Gemengde Berichten. Lasid- en Tuinbouw. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. „digc onderteekening, is aan te ymerken als eene verkeerde en gevaarlijke „gewoonte, die het gemeentebelang kan schaden, daarom strijdig is met een jrichtig beheer, alzoo afkeuring verdient yen, zooveel doenlijk, behoort te worden ver- meden"- Stellingen te verdedigen, door den heer H. A. Musquetier, burgemeester der gemeente Schipluiden „lo. Wenschelijk ware het geweest, dat in de „nieuwe Grondwet het veranderen dergren- ïzen van gemeenten niet zonder onderscheid „aan de wet ware opgedragen, »maar dat de j)„elegenlieid geopend ware om kleine grens- veranderingen op gemakkelijker wijze tot ustand te doen komen dan thans, nu daarvoor „eerstens verplichtend is de wet en vervol- „gens de omslachtige behandeling die aan de „vaststelling dier wet moet voorafgaan (artt, 129132 gemeentewet)". 2o. sin verband met de eerste stelling zou eene wijziging van art. 128 der gemeentewet wenschelijk zijn geweest". 3o. „Aanvulling van art. 131 der gemeentewet zou dan mede noodzakelijk zijn geweest". Na afloop zal een diner plaats hebben in de diergaarde. 's-GraTenhage. De monumentale drink- fontein, welke gisteren ter nagedachtenis van mr. O. Vosmaer in de Scheveningsehe Bosclijes werd onthuld, is gelegen nabij de tweede kinderspeelplaats van den ouden Scheveningschen weg, de Kerkhoflaan ingaande het eerste laantje links. Het monument bestaat uit een ongeveer 2 M. hooge kolom van wit marmer, rustende op een hardsteenen onderstuk en afgedekt met een wit marmeren steen, waarop in gouden letteren de woordenRembrandt Somcros. Op dezen 'ekscl ten aai, even eens in marmer uitgehouwen, het borstbeeld van Vosmaer, met diens naam er onder. Voor de fontein is een metalen bekken, waarin het water, dat door een smal koperen straalpijpje toevloeit, wordt opgevangen en afvloeit. Bij de onthulling van het gedenkteeken •werd het woord gevoerd door prof. dr. A. G. van Hamel, uit Groningen, waarna dr. G. O. J, Vosmaer namens de familie eenige hartelijke woorden van dank uitsprak. Door de afdeeling „Haarlem en Omstreken" van den „Volksbond" worden a.s. Vrijdag op het sportterrein„de Phoenix", te Haar lem, groote volks- en kinderfeesten gegeven ter eere van den a.s. verjaardag van Prinses "Wilhelmina. Niet minder dan 1200 kinderen van de kostelooze en tusschenscholen zijn uitgenoodigd en de feesten zullen reeds 's mor gens te 9 uren aanvangen, Tal vau prijzen zrjn voor de kinderspelen ter beschikking ge steld en 's avonds is er groot vuurwerk. De heer L. N. de Jong, student te Leiden, is in liet schaakprobleemtournooi van het te New-York verschijnend sportblad Bahn Freif bekroond met een ln prijs voor een t .veezettig, en met een 4n prijs voor een driezettig probleem. Op Scheveningeu was het Zondag, vooral in den namiddag, zeer druk. De tram van den Rijnspoorweg vervoerde alleen ruim 14,000 reizigers daarheen en terug. De Haagsche tramweg-maatschappij vervoerde li,509 reizigers op de Scheveningsehe lijn. Ook met de stoomtram van den Hollandschen spoorweg werd een groot aantal personen vervoerd. Op het Kurlmus werden 4477 personen op abonnementskaarten toegelaten en 2200 dag kaarten genomen. verkoopen waarop nooit een niet kan vallen, maar wel zeer hooge prijzen. Heeft men een maal een eersten termijn op die loten betaald dan laten de verkoopers verder op zich wachten. Verscheidene personen zijn reeds van de praktijk dezer Heden de slachtoffers geworden. De gemeenteraad