Molière, wy krijgen in elk geval stokslagen. De minister van openbare werken, de heer Yves Guyot, heeft heden bij bliefde prefec ten in de departementen uitgenoodigd om het plan Parijs-Zeehaven te doen onderzoe ken. Bij liet dossier stukken, ten gunste van dit plan, heeft de minister ook gevoegd de beraadslagingen en het advies van der. nlgemeenen raad der bruggen en wegen van 27 December 1S88, hetwelk tegen bet ont werp concludeert, opdat de belanghebbenden met volledige kennis van zaken zouden kun nen oordeelen. Het onderzoek zal gelijktijdig plaats hebben bij al de Kamers van koop handel van Frankrijk, waartoe haar twee mnandeu lijd gegeven L. De prefecten zul len den uitslag er van vóór het emde des jnars moeter. mededeeien. De minister van onderwijs heeft de acade mie van wetenschappen bericht, dat de Ita- liaansche regeering liet Fransclie gouverne ment zou uitnoodigen om zich te doen ver tegenwoordigen op een internationaal congres te Rome, hetwelk zich ten doel stelt de verkrijging van een eenigen eersten meri diaan en van eene universeele tijdrekening. Op voorstel der academie van Bologna, zal men den meridiaan van Jeruzalem aanraden, maar men verwacht stellig, dat de meridiaan van Greenwich ten slotte door alle mogend heden zal worden aangenomen. Be opper-gezondheidsraad, die zich onledig heeft gehouden met het onderzoek der door Italië voorgestelde maatregelen tegen de cholera, heeft zich verklaard voor de instel ling van een internationaal gezondheids- bureau. Nadat de minister van buitenlandsche zaken dit advies van zijnen ambtgenoot van binnenlandsehe zaken, aan wien het ter hand gesteld is, zal hebben ontvangen, zal hij de uitnoodiging der Italiaansche regeering beant woorden. De overste Lebel heeft, naar aanleiding van het riemen van zijn ontslag uit den krijgs dienst, aan zijn regiment te Sedan een dag order gericht, waarin hij zegt, dat gezond heidsredenen hem tot dien stap genoopt heb ben. Hij besluit aldus: «Met bloedend hart neem ik van n afscheid. Mijne eenige eer zucht was u in het vuur te voeren, maar dit groot geluk is mij niet vergund". De beide zonen van den khedive van Egypte zyn in deze hoofdstad aangekomen, komende van Londen. Uit de mededeelingen, gedaan in den Maan dag vergaderden Franschen gezondheidsraad, blijkt onder andere, dat de openbare ge zondheid in Egypte volkomen is; dat de ontscheping van pelgrims met ijver bewaakt wordt; dat de cholera inMesopotamiëvoort duurt, maar det niet bevestigd wordt, dat zy de Russisch-Perzische grens overschreden zou hebben. Strenge bewaking wordt op de Fransch- Spaansche grens volgehouden. Te Djeddah overleden van 20 tot 22 Aug. 25 en te Mekka 11 personen aan de cholera. Van 19 tot 22 Aug. overleden op het eiland Tor, het quarantaine-station, 33 pelgrims, terwijl 65 door de ziekte werden aangetast. De overledenen zijn meest pelgrims uit Perzië, Syrië en Turkije en bijna allen mannen van hoogen leeftijd. S L U I Gisteren had op de begraafplaats te Evere de onthulling plaats van het ge- denkteeken, opgericht ter herinnering aan de Engelsche soldaten die te "Waterloo gesneu veld en in België begraven z\jn. De plechtig heid werd bijgewoond door den hertog van Cambridge, den lord-mayor van Londen, de leden van het Engelsch gezantschap, den ge meenteraad van Brussel, al de leden der Engelsche kolonie aldaar en een groot aantal Belgen. Er werden verscheidene redevoerin gen gehouden. De hertog van Cambridge droeg de zorg voor het monument op aan de stad Brussel. Ondanks het ongunstige weder was de plechtigheid indrukwekkend. ENGELAND. Het bericht, dat de minister van financiën* der Argentijnscho republiek, de heer Lopez, zijn ontslag heeft genomen, is onjuist ge weest. liet Reuter-telegram, waarin werd gemeld, dat de ministers van financiën en oorlog waren afgetreden, was bij vergissing gedagteekend Buenos-Ayres in plaats van Montevideo. De ministerieele verandering geldt dus de republiek Uruguay, waar de ministers van financiën en oorlog hun ontslag namen. Volgens een tweede Reuter-telegram, is de president der republiek Uruguay niet voornemens een nieuwen minister van finan ciën te benoemen, voordat de finuncieele crisis geheel is opgelost, ITALIË. De irridentisten-vereenigingen «OberdanV' en »Bersanti", die in alle steden van Italië vertakkingen hebben, zijn bij besluit van den minister Crispi ontbonden, na huiszoekingen, waarbij alle papieren in beslag zijn genomen. Het bevel tot ontbinding is uitgevaardigd op grond dat zij daden verheerlijkten die volgens de wet strafbaar zijn, en dat zij strekten om storing te brengen in de