Vrijdag 29 Augustus N°. 7575. KENNISGEVING. Vier en-veert ig-ste J" aargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlamïscïie Betichten. UITGEVER: J. ODÉ. Jnrfgüngcn welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Gezien liet verzoek van G. A.SLAVEN BURG om vergunning tot uitbreiding -zijner bakkerij aan de Noordmolenstraat wijk F, no. 288, kadaster sectie A", no. 10G0. Gelet op de Artt. G en 7 der "Wet van den ■2den Junij 1875 Staatsblad no. 95); Doen te weten Dat voormeld verzoek met de "bijlagen op •deSecretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag den lien Sept. a.s., des middags ten 12 ure, ten Raadhuize ge legenheid zal worden gegeven om bezwaren legen het toestaan van liet verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de Secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mogten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar Jiet behoort, den 28en Augustus 1890. ENGELAND. De Britsche reeders hebben het plan ge vormd, eene vereeniging op te richten met een kapitaal van 70 u 80 millioen p. st., om de arbeidersverenigingen te bestrijden. Sommige voorschriften der arbeidersvere nigingen zijn zeer lastig, bijv. dat een schip niet mag laden, lossen, steenkolen innemen, reparatiön verrichten, eene bemanning aan monsteren enz., tenzij de geheele bemanning, van den kapitein af, tot die vereeniging be hoort cn zicli aan hare voorschriften onder werpt. Deze reglementen geven geen waar borg tegen tijdverlies, en het gevolg is, dat ■de onkosten voor de reparatie van een schip 200 hoog zijn, dat zij ernstige ontevredenheid •geven en alle winsten wegnemen. Bovendien wordt liet werk zeer slecht gedaan, en de reeders gelooven, dat een aantal werklieden zich gaarne aan de arbeidersvereenigingen zouden onttrekken en hunne onafhankelijk heid herwinnen. Gaat dit plan door, dan kan men een stijjd op leven en dood verwachten. Te Lissabon zijn van de Azoren veront rustende berichten ontvangen. De inwoners lijden honger en gebrekzij eischen eenvor migheid in de waarde van het gold en intrek- «king dor vermeerderde belasting ter betaling van den telegraafkabel. Er zijn militaire voor zorgen genomen ter voorkoming van oproer. Uit New-York wordt gemeld, dat de repu blikeinen in Ohio opnieuw Mc. Kinley tot candidaat hebben gesteld voor liet Huis van Afgevaardigden. Mc. Kinley verklaarde liet aannemen, van zijn tarieven-ontwerp als zeker te beschouwen, en zich overtuigd te houden dat dit itwerp liet land tot eene weergalooze welvaart zal verheffen. Volgens berichten uit Mexico zou de strijd tusschen Guatemala en San Salvador hervat worden, daar Ezeta weigerde het vredes- protocol te onderteekenen. Intusschen had het diplomatenkorps op een uitstel aange drongen, dat gisteren ten einde liep. Volgens mededeelingen uit Kaïro moet de sterfte aan cholera te Mekka en Djeddah veel grooter zijn, dan uit de officieele cijfers zou vallen op te maken. Op den grooten bededag der Arnyat (zoo lezen wij) viel er te Mekka eene ware wolkbreuk. Niettemin hoopten zich daar toen een 250,000 pelgrims in hunne natte, ougewasschen kleederen opeen, zoodat men zicli lichtelijk kan voorstellen, welk een kostelijk veld de ziektestof hier aantrof om zich voort te planten. Buiten Djeddah kam peeren 17,500 pelgrims, en in dit kamp telde men wel 5000 ruiterlooze kameelen: een stellig teeken dat deze dieren hunne eigenaars verloren hadden. De officieele opgave omtrent dc sterfte, als bedragende deze 150 dungs, mag dan ook gerustelijk tot 500 gebracht worden. Breekt eenmaal de cholera te Djeddah uit, dan is het eind cr van niet te voorzien, daar deze stad steeds opgevuld is met vreem delingen, die in hun fatalisme naar niets vragen en zich voor niets ontzien, terwijl er bovendien een volslagen gebrek heerscht aan geneesmiddelen en ontsmettingsmiddelen naast eene totale afwezigheid van zelfs de meest primitieve verordeningen en inrichtin gen in liet belang der openbare reinheid. Onder deze omstandigheden moet de vol gende boodschap van den Beheerscher der Geloovigen aan zijne getrouwe onderdanen te Djeddah voor deze lautsten wel zeer troostend zijn geweest. «Wendt elke poging aan," zoo telegrapheerde de Groote Heer, »om de ziekte te bestrijden. Doch indien liet Gods wil is, dat onze gezegende stad Djeddah door deze ziekte verwoest' worde, dan geschiede het aldus." De werkstaking in de Australische havens breidt zich steeds uit. De reeders zijn be gonnen met beambten, die geen leden der vereeniging zijn, in dienst te nemen en dit heeft te Brisbane zelfs aanleiding gegeven tot ernstige ongeregeldheden, daar de werk stakers de passagiers der aankomende booten wilden verhinderen aan wal te gaan. Bij het standje, dat daaruit volgde, werden eenige personen gewond. De reeders blijven weigeren de eisclieu der scheepsbemanning in te willigen, maar hebben zich bereid verklaard eene verhooging van loon toe te staan. DUITSCIILAND. Te Berlijn heeft zich een comité gevormd om den veldmaarschalk graaf Moltkeopzijn negentigsten verjaardag een bewijs van hulde uit alle kringen des volks te doen toekomen, liet plan is: hem een gemeenschappelijk