van Apeldoorn heeft den naam van het 'nndgoed »Mprialust", op voorstel van de feestcommissie voor 31 Aug., veranderd in „Wilhelminapark". Het standbeeld van admiraal De Ruijter te Vlissingen zal waarschijnlijk een betere standplaats krijgen. Tot nu toe stond de held met den rug naar de zee; doch thans bestaat liet plan hem te plaatsen op den nieuw-nangelegden zee-boulevard en het beeld dan met het aangezicht naar de zee te richten. Bij een vechtpartij in de Czaar-Peter- straat te Amsterdam is Maandagavond een der vechtenden zoo toegetakeld, dat hij een uur later aan de gevolgen overleden is. Er loopen te Rotte -'am eenige Leden rond, die voorgaven te zijn vertegenwoordigers van groote buitenlandsche huizen en gemachtigd om bij manndelijkscho afbetaling loten te Omtrent de te Hoevelaken gepleegde ver giftiging verneemt de Standaard nader, dat al de huisgenooten herstellende eu buiten gevaar zijn. De daderes, nl. de dienstbode, hield zich eerst bij de ontdekking alsof zij van niets wist en ried haren meester aan naar de waar zegster te Amersfoort te gaan, opdat deze den dader zou aanwijzen. Hij vond deze evenwel niet thuis, maar deelde zijne verdenking op de dienstbode aan de politie mede, die haar spoedig tot bekentenis bracht. Zij is reeds in verzekerde bewaring gebracht. Haar ver moedelijke medeschuldige ontkent tot nog toe al'.e medeplichtigheid. Een sloep niet mariniers kwam Vrijdag middag onder leiding van den tweeden luitenant-kwartiermeester Taco Bakker te Nieuwediep terug van eene oefening, toen men aan den mond der haven een marine sloep zag zeilen. Er woei een stevige bries. Plotseling zagen zij do alocp omelnnn on de bemanning, bestaande uit een marine-officier, een kwartiermeester en vijf matrozen, te water liggen. Onmiddellijk wendde luitenant 1. het roer van zijn sloep en de mariniers, het gevaar hunner makkers ziende, waren met forsche slagen in een oogwenk op de plaats des onheils. Op de omgekantelde sloep zaten drie matrozen, terwijl de kwartier meester en éen matroos zich zwemmende boven water hieldeu. Op gevaar afzijn eigen sloep op de andere stuk te stooten, had luitenant B. de voldoening den kwartier meester en vier matrozen te redden. Vruchteloos bleven de pogingen om den luitenant ter zee Zsvanebeek Pauw en den matroos Nieuwenhuis te vinden. Inmiddels waren ee.iige vletten en een torpedoboot er bij gekomen, teneinde zooveel mogelijk bijstand te verleunen. Ook door stoombarkassen werd naar de vermisten ge zocht, doch helaas, zonder goeden uitslag. Eenige dagen geleden vond naar de Midi. St. verhaalt een jongmensch, die in het Kapelschegat wilde visschen, een jongen otter in zijne boot. Hij gaf het dier een slng, en op het geschrei van ln.t jong kwamen de ouders en een'ander jong op de boot af, die ze nazwommen. Eindelijk klom een der oude otters in de boot, viel den jongeling aan en beet hem in de dij. Moedig wist hij de dieren te verjagen. Eene maand geleden kreeg een 16-jarig meisje van Surhuisterveensterheide, terwijl zij op de Groninger Klei aan liet vlastrekkeu was, van een andci meisje een slag met eene plank in de zijde. De gevolgen laten zich thans zoo ernstg aanzien, dat men voor liet verlies van haar leven vreest. Tegen de dadores is proces-verbaal opgemaakt. Een 'kind van omstreeks vijf maanden te Rijnsburg was ernstig ziek, het groeide niet en werd bij den dag magerder, zoodat de ouders besloten in het ziekenhuis te Leiden hulp in te roepen. Vergezeld van de groot moeder ging de