be trekkingen met bevriende mogendheden. De radicale partij gaat eene beweging in de kiesvereenigïngen organiseeren. A 31 E It 1 X A. De werkstaking der spoorwegbeambten te New-York neemt niet den loop, dien de sRid ders van den Arbeid" wenschen. Hetgroote manifest, waarin Powderly, de grootmees ter der vereeniging, den oorlog verklaart aan de New-York Central Spoorwegmij., heeft weinig gevolg gehad. liet aa..ial werkstakers is daardoor niet vermeerderd en de dienst wordt geregeld voortgezet. ZUID-.AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld, dat de toestand verbetert. Men heeft weder ver trouwen in het gouvernement. Binneiilandsche Berichten. SCHIEDAM, 27 Augustus 1890: Gistermorgen viel, nabij de sluis aan de Lange Haven het toontje van C. vanWnmelen, wonende aan de Hoogstraat, te water. De groentenkoopman M. van der Linden, van Zwijndrecht, dit bemerkende,- begaf zich, hoewel niet kunnende zwemmen, te water, en had het geluk het kind, dat reeds zinkende was, van een anders wissen dood te redden. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsehe zaken zal op Zaterdag 30 dezer niet plaats hebben. Naar men verneemt bestaat bij het depar tement van oorlog bet voornemen de miliciens der lichtingen 1886—1887 en 1888, behoo- rende tot de le divisie infanterie, beginnende met 13 October a.s., by o '•volging elk 12 dagen onder de wapens te doen opkomen, teneinde in de behandeling van de gewijzigde uitrusting en het nieuwe geweer te worden geoefend. Anti-liberale flnanclcde politiek. Set Vad. is ontevreden over het beheer van den ruin. van fin. Aangekondigd werden door dit ministerie, reeds bij zijn optreden: betere regeling van do verhouding tusschen rijks- en gemeentefinanciëu als een dringende eisch des tijdsafschaffing of verlaging van drukkende accijnzenherziening der pers. bel nieuwe regeling van de belasting op bet ongebouwd. Niets kwam er van, en bij de Legroolingsd'sc-.sdën men Inhuldigde zich de min. met een beroep op de groote bezwaren, aan ingrijpende hervormingen ver bonden, IJet belasting-ontwerp, op initiatief van vijf leden der linkerzijde ingediend, werd op advies van dr. Sehnepman, die een zoo ingrijpende hervorming niet van de liberalen wilde zien uitgaan, unaniem door de rech terzijde verworpen. Ondertussehen was de min. van fin. door zijne vrienden gedrongen geworden tot de verklaring, dat hij een belasting op het roerend vermogen in ernstige overweging zou nemen. Het bleef bij overwegen. Zelfs de plechtig gedane toezegging aan de E. K., in Jan. jl., dat een voorstel tot betere rege ling der verhouding tusschen rijks- en ge meentebelasting binnen enkele weken de Kamer zou bereiken, werd geschonden. In April heette de vertraging veroorzaakt door het optreden van een nieuwen min. v. binnenl. zaken. Thans schrijven we Aug., en nog is er niets. Met de herziening van het ongebouwd staat het eveneens: in Dec. heette alles gereed, maar daarbij bleef het. Eerst thans kornt deanti-rev. Staatscourant ons verrassen met de mededeeling, dat eerst daags de indiening van de wijziging der gemeentewet en van de wet op de grond bel. te wachten is. "Wij hopen, zegt het blad, dat het ditmaal waar mag blijken. Het eenige wetje, dat w e r k e l ij k is ingekomen, betreft de belasting op de paar den, waarvan de billijkheid niet te ontken nen is, maar dat toch evenmin als het noodwetje op den suikeraccijns een begin van financ. hervormingsplannen heeten mag. De min. heeft blijkbaar gerekend op de voortdurende stijging der middelen, waardoor hij eenige drukkende belastingen zou kunnen afschaffen, zonder aequivalent. Fene illusie 1 De stijging hield weer opzelfs zijn de eerste 7 maanden van 1890 bij die van 1889 ten achter. En de uitgaven nemen toe. Spoor wegen mogen voorloopig minder vragen, onderwijs, leger en vloot, pensioenen en wachtgelden eischen miilioeuen meer. Regee ring en Kamers namen de laatste twee jaren voortdurend maatregelen, die vermeerderde uitgaven na zich sleepen, en de Indische financiën gaan achteruit; h»e kan de min. er dan nog ernstig aan dunken om de go- meenten uit de rijkskas tegemoet te komen? Deze min. erkende bij zijn optreden, dat hij de financiën van. den staat in uitstekende orde had bevonden. De vraag is echter of straks zijn opvolger hetzelfde van zijn voor ganger zal kunnen getuigen. Waar aan den eenen kant de beurs niet genoeg wordt toegetrokken, ter andere zijde by verhoogde welvaart de fiscus niet zorgt, door billijker verdeeling van lasten, dat hem een evenredig grooter deel gewordt, daar staat het tijdperk der tekorten weer voor de deur. Den