekend aan den heer /eeze, te Assen, voor gedroogde spoe ling van de Ned. gist- en spiritusfabriek te Delft. iet Nieuwsblad v. Ned. deelt mede, dat eene vrouw te Amsterdam haren man een fleschje met vitriool in het gezicht heeft ge worpen, en dat de man daardoor waarschijn- jü beide oogen zal moeten missen. Onze lezers zullen zich herinneren, dat in arbeiderswoningen tegenover de strokar tonfabriek der firma Hooitas en Deukeina aan de Kalk wijk in liet laatst van het vorige jaar eene typhus-epidemie heeft geheerscht. Daar men vermoedde, dat de besmetting ver oorzaakt was door het drinkwater van een gemeenschappelijken put, werd op last van genoemde firma door de firma E. J. Smit Zn. in de plaats daarvan eene nortonpomp geslagen, ter diepte van ongeveer 100 voet. Het nu verkregen water, hoe helder ook, bleek echter als drinkwater ongeschikt te zijn wegens eenen eigenaardigen rnetaalsmaak. De heer Beukema heefl het daarop in overleg met dr. Siemens naar het hygiënisch labo ratorium te Groningen gezonden, om schei kundig te worden onderzocht. Door prof. Fokker, directeur van het labo ratorium, is reeds een voorloopig onderzoek ingesteld. Voor zooverre ons Lekend, is daar uit gebleken, dat het water wegens het hooge ijzer- en zout-gehalte als mineraalwater ge schikt is. Mocht het inderdaad blijken, waarvoor alle kans bestaat, dat hier eene staaibron is ont dekt, dan mag die ontdekking belangrijk heeten, vooral voor de minder be»oorieehte lijders alhier, die elders geen slaalbronnen kunnen bezoeken maar nu in hunne onmid dellijke nabijheid kunnen krygen, wat anders alleen voor gefortuneerden bereikbaar was. Het staalwater toch is voor verzending niet geschikt en moet kort na het oppompen ge bruikt worden. Eenige patiënten drinken er reeds van. Het staal, zoo op natuurlijke wijze in water opgelost, wordt beter in het bloed opgenomen dan wat in de apotheek gekocht wordt. Zoodra ons nadere bijzonderheden met zekerheid bekend worden, zullen wij daarvan onze lezers in kennis btellen. (Goor echt-Oldambt.) Als een staaltje hoe hoog liet vereenigings- leven onder werklieden in Amerika geschat wordt, dient liet volgende: Een persoon, letterzetter, die gevestigd is in Noord-Amerika (Utah), kon aldaar in geen drukkerij werk bekomen, of li\j moest aan den patroon liet bewijs kunnen leveren, lid te zijn geweest van den typografisclien bond in Nederland, Hij wendde zich tot zijn broeder te Arnhem, die hem het vereischte bewijsstuk zenden zal. (Ai-nh. Ct.) Te Berlijn kwamen de beide laatste dagen eenige gevallen van zonnesteek voor, gedeeltelijk met doodel ijken afloop. Door meting der reactie-tijden heeft dr. Dehio, te Dorpat, aangetoond in welk opzicht de geest-opwekkende werking van koffie en thee zoowel onderling als van die van alcohol ver schillen. Al deze drie genotsmiddelen versnellen in de relate plaits du luiiaeiiwi-rkzuui.lieid, maar de alcohol oefent zijne aanvankelijk ver snellende wei king meer in het bijzonder uit op de be wegings-effecten, op de uitvoering vnn wilsbnndclingen, terwijl hij hot waarnemings vermogen zeer spoedig vei traagt. Caféine, d. i. de in koffie aanwezige weikzame stof, en in hoogcr graad thee, bewerkon daarentegen eene versnelde en tovens blijvende opname van uit wendige indi ukken en bevorderen de vereeniging daarvan tot ingewikkelde voorstuilingsgroepen zonder daarbij tot opladingen in hot spieron- .stolsel aan te drijven. Terwijl de alkoliu! hinder palen en zorgen wegruimt, ons moedig en over moedig, zelfs geneigd lot dolzinnige Streken, doch ongeschikt tot emstigen gedachten-arbeid maakt, houdt liet gebruik van thee. bij aanhoudende geest-inspanning, ons Wakker en opineikzaam on voilicht ons de opname van anders ver moeiende bijzonderfiB len. Bij aanhoudend mis- bi nik van alkoliul bespeurt men eene vooit- duionde verzwakking der gemoedsbezwaren en der zelfbeheorsching, een verval van het karakter on een dalen van het zedelijk standpunt, torw'ijl de gewoonte van theedrinken nooit dergelijke stoornissen, maar in de ergste gevallen slape loosheid 'en zenuwzwakte ten 'gevolge heeft. Bij Cartagena (Nieuw Grenada) is onlangs door een visscher een stuk platina, zoo groot als een vuist, in zijn net opgehaald. De waarde van de vondst werd niet ontdekt dan toon het stuk reeds verscheidene eigenaars had gehad en voor eon prijsje aan een Duitsch Amerikaan, den heer Tschierske, was vei