moeder derwaarts. In de wachtkamer toegelaten, kon z\j het kind, dat niets deed dan schreeuwen, niet tot zwijgen brengen, waarop eene daar aanwezige mede lijdende vrouw aanbood dit te beproeven, en daarin ook werkelijk slaagde. De moeder kreeg medicijnen voor liet kind, maar de gewenschte beterschap bleef uit. Onder deze omstandigheden kwam men ten slotte tot de ontdekking, dat het kind „betoo- venl" moest zijn, en wel door de vrouw, die in de wachtkamer van het ziekenhui-, het kind gesust had. Het eenige redmiddel was, dat de heks verscheen om den boozen geest te verbannen. Om haar te lokken, werd aange raden, eene zwarte kip liefst een ge- stolene levend te koken. Aan de macht, die van de kokende kip uitging, zou het kwade wijf geen weerstand kunnen bieden. De groot» vader van het zieke kind, ten volle overtuigd van zijn gewichtig werk, stopte de kip in den pot en hield het deksel er stijf op, opdat het gemartelde beest niet zou ontsnappen. Toen de kip gekookt was, verscheen de heks echter nog niet, en tot heden wordt zij vruchteloos verbeid. Zulke dingen gebeuren er nog in onze dagen. Juist op den dag van keizer Wilhelms bezoek aan Helgoland, den dag na de overdracht aan Duitschland, beviel daar een schoenmakersvrouw van een knaapje. Daar nu de onder Engeische heerschappij geboren eilandbewoners vrij van den dienstplicht zijn, was dit de eerste Duitsche dienstplichtige. Voor dien „eersten Duitschen recruut" werd onder de badgasten goed- gefifsch op den feestdag eene inzameling gehouden, zoodat den ouders's avonds een aardig sommetje ter hand gesteld kon worden. Een paar hceren te Hamburg zullen zorgen, dat de aanstaande recruut zijn dienstplicht zal kunnen volbrengen als „eenjarig vrijwilliger." De stad Tokay (Oostenrijk) is bijna geheel door brand vernield. De Fransche regeering moet voornemens zijn, de overblijfselen van bet kasteel van St. Cloud te verkoopen. Van IJsland komen goede berichten wat hooi oogst, visscherij en veeteelt betreft. Daarentegen woedt de influenza er nog steeds en eischte verscheidene offers, Duitschland en Frankrijk. Aan de Duitsche bladen wordt uit Melbourne berichtde beman ning van een boot, afkomstig van een Duitsch schip, werd door inboorlingen van het eiland Aroba, een der Hebrden, overrompeld en gedood. Een Fransch oorlogsschip heeft de dorpen der schuldigen beschoten Op een bzegspccrwg bij Ronding (Am. st. Pennsylvania) is een rijtuig met 48 personen te vroeg in beweging geraakt, in ijlende vaart den 800 voet boogen berg afgerold en beneden nog van een hoogte 50 voe; gevallen. Vier personen werden gedood; twee verden doodeüjk gewond en bijna al de overigen bekwamen ernstige ver wondingen. Doctor Schreiber, directeur van het meteorolo gisch instituut te Chemnitz, heeft eene brochure uitgegeven, waarin hij betoogt, dat sinds 1864 het aantal dagen, waarop regen viel, steeds is toegenomen en dat voorloopig het getal nog grooter worden zal. Eon ander meteoroloog, professor Re-s, zegt, dat wij sinds langen tijd ons in eene regenperiode bevinden en daarin ons zullen blijven bevinden tot 1004, zoodat ons nog 14 rogenjnren te wachten staan. Ploizieriga vooruitzichten nlzoo. te Trier een aubade voor een hotel aldaar, juist op den 70n geboortedag eener Hollandscho dame, die daar logeerde. Die dame begreep natuurlijk, dat het Standchen niet haar gold, maar zij vond het geval toch zoo aardig, dat zij den kapelmees ter een aanzienlijk geschenk in geld voor zijne musici gaf. Er kan niet genoeg op