meest gesehikten tijd voor financ. hervormingen liet dit ministerie, dat in zijn geheel er voor verantwoordelijk is, ongebruikt voorbijgaan. Geen schoone beloften by de stembus zullen weer in staat zijn het volk te doen gelooven, dat goede financiën synoniem zijn met anti- revolutionnaire politiek. Tegenover de bewering dat eene daling van de steenkolenprijzen was te wachten, geeft een deskundige in de Haagscho Coxt- rant een betoog, waarin bij duidelijk aantoont, dat rijzing, aanzienlijke rijzing zelfs, onver mijdelijk is. Hij wijst op den verminderden invoer uit de Ruin-streken, in verband met deri nfioop der termijnen van vroeger gesloten contracten. De Ruhrhftndel brengt nn nog zeer groote geldelijke offers om het verloren debiet terug te bekomen, maar langzamerhand zullen ook de prijzen der Ruhrkolen in verhouding komen tot die van andere mijnen, te meer daar thans ook de mijnen samenspannen en den verkoop harer kolen in écn hand geven. «Volgens de MhcinmU Wcstfalischc Zlg. zullen de kolenmijnen met 1 October Óen besteibuceau oprichten en zijn daartoe 15 groote mgnen toegetreden, om zoo min moge lijk concurrentie onderling te hebben, »De belangrijk mindere productie door «ie werkstakingen (verleden jaar) in de mijneg gaf den stoot tot de enorme verhoogin" der prijzenmaar meteen de ondervinding aarv de exploitanten, dat deze vermindering der opbrengst hun groote vermeerdering van winsten gaf. Vandaar dat zij onderling be sloten, niet meer te produceeren dan de "vraag noodig maakte en de totale opbrengst van 1-1500 per dag tot slechts 8250 waggons per dag gereduceerd is. Dat de vraag niet groot was, eindigt de schrijver lag mogelijk ook wel aan dehooge/ prijzen; maar zullen die prijzen lager of' hooger worden, als de vraag moei komen? Mij dunkthooger, zelfs, indien een strenge winter komt, enorm hoog". Door de Hollandsche IJzeren-Spoorweg- Maatschappij zullen gedurende den aanstaan den wiuterdienst proeven worden gehouden met de verwarming der bagagewagens, waarin de conducteurs gedurende den rit moeten aanwezig zijn. Door de directie der Nederlandsche Rijn spoorwegmaatschappij is besloten, de uitgifte- van de zoogenaamde excursie-biljetten van Arnhem, Utrecht en Amsterdam naar Scheve- ningen, die voorloopig tot lo September zou plaats hebben, eerst te doen eindigen met de sluiting van het badseizoenzoo ook om met de uitgifte van de werk manskaar ten van de stations Rotterdam, Den Haag, Leiden, Utrecht, Arnhem, Wageriingen, Gouda, Ede, Venendaal, Zeist-Driebergen, Woerden en Nieuwerkerk naar Amsterdam, bij gelegenheid van de veiligheidstentoonstelling aldaar, voort te gaan tot de sluiting van die tentoonstelling. In de Maandag te Rotterdam gehoude» buitengewone vergadering der Rotterdamscbe tramwegmaatschappjj sverd medegedeeld, dat in overleg niet commissarissen was over genomen de concessie der IJsel-stoomtram- wegmaatschappjj voor f20,000, met liet materiaal, en het rceht op het exploiteeren van een stoomtram naar Overschiet- „clft. Besloten was echter om er normaal spoor te leggen en er een paardentram te laten loopen, die meer dan een stoomtram rendabel zou zijn. De goedkeuring der vergadering werd hiervoor vereischt, die dan ook met algemeene stemmen (52) werd verkregen. Ten slotte werd besloten eene obligatie- leening van f 100,000 aan te gaan, rentende A pCt., ii pari, die vóór 1918 zal moeten zjjn afgelost, tot het delgen der vlottende schuld. De leening is reeds geplaatst. De «Provinciale Vereeniging van burgemees ters en secretarissen in Zuid-Holland" zal hare vergadering houden op Zaterdag 30 Augustus e.k», des middags te twaalf uren precies, in de diergaarde te Rotterdam. Tot de punten van behandeling behooren Verkiezing van drie bestuursleden ter voor ziening in de vacature welke is blijven voort bestaan door het niet aannemen zijner be noeming door jhr. mr. W. Th.C. van Doorn en wegens periodieke aftreding van de heeren P. C. Stoop van Goudswaard en G. L. J. Bos. Voorstel van den heer L. Kruyiï Lz., bur gemeester der gemeente Ridderkerk, ter be handeling van art. 183 der gemeentewet, luidende«De burgemeester en wethouders «zijn wegens het dageüjkseh bestuur aan den «Raad verantwoording schuldig en geven te sdieb aanzien alle de door den Raad verlangde «inlichtingen". Stelling te verdedigen door den heer D. Kluifhoofd, burgemeester der gemeente Nu- mansdorp »ÏIet toenemend gebruik van gedrukte «namen onder officieelo stukken, uitgaande «van den burgemeester en van burgemeester «en wethouders, iu plaats vau e i g e n h a n-

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2