zal met de oplossing der quaestie, zooals deze door paus Leo XIII is voorgesteld ge worden in zijn gedenkwaardig schrijven aan den aartsbisschop van Keulen, waarin Z. H. de sociale quaestie in de aandacht der bis schoppen aanbeval. De paus heeft namelijk vast besloten, de arbeids-qunestie flink onder de oogen te zien, en wenscht bepaaldelijk, dat de katholieke kerk deel zal nemen aan de leiding der be weging en mede zal zoeken naar de beste oplossing in het belang van maatschappij en godsdienst. Een groot aantal hoogwaardigheids-beklee- ders der kerk, waaronder de kardinaal van Mechelen, de bisschoppen van Doornik, Na men, Gent, Montpollier en Grenoble, de aarts bisschop van Keulen, enz., zullen het congres bij wonen. Kardinaal Manning, die wegens zijn Imogen leeftijd verhinderd is zelftegen- woordig te zijn, zal zich laten vertegen woordigen. B U L G A R IJ E. Naar men uit Sofia bericht, zal Kalopkow, die, als medeplicluig aan de samenzweering van majoor Panitza, tot 9 jaren gevangenis straf werd veroordeeld, aan den Duitschea diplomatieke» agent uitgeleverd worden. Ka lopkow is Russisch onderdaan en werd door Rusland opgcëischt, maar de czaar heeft geen vertegenwoordiger te Sofia, en dus trad de Duitsche agent, die met de behartiging van de Russische belangen belast is, ook in deze als bemiddelaar op. De regeering zal in een nota verklaren, dat de uitlevering alleen geschiedt om der Duitsche regeering ter wille te zijn, AMERIKA. Volgens de New-York Ilerald heeft gene raal Ezeta den eisch ges'd van eervolle vredesvoorwaarden voor SanJvador. Wordt daaiaan niet voldaan, dan zal de oorlog met Guatemala deze week hervat worden. Biimeiilandsche Berichten. SCHIEDAM, 28 Augustus 1890: Ofschoon wij liever hadden gewenscht, dat evenals in andere gemeenten van ons vader land, ook hier ter stede de viering van het eerste kroonjaar van Nederlands beminde Kroonprinses, zich hoofdzakelijk bepaald had tot een feestdag voor de kinderen, toch, nu zulks niet het geval is, doet het ons genoe gen, dat de Prinsessedag ook hier niet geheel onopgemerkt zal voorbijgaan. Zondagnamiddag te een uur zal er inspec tie over de dd. schutterij gehouden worden in het exercitieveld, en Maandagavond te 7 uren zal door de siafmuziek eene muziekuit voering in de Plantage worden gegeven, ter- wyl op verschillende punten aldaar Bengaal- sche verlichting zal worden ontstoken. Ook is een groot vocaal en instrumentaal concert op touw gezet door Schiedams Man nenkoor sOrpheus" en de stafmuziek der Schiedamsche schutterij, welk concert zal worden gegeven in den tuin der sOfftcieren- vereeniging" op Zondagavond, aanvangende te halfnegen, dat toegankelijk zal zijn voor de leden der beide afdeelingen, voor de leden van ïOrpheus" met hunne vrouwelijke huis- genooten en kinderen boven den leeftijd van d2 jaar, alsmede voor vreemdelingen bij intro ductie tegen betaling. Wij zijn er van overtuigd, dat het bij deze feestviering op den verjaardag onzer Prinses niet aan belangstelling zal ontbreken daarom meenen wij ons veilig van opwekking daar toe te kunnen onthouden, ook om reden er twee zoo gunstig bekenden optreden als sOr- pheus" en de stafmuziek. Het ijverige bestuur der Schiedamsche sOflicieren-Vereeniging", dat er steeds op bedacht is geers gelegenheid te laten voorbij gaan om haren leden genoegen te verschaffen, zal bij gunstig weder den tuin schitterend doen verlichten en gedurende de uitvoering pkntsoenverlichting in de nationale kleuren doen plaats hebben. De minister van oorlog heeft bepaald dat, wanneer een militair, die in een militair hospitaal verpleegd wordt, zicli schuldig maakt aan eene overtreding, waarvoor hij skrijgstuchtelijk" behoort te worden gestraft, de chef van het hospitaal daarvan mededee- ling moet doen aan den chef van het korps, waartoe ds verpleegde behoort. Deze laatste zal daarna door zijn chef, overeenkomstig de bepaling van het reglement van krijgs tucht, kunnen gestraft worden en zijn straf ondergaan bij zijne terugkomst bij het korps. Hef. straffen van de zieken met dieet (onthouding van voedsel), opsluiting in het lijkenkamertje enz., zal dus niet meer ge schieden. De internationale conferentie tot regeling van de zalmvisscherij in de rivier de Mans welke bestemd was om in de maand Maart jl. bijeen te komen, zal thans in de eerste dagen van de maand September te 's-Qraven- hage worden geopend. Aan die conferentie zullen afgevaardigden van de Fransche, Bel gische en Nederlandsclie regeeringen deel nemen. Te 's-Hage is aangekomen en heeft in het hotel vPaulez" zijn intrek genomen de heer De