adres van alle Duitsche steden aan te bie den, waartoe de bladen met de handteeke- ningen in iedere provincie afzonderlijk zullen woiden verzameld en in een prachtband gebonden met liet provinciale wapen er op. Deze verzameling wil men bijeenbrengen in eene prachtig bewerkte kast, prijkende met de buste des keizers en het beeld der Germania. De minister van oorlog heeft voor deze beeldwerken en daarbij behoorende or namentation de noodige hoeveelheid metaal beschikbaar gesteld uit geschut, hetwelk in den oorlog van 1870 is veroverd. De regeering is voornemens den Afrika- feiziger, dr. Peters, die thans te Berlijn ver toeft, eene staatsbetrekking in een der koloniën aan te bieden. Vermoedelijk zal hij benoemd worden tot consul te Zanzibar in plaats van den nu met verlof aldaar ver- toevenden consul Miclmhelles, die niet naar Zanzibar zal terugkeeren. Volgens de Krcuzzeitung zijn nabij Ohio, in Silezië, verscheidene op cholera gelijkende ziektegevallen voorgekomen. In bet laatst der vorige week heeft de Russische gezant te Konstantinopel bij de Porte eene verklaring afgelegd, dat hij, in naam van den czaar en het Rnssische volk, verlangt, dat het recht der Grieksch-orthodoxe kerk in ,Turkije in zijn vollen omvang gehand haafd worde. Men beschouwt dit als een protest van de zijde van Rusland tegen de aanstelling van Bulgaarsehe bisschoppen in Macedonië, waartegen ook de Gricksche pa triarch krachtig geprotesteerd heeft. De voorstelling van het Russische drama «Alexander Newski", waarin de draak wordt gestoken met den sultan van Turkije, is te Sofia door de politie op bevel der regeering verboden. De beweging in Armenië schijnt nog steeds toe te nemen. De gouverneur van Erzerum heeft te Konstantinopel instruction aange vraagd betreflende de wijze, waarop hij moet optreden. Naar men weet, is voor eenigen tijd het grootste gedeelte der Christenen ont wapend, maar nu begint ook onder het Mahomedaansche deel der bevolking de gisting weer toe te nemen. De ontwapende Christe nen hebben zich nu tot den gouverneur ge richt en riepen diens bescherming in, omdat zij beducht zijn voor een aanval der Muzel mannen, die ruimschoots van wapenen voor zien zijn. De gouverneur vreest eveneens vijandelijkheden tusschen beide partijen en heeft daarom den sultan machtiging verzocht, andere maatregelen te nemen, teneinde de Muzelmannen binnen de,perken te houden, Moussa boy, de beruchte Kurdenhoofdrnaity die, gelijk men weet, wegens zijne in Arme nië gepleegde rooverijen cn gruwelen te Konstantinopel terecht stond, maar vrijge sproken werd, is nu door den sultan ver bannen naar Mekka. F R A N K R IJ K. Maandag kwam te Parijs het gezondheids comité van Frankrijk hijeen. Uit de mededeelingen, in deze zitting ge daan, bleek o. a., dat de openbare gezondheid in Egypte niets te wenschen overlaat en op de inscheping van pelgrims streng toezicht gehouden wordt. In Mesopotainië blijft de cholera slachtoffers maken, maar bet bericht, dat de ziekte de Russisch-Peiv.ische grens overschreed, heeft zich niet bevestigd. Streng toezicht wordt voortdurend gehou den op de Fransch-Spaansche grens. BGLOIE. Uit Bergen wordt gemeld, dat de mijn werkers Dinsdag, na afloop der kermis, den arbeid hebben hervat, zoodat er 1340 miuder werkstakers zijn dan Maandag; daarentegen ontbreken er opnieuw 490 te Frameries. In de mijn Levant du Flenu zijn weder 140 mijnwerkers aan den arbeid gegaan. In het geheel telde men Dinsdag nog 15.550 werk stakers of 1050 minder dan Maandag. De bekende opruier Fauviaux, hield Maan dag twee bijeenkomsten ten behoeve van het algemeen stemrecht. OOSTEN» IJ K. De keizer van Duitschlnnd en de koning van Saksen worden den 2n October te Weenert verwacht. ITALIË. De Itoliaansche minister-president Crispt heeft de ontbinding gelast van de Irredentis- tische vereeniging ïOberdank", welke ver takkingen heeft in geheel Italië, Dit besluit werd genomen na een onderzoek, waarbij alle stukken der vereeniging in beslag wer den genomen. Crispi besloot tot de ontbinding, omdat in de bedoelde vereenigingen feiten worden ver heerlijkt, welke door de wet veroordeeld worden, en het doel is, de betrekkingen met eene bevriende mogendheid te benadeelen, (Oberdank, weet men, pleegde een aanslag op den keizer van Oostenrijk, en doel der Irredentisten isvoor Italië te verwerven de gedeelten van Oostenrijk, waar nog Itnliaansch gesproken wordt.) Op het Vaticaan moet men groote ver wachtingen hebben van bet sociaal congres, dat eerstdaags te Luik zal worden gehouden, Men hoopt namelijk, dat dezo bijeenkomst het uitgangspunt zal zijn voor een handelend optreden eu de vergadering zicli vereenigen .Abonnementsprijs, [ter kwartaal gtattco per post, door het geheele Rijk Afzonde! lijke nominers t 1.85. - 2.50. - 0.10. B D It E A Ui DIAIIKT. K 12 4. Advertentieprijs: ran i10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf iifj Iedere gewone regel meer- 0.1O, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en Wethouders •van Schiedam, Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, A. W. MULDER.

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1