gewezen worden, dat de koffie, die voor velen als drank onontbeer lijk is, nog andore, gewichtiger eigenschappen bezit dan aangenaam op te wekken. In het warme jaargetijde is koffie het beste midde1 dat men tot zuivering der lucht in eene ziekenkamer kan aanwenden, een middel, dut bovendien nog dit voordeel heeft, dat het geen onaangename lucht verspreidt, zooals bijvoorbeeld chloor of carbol. De verbrande en gemalen koffie heelt geen oplos sende uitwerking up dierlijke en plantaardige uitdampingen en maakt ze hierdoor onschadelijk, De Fransche geneesheer Baih'or maakt melding van de heilzame uitwerking der koffie bij nar cotische bedwelming door tabak. Ieder rooker weet hoe spoedig slaperigheid, ten gevolge van het vele rooken, door een kop koffin overgaat. In kelders, waar vleesch en visch bewaard wordt, is niet zelden een leelijke lucht. Daar is ook geen beter middel dan gemalen koffie. Als men wildbraad met gemalen koffie bestrooit, dan kan men het verscheidene dagen goed houden. Dezer dagen bracht een militair muziekkorps Als een uitmuntend midde! togen de uitbreiding der aardappelziekte wordt aangeraden da aard appelen te bewaren in kalk, Ze worden daartoe in een laag van ongeveer 10 centimeter dikte uitgespreid op den bodem van eene kuil. Hier over strooit men ongebluschte kolk, of we! kalk, welke zichzelve gebiusclit heeft, doch dan moet men iets meer nemen. De knollen behoeven niet geheel door het kalkpoeder omgeven te zijn, maar er slechts Jicht mee bestrooid te worden. Op deze Jaag volgt een tweede van gelijke dik t dan wedor kalk, enz. tot de kuil vol is. 5 a 10 Kg. kalk is ruimschoots voldoende voor 1000 Kg. aardappelen. De werking der kalk berust hierop dat zij water aan de aardappels onttrekt, zoodat deze eene droge oppervlakte behouden. Verder worden door de kalk de ziektekiemen, die op de oppervlakte aanwezig mochten zijn, gedood, eu kunnonr -do kioroon van reeds stui k aangetaste aardappelen niet op nog ongedeerde knollen overgaan. (Kalk schijnt in liet algemeen een goed middel te zijn tegen de ziekte; gelijk inen weet is ook van de „boreillie bordelaire", het tegen woordig veel beproefde middel, de kalk een hoofdbestanddeel). VLAARDINGEN. Gisteren zijn alhier bin nengekomen 7 schepen, gezamenlijk aanbrengende 162 last haring. Nog kwam van. Kutwijk-a/Zee alhiei binnen 1 bom met 350 kantjes pekel- en en 15000 stuks steurharing. Statistiek der haringvisscherij tot en met gisteravond; aangebracht 1887 116,352,1888 39,484, 1889 1 42,073, en 4890 160,865. MAASSLUIS. Gisteren zijn alhier binnen gekomen 4 schepen, gezamenlijk aanbrengende 4218 ton haring. KRALINGSC1IE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 102 zalmen, die voor f 0.95 tot 4.40 per '/2 kilo werden kocht. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Rotterdam. In da vacature- Muller ds. L. Heldring O.Gz., te Middelburg; ds. H. Melz, te Schiedamdr. D. C, Thijm, ie 's-Gravenhoge. De algemeone vergadering van de „Evangeli sche Maatschappij" zal gehouden worden te 's-Gravenlmge op Woensdag '17 September a.s. Den avond te voren, Dinsdag lOSeptembe;. zal te 7 uren in do ovang.Luthersche ke k eene openbare samenkomst worden gehouden, waarin de lieer J. J. van Ilille, predikant to Za indam, het woord zal voeren .en een zangkoor zich r i doen liooron. Onder do voorstellen, welke zullen worden behandeld, zijn van de mee.-do leteokems: dat van hot departement Enklmizen-Bovenkarspel:

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3