Zagoskini, geheimraad van Z. M. den keizer van Rusland. De minister van onderwijs en schoone kunsten in Frankrijk heeft dr. P. F. van Hamel Roos, te Amsterdam, benoemd tot Officier d'Académie. Eenigen tijd geleden werd medegedeeld, dat een aantal heeren te Rotterdam het denkbeeld hadden opgevat een inrichting te vestigen om jongens op te leiden voor de handelsvlooteen inrichting van dezelfde strekking als het te Amsterdam bestaande matrozen-instituut der Kon. Ned, roei- en zeilvereeniging". Het denkbeeld vond bij velen instemming en een aantal giften, waaronder een zeer belangrijke, kwamen reeds in tot vorming van een oprichtings-kapitaal. Ook het ge meentebestuur is met de zaak ingenomen en heeft reeds een goede ligplaats op de blaas voor het opleidingsschip aangewezen, met vrijstelling van havengeld. Er bestaat alle hoop, dat liet oprichtings kapitaal door giften bijeengebracht zal worden, zoodat deze nuttige instelling spoedig in 't leven zal kunnen geroepen worden. Uit Amsterdam wordt aan de N. B. Ct. gemeld Een bewijs, dat het handels- en scheep vaart-verkeer tusschen Amsterdam en Neder- landsch Oost-Indië toeneemt, is, dat binnen 41 dagen van hier zeven stoomschepen der maatschappij »Nederland" naar Indië ver trokken. Aan de Haarl. Ct. is het volgende ver haal ontleend van gebeurtenissen, welke le Merced in Californië in den laatsten tijd zijn voorgevallen »Na regen volgt zonneschijn", zegt een Oudhollandsch spreekwoord. Dat echter na zonneschijn ook weder regen volgt, daar denkt niet een ieder aan. Wjj, kolonisten van Merced County, hebben de waarheid hiervan de laatste dagen wel opge merkt, In den beginne was alles goed en de compagnie zoowel als haar bestuurders en directeuren o! zoo secuur. Bij sommigen verflauwde echter die groote ingenomenheid. Dat gejaagde heen en weder reizen naar San Francisco vertrouwde men niet en ook sommige handelingen wekten wantrouwen. In een woord nien begon argwaan te krijgen. Een onzer, die een wissel te San Francisco aan de compagnie had gegeven om dien voor hem te innen, werd telkens en telkens met allerhande praatjes en uitvluchten tevreden gesteld. Het lange wachten eindelijk moede, tele- grapheerde hij waarom het geld niet uitbe taald werd. Tot zqn groote verwondering kreeg hij echter per telegraaf antwoord, dat de wissel reeds betaald was. Dit was te veel. Hij maakte er dadelijk weik van en liet beslag leggen op de goederen en bezit tingen van de compagnie. Spoedig verbreidde zich de mare, dat de compagnie failliet was. Deze had nog dit van de compagnie te vor deren, gene had de eigendomsbewijzen van zijn land nog niet ontvangen. Nu was liet of iedereen het hoofd verloren bad, en onder het mottosliet is beter, dat wij het doen dan een ander", liepen ver- sciieidenen onzer naar advocaten en legden beslag op de landen van hun medekolonisten, voor zoover deze nog geen eigendomsbewij zen hadden. Het was, in den woord, een algemeen ssauve qu! peut". Toch heb ik de persoonlijke overtuiging, en verscheidenen zijn van ditzelfde gevoelen, dat in een zaak, waar een man als onze landgenoot Nijgh een der bestuurders is, alles weer terecht moet komen en ook zal terecht komen. Maar men heeft zooveel ophef gemaakt van deze zaak, dat het mij niet zou verwonderen, als verscheiden Neder landers thans af zullen zien van het plan om aan de roepstem van de Holland-California- Land Co. gehoor te geven. Een volgende maal hoop ik zoo gelukkig te mogen zijn, u den goeden afloop van de hangende quaestie te kunnen mededeelen, sin duysent vreesen" te Rotterdam, werd gisteren ingezetperceel '1, het tegelschilderij, op f225; perceel 2, het pand, op f210. "Wij onthouden ons van eiken commen taar, daar de verkoop over eene week plaats heeft, en wij nog altijd hopen, dat dit fraaie en bijna eenig souvenir van het Rotterdam der 17e eeuw uit sloopers band zal worden gered en behouden. (N. JR. Ct.) Ofschoon een plciziertrein van de II. IJ. S. Mij. gisteren uit Helder en tus3chen- gelegen stations, ruim 800 reizigers in de residentie bracht, werd Scheveningen ditmaal niet druk bezocht. Het was daar dan ook alles behalve aangenaam. Ten gevolge van het gure weder der laatste dagen verlaten ook reeds vele vreemdelingen de badplaats. (Aap.) Een in betKurhaus te Scheveningen onder een (waarscbïj nlijk verdichten) adellijken naam vertoevend persoon, die den portier een be drag van f31 afhandig had gemaakt, heeft getracht een magazijnhouder van de galeries aldaar voor eene belangrijke waarde aan diamanten enz., en voorts nog een bankier op le lichten. Geen van beiden echter