kocht, die door eenviiond, den gewezen mijn-ambtenaar Kovert, op de hoogte werd gebracht. De beide vrienden ontdekten toen toevallig, dat het kostbaar metaal afkomstig moest zijn van de brik Autofaqasta, welko men in het laatst der 16e eeuw op last van den Spannschen onder koning te Cattagenn, met hare lading had laten zinken, omdat die lading, voor Spanje bestemd, uit platina bestond, dat tot vervalsching van zilver moest dienen (waartoe men dit metaal, tlmns voel kostbaarder dan zilver, gebruikte). Zij lieten nu in het geheim door duikers en visscliers onderzoekingen doen, waaibij verscheidene kleine en groote stukkon gevonden werden. Nu wilden zij een maatschappij stichten, met het doel, de gi'heele lading, welke op 100 centenaars platina geschat wordl, boven te brengen. Maar de zaak is inmiddels ter kennis gekomen van de regee ring die als «opvolgster" der Spaansche koningen aanspraak maakt op het geconfisqueerde platina en al de gevonden stukken in beslag genomen heeft. De beide Amerikanen hebben daartegen geprotesteerd en de bemiddeling van den consul der Vereenigde Staten ingeroepen. De zaak heeft groot opzien gewekt en een aantal monschen is reeds in stilte aan hot vis- sciien gegaan naar een deel van den schat, welke op den bodem dor zee moet liggen. Die schat moet een aardige som gelds vertegen woordigen. Platina, dat, gelijk men weet, tegen woordig veel gebruikt wordt bij chemische in- tlrisiikfjjt ui in Uberitoiiums, Pin don hulsten tijd zeer in prijs gestegen. Voor een gram, dat vroeger 40 a 60 cents kostte, moet tegenwoordig fl.50 worden betaald. Over ecno nieuwe zeetelograaf, welke bij de Duitsche marine is ingevoerd, ontleent de Ham burger Nachrichten het volgende. Bij de Engel- scho en andere marinen, was de semaplioor reeds lang in gebruik, doch na meerjarige proeven heeft de wijze van gebruik veie verbeteringen en vereenvoudigingen ondergaan. De nu bij de Duit sche marine ingevoerde semaphore bestaat uit een kleinen mast, welke aan lianr boveneinde twee bewegelijke vleugels draagt. Op de halve hoogte van den mast is buitendien een derde, iets kor tere vleugel, de swijzer", aangebiacht, welke bij het gebruik van don signaalgever horizontaai naar rechts gesteld wordt, opdat voor den sig- naaluntvanger bepaald worde, war rechts en wat links is. Het zeer eenvoudige gebruik van het apparaat bestaat daarin, dat tedere bepaalde stel ling van den signaalarm of vleugel eene letter voorstelt. De eerste zeven letters van a lot g wor den slechts door een signaalarm aangegeven, op die wijzo, dat bij deze a, loodrecht naar boven ge richt is, bij b. 45" rechts naar boven, bij c. horizontaal naar rechts Anzterwijl de tweede vleugel loodreci- '«ar beneden hangt. De overige letters van het alphabet worden op gelijke wijzo door beide signaalannen aange duidde letters a tot k stellen ook de getallen 1 tot 9 en nul voor. Eenige letters hebben bo vendien eene bijzondere beteekenis, b. v. n. ba- teekent iniet begrepen". Deze semaphoor heeft het voordeel van groote eenvoudigheid en snel heid in het gebruik, terwijl zij bij kleine afstan den en in het bijzonder bij oeferlingen van een eskader met voordeel gebruikt kan worden. Een Engelsch blad verhaalt de volgende eigen aardige gebeurtenis. Toen de Anglo-A raeribnansche expeditie naar Afrika vertrok, werd Stanley een ring aangeboden, waarin zijn naam met dien der expeditie en de datum gegraveerd werden. Stanley droeg dezen ring op zijn eerste reis door Afrika. Toen verloor hij den ring of deze werd hem ontstolen. Acht jaren later kwam hij in bezit van een zendeling aan den Cungo, den heer W. Hughes, thans president van het Congo-Instituut in Colwyn Bay, Wales, die den ring van een inboorling kocht en terugbracht. Bij zijn terugkeer, nu eenige weken geleden, zond de heer Hughes den ring als een huwe lijksgeschenk aan Stanley, die zeer verrast was het kleinood na zoovele jaren terug te ontvangen. Een gedeelte van den Olijfberg is door een rijken burger van Liverpool aangekocht om de uitvoering te beletten van het plan eener onder nemende firma, die daar een groot hotel wilde bouwen. Volgens den berichtgever der Times, wint le Zondagsviering te Parijs steeds veld. In het westen worden de meeste winkels gesloten en met i September worden de postkantoren des Zondags ten C in pluais «mi ten 3 ure gesloten.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 9