liep in den val. Er hestonden rechtmatige rede nen van wantrouwen. De politie, met de zaak in kennis gesteld, heeft de ledige koffers van den bedoelden persoon voorloopig in bewaring genomen. Dinsdagavond ontstond boven Scheveningen eene soort van wolkbreuk; het water viel met stroomen neer, zoodat de riolen niet in staat waren liet te verzwelgen. De meeste huizen in de Keizer-, Prins-Willem-, Wester straten en Havenkade, enz. liepen geheel onder; geen kelder die vrij bleef. In de Prins Willem- en Keizerstraten liepen de paarden der tram tot de knieën in het water, zoodat de dienst niet geregeld kon plaats hebbenaan het Kurhaus verzakten de voet stukken, waarop de bekende honden staan, eenigszins; een der honden nam zelfs een verkeerden stand aan. In den strandweg ont stonden op verschillende plaatsenvooral voor het Kurhaus, diepe gaten. Een kastelein o. a. in de Keizerstraat zag zich verplicht met vrouw cn kinderen den nacht op hot biljart door tc brengen bij eene familie in dezelfde straat werden slapende kinderen op de tocaï bank geplaatst; bij een bakker liep het wafer onder het bed, terwijl de vrouw beviel - bif een ander dreven flesschen, vaten en wat dies meer zij door den kelder, dien men gisteren op den middag nog bezig was met eene scheepspomp ledig te pompen bij een drogist dreven al zijne waren door den kelderen worden natuurlijk meest alle bedorven; aan den Geverts-Deynootweg was de watersnood zoo erg, dat enkele bewoners de brandwacht alarmeerden, die wel kwam, maar er nog meer water inbracht. Men zegt, dat liet riool, hetwelk bij de kerk ligt en waarop alle riolen uitloopen, eene te nauwe uitmonding heeft, waardoor het water niet flink kan wegloopen! Vermoedelijk zijn de voortdurende klachten over de schandelijke baldadigheden der straat jongens te Amsterdam aanleiding, dat door B. en W. thans voorgesteld wordt hot korps politie-agcnten uit te breiden. Het wordt dan ook tijd dat die, op welke wijze ook, worden te keer gegaan of althans gestraft. (ArnL Ct.) Uit Harlingen wordt aan de N. B. Ctr gemeld De commission van beheer der beide bij zondere christelijke scholen hebben besloten, de leerliugen niet mee te laten doen aan de viering van den nationalen feestdag op 1 Sept, De reden moet zijn, dat liet optreden van den goochelaar Bamberg gevaarlek wordt geacht voor liet geloof. De hoofden der scho len waren anders, gelijk zij in de vergadering met de commissie voor volksvermaak ver klaard hebben, genegen om mee te doen. De commissie voor volksvermaak heeft evenwel bij advertentie de leerlingen der beide zich separeerende scholen aangeboden, om cnpar- tkulier aan het feest deel te nemen. Te Groningen z(jn thans reeds 92 kinderen aan de mazelen overleden. De verjaardag van Prinses Wilhelmins zal te Breda met buitengewonen luister ge vierd worden. De feesten zullen drie dogen- duren. Zaterdagavond 30 Aug., van 11—12 uurr koraalmuziek met zang, op de Groote Markt door het muziekkorps der dd. schutterij err Breda's mannenkoor. Zondagmiddag 31 Aug., te 12 uur, groote parade, te houden door het geheele garni zoen en de schutterij, 's Avonds te 8 uur buitengewoon concert door het muziekkorps der schutterij, in de kiosk op de Groote- Markt. Maandagochtend 1 Sept., 8 uur, militaire- reveille door de stafmuziek van het 6e reg. inf. met de tamboers en hoornblazers op de Groote Markt en wandeling door de stad. Van 1—2Vs uur matinee, te 3 uur uitvoe ring der kinder-cantate, gecomponeerd door- den heer P. B. Nieuwenhuijs Jr., met be geleiding van de muziek der schutterijvan- 59i/t uur concert door de kon. muziek- vereeniging »Vlijt en Volharding" en de- muziekvereeniging »Cecilia". Te 9uur groot vuurwerk, voorafgegaan van dissolving views. De Groote Markt zal in een feestterrein herschapen en, evenals de daarop uitkomen-- de straten, schitterend verlicht worden. De feestelijkheden zullen nog verhoogd worden door de komst te Breda van de- burgerwacht uit Aalst (België), met haar muziekkorps (sterk 55 leden), op 31 Aug. en 1 Sept. Ook voor dit bezoek is een uit gebreid programma vastgesteld: zij zal in> optocht worden ingehaald, de parade bij wonen, revue in het Hof v. Holland, diner in- sConcordia", bezoek aan dc hossciien rondom Breda, fakkeloptocht van uit Ginneken, deel name aan de reveil militaire, enz. dags, uitga lokaal in di Vereeniging don door 1 liet historis worden. Di gevolgd doe sMetalen E Vaderland g de vereenig enz., en dep pen. Twee den stoet o gorische afd worden goed en frar Bij dcu Zondag tc Frankfort gehoudert

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2